| David888 a întrebat:

Am voie să merg singur cu trenul Iași Vâlcea dacă am 14 ani?

7 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Cu ce ocazie? Daca mergi undeva la rude este bine sa ITI facă de mana părinții o foaie A4 *( din aia de imprimanta ) in care sa scrie unde te duci, unde stai *( adresa ) si cat stai!
In cazul In care te opreste vreun " Gabor " pe drum si te ia la intrebari! Sau controloru pe tren! Obligatoriu sa ai La tine acea foaie si Cartea de Identitate!
Totusi esti minor si părinții răspund de ceea ce faci sau daca ti se intampla ceva! Chiar nu este posibil sa ai un însoțitor major?

| MistarGoGu a răspuns:

Chiar DACA ai merge intr-un cadru organizat * ( tabără / olimpiadă / concurs sportiv ) Obligatoriu trebuie consimtamnat scris din partea ambilor părinți sau alt reprezentant legal *( frate major, bunici, unchi sau alte persoane majore care răspund de tine ) in cazul in care părinții tăi nu sunt in tara!

| LisaJulie a răspuns:

Cu acordul părinților și buletinul

| ReddY25 a răspuns:

Da,normal

| David888 explică (pentru MistarGoGu):

Îmi poți scrie mai detaliat ce trebuie să fie pe foaia făcută de părinți?

| MistarGoGu a răspuns (pentru David888):

Nume, prenume ale părinților, serie + număr CI și CNP, adresa voastră de domiciliu.
Motivul deplasării *( vacanta, tabăra, olimpiada ). Locul unde vei sta *( casa rude, hotel, pensiune) adresa unde vei sta, perioada sau numărul de zile și datele persoanei unde vei sta *( nume și prenume ) măcar eventual un telefon de contact!
Semnat OBLIGATORIU de ambii părinți!
Cat tip conține datele de identificare și este semnat are valoare juridica adică este recunoscut ca document olograf *( scris de mana )! Îl poți face și la calculator în Word apoi printat și semnat dacă vrei!