| Is3ismaojq a întrebat:

Buna, deci e o problemă mai ciudată. Eu am 15 ani si m-am saturat de Romania, de romani, de țigani, de manele sunt traumatizat efectiv de Romania si îmi vine sa ma omor. Ai mei nu mă încurajează deloc si mereu zic ca n-am cum sa ajung acolo și asta mă darama si mai mult. Vreau sa ma mut în altă țară la 18 ani doar ca ai mei nu mă încurajează, eu vreau sa mă mut în Republica Dominicană, va rog dați-mi sfaturi ce trebuie sa fac tot ca sa ajung acolo, nu știu nici spaniolă dar știu engleza, unde pot gasi pe cineva care este acolo? Pe Instagram ceva

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

O conditie esentiala ca sa te poti muta unde vrei tu si sa nu duci o viata de rob pe acolo este sa iti faci o meserie. Sa iti termini scoala, sa faci o postliceala sau chiar o facultate, sa inveti 1-2 limbi straine si sa stii sa operezi rezonabil pe un computer (la modul office). Dupa aia nici nu o sa se mai puna problema de incurajari. Si nu e important daca ai tai nu te incurajeaza, important este sa nu te descurajeze si sa iti ofere minimul de sprijin pe care un minor cu scoala la zi l-ar cere.
Deci, rabdare, or sa vina si vremuri mai bune. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti fixezi telul, sa te gandesti mult si din toate privintele la el, sa-ti definesti pasii intermediari si preconditiile/realizarile, "bataliile" ce trebuie castigate pana la victoria finala. Chiar sa le si dezbati online, granular, tintit. Fa-le una cate una, nu lucra la mai mult de 2 in paralel. Ai nevoie doar de recompense/rezultate pe parcurs, astfel incat sa nu te frustrezi. Dar musai trebuie sa-ti planuiesti, sa-ti imaginezi, sa vizualizezi, sa-ti canalizezi mintea in directia asta. Si vei vedea ca "iepurii" incep sa sara din toate directiile, vei invata sa-i vezi, vei stii care sunt oportunitatile care te vor ajuta. Succes! (si un pic de bafta, ca mereu e nevoie si de noroc)

7 răspunsuri:
| Is3ismaojq explică (pentru SharpEagle):

Mulțumesc din inimă chiar mi-ai fost de ajutor!

| SharpEagle a răspuns (pentru Is3ismaojq):

Ma bucur sa aud asta!
Demonstreaza-le alor tai ca s-au inselat. Nu e musai ca daca esti copilul lor, atunci vei mosteni si limitarile lor. Tu esti tu, o persoana de sine statatoare, diferita, cu alte aspiratii si alte nevoi.
Le esti recunoscator pentru ceea ce au facut si vor mai face pentru tine, dar visurile ti le urmaresti indiferent de ceea ce cred ei, atata vreme cat stii foarte clar ca sunt visuri de mai bine!winking
Spor!

| Is3ismaojq explică (pentru SharpEagle):

Te ador! Mulțumesc din suflet!?❤

| goguPatent a răspuns:

Republica Dominicana?
Inteleg dorinta ta de a pleca din Romania ca sa scapi de anumite lucruri? Dar Dominicana? Unde saracia si criminalitatea sunt la cote mama mama?

| Is3ismaojq explică (pentru goguPatent):

Pai da dar e frumos acolo...

| goguPatent a răspuns (pentru Is3ismaojq):

Frumos e și în Spania sau Italia sau Miami

| Iote a răspuns:

Ai doar 15 ani. Adica ai timp sa inveti limba, sa-ti termini scoala si sa inveti o meserie utila. Numai romanii sunt cocalari si cred ca engleza e vorbita de toata lumea.
Dar ai bani sa ajungi acolo? Bani de drum, bani de inceput pana gasesti de lucru, pentru cazare, masa, etc. Ca nu zbori ca pasarea si nu mananci din mila nimanui.