| anonim19127 a întrebat:

Salut, urmeaza sa calatoresc in Spania cu avionul si voiam sa stiu daca mie ca minor (16 ani) mi se poate intampla ceva daca vreau sa transport niste pachete de HEETS in bagajul de cala? (este vorba de 3 pachete) este sansa de a mi le confisca sau pot trece cu ele?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca le pui in bagajul de cala, ar trebui sa fie ok.
La sosire insa s-ar pute sa-ti faca un control, mai ales ca vii din afara Shengen. Depinde de tara. Mi s-a intamplat in Franta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti se vor confisca la vama, fiindca este ilegal ca un minor sa posede ceva ilegal, cum sunt: tigarile, vape-urile, substantele chimice de vapare sau alcool. Posibil chiar sa pimesti amenda sau chiar interdictie sa calatoresti, odata ce transporti subtante ilegale.
De ce ai risca asa ceva, cand porcarii din astea toxice se gasesc este tot in lume?

| anonim19127 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Practic Romania este in Shenghen privind zborurile, dar acum nu am idee.

| anonim19127 explică (pentru Violleta2022):

Pai in Spania nu mi pot achizitiona asa ceva fiind minor, de aia voiam sa transport din Romania macar 2-3 pachete sa mi ajunga