| lucian820 a întrebat:

Vreau sa imi fac pasaport si nu stiu pasii si de unde sa incep.M am uitat pe net si sunt multe informatii, poate cineva sa-mi explice pas cu pas? Am 17 ani, va rog sa imi explicati pasii pentru vasrta mea, daca e nevoie de parinte etc.Multumesc

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Cum zice legea:

B. Paşapoarte simple electronice pentru minorii peste 14 ani, cu domiciliul in România

Cererile care privesc eliberarea paşaportului simplu pentru minorul in vârsta de peste 14 ani se formulează de către minor, în prezenţa ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau, după caz, a reprezentantului legal;

Cererile pot fi formulate doar in prezenţa unui singur părinte atunci când este împuternicit de către celălalt părinte prin procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, ori când există acordul scris al acestuia, autentificat în aceleaşi condiţii;

Atunci când, din motive obiective, nici unul dintre părinţi nu se poate prezenta la misiune/oficiu, cererile prevăzute mai sus, pot fi formulate în prezenţa unei persoane împuternicită de către părinţi prin procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, care se prezintă împreună cu minorul;

Documente necesare:

Cartea de identitate sau cartea de identitate provizorie, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original;
Paşaportul anterior, dacă este cazul;
Declaraţia autentificata a ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau, după caz, a reprezentantului legal, care să ateste acordul cu privire la eliberarea unui paşaport simplu pentru minor;
Certificatul de deces, hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă, în original în cazul în care se prezintă doar declaraţia unuia dintre părinţi;
Actele de identitate valabile ale părinţilor, în original.