| anonim_4396 a întrebat:

Bună ati putea sa mă ajutați vă rog la o întrebare
Dacă putem transforma un mediu artificial în mediu natural, cum și de ce

2 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Un mediu artificial poate fi transformat parțial într-un mediu natural prin renaturare sau reabilitare ecologică. Aceasta implică reintroducerea speciilor de plante și animale native, refacerea solului și a ecosistemelor. De exemplu, terenurile industriale abandonate pot fi reabilitate prin plantarea vegetației specifice zonei.
Iar la a doua intrebare "De Ce? Pentru a restaura echilibrul ecologic, a combate poluarea și a crea habitate pentru viața sălbatică, contribuind astfel la biodiversitate și la sănătatea mediului înconjurător. Renaturarea ajută, de asemenea, la reducerea schimbărilor climatice prin absorbția dioxidului de carbon.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Iti pot da un exemplu:
un lac artificial. In cativa ani, natura isi urmeaza cursul si lacul devine casa pentru mai multe specii salbatice: rate etc.