| sepik a întrebat:

Buna, am o intrebare, cate fire in total trebuie sa iasa din perete spre tabloul electric si cum arata acestea, la o garsoniera de bloc construit in 1974 din beton care are impamantare si cablaje vechi din aluminiu?

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Verifica la asociatie daca au proiectul tehnic.

| relian a răspuns:

Cite fire trebuie sa iasa? Cite or pusa aia, de unde sa stim noi fara sa vedem.
Tu ar trebui sa stii, daca desfaci acel tablou vezi cate fire vin acolo.
Cum arata firele? Desfa si vezi cum arata, eventual defaci doara o priza si vezi ce cabluri is.
Nu e ceva batut in cuie, cabluri care merg la tablou, pot fi si multe si putine, fctie de cate sigurante are acel tablou.

Deci daca tu ai acel tablou in fata, o sa stii cate circuite sau dus in acel aptm.
Daca are 4 sigurante cum erau pe vremuri, is doar 4 circuite care duc curent peste tot.
Cum arata? Desfaci o siguranta de aia si vezi ce culoare are acel cablu, asa stii ca acea culoare este pentru faza.
Nulu poate fi legat pe acolo in tablou ori prin ceva doze cum le numeau ei pe vremuri, ceva cutiute rotunde pem pereti, unde faceau legaturi.

E bun sa desfaci toate prizele si intrerupatoarele, si acele doze, toate cablurile separate, apoi sa pui altele din cupru, cele mai groase ce le gasesti la magazin. le duci la fel si nu mai stai sa darimi peretii sa faci alta instalatie.

Cabluri f groase vor fi suficiente sa duca fara probleme ce ai avea tu in acel aptm.

Inlocuiesti cablurile vechi, legind de fiecare cablu vechi pe cele noi, sau unu din cablu vechi sa ramana acolo, de ala lelgi cablurile noi, le tragi si aia e tot, simplu.

| adryang78 a răspuns:

Depinde de proiectul inițial. Toate blocurile din țară construite în perioada comunistă au la bază câteva zeci de proiecte-tip.
În principiu, între 6 și 8 fire, fază și nul. Împământarea nu iese din perete către tabloul electric, doar unde au fost prevăzute prize, întrerupătoare și iluminat.

| sepik explică:

Multumesc pentru raspuns, eu am acum in perete 2 perechi fiecare cu doua conductoare negre groase aluminiu si inca 1 pereche cu doua galbene subtiri, total 6, cele subtiri intra in siguranta generala. E normal asa cum sunt? Si la ce folosesc cele galbene?

| sepik explică:

Vreau sa aflu cateva lucruri de baza inainte sa chem un electrician, va rog sa ma sfatuiti: 1-presupunem ca din perete ies spre tablou doar 3 fire (faza, nul, impamantare) acestea intrand in sigurante, atunci curentul electric care va alimenta prizele si lumina se va intoarce pe aceleasi 3 fire? 2-sau sunt necesare alte 3 fire in plus care sa plece din sigurante in perete spre prize si lumina? adica sa fie la perete 6 fire, nu 3. E vorba de garsoniera cu instalatie pe aluminiu, la tablou avand o siguranta generala tetrapolara si doua bipolare pentru prize si lumini. Multumesc.

| sepik explică:

Adica curentul sa intre prin faza si sa se intoarca prin nulul aceluiasi cablu din 3 fire, ori e necesar alt cablu pentru intoarcerea tensiunii in casa.

| sepik explică:

Nici un raspuns la ultima postare a mea? Daca se poate sa-mi raspunda dl. adryang78, multumesc.