| Steluta098 a întrebat:

Buna,Am tinut post intermitent de 24 de ore si am slabit un kg am acum 52 de kg si 1.50 cm. Daca tin pe fiecare saptamana post intermitent de 72 de ore adica 3 zile pot slabi 3 kg? Am inceput mai intai cu o zi ca sa mă obișnuiesc si m-am simtit chiar foarte bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde cate kcalorii ai media zilnica, nu conteaza neaparat postul ala.
De ex daca cu postul ai 1000 Kcal/zi si ai slabit 1 Kg, daca mananci zilnic 1000 Kcal zi fara post slabesti la fel.

Nu ai cum slabi 1 kil intr-o zi, ai dat apa afara, pe ziua aia de nemancare ai slabi maxim 250 g din grasime. Deci ai slabit cam 0, 25 Kg maxim.
Deci nu mai pupi tu zilnic cate un kil! O sa vezi cum slabirea va fi cumva ca slabesti poate la 4-5 zile 1 kil din grasime.

La 3 zile nemancate ai 0, 75 kg slabite real.

| dullcat a răspuns:

Buna.Putem sti care e motivul pentru care doresti sa mai slabesti?

https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/

| Steluta098 explică (pentru dullcat):

Am banchetul de clasa a 8 a pe 18 iunie

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru Steluta098):

Daca esti mai plinuța de fel, fa mai multă mișcarea si renunta la dulciuri dacă le consumi, fiiindca dulciurile și zaharul te îngrașă cel mai tare, dar nu este bine sa adopți metoda înfometarea de 24 de ore, fiindca dupa 24 de ore de nemancare ai putea fi tentat sa manci dulciuri sau sa manci o masa copioasa, deoarece organismul trebuie sa se inacarce din cu energie pe care o pierzi daca nu mananci mai mult timp, o alimentație sănătoasă și mișcare constanta zilnic este cheia nu înfometarea

| dullcat a răspuns (pentru Steluta098):

Inteleg, dar vrei atunci sa arati intr-un fel anume in rochia de banchet? Daca urmeaza sa o cumperi sa stii ca rochia trebuie sa ti se potriveaca tie si corpului tau de aucm, nu sa slabesti ca sa incapi tu intr-o rochie oarecare.Hainele te complimenteaza pe tine si trebuie sa se dea dupa tine, le cauti pana gasesti ceva ok, doar sunt atatea magazine, nu invers, sa te schimbi/mulezi tu pentru haine.Cu teluri din astea in minte risti sa sfarsesti pe viitor cu un dulap de articole de imbracaminte care nu ti se potrivesc, rezultand niste bani irositi, ceea ce e pacat.Acesta e un exemplu al unei prietene mai vechi care de ani buni tot incearca sa slabeasca.In ultimul timp si-a dat seama ca nu duce la nimic bun sa pastreze toate alea si ma bucur ca a inceput sa mai vanda din ele, ca tot sunt atatea aplicatii si posibilitati pentru asta.

Eu consider ca ai greutatea ideala si nu este nevoie sa slabesti.Prin diete din astea obtii efectul bumerang, adica, tu te bucuri ca dai jos insa la fel de repede vei capata inapoi, ajungand de unde ai plecat.Nu e sanatos deloc.Sigur ca esti libera sa faci cum doresti...Ai totusi grija de sanatatea ta si nu te complica cu diete, sfatul meu, esti frumoasa asa cum esti!

| Hyperion7 a răspuns:

Sa știi că pentru vârsta ta nu e recomandat sa tii post intermitent, ești încă în dezvoltare și poți să îți poți perturba ritmul de dezvoltare.
Plus că slăbitul pe cantar nu e același cu slăbitul in talie. Daca ai kg in talie, postul intermitent nu ajuta foarte mult, e nevoie de mișcare.
La 52 de kg nu ești grasa, asta sa fie clar, ești perfecta așa cum ești!

| CLaludiu1234 a răspuns:

În primul rand nu e nevoie sa mai slăbești, ai un raport
ideal de inaltime/greutate, daca vrei iti pot atasa si un link cu raportul de inaltime/greutate.24 de ore mi se pare foarte mult sa nu mănânci nimic, fiindcă postul intermitent se tine 16 sau 18 ore, cauta pe google dacă nu ma crezi. Dacă nu mănânci 24 de ore mai multe zile consecutive riști sa-ți îmbolnăvești stomacul. Oare merita sa te îmbolnăvești, pentru ca să slabesti, crede-ma ai greutatea ideala 52kg la 1.50 inaltime

| AncaDorina1993 a răspuns:

De ce nu încerci mai degrabă să ții un program de slabit sănătos?
Decât să te infometezi și să te îmbolnăvești. Cine știe cine ce mai pățești după.
O să mănânci și le pui înapoi.
Aici ai un link te poți informa. Si îl poți ține daca vrei sa dai jos într-un mod sănătos fără să cazi din picioare sau sa faci vreun leșin sau ceva.
https://foreverliving.ro/pachete-c9?rid=400-000-769-127