| Deeniss4383 a întrebat:

Ce meserie pot avea dupa terminarea facultății de inginerie mecanică specializarea instalații si echipamente portuare si maritime? Dar ce salarii sunt

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Poti fa faci pantofii la cei care au facut doar un liceu si nici macar bac-ul nu l-au luat dar care stiu sa faca bani
PENTRU CĂ ÎN ROMÂNIA NU MAI EXISTA ATELIERE FĂBRICUȚE INDUSTRIE
Si dacă ar avea cineva vreun job călduț l-ar da de fapt doar la rudele lui!
Nu dă nimeni job-uri bune așa la necunoscuți!
Joburile bune se dau prima data prietenilor apoi se caută în familie cineva care să dorescă acel job apoi se cauta prin cunoștințe și prietenii prietenilor.
Abia dacă nu vrea nici un prieten al prietenilor lor acel job
Abia atunci se face o mișculație de genul cheamă pe mai mulți la interviu și vede care este mai potent fianciar și aici există mai multe versiuni
ii spune sa isi faca firma si sa presteze servicii cu firma lui
il lasa sa castige gen 1 luna bani apoii ii sugereaza ca daca doreste sa mai primesca ceva lucrari ca a scos acum dacia nu stiu ce masina noua si ca ar trebui sa i-o faci cadou ca sa mai il traga inima sa mai faca ceva pentru tine
pentru ca nimic in viata nu este gratis
ci totul se plateste
si tu faci imprumut sau dai toti banii pe care ii ai pe masina respectiva i-o faci cadou apoi iti spune vai nu mai sunt eu șef la departamentul achizitii, s-a schimbat seful o sa te mai chemam noi daca o sa mai fie nevoie de serviciile tale.

Sau te angajeaza 3 luni si iti da salariu bun risca 1000 euro / luna cu tine nu te rupe cu munca
si iti zice sa ii cumperi masina respectiva daca vrei sa iti faca contract mai lung pe postul respectiv
tu ii cumperi masina
si el iti face contract ca mester in nave ce esti tu
si spune ca firma lui nu mai are nevoie de job-ul respectiv
si in cel mai bun caz te trimite in somaj.
sau iti insceneaza ceva si gata te pune direct de la angajare sa semnezi 3 foi in alb alfel nu te angajeaza
tu semnezi demisia direct de la angajare
si in maxim 1 luna dupa ce ai dat cadoul cel mare
el trebuie sa scape de tine pentru ca asa e mersul el are job-ul ala scos la mezat ca sa faca bani cu el nu sa tina un marinar pe post de instalator de wc-ur si ghivuete
ci el din 4 in 4 luni trebuie sa castige cate o masina cu ahjutorul acelui job.
rare ori sa gasesti ceva sa fie un job bun si asta este o minune.
in general in Romania timp de 20 ani cat am fost eu angajat am dat doar peste nenorociti.
nu spun ca anul ar exista si fime ok. doar ca in general eu am dat doar peste oameni care doreau sa ma muncesca muca si sa nu imi dea salariul sau sa ma bage in tot felul de combinatii nasoale
sa semnez eu ca am facut niste lucrari pe car eeu nici macar nu le-am vazut
si ei doreau sa se foloesaeca de diplomele mele

5 răspunsuri:
| ruddy a răspuns:

Eu nu inteleg, vrei sa te inscrii la o facultate si nu stii ce o sa iesi? sau ce o sa inveti in 4 ani de zile? Defap sa iti zic nici nu conteaza asa de tare, poti sa faci spor, dar daca te duce capu vei lucra in it.

| zilog a răspuns (pentru ruddy):

Sunt dinastia care fac 3 facutati intretinuti de parinti si nu stiu ce vor sa se faca cand or sa se faca mari!
Eu muncesc de la 12 ani vindeam struguri
pe la 16 ani reparam televizoare si tot asa

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Pescar

| Psksjns a răspuns:

McDonald's

| Pitbull41 a răspuns:

Inginer naval cel mai probabil. Salariul probabil este destul de mare. Dar în afara ai putea câștiga și mai mult.