| Alittlebitcr a întrebat:

Am 22 de ani si m-am culcat cu un barbat de 36. Eu il stiu de cand eram in clasa a doispea. Eram obsedata de el. Cred ca toata lumea stia. Nu am vrut sa ies cu nimeni ca aveam ochi doar pentru el. Era si este foarte frumos, corp fain, inalt, deci vreo 6 luni ma gandeam atat de mult la el ca nu eram in stare nici la bac sa invat. El am inteles ca se cam amuza pe tema asta, eram copil pentru el. Si chiar eram, aveam 18 ani.
Au trecut 4 ani de atunci. Intre timp s-a insurat. Am aflat asta de la el. Ne-am intalnit la o cafenea din aia la care te poti duce sa lucrezi remote. Am vorbit vreo 2 ore. Eu eram toata rosie in obraji si ma balbaiam. Spre final mi-a zis ca sunt o fata draguta din toate punctele de vedere, dar... si a ridicat degetul cu verigheta. Si m-a rugat sa pastrez distanta, cand i-am pus mana pe brat. Nu era deloc afemeiat, nu flirta. Ba chiar ma tinea la distanta. Era politicos, dar tare rece.
Nu stiu ce m-a apucat. Dar cred ca faptul ca m-a respins m-a facut sa ma simt inferioara nevestei pe care nici nu o cunosc. Mi s-au umezit ochii, i-am cerut iertare si am plecat. Dar i-am lasat numarul. Cred ca am vrut sa imi dovedesc ca nu sunt mai prejos ca aia, nu stiu. Cand vine vorba de omul asta si dupa 4 ani sunt praf.
Dupa vreo 3 saptamani mi-a scris si m-a intrebat daca vreau sa ne vedem, ca cel mai probabil divorteaza. Am iesit. In mai putin de 20 de minute ne-am dus la mine si am facut sex.
Inca in aceeasi seara mi-a scris ca ii pare rau pentru ce a facut, ca nu trebuia. Ca de fapt se certase cu nevasta foarte tare si de aia a vrut sa se vada cu mine, dar nu divorteaza si mi-a cerut sa nu-l mai caut niciodata.
M-am infuriat, i-am zis ca ii zic totul la nevasta. Moment in care nu a mai scris nimic, ci direct a sunat si mi-a zis ca sunt o mucoasa cu figuri si daca indraznesc sa-i vorbesc la nevasta o sa ma faca sa regret.
Nu am avut ocazia sa-i raspund ca m-a blocat. Acum plang de 3 zile continuu. Ma simt ca ultimul jeg.
Sunt aici sa ma plang pentru ca evident nu ma pot plange nimanui din anturajul meu. Mi-am luat concediu azi si ieri. Nu stiu cum de mai am lacrimi. Nu inteleg ce a fost toata treaba asta. M-a amenintat cu violenta?

15 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Am vazut ca ai simtit nevoia sa postezi aceasta intrebare astazi, pentru a doua oara. Cum ulterior ti-a fost stearsa, iti scriu aici.
Poti sa fii sigura ca toti cei care intra in mod regulat pe aici, ti-au vazut intrebarea de prima data cand ai postat-o.
Cei care nu ti-au raspuns, au ales sa faca asta fie pentru ca nu au stiut de ce parte a baricadei sa se plaseze, fie pentru ca au simtit ca orice ti-ar spune, nu te-ar ajuta.
Am citit raspunsurule pe care le-ai primit prima data si am senzatia ca a fost acoperit cam tot ce era de spus. Nu inteleg ce anume iti doresti sa auzi. Nu inteleg ce vrei de la situatia asta si care iti doresti sa fie deznodamantul.
Nu sunt de acord cu cei care te-au condamnat vehement, consider ca e o culpa comuna, dar il vad pe el ca fiind principalul vinovat. De ce? Pentru ca a profitat de o femeie despre care stia ca e incapabila sa-l refuze. Un barbat adevarat o protejeaza pe o asemenea femeie, nu isi bate joc de ea. Sigur, unii ar putea spune ca ti-a oferit ce ti-ai dorit, dar eu consider ca el stia ca tu nu iti doresti doar sex de la el si daca iti ofera doar sex si nimic altceva, vei fi devastata.
Eu aleg sa nu te invinuiesc prea mult pentru faptul ca te-ai culcat cu el desi stiai ca e insurat, pentru ca esti indragostita orbeste, iar starea asta ne face extrem de vulnerabili. Totusi, ar fi trebuit sa stii, ar fi trebuit sa tii garda sus.
Ce sa zic, imi pare rau ca a trebuit sa platesti un pret atat de mare, ca sa inveti lectia asta... daca ai invatat-o. Daca ti-o spunea tatal tau de exemplu, ai fi zis "ce stie mosu' asta cu conceptiile lui invechite?! eu sunt indragostita, iar X e un om minunat, nu are cum sa ma raneasca vreodata!" Ba da, poate sa te raneasca! Oamenii "minunati" te pot rani chiar mai rau decat altii, pentru ca in fata lor lasam garda jos si suntem fara aparare. Sfatul meu e sa tii garda sus...intotdeauna!
Acestea fiind spuse, nu stiu cum altfel sa te ajut.

| Alittlebitcr explică (pentru wildthing):

Nu visam relatie. Dar aveam o imagine diferita despre el. Era mereu asa calm si placut. Iar acum m-a facut mucoasa si m-a amenintat. Acum ma gandesc daca vrea sa-mi faca ceva rau si ce anume

| wildthing a răspuns (pentru Alittlebitcr):

Pai daca nu visai relatie, de ce l-ai amenintat ca ii spui totul nevestei?
Nu am de unde sa stiu eu ce intentii are el, dar daca ar fi sa speculez, a fost o vorba aruncata de frica, sa te determine sa nu-i spui nevestei...dovada ca dupa aia te-a si blocat, adica nu vrea sa mai stie nimic de tine.

| Alittlebitcr explică (pentru wildthing):

Sunt asa furioasa și ma simt asa umilita și luata de proasta ca îmi vine sa ii zic.

| wildthing a răspuns (pentru Alittlebitcr):

Nu visai relatie, stiai ca e insurat, ai facut sex de buna voie cu el si totusi esti furioasa si te simti umilita si luata de proasta pentru ca a ramas doar sex?
Pe de alta parte, tot intrebi obsesiv pe aici daca din ceea ce ti-a spus reiese ca te-a amenintat cu violenta, de unde reiese ca ti-e foarte frica de aceasta posibilitate, dar te mananca in coor sa-i spui sotiei lui de aceasta aventura? Hmm, what's wrong with this picture? Troll much?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca ai stiut ca este casatorit de ce te ai culcat cu el? Ai gresit rau de tot, tu daca ai fi in situatia sotiei lui si ai afla ca sotul te a inselat cu alta ce ai face cum ai reactiona? Chiar daca iti plăcea de el nu trebuia sa se ajunga la sex niciodata, acum el te trateaza ca pe ultimul om, el nu va divorta de sotia sa, iar tu pentru el vei fi o amanta poate cine stie cate femei mai are pe lînga sotie ca asa sunt oamenii de afaceri cei cu bani au si sotie si amante.Cel mai bine schimba ti numarul de telefon si uită l, nu il mai căuta si lasa l in pace, poti sa iti gasesti si alt loc de munca ca sa numai stie unde lucrezi sa vina sa te hărtuiasca la serviciu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca el te mai amenință cu violenta fă i plîngere la politie si o sa il caute politia sa il potoleasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma dar dupa ce esti proasta si nesimtita.
I te-ai daruit si apoi ai avut tupeu sa-l santajezi, un lucru extrem de urat si degradanat.

Ma rog, ai primit ce meritai, dar mai rau este ca esti inca incapabila sa intelegi ca tu esti cea care a generat porcaria asta si ca ai primit ceea ce ai meritat.

| mihai69 a răspuns:

Tu ai inceput!

| dullcat a răspuns:

Buna.Mi-e cam greu sa inghit aceasta telenovela? Hai totusi sa zicem... Avand in vedere ca esti adult, nu ar trebui sa astepti nicio consolare, ci sa iti asumi greselile.Play stupid games, win stupid prizes. Daca el era insurat nu trebuia sa se intalneasca cu tine. Daca tu aveai respect pentru relatia lor nu ii dadeai numarul asa ca o portita de scapare, in caz ca vrea si el ceva. Daca el era matur nu ar fi facut sex cu un copil un pic mai mare (pentru ca fata de acum 4 ani nu este cine stie ce diferenta, tot copil esti, actiunile tale vorbesc/confirma la sine asta, si totusi diferenta de varsta dintre voi doi este de 14 ani...wtf?) si nu te-ar fi mintit.Asta e, te-a folosit si tu te-ai lasat folosita, ba chiar i-ai dat de inteles ca asta cauti inca de cand l-ai contactat.De evolutia telenovelei, mai departe, nu are sens sa mai zic nimic.Incearca sa te aduni si nu te mai baga in relatiile altora, caci la final risti sa te simti exact ca acum, tot ca o carpa folosita.Sunt atatia oameni single de varsta ta sau, in orice caz, mult mai potriviti, care asteapta sa isi intalneasca perechea.Vezi-ti de viata ta, de cariera, de sanatate, de pasiuni(daca nu ai, cauta-ti unele) si asa mai departe.Nu mai incerca sa faci acum pe justitiara cand si tu ai partea ta de vina.Mai productiv ar fi sa inveti ceva din toata experienta aceasta, asa pentru tine, sa stii pe viitor.Bafta.

| sofisis a răspuns:

Asa se capata experienta de viata. Cred ca esti la varsta la care sa nu mai dramatizezi atat. Ideea pe care o aveai tu despre el clar era una denaturata, bazata pe niste fantezii si nu pe realitate.
Trebuia sa stii de la inceput ca asa s-ar fi terminat. Barbatii niciodata nu isi lasa nevestele asa de pe-o zi pe alta. Trebuia sa te astepti ca esti doar o aventura. Consider ca e timpul sa te maturizezi, sa intelegi ca nu te-a folosit si ca e normal cum a reeactionat avad in vedere ca l-ai amenintat.
Ati facut sex consimtit, de comun acord. Nu ai de ce sa te simti inselata, folosita sau ca ultimul jeg. Ai avut o aventura de o zi si la revedere. Move on.

| Hyperion7 a răspuns:

Din toată situația este un singur vinovat,tu!
Știu că nu vrei sa auzi asta,mai ales în starea în care te afli,dar hai sa dam cărțile pe față și să privim subiectiv situația.

Multi bărbați,zic că se despart sau se dau importanți zicând că divorțează doar pentru a impresiona persoana respectiva.
După cum ai văzut,te-a văzut vulnerabilă,te-a manipulat,a profitat de corpul tau și după și-a spălat mâinile dând bir cu fugiții.
Prin prima parte a mesajului,observ că ai o viziune denaturata asupra acestui bărbat si că te-ai lăsat prea ușor.
Bărbatul e o fiară care încearcă să profite de slăbiciunile femeii, prin manipulare,iar tu i-ai căzut în plasa.
Mai mult de atât,vina este a ta intru totul!
Nu te bagi într-o căsnicie indiferent de context,iar tu ai încălcat aceasta cutuma și ai platit cu virginitatea ta!

Nu judec,însă trebuia să fii ochi și urechi! Pentru mine ar fi fost un red flag sa vina la mine și să îmi propună sa facem sex,in contextul in care inițial,îmi arătase degetul că e luat și că nu e disponibil.

Acum,nu mai poți întoarce nimic și ar trebui sa te resemnezi,asta daca vrei sa ai conștiința împăcată!
Sa plângi,nu are rost,sa te sinucizi,nu are,sa faci cine știe ce prostie,nu are.
Singurul lucru pe care îl poți face este sa aștepți!
Nu vei scăpa de el,încă!
Dar atunci când vei mai da de el,va trebui sa iei atitudine.

Cum sa îți împaci conștiința? Mergând la un psiholog sau preot,altfel, cam greu de una singura în contextul în care ai fost manipulată și folosita.
Deși ești "o mucoasa", ar fi trebuit sa se gândească că el e cel copt la minte și că nu ar trebui să facă ceea ce a făcut însă arata și că e un neasumat, aruncând toată vina asupra ta.

Repet, aștepta karma, îl va prinde din urmă.Nu e nevoie sa te răzbuni tu.

Așa că acceptă că ai pierdut și mergi înainte!

| VoidEternal a răspuns:

Stii povestea aia cu "never meet your heroes"?

De cele mai multe ori diversele obsesii pe care le facem sunt cumva provenite din interiorul nostru si nu au legatura cu obiectul obsesiei. El, cel din realitate, nu s-ar fi putut ridica niciodata la ideea pe care ti-ai facut-o tu despre el; idee bazata doar tu stii pe ce. Probabil in mare parte pe cum arata, asta fiind si primul aspect pe care l-ai pomenit cand l-ai descris. Din pacate un fizic impresionant de multe ori se asorteaza cu un caracter care lasa de dorit, dupa cum ai aflat.

Ce iti pot spune? Bine ai venit in lumea reala. Aici oamenii au (mereu) defecte, the good guys sunt cateodata bad guys, si invers, sunt nenumarate nuante de gri si niciodata alb si negru. Tentatiile sunt uneori mai puternice decat capacitatea noastra de autocontrol, chiar daca miza e uriasa.

Realist vorbind, sansele ca un barbat insurat sa-si lase sotia pentru o amanta sunt mici, (mai ales pentru o prada usoara) si nu stiu cum s-a derulat toata povestea asta in mintea ta cand ai acceptat sa il vezi. Credeai ca peste 2 luni o sa-l ai in totalitate? Esti inca tanara, ti se accepta o doza de naivitate, imi pare rau ca a trebuit sa primesti lectia asta la prima mana.

In mintea lui a ramas faptul ca esti inca topita dupa el, cum ziceam mai sus o prada usoara care isi expune de buna voie pieptul pentru a fi rapusa, si desi in primul moment a avut decenta sa te respinga, ispita i-a ramas in creier racaindu-l fara oprire de atunci. Nu pot spune ca iti vorbesc din proprie experienta, desi am aceeasi varsta ca si el, norocul meu a fost ca fizicul nu ma ajuta la fel de mult laughing fapt ce a introdus nevoia de a-mi dezvolta o personalitate si niste calitati ca sa compensez pentru lipsa unui fizic de Alpha Chad sau pentru un spate care incape usor pe o usa normala laughing. Trecand peste asta, though, lucrurile s-au intamplat cel mai probabil, exact cum ti-am spus.

Ca sa-ti raspund la ultima intrebare, ma indoiesc ca s-a referit la violenta, probabil nu ar reactiona in asemenea hal, poate blufa, poate se referea la alte contexte pe care le puteti stii doar voi.

Nu am niciun sfat pentru tine, nu iti pot da nicio directie pe care sa o urmezi si sa fie totul peachy. Daca ii spui sotiei lui, te vei simti vinovata ca ai despartit o familie, poate are si un copil, nu stiu si poate chiar avea ceva concret in minte cand ti-a spus ca vei regreta. Daca nu vei face nimic, te vei simti folosita, inselata, ca ultimul om.

Scuza-mi cinismul, dar again, welcome to the the real world Neo, unde ploua mereu, unde aflii ca povestile alea din carti si filme sunt doar basme si fictiune, fara legatura cu lumea asta algica, tocita si erodata de micime si nepasare in care inotam zilnic ca niste mormoloci dezorientati.

Imi pare rau pentru aterizarea ta fortata in desertul realitatii. Make sure to drink plenty of water. happy E tot ce poti face.

| Madaxo97 a răspuns:

Problema cea mai mare nu e neapărat ca te-ai culcat cu el, dar nu trebuia sa il ameninți ca ii spui soției, ai stricat totul. Ați facut sex, v-ați simțit bine, aia e, rămâneai cu amintirea asta frumoasă, cu fantezia împlinită, dar chiar aveai pretenția ca el sa își lase nevasta pentru tine? Ai fi putut sa te bucuri cât dura de statutul de amantă si gata, sau daca nu voiai nu il mai căutai si iți vedeai de viață, așa ce ai făcut tu mai rau ai complicat lucrurile. El oricum te-ar mai fi cautat chiar daca a spus ca nu vrea sa va mai vedeți ca se împacă cu soția, așa fac mereu genul asta de bărbati. Alta dată cand mai vrei sa umbli cu bărbați însurați, trebuie sa iți cunoști locul, sa nu ai vreodată pretenția ca el sa își lase nevasta pentru tine, daca o face, numai daca vrea el, nu trebuie sa il ameninți tu ca spui tot.

| PaulLogosu a răspuns:

Parerea mea este ca pana nu stii sigur ca e divortat, nu te bagi, PUNCT.
Mult succes, treci peste, macar ti-ai indeplinit jumatate din "fantezie".