| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Sunt in relatie de 4 luni, locuim impreuna. Ea are 20 de ani, eu 29.
Fata cu care vorbesc practic este asezata, la locul ei nu merge in cluburi, nu prea are prietene, este o fata de casa, gateste, face curat etc, nu profita de mine, ne ajutam financiar. Noi stam mai tot timpul impreuna.
Problema este ca ea are un trecut mai voluminos cu multi fosti parteneri. Ea a spus ca s-a schimbat ca ii e rusine ce a fost. Cumva am devenit curios de tot trecutul ei, dar e inhibata, nu vorbeste deschis, cand o intreb zice ca nu conteaza trecutul, cum vad ca nu zice parca sunt si mai curios. Mi a spus unele lucruri, insa se mai incurca in povesti. Eu cumva recunosc m-a afectat trecutul ei, nu imi da senzatia de incredere oricat de mult imi arata, imi zice. De ce?
1. Mi a spus o data ca merit mai mult. ( ce clar nu e ok)
2. Dupa mine nu fugea, ca dupa alti parteneri, care nu si au dat interesul ( se indragostea mai rapid de ei decat de mine pe motiv ca stiau ce voiau, asta am aflat eu din intrebaarile puse de mine )
3. Cumva minte intr o maniera calma uneori
4. Pare sa tina in ea lucruri, nu vorbeste despre sentimentele ei, ce simte, fuge de subiectele apasatoare. ( imi zice te iubesc etc )
5. Mi am dat seama ca dupa o perioada a inceput sa ma iubeasca, mi-a spus dupa 1 luna si ceva ca incepe sa se deschida mai mult fata de mine, ea nu prea era pupacioasa, cumva s-a lasat dupa mine. ( are un tata mai dur, cumva de acolo poate atractia fata de bad guys cred eu ).
6. Mi a spus o data ca se simte singura la terasa cand nu vorbeam ( pe Youtube asculta muzica lui vescan colegi de apartament )

Era atrasa de baietii care nu o bagau in seama, si fugea de relatii, prefera aventurile, iar zicea ca statea cu baietii de genul pe motiv ca va reusii sa ii schimbe.
Ea cumva a dat de baieti care ori se purtau mai cu nepasare cu ea ori cand era cu baieti ok zicea ca se plictisea. In capul meu, mi se pare ca e atrasa de baietii mai rai sa zic asa, eu sunt mai cuminte uneori.
Dupa o perioada am simtit ca si actul sexual decurge mai bine, fata de prima luna. ( imi. vorbea frumos )

Ea cumva imi da o senzatie de neincredere, cu toate ca sunt multe puncte pozitive.
Pot spune ca eu sunt acela care ii reprosez lucruri, ea nu prea.
Voi ce ziceti din cauza varstei este asa, nu stie ce vrea?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Am citit tot si denota ca ai tu in subconstient o problema cu faptul ca a avut si alti parteneri.Eu asa inteleg...Deci iti proiectezi neincrederea de sine la capitolul sexual pe relatia voastra.Din nou, parerea mea, nu dau cu parul. Faptul ca tot insisti sa iti spuna nu este deloc placut si nici nu o va ajuta sa se deschida mai mult, ci din contra.Ai rabdare, ca daca va simti ea nevoia sa iti dezvaluie tot, o va face. Daca nu nu, si incearca sa respecti asta.Din moment ce ea a trecut peste atractia fata de bad boys si peste sindromul de mama care il repara pe baiatul rebel, chiar nu vad problema, este foarte bine asa.Multe femei raman blocate in asemenea relatii si aventuri, cautand aceleasi tipare complet nepotrivite, toata viata.Regret s-o spun, faptul ca esti cu 9 ani mai mare nu te face mai matur in gandire.

| Hyperion7 a răspuns:

E din cauza mentalității tale.
Daca tu nu poți trece peste trecutul ei voluminos, nu ai sa poți trece vreodată și situația aceasta va va rupe de tot.
Acum, vorba vine, ai știut care e treaba, e vina ta că te-ai combinat cu ea.Mai ales știindu-te cu trust issues,ar fi trebuit să cauți în altă parte.
Acum, ori va despărțiți, ori renunți tu la concepțiile astea despre viața ei.
Că până la urmă, tot vorba vine, ce-ai vrea sa îți facă să îți demonstreze că s-a schimbat?
Faptul că pe tine nu sare cum a făcut-o cu foștii nu e un punct de reper, poate nu o face pentru că a fost judecată în trecut, poate că ești puțin cam aspru cu ea..sunt mai multe motive.
Iubește-o sau las-o!

| VoidEternal a răspuns:

Sigur ea e fata in relatia voatra? Ca mi se pare ca iti faci probleme singur. Nu mai analiza atat, bucura-te de relatie si nu iti face singur scenarii.

| Robert2526 a răspuns:

Nu e in niciun fel, problema e la tine ca te comporti de parca tu ai 20 de ani nu ea. Te gandesti la trecutul ei fara sens, traiesti in prezent, e treaba ei ce a facut in trecut!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu ai de ce sa te intereseze trecutul ei, daca aflii sa zicem ca s-a culcat cu x persoane si a facut diverse lucruri cu ei, chiar crezi ca te încălzește cu ceva in prezent? Mai rău iți vei face. Asta e o curiozitate bolnavă, a bărbaților, sa afle despre trecutul sexual al partenerelor ca si cum asta ar avea vreo relevanță. Pana la urma are doar 20 ani, ce așa mare trecut sexual crezi ca ar putea avea, o fi făcut sex cu 10 maxim 20 băieți sa zicem, din nou, nu are relevanță in relația voastră actuală. Este normal si din cauza vârstei sa aibă stari mai schimbătoare, sa nu stie ce vrea chiar mereu. Nu mai căuta nod in papură si bucură-te de relație, nu mai analiza atât fiecare vorbă, gest al ei. Trăiește in prezent, lasă trecutul ca oricum nu il mai poți schimba.