| okman a întrebat:

FUNDA!
As avea si eu nevoie de o parere serioasa, am avut contacte sexuale protejate cu prietena mea si am verificat prezervativele de fiecare data si la fiecare numar, niciun accident, probabil ca sunt eu paranoic, fiind si primele contacte de aceea atata panica, toate menstruatiile au venit, ultima fiind la sf lunii acesteia, si am avut contact in perioada fertila lunii acesteia protejat, dar acum mai are momente cand mananca mai mult si e obosita dimineata pana la pranz, suntem si cu liceul ne trezim la 6, ajunge acasa si doarme peste cateva ore 1 ora maxim 2 dupa aceea nu este problema ii trece oboseala, dureri de cap mai avea dar cel mai sigur este si de la foame ca sta nemancata uneori ca nu vrea sa manance si probabil si de la ochelari, nu mananca asa intr una, doar dimineata, cand vine de la scoala si seara deoarece am stat sa analizez tot ce se intampla cu ea si probabil sa fie niste dereglari hormonale, am intrebat o daca observa ceva schimbari a zis ca nu desii in mintea mea paranoica observ, puteti sa ma ajutati cu o parere? Menstruatia trebuie sa ii vina pe 24 dar nu cred ca o sa aiba leg cu sindromu premenstrual

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Nu, nu ai motive sa te gandesti la o posibila sarcina, daca se trezeste la 6 e normal sa fie obosita, in plus, nici nu e un semn de sarcina oboseala in primele saptamani de sarcina. Stai calm, nu e nicio problema

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Asa cum am mai spus pe aici, atat timp cat menstruatia i-a venit iubitei tale in ultimele luni, din punct de vedere biologic este imposibila instalarea unei sarcini. Daca sunteti inca la liceu si toata treaba va streseaza inutil, pe langa programul deja incarcat, nu ar fi mai bine sa amanati astfel de distractii? Mna, zic si eu...

,, dar acum mai are momente cand mananca mai mult si e obosita dimineata pana la pranz'' Asta e atat de general si se poate aplica in atat de multe contexte, in atat de multe probleme de sanatate, inclusiv dereglarile hormonale cum bine ai zis deja, incat nu mai spun nimic. laughing

Asteptati in liniste sa apara menstruatia si pe luna aceasta.

| okman explică (pentru dullcat):

Tot ce vreau sa va multumesc pentru raspunsuri, de puteam sa dau funda la toti va dadeam, am dat cui a raspuns mai repede, in orice caz, nu de alta dar mai are si ea momente cand are pofta de o ciocolata nu stiu, inghetata si iti dai seama ca fix acum m-am trezit eu cu idiotenile astea, asa facea si inainte si n a fost nimic dar cand mintea vrea sa ti joace feste e altceva.

| okman explică (pentru dullcat):

Chiar m-am interesat la ce ai trimis la faza cu mancatul in timpul perioadelor menstruale si pot spune ca se gasesc chiar multe simptome de la estrogenu crescut

| dullcat a răspuns (pentru okman):

Cu placere. Ma bucur sa aud ca cineva mai si citeste ce trimit si gaseste util. Apreciez, dar oricum nu sunt aici pentru funde oricum.Numai bine!

| Robert2526 a răspuns:

Esti doar paranoic, nu are fata nici o problema

| okman explică (pentru Robert2526):

Eu asa cred ca sunt, pentru ca mai avea si inainte momente cand manca mult, dar habar nu am de ce fix acum din toate momentele mi-a venit paranoia asta, ca nu s au întâmplat accidente, probabil din cauza oboselii de o are, ea in vacanta se obisnuise sa doarma pana la 11-12 si acum ca a inceput scoala, de la 6 treaza

| dullcat a răspuns (pentru okman):

Bine dar pofta pentru mancare poate fi stimulata si in functie de faza ciclului menstrual.Afli mai multe citind informatiile din linkuri:

https://content.medic.chat/......strual.png

https://www.doc.ro/......le-combati

https://florinabadea.ro/cum-mancam-in-functie-de-fazele-ciclului-menstrual/

Iar aici sunt primele semne in cazul unei sarcini, este un tabel si cu timpul aproximativ, foarte util:

https://www.doc.ro/......nsarcinata

| okman explică (pentru dullcat):

Nici pe departe, vreuna din altele simptome, doar ce am mentionat, oboseala si mancatu asta mai multhappy

| okman explică (pentru okman):

Si ar fi cam devreme sa apara, mult prea devreme avand in vedere ca am avut doar un contact sexual dupa ultima menstr

| Robert2526 a răspuns (pentru okman):

Nu, nu ai motive sa te gandesti la o posibila sarcina, daca se trezeste la 6 e normal sa fie obosita, in plus, nici nu e un semn de sarcina oboseala in primele saptamani de sarcina. Stai calm, nu e nicio problema

| Madaxo97 a răspuns:

In primul rând ma bucur sa aud de 2 adolescenți care fac sex responsabil si mai ales de tine ca baiat ca îți dai asa mult interesul pentru ea. Stai liniștit, nu ai de ce sa te îngrijorezi, daca se culca târziu seara si se scoala la 6 dimineața e normal sa fie obosită, si daca ai verificat si prezervativele si nu ai gasit probleme nu ai motive sa te îngrijorezi de o posibilă sarcină

| okman explică (pentru Madaxo97):

Mersi frumos, sper sa trec cu bine de ce am acum si cred ca o sa existe o pauza la distractia asta, deoarece am si planuri mai in viitor si nu vreau accidente, oricum o sa fiu alaturi de ea in continuare dar trebuie sa ne axam si pe scoala si ce vrem sa facem, deoarece eu am nevoie si de facut bani big grin, i am povestit si ei despre asta ca sunt paranoic si a zis ca nu e nimic si ca ma sperii degeaba

| okman explică:

Luarea in greutate nu pot sa ofer detalii, ca ea oricum e mai plinuta si nu pot sa mi dau seama, ea oricum inainte de menstruatie mananca mult