| Sjhxjcks a întrebat:

Exista (presupun) oameni/adolescenti/elevi în comunitatea noastră care au dat Cambridge? Cum li s-a părut? Îmi tot sugerează profa de engleza sa l dau la anul (întra 10) la C1 sau C2 dar eu nu prea vreau. Nu știu ee ce, însă am impresia ca nota se împarte la 2, pentru ca este doar un evaluator. Mai degrabă as mai aștepta un an (intra 11) și sa dau Ielts pentru ca evaluarea se face de un profesor și este doar o persoana în cauza. Ce credeți? Voi l-ati dat? Îmi este frica ca nu o sa-l iau. Oricum, dacă ma decid sa -l dau intr a 11, voi alege sa fac câteva luni pregătire la engleza pentru a fi mai sigura pe mine

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti sugerezi sa te verifici intai la nivelul B2.
C1 este deja nivel universitar, iar C2 include si limbajul de specialitate.

| mODIN a răspuns:

Sunt profesor de engleza si am lucrat la un centru de examene Cambridge in trecut.

Nu exista nici un motiv sa dai un asa examen si mai ales nu sa dai si banii pe pregatire pentru el, doar asa, ca sa te afli in treaba. La fel si cu IELTS sau ECL. In momentul in care ai o nevoie concreta, poate pentru a pleca in strainatate sau sa ti se echivaleze ceva la facultate, poti sa-l dai linistita atunci, ca tot aia e. In a 10-a daca il iei nu te ajuta cu absolut nimic.

De asemenea, nivel C2 iti trebuie sa devi traducator autorizat sau profesor, nu ai nici un motiv sa tintesti asa sus. Daca vrei neaparat sa dai Cambridge, da examenul care se numeste CAE, pentru ca acolo daca faci aproape perfect iti vor da diploma de C2, dar daca mai ai cateva greseli, nu pici intreg examenul ci ramai cu C1. Daca profa iti recomanda sa dai CPE, pe langa ca nu exista nici un avantaj, costa si mai mult si e mai usor de picat.

| Sjhxjcks explică (pentru mODIN):

Mulțumesc de răspuns. Între IELTS și Cambridge, ce îmi recomandați(neluând în calcul prețurile)/ care ar fi mai ușor de luat?

| mODIN a răspuns (pentru Sjhxjcks):

Poate "usor" nu e cuvantul potrivit, dar Cambridge e mai putin stresant, in sensul ca poti asculta de doua ori inregistrarea la partea de listening si la speaking vei mai avea pe cineva in sala cu care sa vorbesti, nu trebuie sa ti un monolog. In rest, cele doua sunt aproape identice, in afara faptului ca la Cambridge e si o parte de exercitii de gramatica (Use of English), dar daca la tine se pune problema de C1-C2, nu ai de ce sa-ti faci griji acolo.

| BobTheCat a răspuns:

Buna!

Eu am dat examen Cambridge si consider ca, cu pregatirea de rigoare, este chiar foarte usor! Cu toate acestea, trebuie sa iti placa engleza si sa ai cat de cat habar (totusi, sunt sigura ca te vei descurca! happy )

Toate cele bune!