| nOame000 a întrebat:

Funda-ok deci in primul rand am nevoie de ajutor la aceasta problema NU ESTE TEMA decii eu incerc sa fac de una singura la mate si am inceput de prin vara am ajuns aici la o mica incurcatura ma puteti ajuta sa inteleg am deci o mica problema :O cofetarie dispune de cel mult 650 lei pentru a prezenta prajituri la o expozitie.Un kilogram de prajituri costa 5 lei si inchirierea spatiului pentru expozitie costa 150 lei a) cati lei cheltuieste cofetaria pentru a expune 8 kg de prajituri? b)care este cantitatea maxima de prajituri cu care se poate prezenta cofetaria la expozitie a se incadra in suma de bani de care se dispune deci vreau si rezolvarea nu numai raspunsul ca asa nu o sa inteleg niciodata plizzz ajutati-ma la capitolul asta am ajuns sa termin ca restul am facut si maine dau test plizzzz.

4 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

A) 150+5ori8=150+40=190
b) 650-150=500 500:5=100 kg prajuturi
Vrei sa iti explic mai bine?

| nOame000 explică (pentru alex0110):

Nu nu-i nevoie m-am prins pana la urma eu nustiam ce sa impart din numere si asteaa... acum mi-am dat seama am recapitulat iar iar problema pana ce a ajuns la calculele tale mersi mult mai am un ex dar doar daca il vrei il faci nu vreau sa te deranjez oricum mersi mult de raspuns uite problema:mihai, mihaela si costin au impreuna 200 lei. jumatate din suma lui mihai este egala cu o treime din suma mihaelei si cu o cincime din suma lui costin.
a)daca mihai are x lei mihaela are y lei si costin are z lei iar jumatatea lui x este p aratati ca mihai are (2p) lei. mihaela are (3p) lei si costin are (0, 5p) lei
b) aratati care este suma de bani care dispune fiecare copil.

| alex0110 a răspuns (pentru nOame000):

A) a, b si c trebuie sa fie intregi. Pentru acestea, trebuie sa existe urmatoarele:
x= doua jumatati (un intreg ) sau (2p)
y= trei treimi ( un intreg ) sau (3p)
z= cinci cincimi ( un intreg ) sau(0, 5p)

b)Uite reprezentarea grafica ca sa iti fie mai usor:
x-----_-----_
y-----_-----_-----_
z-----_-----_-----_-----_-----_
Deci sunt 2+3+5=10 parti.
200:10=20 lei o parte.
Inseamna ca x=20 ori 2=40 lei
y=20 ori 3=60 lei
z=20 ori 5=100 lei.
E bine? Daca mai ai ceva poti sa zici. Mie imi place matematica si sa rezolv probleme.

| alex0110 a răspuns:

Funda?