| Ronnix a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, putem considera ca El este ateu?

Tinand cont de faptul ca El nu crede in zei, nu are o religie si traieste pentru eternitate?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

" Deocamdată are o vechime de 3, 8 miliarde de ani, cât are viața pe pământ."
Stim ca Dumnezeu este vesnic, ca suntgem ultima planeta populata cu fiinte vi, ca universul este plin de alte lumi inaintea noastra create asa ca Dumnezeu NU depinde de noi ci noi de EL. Domnul Isus ESTE vesnic, El s-a intrupat ca om DOAR pentru a ne putea rascumpara din moarte dar EL ramane vesnic. Tot ce am spus eu ESTE Biblic.

| ania a răspuns:

Nu este ateu, e conștient de adevărul că El e Creatorul, sursa existenței universului ceea ce presupun că nici un ateu nu crede despre el însuși, nici că trăiește pentru eternitate, doar fiecare ateu contemporan, dacă se uită în certificatul de naștere vede când i=a început existența, corelat cu intrarea în lumea fizică a Cratorului întrupat, adică după Hristos.

| RAY a răspuns:

El nu este ateu, el admite faptul ca mai exista si alti zei, in fapt evrei niciodata nu au spus ca nu exista alti zei, iahve judeca in mijlocul zeiilor nu singur, impreuna cu alti zei a creat si universl, pamantul

https://en.wikipedia.org/wiki/Genesis_1:1
traducerea in lb romana este tampita, cuv dumezeu este o inventie prosteasca romaneasca, vorbim de ELOHIM, EL

https://biblehub.com/text/genesis/1-5.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)

„Nimeni nu e ca tine între dumnezei, Doamne". În alți psalmi (e.g., 82:1) [5] dumnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6]. Aceeași idee a „zeului nostru printre alți zei" este reluată și-n Exod (18:11) [7] unde Ietro, socrul lui Moise, declară: „Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;" De unde concluzia că folosirea pentru YHWH a substantivului comun plural „dumnezei" („Elohim" pluralul de la „El"/„Eloha"), în afară de a sugera un plural de politețe indică și spre multitudinea de zei/divinități pe care acesta le-a înlocuit în cursul procesului de trecere a religiei evreiești spre monoteism. La babilonieni, zeul Marduk întruchipează din ce în ce mai mulți zei (Lugal-Aki, Nirig, Nergal, Bel și Nebo). Acest fenomen de unificare a panteonului național are corespondență și în religia Egiptului, deși nici babilonienii, nici egiptenii nu au atins monoteismul iudaic. Există și alte destul de numeroase instanțe în care Biblia (Vechiul Testament) mai trădează politeismul[8] autorilor ei, care însă ele nu sunt neapărat evidente în textele traduse cât e cazul în cel original ebraic. Un exemplu este Facere 6 unde versetele în ebraică trădează o insistentă dar puțin de imaginativă intervenție care comporta repetiții peste repetiții, solilocvii ad hoc și erori gramaticale insolubile și probabil inevitabile, totul pentru a camufla contextul politeist în care a fost gândit mitul potopului original, anume acela în care avea loc un conflict între diverse grupuri și ierarhii de zei, așa cum știm că se întâmplă în variantele mesopotamiene.[9]

Dovezi arheologice vin să sprijine textul biblic, demonstrând că în perioada monarhică, sub Solomon, evreii divinizau mai mulți dumnezei în afară de YHWH, precum Baal, Așera (soția lui YHWH)[10][11], Milkon și Kemos. Panteonul evreiesc era ierarhic, în el intrând și kerubimi (sau heruvimi), inițial personificări ai norilor furtunii, ființe fantastice cu aripi de acvilă cunoscute și de către alte populații canaaneene [12], serafimi (șerpi înaripați) etc.[13]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

| RAY a răspuns:

Acum 20 ore | Dorotheea21 a răspuns:
'Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine!' si 'Eu sunt Domnul Dumnezeul tau' nu suna deloc ateist.

daca nu exista alti zeii de ce naiba ar fi spus sa nu crezi, mai ales ales ca se cunoaste faptul ca evrei erau politesti, de ce as spune eu sa nu crezi in alte fantome daca eu sunt singura fantoma, nu ar avea sens

| RAY a răspuns:

Danut unde scrie in biblie ca au mai fost si alte lumi inaintea omului sa vad si eu versetele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, putem considera ca El este ateu?
Având în vedere toate prostiile pe care le spun despre El toate religiile azi, ateu în mod sigur.
Tinand cont de faptul ca El nu crede in zei
Așa e, nu crede că nu are nevoie de asta. Oamenii cred de nevoie.
nu are o religie
Aici greșești. Religie înseamnă ceea ce leagă. Religia lui este cea care îl leagă de noi.
si traieste pentru eternitate?
Iar greșești.
Eternitatea are nevoie de ceva veșnic, a creat ceva ce poate trăi veșnic. Doar viața pe lumea asta se poate perpetua la infinit.
Astfel el s-a întrupat în viață ( Isus spune, Eu sunt viața) în speranța că prin noi va trăi veșnic. Deocamdată are o vechime de 3, 8 miliarde de ani, cât are viața pe pământ. Atâta știm azi. Așa că veșnicia Lui depinde de noi.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu nu are cum sa fie ateu, deoarece El a creat acest Univers, deci nu apartine de legile acestuia, nu este o persoana, caci ateul asta este, este o persoana a acestui Univers, nu provenita din afara lui. Ateul este o persoana care neaga existenta Creatorului, iar asta ar fi ceva de genul : Sunt ateu, deci nu cred ca Eu am creat totul, inclusiv oamenii (ceea ce nu este asa). Ai inteles acum?

| CostinAlamariu a răspuns:

Asta-i genul de intrebare idiotica de care te impiedici totdeauna pe TPU

| Dorotheea21 a răspuns:

'Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine!' si 'Eu sunt Domnul Dumnezeul tau' nu suna deloc ateist.
Frumoasa intrebarea. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ba că nu! Neagă pe toți ceilalți.
Eu am învățat și marxism leninism, despre negarea negației.
Înafară de mine. Care mine? Acela care, eu sunt cel ce sunt.
Adică nimic clar și definit. Adică zero.
Cu alte cuvinte să ai dumnezeu pe zero, adică pe nimeni.
Ateism total.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Ei! Interpretari. happy
E o intrebare oricum mai buna decat cea daca Iisus era crestin.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu comentez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se uita nimeni de-aici la Garantat 100%? acolo se discuta si despre religie.

| GicaGigekGica a răspuns:

Pentru ca el este singurul Zeu adevarat nu are in cine sa creada. Deci nu este ateu, restul zeilor sunt inventati de oameni happy