| unmaryo a întrebat:

Buna Ziua, am cerut la farmacie capcou si mi s-a spus sa inghit lichidul cu aceasta solutie,, gluconat de calciu’’ mai jos scrie pe aceasta cutiuta (Gluconat de calciu injectabil), farmacista mi-a spus sa-l inghit, este un lichid transparent, este ok? Am mai incercat si in clasa a 10 a dar nu am fost atent sa vad exact ce scrie pe sticluta, se poate inghiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu inteleg ce ai cumparat ce este acela "capcou" si nu administra ceva fata de care nu ai inteles exact ce trebuie sa faci!

| Dragobeta a răspuns:

Ce o fi capcou?
Orice solutie injectabila poate fi si bauta.
Cum l-ai administrat in clasa a 10-a?

| Mihai0101 a răspuns:

Asta doar farmacista poate sti sau medicul care ti-a recomandat.

| Lidia09 a răspuns:

Dacă medicul nu ți-a prescris personal medicamentul n-ar trebui să-l ei, nu știi ce contraindicații poate da! Dacă e soluție injectabilă nu se poate de băut! Pentrucă este injectabilă!
Nu-ți știu motivul pentru care îți trebuie acest medicament, dar fără prescrierea medicului nu ar trebui să-l administrezi.

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Nu este valabil chiar pentru toate solutiile injectabile ca nu le poti bea, insa ai dreptate, recomandat este ce zice medicul nu ce recomanda farmacistul!
sunt mici exceptii de la regula cu bautul injectabilelor, dar asta o aplica cei care au facut ceic are cunosc asta in particular, nu ar trebui sa o faca "amatorii" cum se zice, adica sa nu inteleaga pustii teribilisti acum sa bea eu stiu penicilina doamne fereste laughing
uite eu beau cateodata nu vodka ca tovarasii din Rusia, ci beau 1 fiola de algocalmin, face minuni daca te doare maseaua de exemplu si te-a luat durerea la ora 22:30winking ca iti trece durerea pe loc si a doua zi poti merge la medic

"Nu-ți știu motivul pentru care îți trebuie acest medicament, dar fără prescrierea medicului nu ar trebui să-l administrezi. "

corect!