| Rainner a întrebat:

Va salut!
Eu chiar nu înțeleg programele astea de creditare pentru imobilare, gen:
Noua Casă
Credit Ipotecar
Etc
Sumele maxime acordate sunt pana in 70.000€...
Unde naibii mai gasesti apartamente sau case în suma asta de banii?
Sau dacă găsesti, o fii undeva pe la țară, si sunt făcute din chirpic si pentru genul ăsta de constructii banca nu acordă banii...
Sau din câte am înteles, mai poți obține o creditare, undeva la dublu, adică 140.000€ dar rata lunară mii se pare enormă sincer, ar veni undeva la aproape 1000€ /lună...
Voi ce părere aveți, care ar fi cea mai ok metodă de creditare pentru o persoană care doreste să-și achiziționeze un imobil?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce locuință poți cumpăra prin Noua Casă?
Dacă locuința e gata de mai mult de 5 ani de la data cererii, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de cumpărare al locuinței.*
Dacă locuința e nouă (a fost terminată de mai puțin de 5 ani față de data cererii), iar prețul de achiziție nu depășește 70.000 euro, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de achiziție al locuinței.*
Dacă locuința e nouă, iar prețul de achiziție e mai mare de 70.001 euro, atunci poți primi un credit maxim de 119.000 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 15% din prețul de cumpărare al locuinței.*

Trebuie sa puna si cumparatorul osul la treaba, la economisire si sa aduca 5% - 15% pentru avans SI restul pana la valoarea de vanzare-cumparare a imobilului.

| doctorandus a răspuns:

Corect: creditele nu acopera 100% din valoarea apartamentului pentru ca daca nu mai poti plati, banca va scoate apartamentul la licitatie si va iesi in pierdere, ceea ce nu-si poate permite. Adica isi poate permite ocazional niste pierderi, dar nu pierderi pe banda rulanta.

Banca vinde bani ca sa faca si mai multi bani. Nu e opera de caritate.

| Rainner explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ok, dar unde mai găsesti la ora actuală apartament/casă la 70.000€?
Poate doar vreo garsonieră sau studio ceva de genul ăsta, de n-ai loc să cazi în el...
Sau poate un apartament, dar în blocuri vechi, unde mai trebuie băgați banii buni...
Iar la un credit de 119.000 €, rata lunară sare 100% de 4000 lei, se duce spre 5000 lei...
Numai zic că dobânda e variabilă și la cum oscilează economia noastră, ai șansa să te trezesti cu o rată si mai mare, de nu o poți plătii...
Problema de fapt este, costul ridicat al imobilelor și dobânzile foarte mari ale băncilor...
Mie personal mii se pare mai mult mai ok să platesc o rată decât chirie, macar îmi plătesc casa cum s-ar spune...
Oricum sunt nevoit sa dau o sumă de banii lunar ca sa pot locui undeva, asa macar imi platesc casa...
Problema e, că sunt ratele prea mari lunar...
Undeva pana in 2500 lei, ar fi ok pe lună să zicem, dar ce depășeste mii se pare foarte mult...

| doctorandus a răspuns (pentru Rainner):

Inca o data: e capitalism, e piata libera. Concurenta intre banci reduce dobanzile, dar nu sunt un nivel nerealist din punct de vedere contabil. Rolul bancilor este sa castige bani, nu sa plateasca ajutoare sociale sub forma de imprumuturi.