| Dismally a întrebat:

Ce iti lipseste pentru a putea fi fericit/a?

88 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dismally):

Acum ma intelegi.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Poate pentru tine nu e greu. Pentru mine e absolut imposibil.

| Dismally explică (pentru Subsemnatul123):

Pentru ca viata este imprevizibila.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Nu este simplu dar este realizabil. In plus, in alte tari majoritatea nu au si nu vor avea niciodata o casa a lor, locuiesc doar in chirie.

| Dismally explică (pentru ForeverAlone97):

Nu este imposibil, trebuie doar sa cauti persoana potrivita.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Da la noi chiria nu e de viitor pentru ca salariile sunt mici, chiriile scumpe si nu pot la nesfarsit sa platesti pentru o casa ce nu e a ta.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Da, dar si sa strangi vreo 50.000 de euro dintr-un salariu mic e imposibil. Singura solutie ar fi un credit.

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Accepta comenziile fara sa se opuna, nu oboseste, se descurca bine in ceea ce face, nu o doare capul, nu are menstruatie, nu inseala, face mancare, curat in casa, nu cere bani de cumparaturi (machiaje, etc) exceptie cand se plateste comanda. Sa zicem prin 2030 e probabil sa avem parte de ele

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Dismally):

Da dar viata nu stie ce ma face pe mine fericit si ce nu.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Asta am încercat toată viața mea, dar se cere experiență. Ăsta e primul criteriu pentru care sunt batjocorit și dat la o parte, lipsa mea totală de experiență. Că ce am făcut până acum, că am o problemă, etc. Fără start nu e niciun viitor. Până să mă ridic la standardele cerute de societate mă apucă 30 de ani, poate chiar peste. Și cum să ajung acolo din moment ce nimeni nu mă bagă în seamă pe motiv că n-am avut. Mie unul mi se pare mult prea târziu la aproape 22 de ani câți am pentru prima relație. Hai că până la 20 a fost suportabil, după încet-încet m-am dus în jos. Mă opresc aici că nu vreau să mă mai expun.

| lllyyy a răspuns:

Increderea si prietenii.M-au dezamagit toti

| Dismally explică (pentru ForeverAlone97):

Exagerezi, nu exista o varsta limita pentru prima relatie, poti sa o ai si la 40 - 50 de ani, care este problema? E mai bine sa fii singur decat sa ai o relatie cu o persoana pentru care nu simti nimic.

| Dismally explică (pentru mgtow):

Mai ai de asteptat in cazul acesta big grin

| aXy99 a răspuns:

Serotonina.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru gogu220):

Eu as vrea o camera in plus ca sa imi fac atelier, chiar nu ai cu ce sa o umpli? mai bine fara copchil norocul tau

| IIIshaneIII a răspuns (pentru OldSoul):

Doar 2 milioane? pacat voiam sa dau cuiva o suma, suma care o am eu in cap

| AlexeiP a răspuns:

Tot timpul iti lipseste ceva. Daca fericirea depinde de lucruri atunci nu vei fi niciodata fericit. Fericirea nu sta in lucruri, fericirea sta in altceva.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Stiu pe cineva care pentru 3000 de euro a trebuit sa faca doua credite.
Ca sa poti sa scoti un credit sanatos trebuie sa ai salar mare si sa faci doua credite.Pana si la aia cu prima casa nu mai merge, pot sa scoata doar o anumita categorie de oameni dacavmai pot.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Nu exagerez, absolut tot ce spun e bazat pe realitățile vieții mele. Asta am observat, nu ai experiență, nu ești candidat. Simplu. Cu cât mai mult trece timpul, cu atât mai greu conceptele noi de viață îți devin mai greu de acceptat, cu atât mai greu înveți lucruri noi și te adaptezi la ele. Totul în viața asta se învață, chiar și abordarea unei fete/femei. Sau tu ai impresia că te-ai născut învățat? Singurul lucru în privința căruia ai dreptate e ultima propoziție, clar că e mai bună singurătatea decât o relație toxică.

| anonimg a răspuns (pentru SilentRain):

Trebuie neaparat chitara? O mandolina nu e buna? happy

| SilentRain a răspuns (pentru anonimg):

Cu siguranță și o mandolina e buna, dar chitara e preferata mea love struck

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Noua ne lipseste increderea in Dumnezeu. Atunci cand o vom avea-o vom cunoaste ca noi sunte straini si calatori pe pamantul acesta, si ca nu pamantul acesta este casa noastra, ci pamantul acela nou pe care Dumnezeu ni l-a promis.
Viata aceasta este doar un test -si nimic mai mult, pentru a ne face capabili de a intra in mostenirea fagaduita de Dumnezeu care a spus: "Eu ma duc sa va pregatesc un loc. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi." https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/14/2/#2
Multi suferim de multe lipsuri. Chiar si cei bogati sufera pentru ca nevoia lor este sa aiba mai mult decat au. Si daca am fi in locul lor am avea parte de aceeasi suferinta. Datoria noastra este sa ne gandim la lucrurile de sus, nu la cele de pe pamant. https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/coloseni/3/2/#2
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/evrei/11/13/#13
Ce a promis Dumnezeu, va si face.

| Dismally explică (pentru aXy99):

Mananca ciocolata happy

| Dismally explică (pentru AlexeiP):

Iti poate lipsi si altceva, nu doar anumite obiecte.

| Dismally explică (pentru Freya1):

In cazul acesta ar trebui sa te reprofilezi, sa faci ceva din care se castiga mai bine sau sa mergi intr-un loc in care esti platita mai bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Eu inteleg ce spui tu doar ca stomacul,corpul,viitori copii nu o sa inteleaga.
Pana mergem noi la Dumnezeu trebuie sa traim aici, sa nu inghetam de frig, sa nu murim de foame, si sa ne inmultim exact cum scrie in biblie.Dar pentru asta ai nevoie de hrana, haine si un acoperis deasupra capului.

| aXy99 a răspuns (pentru Dismally):

Pe moment functioneaza, dupa scade concentratia sad
Mananc iar ciocolata, ma simt bine, apoi iar rau. Pana la urma raman si fara ciocolata, si cu vreo 4000 kcal consumate si cu o durere de stomac. Nu e cea mai buna solutie.

| CleanHeart a răspuns:

Atâta timp cât mă bucur din orice lucru simplu, nu-mi lipsește nimic, poate am mai multe decât merit.