NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai putea să-ți comanzi visele, ca la restaurantul de vise, ce ai dori să visezi astăzi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...sunt într-o cabană undeva la munte. Afară ninge, iar eu stau cuibărită într-un balansoar, învelită într-o pătură călduroasă şi moale. Şed liniştită, senină şi calmă lângă şemineu...savurând o carte delicioasă şi o ceaşcă de ciocolată caldă, dulce şi aburindă, in timp ce lemnele trosnesc uşor in focul dinaintea mea.
Din când in când, imi mai ridic privirea dintre slove şi zâmbesc admirativ fulgilor de nea din fereastră. Şi sunt nespus de incântată că afară e atât de frig...iar la mine e atât de cald, atât de bine şi atât de...frumos.

Şi eventual, când imi indrept pentru a nu ştiu câta oară privirea spre fereastră, o zăresc pe NOname in geam, zgribulită şi ninsă, dar zâmbitoare. Habar nu am ce caută acolo şi ce-o aduce pe meleagurile mele, dar sunt mai mult decât bucuroasă să o invit cordial inăuntru, unde să imi explice totul la o ceaşcă de ciocolată caldă. Şi-apoi să depănăm cele trăite şi cele netrăite in efemera noastră licărire telurică ce-şi spune...Viaţă.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

O, Godisnowhere, draga mea, un vis absolut superb! Delicios, cald, magic...

Și câtă generozitate (și imprudență) din partea ta... Mă simt extrem de onorată că m-ai invitat în visul tău (deși n-aș vrea să-ți perturb liniștea. dar dacă ceva, ai timp să te răzgândești și să mă dai afară).
Ce m-aș cuibări sub o păturică în fața șemineului să ascult cum trosnesc lemnele în foc și inimile în piept și ne-am spune povești până dimineață...
Mmmm...nici nu-mi vine să mă mai trezesc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Generozitate poate. Nu oricine are acces la/in visele mele.
Imprudenţă...neah; sunt mult prea circumspectă. Ştii.

He he. happy
Dar ce diferită-i realitatea, Dragă...iar eu sunt o pesimisto-realistă ferventă; nici nu apuc să ating cu vârful degetului atmosfera visului, că mă şi...trezesc.

138 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Te-a pus cineva sau te-ai pus singur?

NOname
| NOname explică:

Da, ai un nutriționist de vise pentru regimul tău sau te înfometezi de unul singur?

NOname
| NOname explică:

Îmi dau seama că ești mai mult decât dezinformat și ai idei preconcepute. Nu-i nimic, toți am fost.

Când ai timp, citește discuțiile de aici: http://www.tpu.ro/......-intreaga/ ca să înțelegi ce sunt visele, cum funcționează și că nu se pune problema de a te încrede în ele sau nu, dar creierul nostru are nevoie de ele, ca să n-o ia razna (dacă nu ai visa, ai înnebuni, simple like that).

Iar dacă tot avem nevoie de ele, ipotetic vorbind, de ce să nu alegem ce "film 3D să vizionăm astăzi"? Ar fi fun să putem comanda cine, unde și cu cine să fim în vis, nu crezi?

NOname
| NOname explică:

Tu înțelegi ce înseamnă "ipotetic vorbind"?

NOname
| NOname explică:

Hai că merită chemată la bis.
http://www.youtube.com/watch?v=rJE_Sc1Wags

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Da pauza la 0:07 si uita-te ce scrie pe pieptul lui.
Imi face reclama happy

| NOname explică (pentru Apache):

Știu, Apache, știu...
De ce crezi că am postat link-ul?

| W3R4 a răspuns (pentru Apache):

Inseamna ca ai sange in tine daca vrei sa faci asa ceva...
Oricum, ar fi tare! \m/

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Lasa ce-as vrea sa visez, ca oricum visez. Mai degraba intrebai care din vise as vrea sa devina realitate!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mare-i gradina lui Dumnezeu si multi au sarit gardul. AICI dati cu "eronatul", desteptii familiei!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu mi-aș dori să visez, ci să FIU aici:
http://i.imgur.com/obCOv.jpg.
Nu-i așa că-i minunat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Da' de ce iti trebuie doua paturi? Vrei sa mergi acolo in grup organizat?

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeee, acolo aș vrea să fiu, nu mai contează câte paturi sunt. Așa e imaginea, ce vrei, și tu acum.

| Apache a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Ar fi penal sa inceapa ploaia

| CyLvEr a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Este de viswinking

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru CyLvEr):

Așa este.happy

| W3R4 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Ce dragut!
Chiar ai gusturi!winking

| Neimportant a răspuns:

Aş vrea să mă visez pe o plajă abandonată şi să privesc cum soarele apune, cum valurile mai vin uşor spre ţărm şi doar câteva păsări să se mai audă. Îmi doresc o simplă atmosferă de linişte şi de meditaţie.

| push2gl a răspuns:

Sa visez persoanele iubite, prietenii

| micurutza2005 a răspuns:

Mmm! sa nu visez nimic as comanda, sau ca traiesc fericirea extrema si multumire maxima de viata mea...

| Dumnezău a răspuns:

Decorul din 1984 al lui Orwell, ori ceva foarte asemanator.Hai,ca m-am hotarat, un melanj intre filmul The Wall, al lui Pink Floyd, cartile apoca-politice ale lui Orwell si tripuri oferite de dietilamina acidului lisergic.Nici n-ar fi prea departe de realitate, neluand in considerare faptul ca o sa visez campuri pustiite, orase in ruine si razboi peste popoare, doar ca in culori joviale.Si o sa am si soundtrack pentru visele mele distructive.Bineinteles,Dream Theater!

http://www.youtube.com/watch?v=ADX9DdURn8o&feature=related

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Mai de fiecare data cand vad video-ul asta trebuie sa imi fac putina reclama... tine de contract laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Nu-mi place in mod expres Marlyn Manson, dar cover-ul lui pe melodia asta e mai bun.Nu-mi place sound-ul celor de la Eurythmics, desi, solo, Annie Lennox rupe.

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Da, şi varianta lui Marilyn Manson e foarte faină, dar nu am vrut să provoc coşmaruri. Eurythmics e mult mai light, iar Annie Lennox e o scumpă.
Apropo, ieri ce ai visat?

| Neah a răspuns:

As vrea sa visez ca sunt in Anglia si sunt acolo cel mai bun arhitect tongue

| Downfall a răspuns:

Ce contează dacă până la urmă tot mă trezesc la realitate? Iar această realitate nu seamănă deloc cu cea din vis, din păcate.
Dar totuşi, visele au şi ele o parte bună (cele frumoase). Măcar pentru un moment aduc o mică porţie de bucurie;)) Deşi când te trezeşti, rămâi cu un gust de dezamăgire în gură.
Hmm...ce aş vrea să visez azi? Nu ştiu... Poate pe mine, stând întinsă într-un hamac, pe o plajă exotică, sorbind dintr-un pahar mare de suc, privind înspre imensitatea oceanului, fără nicio grijă sau responsabilitate pe capul meu. Şi să nu uit, ceva muzică relaxantă pe fundal:
http://www.youtube.com/watch?v=nn7OZ00YaIY
Deci, cât e nota de plată? :))

| NOname explică (pentru Downfall):

Dacă mă lași să mă bălăcesc în oceanul tău, îți fac o reducere.

P.S. Place mult melodia.

| Downfall a răspuns (pentru NOname):

Te las, dar sper că-mi faci o reducere măricicăhee hee

| NOname explică (pentru Downfall):

Bine, batem palma!

| Gina1 a răspuns:

...Ca sunt cu baiatul pe care il plac :-

| Mirunaaaa a răspuns:

Tot ce imi doresc eu e sa primesc de ziua mea ( 22 iunie ) un bichon maltez. Este sigurul prieten care nu te va lasa niciodata la greu!

| medex3 a răspuns:

Orice. Doar sa-mi dea sentimentul de fericire.Atathappy

| Mariinaa a răspuns:

Clar as vrea sa visez ca am bilet la concertul celor de la Red Hot Chilli Peppers si ca voi fi in primul' rand acolo cantand si distrandu-ma, insa, m-am trezit mult prea tarziu pentru a cumpara biletehappy.My bad!happy Seara frumoasa.

| RoseQueen a răspuns:

As vrea sa visez ca sunt alaturi de cei mai buni prieteni pe plaja, o plaja frumoasa si curata, tocmai la apusul soarelui si sa cantem si sa ne bucuram ca a venit vacanta(desi mai avem o saptamana) si sa nu mai fim atat de atenti si pregatiti pentru teste sin pentru a nu ne strica mediile tocmai acum.Sa ne bucuram ca inca mai suntem copii si nu trebuie sa sa gandim la grijile adultilor.
Chiar daca pare simplu sa fii copil nu prea este, si asta ma face sa ma gandesc ca vreau sa fiu iar mica si fara griji, singura grija fiind "Ce sa visez la noapte?"Eu vreau doar sa visez ca totul e bine si frumos, numeni nu are griji...si eu dorm foarte bine in patul meu...visand.

| BlackD a răspuns:

day dreaming sa fiu undeva in Seul, cu unu buuuun, sa luam o cina romantica, sa ne plimbam si sa fie totul perfect. Iar cel mai bine ar fi ca atunci cand ma trezesc sa fie realitate love struck

| Musique a răspuns:

Aș prefera să nu visez deloc. Unele vise mă tulbură, chiar dacă sunt foarte frumoase.

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Hmmm,o calatorie asa de vreun an prin lume...sa-mi fericesc retina si sufletul.
happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Tot pamantul, sa il vad, cu toate minunatiile lui.

| VadTot a răspuns:

Sa i vad pe politicienii astia cum se descurca ei cu un salariu de 800ron si intretinerea pe timp de iarna o au de 1000ron~! funda?

| christabell a răspuns:

As comanda un vis care sa mi se si implineasca la trezire, asta daca ar fi unul potrivit in meniu.

| NOname explică (pentru christabell):

Unul nepovestibil, dar împlinibil mi-aș comanda și eu...

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

O autostrada Bucuresti - Iasi, una Bucuresti - Arad si una Bucuresti- Cluj (care sa treaca si prin Brasov). Sau macar sa visez ca am plecat din Romania laughing

Oricum, ce as vrea cu adevarat sa visez este o banalitatehee hee Si cred ca, clipul melodiei lui Chris Isaak e destul de sugestiv. Nu sunt in halu asta de ipocrit sa zic ca visez altceva, majoritatea la asta viseaza. Mai sunt si unii nitel defecti din cate am citit pe aici care vin s-o arda moralistic sau vin cu aspiratii de mari ganditori. Probabil ca-s ne iesiti din casa sau ca au bagat prea multe etnobotanice rolling on the floor
P.S: As mai vrea si-o cisterna de feteasca.

| NOname explică (pentru IMC90):

Mmmm...m-ai făcut să salivez.
Ai și pentru mine un pahar?

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Doar unu raised eyebrowshee hee?

| Kydie a răspuns:

As dori sa visez ca sunt la concertul Evanscene si sunt in primul rand si sunt chemata sa cant alaturi de ei.

| Innuka a răspuns:

As vrea sa visez ca ma impac cu baiatul pe care il iubesc si suntem fericiti ca in prima zi :*

| NOname explică (pentru Innuka):

Atunci asta îți și doresc.

| Innuka a răspuns (pentru NOname):

Mersi :*

| Maria9Maria a răspuns:

Personal... ca am murit. Apoi sa fie si real asta.

| ゼロの a răspuns (pentru Maria9Maria):

Ok!
Se poate aranja asta.
La ce ora esti dispusa sa ne intalnim?
In ce mod vrei sa fie?
happy
Sper ca nu te-am suparat, dar de ce ai vrea sa ti se intampla asta?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Maria9Maria):

As vrea sa visez ca tu mori de ras de ceea ce ai scris aici si esti foarte fericita si nici nu vrei sa auzi de moarte, apoi visul sa devina realitate! cu drag cineva care a trecut nu o data prin astfel de stare sufleteasca!