NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai putea să-ți comanzi visele, ca la restaurantul de vise, ce ai dori să visezi astăzi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...sunt într-o cabană undeva la munte. Afară ninge, iar eu stau cuibărită într-un balansoar, învelită într-o pătură călduroasă şi moale. Şed liniştită, senină şi calmă lângă şemineu...savurând o carte delicioasă şi o ceaşcă de ciocolată caldă, dulce şi aburindă, in timp ce lemnele trosnesc uşor in focul dinaintea mea.
Din când in când, imi mai ridic privirea dintre slove şi zâmbesc admirativ fulgilor de nea din fereastră. Şi sunt nespus de incântată că afară e atât de frig...iar la mine e atât de cald, atât de bine şi atât de...frumos.

Şi eventual, când imi indrept pentru a nu ştiu câta oară privirea spre fereastră, o zăresc pe NOname in geam, zgribulită şi ninsă, dar zâmbitoare. Habar nu am ce caută acolo şi ce-o aduce pe meleagurile mele, dar sunt mai mult decât bucuroasă să o invit cordial inăuntru, unde să imi explice totul la o ceaşcă de ciocolată caldă. Şi-apoi să depănăm cele trăite şi cele netrăite in efemera noastră licărire telurică ce-şi spune...Viaţă.

138 răspunsuri:
| Lightning1997 a răspuns:

Sa fie lumea mai buna decat este in prezent.Sa se schimbe situatia in lume, sa nu mai existe conflicte de niciun fel.

| ゼロの a răspuns:

Eu a-s comanda un vis "realist" adica sa ma pot controla in acel vis.
Ex: Vine un zombi inspre mine si in scenariul visului sa fie ca eu sunt mancat de zombii, dar daca ma pot controla, poate, eu il mananc pe zombiihappy
Asta cred ca e cea mai buna alegere: un vis realist, pentru ca te poti razgandii in orice moment, poti sa faci sa mergi din Romania in Japonia sau alta tara, oras, planeta, etc.
P.S visul realist nu e inventia mea el chiar exista.Cauta si pe net.

| ZvT a răspuns:

Aş comanda zilnic o porţie de NOname. Am o slăbiciune la fetele inteligente.

| PotcaPădurii a răspuns:

Prefer sa nu "comand" vise. Sunt doar reflectii amagitoare ale unor dorinte care dispar o data cu trezirea mea, lasand un gust dezamagitor in mine.Prefer un somn fara vise. Nu imi plac iluziile.

| betsy a răspuns (pentru PotcaPădurii):

Mai ales ca nu stii in ce consta nota.

| W3R4 a răspuns:

As vrea sa visez ca sunt un alt animal, un leu de exemplu! happy

| Anonima264 a răspuns:

As vrea sa visez multe lucruri...(unul dintre ele fiind sa o intalnesc in realitate pe Mylei Cyrus!

| reihiuke a răspuns:

Eu cam in 3/5 vise imi dau seama ca visez. Prin urmare, pot sa fac ce vreau pe acolo, nu numai sa "vizionez" happy

| reihiuke a răspuns:

Un om cand nu e lucid, inebuneste? A fi lucid inseamna sa-ti dai seama sau mai bine zis, sa fii mai constient decat atunci cand nu esti lucid. Daca nu inebunesti cand nu esti lucid, nu poti inebuni cand esti lucid.

| reihiuke a răspuns:

As vrea sa ma visez pe mine cum as reactiona in diverse circumstante, alese de mine. Autocunoasterea e migaloasa tocmai din cauza ca trebuie sa te observi si sa aduni material "din modurile de a reactiona" in diverse circumstante ale vietii. Le strangi pe toate (cum strangi piesele unui puzzle) si cand ai un anumit numar de experiente observate, incepi sa tragi niste concluzii foarte folositoare. E ca si cum ai face un puzzle cu mii de piese. Dar sunt sute de circumstante pe care nu le-am intalnit niciodata, noi credem ca reactionam intr-un fel la ele, dar nu avem nicio garantie ca asa se va intampla. De multe ori credem ca am reactiona intr-un fel in fata unei situatii iar cand apare situatia reactionam cu totul altfel si gasim repede o justificare, de ce am facut asa si nu altfel. Prin urmare, 90% din presupunerile noastre "cum am reactiona in situatia x?" sunt false. De aici apar si multe erori ale noastre. Ne facem un plan crezand ca reactionam intr-un fel in functie de situatia data si apoi facem o prostie. De aceea nu te poti baza decat pe "ceea ce prinzi intr-un moment dat" si trebuie ca in momentul acela sa fii cu atentia indreptata spre tine, sa te observi.

| NOname explică (pentru reihiuke):

Interesantă cale spre autocunoaștere...

| reihiuke a răspuns (pentru NOname):

Alta cale nu exista, decat sa te observi. Si pentru asta trebuie sa inveti cum sa o faci, pentru ca, nu suntem capabili sa ne observam pe noi insine. Sau daca incercam, putem fi atenti la noi insine si sa ne urmarim pentru o clipa dar apoi uitam imediat de scop si incepem sa facem lucrurile fara sa ne dam seama ca le facem happy

| reihiuke a răspuns:

Spre exemplu nu stiu cum as reactiona daca ar veni un cutremur, s-ar darama casa si as ramane pe drumuri, sau cum as reactiona daca ar muri parintii, sau daca as fi in fata unui pericol, sau daca ar fi altcineva intr-un pericol si ar trebui sa actionez imediat sa-l salvez; as fi sari fara ezitare sau as ramane acolo blocat de frica si mirare iar din cauza lipsei mele de actiune s-ar pierde o viata? Nu poti sti cum reactionezi in toate aceste situatii decat daca se intampla cu adevarat. E usor sa ma gandesc si sa cred ca as actiona corect, dar de multe ori nu reactionam cum credem (cum am zis mai sus). Dar odata ce actiunea se intampla, daca sunt cu constiinta si atentia extinsa si indreptata atat spre mine insumi cat si afara, as putea observa pe langa ce se intampla in exterior, ce se intampla in interiorul meu. As vedea gandurile, emotiile, senzatiile (de frica - sunt multe feluri de frici, de orgoliu sau etc) si pe urma as putea sa lucrez la ele si sa le corectez, astfel incat daca se intampla a 2-a oara, sa actionez cu maxim de randament. Daca as putea visa toate astea, ca si cum ar fi real, ca sa nu am nevoie de o situatie reala si sa se iroseasca actionand gresit si in "analizand-o" ar fi super. M-as putea pregati pentru unele "evenimente" fara sa fiu afectat de ele in timpul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt adult si ca imi petrec seara alaturi cativa tovarasi la cea mai neingrijita carciuma (tapet rupt, scaune scartaitoare etc.) din oras apoi mergem pe jos spre casele noastre.
Apoi, acasa (un apartament dintr-un bloc vechi, cu graffuri pe, peretii holului, dar rezistent, tot asa cu tapet rupt, gauri in pereti, un televizor din anii '70) sa mai petrec cateva clipe alaturi de sotie si sa ne culcam fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fac sex cu tine, tanara, sub un palmier... off, se pare ca a inchis la restaurantul de vise...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il cunosc pe Seth MacFarlane - Family Guy si ca desert, sa-mi iau zborul in Brazilia love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vad cum e sa fi fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intamplare vie din copilarie.Cu siguranta m-as trezi cu zambetul pe buze dupa un asemenea vishee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tate lucrurile frumoase ce nu le stiu inca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca lumea s-a schimbat, a devenit mai buna si mai dreapta; stresul si grijile cotidiene, uneori provocate de altii, sa nu mai fie.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa visez ca ma aflu in Paris, sub turnul Eifell, luand cine cu persoana draga mie, hmmm..sa ma gansesc..cipsuri! laughing..Eee nu sa fie asa o mancare dinaia dichisita! happy :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea multi bani laughing la ce criza e acum cred ca toti vor acelasi lucru laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zborrrrrrrrrrrr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ploaie...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Here comes the rain again?
http://www.youtube.com/watch?v=qCnj2z3ydYU

Pentru rețeta ploii ingredientul principal este să adormi pe așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=kceyerEAmOo
http://www.youtube.com/watch?v=WhwB2ddPUVA
Ar ajuta și dacă te-ar uda cineva din când în când pentru senzații tari sau ai putea să dormi direct în vană. Toată chestia e să nu te îneci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca am multi bani si ajut copii bolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mi se implineasca visul de a fi doctor! Sa ajut oamnenii care sunt foarte bolnavi si sa primesc din suflet un,, Multumesc!,, fara ca acel om sa imi de-a bani pentru ca eu cred ca ei (cei bolnavi), poate sufera la ei acasa, au de dat copii la scoala au de intretinut o casa, o familie si mai ales trebuie sa ii ingrijeasca pe cei dragi si pe el sau ea.Acesta este cel mai mare vis pe care il am de la gradinita si il am si acum si sper sa mi se indeplineasca!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Lăudabil... Felicitări!

| Shatteredx a răspuns:

As dori sa ma visez avand o noua identitate, intr-un alt oras sau tara la o iesire nocturna pe plaja cu nevasta-mea (din viitor) si din mare sa iasa Aladin cu lampa lui, sa-mi pun o dorinta

| NOname explică (pentru Shatteredx):

Mmmm... Ce vis de vis! Frumos!

| Shatteredx a răspuns (pentru NOname):

Dacă ai putea să-ți comanzi visele, ca la restaurantul de vise, ce ai dori să visezi astăzi?

| NOname explică (pentru Shatteredx):

Hmm...bună întrebare. Cum de nu m-am gândit eu la ea?

Visele mele sunt prea nepovestibile, dar, te asigur, frumoase.

http://www.youtube.com/watch?v=UAOxCqSxRD0
Vise plăcute!

Răspuns utilizator avertizat
| val31989 a răspuns:

Salut ...as dori sa visez cum sunt cu baiatul cel iubesc in Coreea(cu toate ca ai dat fundita)

| NOname explică (pentru val31989):

Dar de ce în Coreea, dacă nu sunt prea indiscretă?

| ayosmdk a răspuns:

Sa-l visez pe cel pe care il iubesc happy

| AmanoYuno a răspuns:

Orice vis in care dansezhappymomentan nu pot sa dansez fiindca sunt operata de apendicitasad
de fapt orice is ar fi bun..eu nu prea am mai visat...sad
nu am preferinte de fapt... poate fii si cosmar...as vrea sa fiu totusi constienta de fiecare data cand visez asa as avea control total devil
as face lumea un loc mai bunlaughing

| Emilian601 a răspuns:

Intodeauna mi-am dorit sa visez Raiul, este ceva ce nici nu pot visa insa imi doresc asta happy

| Măduuțaa a răspuns:

Buna NOname! Cu siguranta as dori sa visez IN FIECARE noapte o familie mareee si fericita.

| NOname explică (pentru Măduuțaa):

Cât mai aveți de așteptat până se naște ăl' mic?

| Măduuțaa a răspuns (pentru NOname):

Mai este o luna..Off..Asteptarea asta e interminabila sad.

| NOname explică (pentru Măduuțaa):

O, da' mai aveți foarte puțin...
Sarcina ușoară și să aveți un bebeluș sănătos! Iar la cât de bine arătați amândoi, frumusețea e ca și garantată.
Răbdare, tăticule, răbdare!

| Măduuțaa a răspuns (pentru NOname):

Mulțumim NOname happy! Sarcina a fost una sanatoasa, iar Slava Domnului, copilul este perfect sanatos... De frumos, stim ca va fi frumos laughing ( Glumesc ). Incerc sa am răbdare dar mereu simt ca o luna trece ca un an sad sad sad.