| ColdHeart a întrebat:

Daca persoana iubita ti-ar cere sa devii vegan/a, ai accepta? >:

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Fa-te vegan" sau "lasa-te de fumat" sunt simpliste...
Am vazut "persoane iubite" care au pus un adevarat jug pe... obiectul iubirii lor, si obiectul il duce fara grija, fericit.
Deci toti astia cu "Nup", e bine sa mai reflecteze, caci nu se stie intensitatea iubelii care va da peste ei candva, de isi fac si tatuaj de dragul "persoanei iubite".
Din vegan poti ajunge din nou "carnivor", de fumat te poti reapuca, dar cu "I love you Siminica" pe mana, ramai toata viata.
Din nou deci, pe bune?
"Nup!"
"Deloc, sa moara Tantza!"
"Independenta" afisata de "Niciodata", nu face casa buna cu iubeala care asteapta sa te pocneasca de dupa colt...
Final:
Nu stiu. happy

85 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Treci la intimități, pe care nu simt să le abordez cu străinii.

O să spun doar că nu găsesc nimic atractiv în sadism îndreptat spre cei, care nu-l merită și în ignoranța voită, din aia tâmpă și arogantă. A, că n-a auzit de veganism, de bazele pentru el și trăia neștiind că se poate și altfel, asta se mai poate remedia...deci de aia nu ar avea de ce să se ajungă la a i se cere; dacă ar fi un om demn de a fi iubit, ar face-o și singur, părerea mea, imediat ce și-ar pune întrebări și și-ar revizui alegerile de viață.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ar fi o schimbare demnă de respect, poate i-ai Câștiga respectul.

| PersonajFictiv a răspuns:

As aprecia ca-i pasa de sanatatea mea ( poate o sa fiu mai sanatos, asa am inteles, nu prea stiu multe despre subiect,dar sa zicem ca e asa) i-as multumi pentru asta si as aprecia,apoi as refuza politicos, o sa port o discutie civilizata cu ea ( sper sa fim capabili amandoi de asta ) si apoi ea o sa inteleaga.
Pana la urma, imi cere o chestie, nu ma obliga, pot refuza, iar ea poate sa inteleaga, deci nu e nicio problema.

Daca e genul ala care se supara ca nu fac cum vrea ea, se cearta cu mine, inseamna ca nu-i apartine locul de iubita.
Eu nu i-as impune ei asta, deci asta trebuie sa faca si ea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți încerca să îi faci pe plac, însă nu știu cât vei rezista. Are dreptate Empty007, atunci când afirmă "Dacă m-ar iubi, nu mi-ar cere așa ceva".
Când inima te îndeamnă să iei această decizie, parcă e mai ușor decât atunci când cineva îți cere să faci asta, doar de dragul lui.

| RAY a răspuns:

Doar daca noname mi-ar cere asta, as vrea sa incerc sa o fac sa i placa carnea, de dragul TPU as vrea sa incerc asta

| anonimg a răspuns:

Fiinta umana trebuie guvernata de minte, si nu de sentimente.
Daca facem alegeri si luam hotarari doar pe baza sentimentelor, atunci aceste alegeri si hotarari vor tine cat timp vor tine si sentimentele.
Cererea persoanei iubite o vad ca pe un impuls in a actiona in directia aceasta. Mintea imi spune daca este bine sau rau, si atunci iau hotararea; dar ii voi pune conditia ca sa ma sustina. De asemeni cunosc si ca lucrul acesta nu trebuie facut brusc, ci treptat; pentru ca altfel organismul va avea de suferit si ne vom imbolnavi destul de sever.
Oricum ar fi, as incepe sa fiu mai intai ovo-lacto-vegetarian, apoi vegetarian si la urma vegan.
Am incercat timp de 3 luni ca sa nu consum nici carne, nici lapte, branza sau oua -nimic din ce ar putea contine astfel de produse; dar m-am simtit slabit; mai ales ca meseria mea necesita efort fizic. Dupa aceea am mancat carne si parca dintr-o data mi s-au luminat ochii.
Poti sa incerci si tu o luna, doua sau trei. Nu strica o astfel de experienta. Nu moare nimeni daca nu mananca carne un trimestru. Dupa aceea vezi cum se comporta organismul, si apoi iei hotararea.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fumatul mi se pare mai pertinent. E si pentru a evita fumatul pasiv, dar si pentru a ingriji sanatatea partenerului. Viciile se respecta în funcție de capacitatile fiecaruia de a tolera ce nu-i place. O vreme iti poate conveni si poate apoi te saturi. Sau viciul apare ceva mai târziu si nu prea rezisti, asa ca nu e nici motiv de divorț/despartire, dar clar partenerii vor petrece mai putin timp împreună, ceea ce poate avea si alte consecinte.

Veganismul e doar...un moft. Pana la alte probe e cel mult un stil de viață ce ajunge in cazuri mai extreme o religie.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, probabil nici n-am mai fi impreuna.
1) Trendul asta sa fii vegan mi se pare o porcarie, dar mno, to each his own, daca vrei sa mananci frunze si nuci, bravo, atata timp cat nu vrei sa ma pui si pe mine sa fac acelasi lucru.
2) Daca incerci sa ma convingi si pe mine, mi-e clar ca deja s-a intrat in faza aia nociva de "recrutare" si de a posta toata ziua poze pe Facebook cu vaci moarte. Mai bine ma despart de ea si imi caut o tipa normala.

| TheLifeIsGood a răspuns:

Ideea e ca nu imi poate cere. Adica asta depinde doar de mine, daca vreau sau nu...

| Vanishgold a răspuns:

Aș încerca, de ce să nu încerc? Schimbările sunt bine venite. Poate m-aș simți și mai bine. Sunt deschisă la schimbări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vanishgold):

Bravo! Tu vei primi Folositor si Inteligent de la NOnoima

| Vanishgold a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce e rau in asta? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vanishgold):

Ca promovati exodul creierelor dincolo de luna...

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Sa inteleg ca unul care nu e vegan e un netrebnic si un om rau care nu merita sa fie apreciat nici catusi de putin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Exact! Cat o mai lingi in dos? Nu vezi cat e de limitata?

| GoldenZenith a răspuns:

Nu. Iubirea nu se masoara in cat de vegana sunt.
Eventual, fac asta pentru ca vreau eu, nu pentru ca imi cere cineva.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai lovit la cap? Nu vezi ca i-am pus o intrebare simpla sa vad cum o gandeste,, unde vezi tu ca ii aprob conceptile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, omule cu întrebări simple! Te-a scapat pe tine taica-tau in cap de cand erai mic.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ma faci sa te judec mereu din prima?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu neapărat, dar indiferent câte calități ar avea, are cel puțin un imens minus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De ce te faci ca ploua și pui întrebări la care răspunsul este evident!?
Atragi ce provoci.
Semeni vant, culegi furtuna.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Asta probabil ca ii umbresti tu calitatile,, nu ca ar avea din start minusuri

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Te victimizezi atat,, stii foarte bine ca provoci, nu merg astea cu mine, te astepti sa te injur ca sa ai motiv sa ma raportezi iar?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu știu în ce condiții suprarealiste nepăsarea, cruzimea față de cei mai inocenți și slabi dintre noi ar putea fi considerată o calitate pozitivă, trezind admirație și respect.

Tu te-ai foarte îndrăgosti de Hitler?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca ar mai fi 'persoana iubita'imediat ce mi-ar cere asa ceva! Caci daca m-ar iubi, mi-ar cere sa ma simt bine si sa fiu un om normal! Dar nu mi se poate intampla mie asta, caci aleg, cu atentie o persoana 'iubita', care sa nu-mi faca gafe de astea!

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Daca e s-o luam asa...majoritatea oamenilor sunt niste mizerii dupa spusele tale, bine, facand abstractie ei chiar sunt niste mizerabili facand alte lucruri, nu stau sa intru in amanunte.

Nu e cazul sa-mi pui un exemplu masculin pentru ca eu pot sa ma indragostesc doar de femei. Cat despre Hitler,, nu sunt deloc de acord cu ce a facut si nici cu cei care il sustin, vremurile alea au apus de mult, insa inca mai e readus la viata prin simboluri care marcheaza un trecut bolnav.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Păi, în realitate specia umană chiar nu este una cu care să ne mândrim. Cele mai multe și cele mai mari atrocități de pe Terra au fost și sunt săvârșite de oameni.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

E singura specie din Univers care reuseste sa distruga mai mult decat sa construiasca.

Nu toti au totusi harul asta de a distruge, sunt si oameni rupti din divin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...as accepta lângă mine o persoana care îmi impune ceva.

| leapșa a răspuns:

Nu.