| ColdHeart a întrebat:

Daca persoana iubita ti-ar cere sa devii vegan/a, ai accepta? >:

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Fa-te vegan" sau "lasa-te de fumat" sunt simpliste...
Am vazut "persoane iubite" care au pus un adevarat jug pe... obiectul iubirii lor, si obiectul il duce fara grija, fericit.
Deci toti astia cu "Nup", e bine sa mai reflecteze, caci nu se stie intensitatea iubelii care va da peste ei candva, de isi fac si tatuaj de dragul "persoanei iubite".
Din vegan poti ajunge din nou "carnivor", de fumat te poti reapuca, dar cu "I love you Siminica" pe mana, ramai toata viata.
Din nou deci, pe bune?
"Nup!"
"Deloc, sa moara Tantza!"
"Independenta" afisata de "Niciodata", nu face casa buna cu iubeala care asteapta sa te pocneasca de dupa colt...
Final:
Nu stiu. happy

85 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru ColdHeart):

Dara iubirea ta unde e, daca ceri cuiva sa devina ce nu-i place? Frate mai sunteti multi din astia care consuma iarba pe aici?laughing nu de alta dara din ce observa iarba va batut rau de tot in cap, parca sunteti zombii nu mai aveti nimic in locu ala numit cap laughing

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Serios,oare erai si pe vremea dinozaurilor sa stii ca aia erau fiinte foarte dragalase?laughing Vad cai dai apa la moara iar, o aprobi in chestii care deja te depasesc si pe tine. Specia umana a distrus mai mult ca oricare specie din Universu asta spui tu, doara crezi asta sau ai auzit-o la radio noname?laughing Aveam pretentii la tine man laughing Omu are doara cateva mii de ani ceva infim la cat a dominat Pamantu dinozaurii.Si aia cred dupa susele tale ca leganau intre dinti animaluri mai mici, plus de asta acum sa descoperit, cred ca noname si cu tine ca aia saraci dinozaurii ei mancau si fumau papadie laughing nu faceau rau nimanui, nu distrugeau nimic.Pfff ca sa vezi ce poate face o femeie din tine laughing m-am lamurit si cu tine laughing tot o bagi pe aia ca e limitata dar stai la barfe cu ea.Dai frate ignore, dati toti ignore sa vedeti dupa o sa dispara laughing dar nu voi o alimentati exact cu ce are ea nevoie, adica sa fie bagata in sama laughing Ignore si se elimina singura.Cum puteti oare sa stati de vorba cu o astfel de persoana? Sincer eu in viata mea nu am intilnit o astfel de persoana. Datio la jalea frate unde dai numai de iarba se vorbeste de parca ar fi papadie laughing nici aia care fumeaza iarba nu vorbesc atat cat vorbiti voi cu ea pe aici. Daca mai vii si tu si spui ca omu a distrus universu neam dat dreacu toti.laughing

| relian a răspuns:

Ce te faci tu daca ai avea iubita, ca acum sigur nu ai, altfel nu puneai intrebarea asta pe aici.Deci ce te-ai face tu mare vegetarian mancator de buruieni daca ai avea iubita si vrea aia sa iti ia limba in gura ce ai face?laughing eu dai sau ba? Sau iti cere sa ii iei tu limba in gura ce o sa faci, ca e o bucata de carne este muschi de natura animalica laughing Ce te faci tu daca iti cere iubita ta sarutu asta frantuzesc? laughing Ia sa vedem ce raspuns poti baga.Hai sa o auzim pe asta cu limba, sarut frantuzesc mai finut vorbind laughing parca mi te si imaginezi ce fata o sa faci laughing cand o sa simti bucata aia de carne in gura ta laughing Uite alt scenariu.Vine NOname la tine si va sarutati, adica stai nitel, hai sa zicem tu o vrei pe noname si ce faceti, hai ca e curios pe bune, tu ai bagat intrebarea asta cu iubirea cu iubita, deci suntem la subiectu dorit de tine.Suntem si noi curiosi ce faci tu cu o fata, ia sa auzim, cum te saruti tu sau cum va sarutati voi astia vegetarienii, avand in vedere ca voi nu puneti macar gura pe carne laughing deci va sarutati ori ba? Sa saruti pe cineva presupune sa-i iei buzele in gura, cred ca stii cei ala un sarutlaughing ups hai sa vedem cum sta treaba intre tine si iubita ta noname daca ar fi s-a fiti iubiti. Vorbim asa teoretic doara discutam, nu trebuie sa se simta nimeni jignit sau mai stiu eu cum.

| SaveTheNature a răspuns:

Dacă mi-ar cere, pur și simplu... Nu.
Dar am putea porni o discuție de la :tu te lași de - fumat, si eu ma las de carne.
Sau tu iei permisul de conducere și eu ma fac vegan.
Sa cădem la o înțelegere. Sa se merite efortul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nici atat nu merita efortul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Exista si oameni cu care te poti mandri. Dar la cat de putin constienta esti tu ai constatat ca numai ce mananca omul poate fi motiv de mandrie. Daca tu doar respiri si mananci iarba asta nu inseamna ca cineva se mandreste cu tine. In fond, n-aduci niciun progres real in omenire, in afara de propria ta bunastare psihica (si aia controversata si conflictuala) nu e absolut nimic ca progres.

| Adry05 a răspuns:

Clar nu.

| Lioana a răspuns:

Depinde cum mi-ar cere asta. Poate ca da daca ar suna ca o sugestie venita din dragoste si nu ca o cerinta obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Impunerea veganismului clar nu e ceva venit din dragoste, te asigur. laughing

| Clorox a răspuns:

Nu chiar...

| Lucian2473 a răspuns:

Cu cea mai mare placere! Dar cum in casnicie sau in relatie trag amandoi, i-s cere si eu sa se lase de un viciu. Ai o dorinta pe care vrei sa o respect pentru tine? Atunci am si eu una. Sa fim..egali. Asa nimeni nu castiga si nimeni nu e mai presus decat altul.

Deci daca persoana iubita mi-ar cere sa trec la veganism, i-as cere sa treaca si ea pe ceaiuri din plante. De preferat cel de pelin. Impuscam doi iepuri dintr-un foc. Ne facem bine reciproc. Sau i-as cere sa lase fumatul. Cred ca a doua oara cand imi va cere ceva, se va gandi de doua ori. laughing
Chiar ma gandeam sa trec la veganism vreo luna-doua dar nu am idee cu cine ar muta sifonierul din lemn de nuc cand va dori sa schimbe aspectul camerei. Ferice de cei ce au sifonierul model debara. Acela nu trebuie mutat.

| Sniperw0w a răspuns:

Daca sunt cat un elefant as deveni dar asa nu prea cred nu stau la sa mananc doar iarba.

| Drimmero a răspuns:

Repet,, te-ai lovit la cap? eu am parerea asta despre umanitate de mult timp, e suficient sa arunc un ochi peste ceea ce se intampla in lume si imi dau seama ca oamenii nu sunt tocmai 'oameni'.
Si ca sa-ti raspund,, sa fii lamurit, nu sunt vegan, nu voi fii niciodata si n-am fost, eu sunt adeptul mancatului de carne si a proteinelor animale in combinatie cu alte feluri de mancare.
Nu as zice nu niciodata unui gratas gustos, sau unei shaorme, sa fim seriosi.

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

De unde ai dedus tu ca eu am vreo treaba cu ea?
Omenirea e cum trebuie sau nu e cumva imbacsita de oameni bolnavi? E cumva pace peste tot si eu sunt impotriva de nebun ce sunt? Nu,, eu doar arunc un ochi si observ ce se intampla, doar atat.

| Drimmero a răspuns:

Esti demn de o discutie serioasa sau esti bun doar de a imprastia mizerii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea atrag incuiatele, din fericire big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai sunt. Tocmai mizeriile voastre le tot semnalez...

| mentholinks a răspuns:

Daca mi-ar cere ii bag carne pe gat.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Omenirea e asa cum trebuie, m-am lamurit, sunt eu nebun.

Nu ti-a facut pofta de vreo salata in detrimentul unui cotlet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Omenirea e si buna si rea. Nu e nicio noutate.
Dar faptul ca omenirea consuma carne sau produse de origine animala nu e ceea ce o face rea si demna de mila. Aici nu e distrugere, e doar firea naturii.
Iar uneori, neica Drimmero, baga la cap, ca sa construiesti mai trebuie sa si distrugi.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai, pune frana, eu nu m-am referit ca omenirea e rea pentru consumul de carne si de produse animale,, si eu consum, eu ma refeream la cu totul altceva, la alte fenomene.

Ma refeream la egoismul care distruge relatiile dintre oameni, iar banul face asta, implanteaza totul in oameni.

| Alexandra2018 a răspuns:

Bineinteles!
vegetalele lungesc viata omului si din punct de vedere medical esti mult mai sanatos cu vegetale decat cu carne!
Mai mult de atat din punct de vedere naturist, vegetalele reinnoiesc celulele organismului si confera sanatate mutl mai puternica corpului prin fibrele cumulate!

| RainmakerX a răspuns:

Intai as accepta ovo-lacto vegetarian pentru ca nu imi place prea mult carnea si mi se pare un compromis ok.

Totusi, as putea sa devin vegan in functie de mancarea pe care o mancam in casa. (considerand ca as sta cu ea )

Sunt o persoana careia nu ii place monotonia asa ca nu ai cum sa te astepti sa ma fac vegan daca saptamana de saptamana se repeta retetele. Am vazut anumite persoane precum cel de la avant-garde vegan, ce reusesc sa faca o multime de retete chiar si fara produse de la animale. Asa ar fi chiar ok dar unii dintre noi nu se prea pricep la gatit laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Mai degraba m-as desparti de ea.