| Adyy5 a întrebat:

De ce exista transexuali?
De ce ar vrea un bărbat sa devină femeie?
In opinia mea ca bărbat ai mai multe avantaje.
De ce unii nu pot fi mulțumiți cu sexualitatea lor?
Nu judec, dar mi-e greu sa inteleg.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Asa e. Sunt femei care au doar o mica neplacere ca sa zic asa (mama a fost din categoria asta) si altele pentru care sunt niste zile absolut groaznice. Depinde mult de la persoana la persoana si conteaza sa iti cunosti corpul si sa inveti sa-ti gestionezi bine situatia. Si ca sa ramanem in cadrul intrebarii initiale ganditi-va ce stresant e sa fii baiat si sa ai "problemele" lunare plus sani, mai ales daca ii ai si mari. Sau sa-ti vina deodata menstruatia dupa ce 3 ani si mai bine ai uitat ce e aia (nu radeti, a patit-o un prieten).
Dar stiati voi ca si femeile trans pot avea ciclu menstrual? Nu toate, dar unele raporteaza toate simptomele, mai putin sangerarea menstruala. Eu personal nu am, sau nu am sesizat.

64 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce exista transexuali?
pentru ca nu tu alegi asta,de exemplu eu cand ma vad din exterior ma vad ca o fata desi sunt baiat si ma atrag fetele
In opinia mea ca bărbat ai mai multe avantaje.
asta nu are legatura cu acele avantaje pur simplu asa a fost sa fie
De ce unii nu pot fi mulțumiți cu sexualitatea lor?
nu e vorba de a nu fi multumit de sexualitatea ta si pur simplu vezi lumea ca o fata tu fiind in corpul gresit sa spun asa, desigur operatia nu o vad ca o optiune si acceptarea ca individ, dat si fața o am foarte feminima si vocea, daca imi las parul lung o sa ma confunde baieti cu fetele, nu poti intelege pentru ca nu stii cum e simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In opinia mea ca bărbat ai mai multe avantaje." Tell me more O.O m/ai facut curios

| Drimmero a răspuns:

Oameni si oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ca barbat ai mai multe avantaje?laughingCare sunt acelea?

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți ia jumate din avere plus copilul. Te bate, umilește (dacă poate) fără consecințe. Te bagă la pârnaie pentru viol de-amboulea. Chestii de astea. Avantajele bărbaților.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Hai mai ce naiba. NU le spune chiar pe toate. LAsa si pe ala sa raspunda laughing

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca nu avem ciclu,, ala e avantaj mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Posibil singurul.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cel mai important/

| KEiGHT a răspuns:

Pentru ca au trait intr-o familie dezordonata si imorala fara pricipii, fara parinti care sa fi avut habar de schimbarile periodice din viata cotidiana si fara sa aiba contact direct cu societatea reala a zilelor noastre. Acei oameni care se vor transgenderi/transexuali au probleme la "mansarda" pentru ca mamele lor au "preacurvit" cu multi barbati inainte sa il nasca pe acel nefericit homosexual sau transexsual! E o boala din nastere la nivel opsihic, o inversare de poli magnetici la nivel de hormonal si mental daca vrei! Toata sperma acumulata de o femeie pe parcursul vieti de al alti barbati contine ADN-ul ceolor cu care acea femeie a intrat in contact sexual cu "finalizare"! Iar acel ADN ramane in corpul ei multa vreme, de aceea preotii devin homosexuali sau pedofili pentru ca li se cere asta nu pentru ca asa vor ei! Sa impregneze ADN-ul lor spurcat in copii ca mai departe sa duca ADN-ul lor corupt spre distrugerea mentala a omenirii sa deveniti roboti/dobitoci!

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat una importantă. Oooops. Am "uitat" să îți zic că nu mai iau pilule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Stii de ce imi amintesti tu? Acum mult timp urmaream pe Youtube un baiat ( Mr Repzion parca ). Vorbea mult de feminism si chestii de genul. La un moment dat a bagat un video in care se certau vecinii lui. In video spunea aia " o sa iau copiii si o sa plec. poate inainte o sa chem si politia si o sa ii mint ca m/ai batut ca sa faci si puscarie, oricum pe mine o sa ma creada nu pe tine ". Si a mai tipat ea asa vreo 10 minute ca nebuna alte prostii. Iti dai seama ce de avantaje pe capul nostru, purtatorii de oo.

| Bondarel99 a răspuns:

Transsexualitatea e o boala psihică, cel puțin așa a fost recunoscuta. Individul acela, chiar dacă el are un corp absolut normal, problema e la psihic, el nu se vede ca un bărbat atunci când se privește in oglinda, ci vrea sa fie femeie (in cazul celor născuți bărbați).
E ca și cum tu, care ai zis ca te identifici ca un bărbat, te-ai fi născut intr-un corp de femeie, deci exact tu cel de acum dar intr-un corp pe care nu îl recunoști.

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca să nu mai zic de "bărbații trebuie să fie galanți, să care chestiile femeilor, să le plătească toate cele că doar au salarii de 7 ori mai mari, dacă nu au merită oricum să plătească. Nu mai mănâncă ei, important e să îi poată cumpăra ei porția la restaurant. Și de e de datoria bărbatului să facă primul pas. Așa se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Mancatul si rasul nu fac bine in acealasi timp. TU cred ca vrei sa mor laughing.

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Bărbații nu prea au voie cu îmbrățișări și pupat și plâns că e gay.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Fi serioasa, atunci si homosexualitatea, bisexualitatea e o boala psihică, nu e nici o boala, pur simplu o cantitate mai mare de estrogen in uter eliberata

| RAY a răspuns (pentru KEiGHT):

Cea ce ai scris nu are nici o legatura cu a te simti in corpul gresit, sunt fete care sunt mai masculine si invers

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Nu e vina fetelor ca barbati sunt obsedati si ti-ar da si viata pentru sex, te obliga o fata sa fi cu ea? sa platesti masa? si noj avem interese sexuale ele materiale

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Ai tu așa impresia că ele nu vor sex? Hai să fim serioși. Femeile au nevoile sexuale mult mai intense decât noi. Pentru că e o strânsă legătură între emoțional și sexual. Noi poate ne excităm mai ușor, mai des dar să simți o poftă sexuală atât de intens ca o femeie nu o să se întâmple niciodată, crede-mă.

| KEiGHT a răspuns (pentru RAY):

Se vede ca si tu esti in eroare de cunostinte ca mai dealtfel toti de pe aici, va dati cu parerea dar nu stiti adevarul!

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Vor sex cu barbati frumosi restul sunt provideri de care doar se folosesc

| RAY a răspuns (pentru KEiGHT):

Ce adevar? ai scris multe aiureli acolo

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Sunt femei și femei. Nu trebuie să le încerci pe toate.

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Majoritatea vad cam asa barbati
buni de iubit, buni de folosit

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu s-au nascut asa. Problema mai dificila este sa realizezi asta la un nivel constient si sa ai curajul sa faci tranzitia, sa-ti pui in acord interiorul cu exteriorul. Marea majoritate nu au niciun regret, dimpotriva abia atunci se simt impacati cu sinele si impliniti ca persoane.

Pentru ca se simte femeie. Exact acelasi motiv pentru care o femeie ar dori sa devina barbat. Exista persoane trans atat MTF (male to female/de la barbat la femeie) cat si FTM (female to male/de la femeie la barbat).

Stii vorba cu "Gaina vecinului face oua mai mari!"? Clar sunt unele diferente, s-au scris articole pe tema asta. Partea interesanta e ca femeile trans nu prea beneficiaza de aceste "avantaje" pentru simplul fapt ca nu sunt barbati.

Sexualitatea nu are nimic de-a face aici, este o problema de IDENTITATE aici (identitate de gen). Persoanele trans pot avea orice orientare sexuala.

Addyy draga, te-ai simti confortabil daca toata lumea ti-ar spune ca esti baiat, ca nu poti sa schimbi treaba asta, ca trebuie sa te comporti/imbraci, etc. intr-un anume fel, ca nu poti face aia sau ailalta ca "doar fetele fac asta", etc.
Uite, eu sunt o femeie trans, m-am acceptat pe deplin abia la 46 de ani si mi-am inceput tratamentul hormonal la aproape 48. Acum am 50, 2 ani jumatate de tratament hormonal, lumea care nu ma cunoaste de dinainte ma percepe ca femeie, mi-am regasit linistea sufleteasca pe care am pierdut-o la 12-13 ani, sunt intr-o stare psihica excelenta fata de dezastrul din ultimii ani de dinainte de a realiza ca sunt trans. Nu as renunta la tranzitie pentru nimic in lume, de fapt ar fi destul de dificil oricum.
Daca vrei, poti sa-mi scrii in privat si iti raspund cu drag la intrebari. Pentru inceput 3 povesti, pe primii 2 ii cunosc personal, sunt prieteni buni cu mine:
https://www.youtube.com/watch?v=YhSwY7LJspM&t=0s
https://www.youtube.com/watch?v=IuUrhwJCNH0&t=0s
https://www.youtube.com/watch?v=cTZFKJf_rKs&t=0s
Alexa din videoclip are si un canal de Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCCIciNaPihq9QroIRzno3gA

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

E irelevant ce e majoritar și ce nu. Există și altfel. Asta e tot ce trebuie știut. În rest la primele impresii eject.
https://www.youtube.com/watch?v=lu3VTngm1F0

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei sa privești lucrurile asa, da. Adică noi nu suntem făcuți sa fim homosexuali, bisexuali etc. Corpurile noastre nu sunt construite in sensul asta, astea sunt dereglări. Nu e ceva normal, dar din moment ce exista și tot mai mulți oameni au aceste orientări trebuie sa fim toleranți.

| RAY a răspuns (pentru andreia67):

Foarte mare dreptate ai acolo