| Adyy5 a întrebat:

De ce exista transexuali?
De ce ar vrea un bărbat sa devină femeie?
In opinia mea ca bărbat ai mai multe avantaje.
De ce unii nu pot fi mulțumiți cu sexualitatea lor?
Nu judec, dar mi-e greu sa inteleg.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Asa e. Sunt femei care au doar o mica neplacere ca sa zic asa (mama a fost din categoria asta) si altele pentru care sunt niste zile absolut groaznice. Depinde mult de la persoana la persoana si conteaza sa iti cunosti corpul si sa inveti sa-ti gestionezi bine situatia. Si ca sa ramanem in cadrul intrebarii initiale ganditi-va ce stresant e sa fii baiat si sa ai "problemele" lunare plus sani, mai ales daca ii ai si mari. Sau sa-ti vina deodata menstruatia dupa ce 3 ani si mai bine ai uitat ce e aia (nu radeti, a patit-o un prieten).
Dar stiati voi ca si femeile trans pot avea ciclu menstrual? Nu toate, dar unele raporteaza toate simptomele, mai putin sangerarea menstruala. Eu personal nu am, sau nu am sesizat.

64 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Albinuta tu ai impresia ca eu am vrut ca sa primesc o doza de estrogen la mama in burtica mai mult decat e normal? nu e vorba ca nu suntem ca nu noi alegem cum sa fim, normalitatea e ceva relativ, cum adica nu suntem facuti sa fim asa? e ca si cum ai spune nu e normal sa fi negru, nu e vorba de toleranta e vorba ca ce numesc uni normal e o dogma

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

In fine nu asta e subiectul intrebari

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu e vorba de alegere personala asa simt ei in fiinta lor ca sunt cu adevarat si se comporta ca atare. Doresc sa si traiasca viata asa cum considera si vor sa fie acceptati. Cu ce ma afecteaza asta pe mine? E n o sa judec ce face celalalt cu viata lui.

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Vorbeam dpdv anatomic.

| FoxyM a răspuns (pentru Drimmero):

Femeia pana la moarte si barbatul pana mai poatelaughingsuna amuzant si adevarat, nu ma vait ca am asa ceva.Mare lucru.Voi daca ati vedea atata sange ati lesinalaughing

| Drimmero a răspuns (pentru FoxyM):

Pur si simplu, nu-i vorba de sanga cat e vorba de durerile alea si perioadele cumplite din viata voastra!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Avantaj primordial: nu ai ciclu.

| FoxyM a răspuns (pentru Drimmero):

Stai tu linistit ca viata nu e asa cumplita la femeilaughing Sa zic asa cand ne "anunta" nu vine direct ca un uragan ci ca o ploaie torentiala.Ne lasa sa putem lua o pastilă ca sa ne treaca, asta depinde de la femeie la femeie.Eu nu avut pana acum episoade horror in legătură cu asta.Si exista si la farmacii pastile naturiste care te ajuta sa reduci aceste disconforturi. Unele fete ar trebui sa stie cam cand trebuie sa vina si sa ia "masuri". Cred ca la cine ati auzit asta, v-a speriat raulaughing Nu ne chinuim ca pe moarte ci asa putinlaughing

| Drimmero a răspuns (pentru FoxyM):

Tot ar fi aiurea, nu as suporta nici macar ideea in sine...bleah!

D-aia va respect, indurati mult, ii multumesc mamei ca m-a nascut barbat))))))!

| FoxyM a răspuns (pentru Drimmero):

Daca tu erai fata nu ai fi zis asta.E bine daca toti bărbatii ar respecta femeile, mai ales ca acestea le fac copii, si cu siguranta e greu asta.

| Drimmero a răspuns (pentru FoxyM):

Un barbat adevarat le respecta! Asta e demnitatea noastra.

Daca si cu parca, ma bucur de masculinitatea mea)))).
Da, aia e indurarea suprema.

| FoxyM a răspuns (pentru Drimmero):

Păcat că sunt putini! Noi supravietuim ultimului nivel al joculuilaughing)

| Drimmero a răspuns (pentru FoxyM):

Tot ceea ce este bun e in cantitati mici, conteaza calitatea!

| Ascension a răspuns:

Stii ca teoretic este o minte de femeie intr-un corp de barbat. Este o problema adevarata, nu e doar de dragul de a se face femeie.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Drimmero):

He, he eu stiam deja la 3 ani ca mi s-a facut o mare nedreptate ca nu m-am nascut fata si ca nu pot sa ma transform. Am scris chestia asta (si altele) aici: http://www.psychologies.ro/......er-2160745

| Drimmero a răspuns (pentru andreia67):

Sunt cazuri si cazuri in care unii nu se identifica cu genul sexual pe care il au si considera ca alt gen e cel potrivit.
Eu unul m-am indentificat din start ca fiind barbat si asa voi fii pana mor!

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Ascension):

Si viceversa. In plus mediul social de la noi nu prea te ajuta sa te descoperi si sa te accepti, nici informational inainte de era internetului nu prea aveai de unde sa afli informatii. La nivel subconstient simti chestiile astea, dificile sunt constientizarea si asumarea.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Sigur?

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Normal! Sunt sigur de asta, prin verificare imi confirm ca sunt barbat, si prin modul in care gandesc, simt, nici nu se pune problema sa nu ma identific cu sexul cu care m-am nascut, draga mea

| whatevernvm a răspuns:

Ești lipsit de empatie. Altfel nu ți-ai pune întrebări de genul. Asta simt ei și atât

| Adyy5 explică (pentru whatevernvm):

Is lipsita de empatie...Biata de mine. laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru Adyy5):

Nu-mi flutura sexul tau in fata ostentativ, I don't give a ***

| Adyy5 explică (pentru whatevernvm):

Nu sunt genul ala de persoana care cauta ceartă din motive neansemnate sau in cazul tau din pura rautate sau ca vrea sa se bage in vorba.Nu vreau sa stau la discutii cu un inferior care isi iroseste mare parte din timp pe acest site, deci închei aceasta conversatie inutilă.
Have a nice day. happy

| whatevernvm a răspuns (pentru Adyy5):

Nu ma cert. Ti-am zis doar ca nu imi pasa de sexul tau. Daca esti incuiata la minte si vezi din asta o cearta e problema ta

| Adyy5 explică (pentru whatevernvm):

Daca esti încuiată la minte si nu te-ai gandit ca ma refeream la faptul ca aceasta conversatie s-ar putea transforma intr-o ceartă e problema ta. laughing

"Nu-mi flutura sexul tau in fata ostentativ, I don't give a ***"
Am fost ironică, nu iti "fluturam" sexul meu prin fata.
Trebuia sa o spun la masculin desi sunt fata? Sunt asa "încuiată"...Nu am dedus faptul ca din spusele mele vei intelege altceva. laughing

"Ești lipsit de empatie. Altfel nu ți-ai pune întrebări de genul. "
Am fost doar curioasă, nu are nicio legatura cu empatia.Aceasta jignire ar fi valabilă daca i-as fi judecat sau insultat.Ce e asa ofensiv si lipsit de empatie din aceasta intrebare? laughing
E doar o curiozitate, nu-mi pasa de viata altora, de asta nu am cerut detalii.
Si da, daca as fi actionat ca tine si te-as fi facut la rândul meu lipsita de empatie sau as fi spus ceva de genu "Nu-mi flutura sexul tau in fata ostentativ, I don't give a ***" aceasta discutie s-ar fi transformat in ceartă.De asta am spus ca nu vreau s-o continui.Nu am spus ca o consider la momentul actual o ceartă.
Si tu ai raspuns la aceasta intrebare (un raspuns banal care nu e de ajutor ci mai degraba ofensiv), deci nu jigni fara motiv sau sa-mi spui pe urma ca nu dai 2 bani pe sexul meu cand vorbesc de propria-mi persoana la genul feminin (normal, fiind fata ) cand tu esti cea care a raspuns la intrebarea mea iar eu am comentat.Si pe urma mai si intelegi ce vrei din ce spun. Fain asa. laughing
Dar ca sa stii... daca e cineva incuiat mai degraba tu esti aceea pe motiv ca stai mare parte din timp aici.Viața e asa scurta.
Nu o lua drept o jignire dar mai întâi vezi cum iti folosesti tu timpul pretios si pe urma judeca.

| whatevernvm a răspuns (pentru Adyy5):

Nu o sa citesc aia, mi-e lene si am vazut emoji cringe, dar apreciez ca nu ai altceva mai bune de facut decat sa-mi scrii mie romane, thx

| Adyy5 explică (pentru whatevernvm):

Daca tu numesti asta roman nu ai prea citit la viata ta, nu? laughing
Scriu romane si de 5 ori mai lungi ca cel de sus fara sa depun efort.
Am altele mai bune de facut, dar pentru ce am scris mai sus nu am despus vreun efort.Tu nu ai altele mai bune de facut decat sa scrii unor necunoscuți lucruri care nu ii vor ajuta la nimic? laughing
Pune-te pe citit sa vezi care sunt adevaratele romane. laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru Adyy5):

Ti-ai consumat cei 2 neuroni ai tai dand raspunsul asta, nu?

| whatevernvm a răspuns (pentru Adyy5):

Era un fel de a spune, nu ca ai fi un mare geniu pentru ce ai scris mai sus. Dar la cat citesti tu si nu iti dai seama ce e aia propriu, figurat si figuri de stil imi dau si eu seama. Consuma-ti ultimii neuroni in alta parte si canta la alta masa, esti plictisitoare

| Adyy5 explică (pentru whatevernvm):

Multumesc.Cel putin am destui neuroni astfel incat ca fata de tine sa stiu ca nu ar trebui sa-mi irosesc viata pe acest site. laughing
Ce sa ii spun unui inferior care da răspunsuri inutile toata ziua unor necunoscuți... laughing