| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

151 răspunsuri:
| LOOL_5122 a răspuns:

Tu @altetasajavra esti proasta sau asa esti u? cum sa nu existe Dumnezeu? dah tu in crezi, la cine te rogi,,, doaaamne mare e gradina ta...si multi...sunt ea

| LOOL_5122 a răspuns:

Alta ''desteapta'' cica ''omul la facut pe Dumnezeu'' cum poti sa zici asemenea prostii...thinking

| kiNNNder a răspuns:

Cum zice si maximilian "o fi bine'mbracata da'i goala pe dinauntru"... nu conteaza hainele conteaza ce se gaseste sub elewinking

| buterfly7 a răspuns:

In zilele noastre de azi nu mai este valabila, din pacate oamenii te judeca dupa imbracaminte mai ales in societate esti mai bine tratat cand esti bine imbracat.Sa speram ca se vor mai schimba vremurile.

| silviuta_6910 a răspuns:

Frate uite ce stiu eu hainele ne diferentiaza au 2 categori
1.la moda sunt cei care se gandesc la aspect ca mine
2.demodati despre asta spun 2 lucruri:
1.nu le pasa de cum arata
2.nu stiu sa se imbrace

| KidAnastasia a răspuns:

In mare parte da, dar uneori mai sunt si exceptii

| antaloct a răspuns:

Nu fiecare om in ziua de azi gandeste altef acum noai oameni ne alegem prietene cam dupa haine popularitata si ceste deaste

| lore_9671 a răspuns:

Sincer nu in ziua de azi hainele te fac stapana pe sine siti dau si incredere lumea deosebeste persoanele si nu le baga in aceeasi oala din mai multe motive nu doar hainele ce sa facem suntem in 2011 si nimeni nu schimba situatia cu nimic

| MsDutchess07 a răspuns:

Sincer,nu prea.Desi,am doar 14 ani,am vazut la scoala multi copii care se imprietenesc cu tine doar daca esti in pas cu moda,daca te imbraci frumos,mai sexy si multe altele, dar chiar mi-ar placea sa nu mai fie asa oamenii si sa se uite la caracter si la suflet, nu la haine.Eu am stat in Romania, acum stau in Germania si aici copiii sunt altfel.Nu ii intereseaza cum te imbraci, important este sa le fii lor prieten si sa te poti baza pe ei happy

| dya007 a răspuns:

Da

| alinus_6187 a răspuns:

Eu unul sunt nebun dupa haine si imi plac la nebunie si fiecare cu caracterul luiwinking

| NuMersy a răspuns:

Nu judeca un om dupa hainele care le poarta:Asta o face fiecare zilnik si nu neaparat sa judece pe altcineva dar sse judeca pe el! si nu inteleg dc l`ai bagat poe dumnezeu? el a facut omul! laughing dar hainele nulaughing

| stelistu21 a răspuns:

Asa ar trebuihappy

| aragon2l a răspuns:

Traim intr-o lume in care incepem totul cu o impresie. Astfel unele lucruri se pot termina inainte sa inceapa.

| summer_4021 a răspuns:

Asa e bubulina, dar daca nu esti imbracat bine in ziua de azi nu te baga nimeni in seama.parerea mea e ca haina face pe om.

| marya_8267 a răspuns:

Da...parerea mea

| Carolinamalina1 a răspuns:

E foarte minunata intrebarea ta...eu cred ca este valabil si in ziua de azi doar unele persoane nu doresc sa inteleaga asta

| Darkalex a răspuns:

Nu cred nimeni in ziua de azi nu mai ia in serios chestile astea.

| LoveDremeandreea a răspuns:

Eu nu prea cred sincer!

| merun a răspuns:

Nu a fost valabil nicicand.

| dailybrands a răspuns:

Nu cred ca mai e asa valabil in ziua de azi... mai ales ca noi vindem haine de firma...si nu sunt putini cei care cumpara de pe www.dailybrands.ro

| Alcyone a răspuns:

Nu intodeauna

| Daniel_3161 a răspuns:

Da, ai mare dreptate.Numai ca Dumnezeu ne-a creat si numai pe noi insine ne pazeste, nu pazeste hainele.

| BojanAdrian a răspuns:

Felicitari pentru ce ai scris...

| Dyana_3991 a răspuns:

Cred ca in ziua de azi nimic ce e normal nu mai e valabil...acum se poarta falsitatea...big grin

| arhanghel_9656 a răspuns:

As crede ca da caci fiecare se imbraca cu ce vrea sau cu ce are

| alee1680 a răspuns:

In ziua de azi nu cred ca mai e valabil ce ai zis tu mai sus.
Azi hainele il fac pe om din pacate...

| kynda a răspuns:

Nuuuu in niciun caz...nu e valabil.si e mult mai bine asa.in societate nu poti aparea oricum.cu cat mai bine si la moa cu atat mai binehappy

| biancamaria_4887 a răspuns:

In ziua de azi acest lucru nu mai este de mult valabil.