| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
| Ancu1592 a răspuns:

Fiecare are un caracter diferit si este liber sa-si exprime ideile si sentimentele. Eu cred ca inca exista acei oameni care incearca sa gaseasca caracterizarea dupa sufletul celui de langa el.

| Laura a răspuns:

1. Nu dumnezeu a făcut omul, omul l-a făcut pe dumnezeu.
2. Oricum, pornind de la premiza că există, ce treabă are el aici?
3. Tot pornind de la premiza că există, ce legătură ar avea judecatul cu cine pe cine a creat?
4. Tot nu înțeleg care e scopul citatului. Ce ar fi trebuit să înțeleg din el?

| Cdzgariat a răspuns:

Eu zic ca nu este valabil, dar sa iti dau un exemplu de ex o fata cu suflet curat, de treaba cinstita se imbraca ca o "prostituata"...ce crezi ce parere isi fac unii.Asa ca sa nu generalizamwinkinghee hee

| Ecou a răspuns:

Ar fi bine ca tu sa te trezesti la realitate AlteţaSaCăţeluşa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi comentez doar prima afirmaţie : "nu judeca un om după hainele pe care le poartă".Nu judec niciodată un om după hainele pe care le poartă.În timp mi-am dat seama că într-un ambalaj frumos se poate ascunde un vierme sau într-un ambalaj urât se poate ascunde un diamant. Nu hainele fac omul, ci omul face haina.

| sceptic a răspuns:

Cred ca mai bine ar fi sa nu judeci un om indiferent de situatie. Are cine sa-l judecehappy

| mfsfdfg a răspuns:

Asta ar venii cam asa: Nu judeca pe nimeni, este acolo sus cine sa judece:X
Cine judeca va fi judecat:d

| manuelaaa a răspuns:

Buna bubulina!
Eu,sunt foarte de acord cu afirmatia,din toate punctele de vedere,caci hainele nu sunt nimic altceva decat un ambalaj,frumos sau mai putin,care, la urma urmei, nu il luam cu noi pe lumea cealalta.si,pentru cei care nu cred in Dumnezeu(o sa fac abstractie de la a va impartasi cata aberatie mi se pare sa crezi ca lumea s-a creeat singura)chiar daca nu sunteti de acord cu prima parte,hainele raman acelasi ambalaj care cu timpul se uzeaza,si,oricat ar fi el de stralucit,trecerea anilor il va transforma in ceea ce se va transforma si cel ce judeca: intr-un nimic.
Oricum,consider ca,si hainele isi au locul,si ca,daca avem de unde si cum de ce sa nu ne imbracam cum trebuie? Acest citat nu este,la urma urmei o scuza pentru cei carora le e putin cam lene sa se imbrace(sper.).La fel cum a zis si Mamarutza,hainele pe care le poarta un om nu ne arata cu exactitate ceea ce se ascunde in spatele lor(in suflet),dar in anumite cazuri ne pot oferi informatii despre persoana care le poarta,insa,tin sa amintesc,si felul in care le poarta. Daca o femeie este imbracata precum o prostituata si pare mandra de asta, este clar; insa daca se rusineaza neiesind in evidenta, ar cam trebui sa ne punem semne de intrebare.ATITUDINEA,este,din toate punctele de vedere, cea care ne spune cele mai multe despre un om.
Sper ca v-am fost de foloswinking

| ralukaa0011 a răspuns:

Cel ce judeca omul, mai bine s-ar uita le el intii

| mistikk a răspuns:

Ai citit vreodata povestea cu Fata Babei si Fata Mosului? nu tot ce arata perfet la suprafata este asa si inauntru dar totusi nu este valabil in toate situatile. conteaza cum arati pe interior dar si exteriorul conteaza...

| Polaris a răspuns:

Aruncaţi pe rug toţi croitorii! \m/

| Gorillaz a răspuns:

Se intampla des ca omul sa il faca pe om, pentru ca, el alege acele haine care ii plac, cu alte cuvinte care il definesc, dar se prea poate sa si le aleaga in functie de cat de bine/prost sta financiar, dar chiar si in acest caz arata cum este este el, sarac/bogat, un om sarac are anumite caracteristici din punct de vedere caracter, cel bogat are altele, asta neinsemnand ca nu se poate ca cel sarac sa se comporte ca cel bogat si cel bogat ca cel sarac, un bogat poate sa fie ingamfat si zgarcit, neimpartind din ce are el desi are foarte mult, cel sarac sa incerce sa imparta tot ce are si poate chiar diun ce are mai bun, pentru ca el stie prin ce trece si vrea sa ii ajute pe altii sa nu se simta ca el, si asa se simte mai implinit, intru in detalii, dar un suflet bun se poate afla si in haine sarace si in cele bogate si fitoase, un om rau se poate afla si in haine sarace si invers, cred ca v am ametit, scuze big grin

| BUBULINA explică:

@AlteţaSaCăţeluşa
De unde sti tu ca nu exista Dumnezeu?

Apache
| Apache a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa
ca exista sau nu e alta poveste...dar mesajul povestii asteia o poti intelege fie ca esti atee sau nu

| mfsfdfg a răspuns:

Cine judeca va fi judecat.GATA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred dar aceasta fraza e foarte ralista dar acum in ziua de azi sunt oameni foarte rei ...si egoisti

| Maiky a răspuns:

Daca e imbracat cool si la moda e super omu daca e imbracat najpa atunci sa nu se bage in seama cu mine :X:X te pup

| MsGringer a răspuns:

Nu prea.mai deloc.dar normal asa ar trebui sa fiewinking

| natalyia a răspuns:

La uni da la uni nu. toti suntem diferiti

| Polaris a răspuns:

@Mikaelsexygagigu - Ce faci, băăăăi? rolling on the floor

| ERIS a răspuns:

Care-i intrebarea?

| babyblue a răspuns:

Normal asa ar fi. Dar hai sa fim seriosi: toti avem obiceiul sa judecam dupa haine. Daca vezi o fata in fusta scurta si o bluza decoltata, e foarte clar: e panarama(sa nu zic cuvantul ala urat I don't want to see). Dar, adevarul ca in ziua de astazi se cam si exegereaza. Vad foarte des doamne trecute de varsta a doua care se imbraca in colanti si in bluze decoltate. Mie nu mi se pare normal.

Deci, raspunsul meu e nu.(in mare parte)

| Graphee a răspuns:

- Sincer, niciodată nu am judecat un om după haine. Hainele nu contează... Dacă omul este înţelept/are alte calităţi, şi are haine mai sărăcioase, nu trebuie să îl descurajez. Este şi el un om, ca toţi alţii. Degeaba un om are hainele cele mai de lux, şi maşină nu ştiu de care, dacă nu te poţi înţelege cu el. Contează personalitatea. Şi da ai dreptate, "Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele". Iar în legătură cu valabilitatea, nu prea mai este. Mulţi oameni se uită să vadă cât de bogat este, nu cât de cinstit/modest/înţelept/sufletist ş.a., este respectivul om.

Numai bine.

| sceptic a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa
inseamna ca de aia duci tu o viata de caine.

| mona a răspuns:

Cred ca da

| stelistu21 a răspuns:

Asa ar trebuihappy

| CrazyTeenager a răspuns:

Normal, stilul vestimentar pe care il adopti spune multe despre tine, zicalele astea sunt din secolul trecut, cand lumea nici nu prea avea ce imbraca, doar blugi PIRAMID laughing.

| Linoleu a răspuns:

Clar nu mai este valabil...traim intr-o lume a aparentelor si atat!

| Fragile a răspuns:

Puteţi să nu vă mai luaţi de mine? Eu vă spun doar realitatea! Nu aveţi decât să nu credeţi, rămâneţi în fanetziile voastre cu ponei roz!
P.S.:Ca să răspund şi la întrebare, clar nu mai este valabil.

| DaNNNiii a răspuns:

Buna. Pentru a judecat un om trebuie sa il cunosti. Hainele sunt doar un obiect... asa ca poate si omul care sta in coltul strazii si cerseste nu merita judecat pentru hainele pe care le poarta (poate ca in interior are un suflet mai mare decat cei care se imbraca de nu stiu cati bani )