| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

151 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Normal, stilul vestimentar pe care il adopti spune multe despre tine, zicalele astea sunt din secolul trecut, cand lumea nici nu prea avea ce imbraca, doar blugi PIRAMID laughing.

| sceptic a răspuns:

Cred ca mai bine ar fi sa nu judeci un om indiferent de situatie. Are cine sa-l judecehappy

| sceptic a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa
inseamna ca de aia duci tu o viata de caine.

| haifisch a răspuns:

Nu judeca pe mine dupa nimic. Dar iti poti face o impresie despre cineva dupa hainele pe care le poarta. Ca nu degeaba se spune "Haina face pe om." O fi facut Dumnezeu omul, hainele, croiotorul, dar tot Dumnezeu i-a dat omului puterea de a alege. Astfel, daca alege sa se imbrace cumva, asta semnifica ceva. Insa sunt si oameni care nu isi aleg cu ce se imbraca, ci sunt fortati sa se imbrace asa. Iar aici intervine problema. Pentru ca nu poti deosebi oamenii care aleg sa se imbrace intr-un fel de cei care se imbraca intr-un fel din nevoie. Si daca ii bagi in aceeasi oala si ii judeci, ai cam gresit grav. O masura buna de precautie ar fi sa nu judeci pe nimeni. Dar exista cazuri si cazuri...

| Maariiaa a răspuns:

Nu este în totalitate adevărată fraza,pentru că sunt oameni de tot felul. Fiecare om judecă fraza altfel, nimic nu este la fel. Oamenii, caracterul fiecăruia și hainele sunt diferite.

Numai bine!

| VadTot a răspuns:

Din pacate doar la noi in Romania se intampla asa esti judecat dupa hainele care le porti prin alte parti cu siguranta nu i asa ...deci traim in Romania asa ca nu te inteleg de ce te mai mira chestia asta...in fine.

| me1oo a răspuns:

Exact nu poti judeca un om dupa haine( poate o persoana este saraca si nu isi permite sa se imbrACE bine asta nu inseamna ca nu este o persoana de incredere sau buna la suflet) da cred ca Dumnezeu a facut omul si cum bine ai zis croitorul hainele dar aceste haine au si ele niste preturi daca nu toti isi permit niste haine scumpe e alceva

| florentinf a răspuns:

De fapt poti sa-ti dai seama ce fel de persoana este acea dupa felul in care se imbraca dar s-o judeci mise pare lipsit de respect...Depilda un om pe care il sti ca are o situatie materiala buna si il vezi imbracat mai putin decent poti sa deduci ca este un om de stiinta, un filozof, matematician probabil ca te intrebi de ce este foarte simplu de explicat el petrece timp in casa cu diferite activitati neglijandu-se pe sinde dar daca este un om bine imbracat cu o situatie materiala buna inseamna ca omul respectiv de respecta pe el insusi si nu doreste sa iasa in lume fara sa fie in atentia tuturor... Sper ca ti-am fost de folos P.S: Inca mai este valabila propozitia pe care ai spus-o datorita ceea ce am spus eu poti sa judeci pe cineva dar inainte elimina imposibilul ce ce-ti ramane cat de ciudat ar suna trebuie sa fie adevarul

| bianca5599 a răspuns:

Oamnenii din zilele de azi se uita numai la aspectul fizic si cum se imbraca dar asta nu conteaza daca e bun la suflet

| alexolis1 a răspuns:

Nu inteleg... pui intrebari din astea ca sa ce? conteaza parerea ta la adresa lui dumnezeu. si cum au zis si altii de unde stim ca am fost creati chiar de el? sunt atatea care cred in Allah si in zei straight face. pune si tu alte intrebari, chiar daca e site public si poti sa pui orice intrebare vrei. nu va mai umpleti timpul cu chestii pe care nu le veti sti niciodata. PRIMIM DREPTUL DE A AVE ADEVARUL ABSOLUT DOAR DUPA MOARTE!

| natalyia a răspuns:

La uni da la uni nu. toti suntem diferiti

| Lightose a răspuns:

Nu,din pacate! Oamenii astazi sunt judecati dupa felul in care se imbraca,dar sa stii ca uneori felul in care ne alegem hainele chiar ne reprezinta. Vrei sa spui ca acele pitipoance cu fusta scurta de li se vad toate cele,nu trebuiesc judecate? E adevarat,nu de noi oamenii,ci de Dumnezeu! Acest citat conteaza doar in acele cazuri in care oamenii isi cumpara hainele respective pentru ca pretul e mai mic, dar nu cred ca ne mai reprezinta acest lucru, poate in cazul oamenilor de varsta a 2 a sau chiar a 3 a.Trebuie sa avem mare grija cum ne alegem vestimentatia pentru ca putem fi catalogati intr-un mod urat.
O zi buna!

| DaNNNiii a răspuns:

Buna. Pentru a judecat un om trebuie sa il cunosti. Hainele sunt doar un obiect... asa ca poate si omul care sta in coltul strazii si cerseste nu merita judecat pentru hainele pe care le poarta (poate ca in interior are un suflet mai mare decat cei care se imbraca de nu stiu cati bani )

| cr1571n3l a răspuns:

Petru mine este valabil...pentru ceilalti nu cred...eu unul nu judec pe cineva dupa cum se imbraca.

| kat2108 a răspuns:

Din pacate, majoritatea judeca omul dupa infatisare, haine si nu dupa comportament, gandire. As putea spune `trist`, dar nu mai are sens nimic acum.

| IuliaJuly13 a răspuns:

Fiecare dintre noi vrea sa impresioneze cu lucruri inutile. Normal ca nu mai e valabil.Suntem in secolul 21, iti amintesti? NU stiu de ce ne mai facem sperante.Am avut o sansa si am pierdut-o! Asa suntem cu totii!

| Edw08 a răspuns:

Nu mai cred ca mai e valabil...in plus Dumnezeu nu era imbracat in Armani dar tot s-a pastrat o parere buna despre El... happy

| AleAnyo a răspuns:

Bineinteles ca mai este inca valabil, asa cum scrie si in Biblie: ''Nimic nu este nou sub Soare!''

| Anonimul8297 a răspuns:

Draga BUBULINA, lumea s-a schimbat. Iti spun eu ca un om care e imbracat urat nu este un om cu multe calitati prin prisma faptului ca se vede clar ca nu se ingrijeste. Probabil are dansul alte calitati dar care nu mai sunt asa de valoroase in ziua de azi. Si eu da, judec oamenii dupa hainele pe care le poarta.

| Gagikaru a răspuns:

Uneori da dar alteori nu de exemplu nu poti judeca un cersetor care se preface.dar poti judeca un om care nu are posibilitatea sa-si cumpere haine.

| SugarLips a răspuns:

Buna! Te rog frumos sa nu te iei dupa toti astia care nu cred in Dumnezeu! Ceea ce este foarte rau...Tu tocmai ai zis o lectie pe care unii oameni inca nu au fost capabili sa o invete.Din pacate oamenii din ziua de azi rad de cei fara bani sau urat imbracati dar de fapt cand ei cred ca cei saraci sunt si cei prosti nu s-au uitat cat de banali sunt razand fara practic niciun scop.Nu ti-o zic pentru ca vreau sa par draguta ci din propria experienta intodeauna am vrut sa fiu cool si sa fiu bagata in seama ma imbracam frumos eram printre cei ca mine dar dupa am descoperit ce oameni sunt iar cand m-am dus la fetele mai nepopulare sa spunem erau foarte bune si sunt sigura ca sub aceea carapace a lor exista un suflet bun.Un alt citat ar mai fi nu judeca o carte dupa coperta la fel este si cu omul si ai mare dreptate dumnezeu e croitorul iar pentru cei ce zic ca e o prostie nu au minte si habar nu au.Tu continua sa crezi in acest proverb si te va ajuta...Mai intai e larva dupa se transforma in fluturewinking

| IuLiAnA_9496 a răspuns:

Ai dreptate prietena mea, elena nu se intereseaza de faptul cai zic mereu esti ciufulita sau nu te mai imbraca asalaughing se imbraca cu hainele carei plac si care le are

| Polaris a răspuns:

Aruncaţi pe rug toţi croitorii! \m/

| Polaris a răspuns:

@Mikaelsexygagigu - Ce faci, băăăăi? rolling on the floor

| Polaris a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa - Cuuum, draaaceee, cum să nu existe d-zo? Atunci cum funcţioneşte magnetele?

| manuelaaa a răspuns:

Buna bubulina!
Eu,sunt foarte de acord cu afirmatia,din toate punctele de vedere,caci hainele nu sunt nimic altceva decat un ambalaj,frumos sau mai putin,care, la urma urmei, nu il luam cu noi pe lumea cealalta.si,pentru cei care nu cred in Dumnezeu(o sa fac abstractie de la a va impartasi cata aberatie mi se pare sa crezi ca lumea s-a creeat singura)chiar daca nu sunteti de acord cu prima parte,hainele raman acelasi ambalaj care cu timpul se uzeaza,si,oricat ar fi el de stralucit,trecerea anilor il va transforma in ceea ce se va transforma si cel ce judeca: intr-un nimic.
Oricum,consider ca,si hainele isi au locul,si ca,daca avem de unde si cum de ce sa nu ne imbracam cum trebuie? Acest citat nu este,la urma urmei o scuza pentru cei carora le e putin cam lene sa se imbrace(sper.).La fel cum a zis si Mamarutza,hainele pe care le poarta un om nu ne arata cu exactitate ceea ce se ascunde in spatele lor(in suflet),dar in anumite cazuri ne pot oferi informatii despre persoana care le poarta,insa,tin sa amintesc,si felul in care le poarta. Daca o femeie este imbracata precum o prostituata si pare mandra de asta, este clar; insa daca se rusineaza neiesind in evidenta, ar cam trebui sa ne punem semne de intrebare.ATITUDINEA,este,din toate punctele de vedere, cea care ne spune cele mai multe despre un om.
Sper ca v-am fost de foloswinking

| mfsfdfg a răspuns:

Asta ar venii cam asa: Nu judeca pe nimeni, este acolo sus cine sa judece:X
Cine judeca va fi judecat:d

| mfsfdfg a răspuns:

Cine judeca va fi judecat.GATA!

| Gorillaz a răspuns:

Se intampla des ca omul sa il faca pe om, pentru ca, el alege acele haine care ii plac, cu alte cuvinte care il definesc, dar se prea poate sa si le aleaga in functie de cat de bine/prost sta financiar, dar chiar si in acest caz arata cum este este el, sarac/bogat, un om sarac are anumite caracteristici din punct de vedere caracter, cel bogat are altele, asta neinsemnand ca nu se poate ca cel sarac sa se comporte ca cel bogat si cel bogat ca cel sarac, un bogat poate sa fie ingamfat si zgarcit, neimpartind din ce are el desi are foarte mult, cel sarac sa incerce sa imparta tot ce are si poate chiar diun ce are mai bun, pentru ca el stie prin ce trece si vrea sa ii ajute pe altii sa nu se simta ca el, si asa se simte mai implinit, intru in detalii, dar un suflet bun se poate afla si in haine sarace si in cele bogate si fitoase, un om rau se poate afla si in haine sarace si invers, cred ca v am ametit, scuze big grin