| Bianca_4346 a întrebat:

Stiti legenda lui BLOODY MARY? care scrie legenda pe care o stiu si eu primeste fundita...

A-ti avea curajul sa o invocati pe Mary? daca nu stiti despre ce e vorba dati un search pe google

Răspuns Câştigător
| Jonsdottir a răspuns:

Eu am incercat si nu se intampla nimic tongue
eu stiu 3 legende laughing
legenda1 : era o fata de 13 ani a murit arsa de vie. daca o invoci trebuie sa fii undeva cu foc (la un gratar) laughing si cica iti apare in foc
legenda2: ca a fost o mireasa tongue cel cu care trebuai sa se casatoreasca nu a venit la nunta. ea s-a dus si l-a cautat si l-a omorat (nu mai stiu cum). atunci cand o invoci trebuie sa fii in fata unei oglinzi si cand ti se arata este intr-o rochie de mireasa si plinda de sange.cica te zgarie pe gat si mori laughing
legenda3: era o fata de 17 ani are era ff bolnava(o boala contagioasa) tatal sau care era medic a fazut ca nu mai are suflate si a hotarat sa o ingroape. i-a legat de mana o franghie legata de un clopotel(clopotelul era pe niste chestii, sus). a doua zi dimineata tata ei a vazut ca u mai era la locul lui(clopotelul) si-a dat seama ca a ongropat-o de vie.cand a dezgropat-o a gasit-o plina de sange si unghiile ei erau lipite de capacul sicriului.cand ti se arata(intr-o oglinda) auzi un clopotel tongue
scary, nu? laughing

211 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaa am incercat siiiiiiiiiiiiii e o urata iar mai departe...

| roxana235 a răspuns:

Wowo deci mie imi plac chestile astea da nu prea am curaj sa le incerc singura trebuie sa fie cineva cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat cu o prietena si...nu sa intamplet nimic am incercat atunci cant aveam 9 ani si nimic.Nu va mai speriati legenda e legenda citeste si vei afla mult mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bianca eu nu asi avea curajul dar lumea de dincolo ma fascineaza si vad ca si pe tine vrei sa-mi dai emailul tau?

| biancastefaniacroitoru a răspuns:

Toate legendele care le-ati spus nu sunt adevarate eu o stiu ca m-am uitat in 2005 la filmul ei si scria si legenda. ea facea nunta cu sotul ei.pe ea o chema mary iar pe el eduard.cand au fost spre biserica sa se cunune mary s-a dus dupa coronita ca o uitase acasa.in timp ce trecea strada a calcato masina si toti au vazut accidentul iar sotul ei a fost distrus cand iau facut inmormantarea au vrut sa o sterga pe rochie de sange si nu mergea nu se stergeau urmele apoi au pus-o in sicriu in rochia insangerata si au ingropat-o. dupa accea au pus pamant. apoi curgea din nori sange toti se mirau ce se intampla.sotul ei a plecat acasa si s-a culcat ca era noaptea.tota noaptea mery a stat in pat cu el. dimineata cand sa sculat a vazut numai urme pe patul in care dormise. a iesit afara si s-a dus in pod ca se auzeau zgomote si cand a ajund a vazut 3 prieteni deai lui spanzutati de mery. ea a venit in spatele lui si la luat de mana si el i-a dat peste mana si a disparut. dupa 10 ani mai tarziu au fost sa o dezgroape pe mary sa vada daca mai este acolo.cand au deschis sicriul ai vazut ca nu mai era ci numai o bucata din rochia sa.atunci ea era in spatele lor si a inceput sa tipe sau uitat in spate si nu era nimeni si cand sau uitat in sicriu era mary. el aflase despre legenda ei si a invocato iar ea la omorat.se zice ca ea avea craniul nemuritor. ea inca bantuie pe cei care isi bat joc de ea si nu cred ca exista iar ceai care nu stiu de ea si cred in ea nu le face nimic atat timp cat nu o invoca

| biancastefaniacroitoru a răspuns:

Eu am zis in baie si mi sa stin becul(cred ca era de la instalatie)si de atunci imi ete frica ca eu stiu legendra care vrea so stie care este cea adevarate sa imi bage idiul bianca_stefania_vedeta va astept

| biancastefaniacroitoru a răspuns:

Raven sa stii ca aia cu parul superb este de la scary movie si nu mai baga in ele ca oricum nu exista

| sasuke123 a răspuns:

Stiu despre ce este vorba dar am facut-o a aparut in oglinda si nu s-a intamplat nimic decat mi-am vazut viitorul. Apropo era imbracata in alb ca o mireasa si avea decat un sutien si o rochie foarte mare pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am zis de 3 ori toate legendele si doar a a 3-a legenda m-am vazut ciudat (cu ochii negri putin si app ca eram zgariat) :-ss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine s-a intamplat chestia asta dar in baia fetelor si a fost legenda ca a fost o mireasa cel cu care trebuai sa se casatoreasca nu a venit la nunta. ea s-a dus si l-a cautat si l-a omorat (nu mai stiu cum). atunci cand o invoci trebuie sa fii in fata unei oglinzi si cand ti se arata este intr-o rochie de mireasa si plinda de sange.cica te zgarie pe gat si mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dati si mie linkul de la bloody mary mesaje de dincolo ca nu gasesccrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am curaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca Bloody Meri era o fata care a fost calcata de masina dar adevaru este ca era o regina care era sora lui Bloody Meri si si Bloody Meri a avut grija de sora ei pana a murit si dupa ce a murit sora lui Bloody meri ea a devenit regina si la 45 de ani a fost omorata de dusmani si a zis ca o sai bantuie pe cei care au omorato si zice ca daca pui 3 lumanari in fata oglindei si spui Bloody Meri de 3 ori si de invartesti de 13 ori o sa iti apara si o sa te omoare dar trebuie facut in zioa de Halloween la miezul nopti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu asa vreo3 legende:
1)cred ca nu mai este nevoie sa scriu pentru ca asta-i aia care o sti
2)era o fata care avea un sot care o batea si intr-o zi a batut-o asa tare ca a stat in coma 5 zile si se spune ca daca o invoci vei sta 1 zi in regula a doaua zi vei ajunge la spitatl atreia vei fii in stare grava a 4a vei ajunge in come si in a5 a vei muri
si a3)era o fata foarte trista si sotul ei murise in ziua noptii asa ca s-a ars cu benzina si daca la 12 noaptea o invozi cu 10 lumanari si spui bloody merry de 10 ori si te invarti de 1 ori o vei vedea in spatele tau cu un cutit in mana si arsa pe fata.
aaa si mai stiu una este o legenda daca unrci treptele unei case bantuite cu spatele cu o oglinda in mana dreapta si cu o lumanare in mana stanga vei vedea viitorul. daca in oglinda apare un capde mort vei murii fara sa te casatoresti si daca iti apare un barbat cu acela te vei casatori dar sa nu va fie frica mouahaha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era vorba despre o fata care era pe moarte tatal ei era doctor si crezuse ca murise (nu mai respira). Atunci el si cu sotia lui sau gandit ca nu mai au de ce sa o tina in viata sa ca au ingropat-o iau legat o frangie de meba si un clopotel de franghie in caz ca fica lor sa fie vie sa sune din clopotel si parinti sai sa vina sa o dezgroape. Mama ei a vrut sa stea deasupra gropi dar doctorul iaa pus somnifer in apa si a adormito. B. M a inviat si a sunat din clopotel iar nimeni nu a auzito. De dimineata m si t fetei au gasit clopotelul in afara cosciugului si cand au deschis sicriul atunci au vazut-o pe BLOODY MARY plina de sange si fara unghi.
Se spune ca daca te invarti de 3 ori in fata oglinzi (la 12 noaptea)cu lumina stinsa si o lumanare in fata ta si rostesti de 3 ori "Bloody Mary..."ti se arata in oglinda si te omoara. Eu am iacercat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frathe lol nu incercati...
eu am incercat.groaznik

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bianca draga mea esti cea mai mare proasta handicapata pe care as fi putut cunoaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga bianca, doresc sa spun prin aceste cuvinte ca eu am auzit despre infioratoarea legenda a lui bloody mary. Sincer spus eu una nu as avea curajul de ao invoca. Nu se s-ar intampla ceva, dar imi este teama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vezut si nu este real. Este infricosator, si chiar ma surprins putin, dar este facuta.
Pe cine cred ei ca pacalesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedeti ca Bloody Mary este Maria Antoneta din castelul Ventraills din Franta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legenda nu e asa ci este. era la o petrecere iar dansa avea o nunta iar atunci mirele nu o venit
dansa avea un copil. Sotul ei sa dus in cimitir cu fisus si la omorat.MARY la ourmarit si dupa aia la omorat
lg2 o fata de 13 ani aflase legenda si ea era tot la o petrecere dansa cu 2 prieteni ai sai s-a dus in bae cu 3 lumanari rosii si sa invarti de 3 ori si a spus in fata oglindy de trei ori bloody mary. asae e bianca legenda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva... oricum nu vreau sa incerc tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam asa incepe legenda pe care o stiu:
era o data prin ani 60' o femeie care avea un baiat si trebuiau sa ajunga la un spectacol cu papusi. Ei au mers cu masina cat au mers bine. Un heacer(om alcolic)era la volan care a derapat intr-o alta masina care se apropia de masina lui mary(femeia) copilul a vazut masina care se apropia cu repezitate de masina lor mary se uitase in oglinda retrovizoare si inainte de pact si-a jurat ce se va razbuna pe cel care a pornit accidentul si-l va omori. Dupa ce masina s-a ciognit de stalpspiriyul ei a fost prins in oglinda retovizoare find prinsa in lumea oglinzilor a fost supusa la chinuri vejnice bagand spaima in soveri neateniti pe sosea si in oaneni care o invoca.:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s
eu cred ca v-am speriat destul asa ca nu va mai zic si ritualul:*:*:*:*::*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:X:X:X:X:XX:X:X:X:X:X:

| OanaKJY a răspuns:

Ritualul chemării lui Bloody Mary

Ritualul chemării lui Bloody Mary este, în general, cam acelaşi: într-o cameră întunecată (baie, cămară), în faţa unei oglinzi mărginite de lumânări aprinse, „apelantul" trebuie să-i rostească de 13 ori numele. Intonaţia apelurilor este crescândă – de la implorare până la strigăt. La fiecare chemare, oglinda trebuie privită intens. După cum indică unele ritualuri, cel care cheamă spiritul trebuie să se învârtească pe loc sau să-l apeleze cu cuvintele: „Mary, te detest!", „Mary, vino la mine!" sau „Mary, eu ţi-am ucis fiul!" În urma acestei ultime modalităţi de apel, cel care o cheamă trebuie să fie foarte atent, pentru că spiritul l-ar putea ataca violent.

Cazuri sângeroase

În anii ’90, o americancă între două vârste, celibatară, a decis să pună capăt acestor speculaţii şi a apelat spiritul. A doua zi, a fost găsită zăcând în uşa băii, cu un cuţit înfipt adânc în spate.

O tânără franţuzoaică a încercat şi ea efectele chemării, dar apariţia din oglindă a speriat-o atât de tare încât s-a împiedicat, rupându-şi un picior.

de asta stiu euPhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am invocato si a fost ingrozitor imi lipseste un picior si o mana mia cusut gura in timp ce o invocam!

| LastMemory a răspuns:

Am încercat dar nu se întâmplă nimic!

Eu știu o variantă

Că ea locuia la o casa, într-un sat mai uitat de lume(o chema Mary). Când era doar o fetiță(de fapt avea 12 ani) s-a îmbolnăvit grav, tatăl ei(un preot), crezând într-o zi că a murit, a pus-o într-un coșciug sus în clopotniță dar nu a închis ușa de la coșciug ci a legat-o cu o frânghie groasă de cel mai mare clopot(care era și cel mai ne stabil(tatăl nu știa))astfel încât dacă se trezește și deschide ușa clopotul să sune iar el să vină imediat... în aceeași zi ea s-a trezit la 12 fix (noaptea), a deschis ușa... dar când să iasă, clopotul a căzut pe ea strivind-o. 3 nopți mai târziu, tatăl ei aprinse doua lumânări în baie în fața unei oglinzi la miezul nopții(ciudată coincidență)ca să se roage pentru ea.Deodată se porni un vânt în casă care a stins lumânările iar un clopot tot suna asurzitor din camera lui Mary. Tatăl speriat se duse imediat acolo și a văzut-o pe ea întinsă în pat cu păru dat peste față cu unghiile lungi (16 cm)iar ridicându-se(Mary) i-a înfipt unghiile în inimă iar el a murit. Sfârșit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu a 3 -a legenda tongue
am vazut-o la "secrete de dincolo" laughing

| deea_1338 a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete