| Bianca_4346 a întrebat:

Stiti legenda lui BLOODY MARY? care scrie legenda pe care o stiu si eu primeste fundita...

A-ti avea curajul sa o invocati pe Mary? daca nu stiti despre ce e vorba dati un search pe google

Răspuns Câştigător
| Jonsdottir a răspuns:

Eu am incercat si nu se intampla nimic tongue
eu stiu 3 legende laughing
legenda1 : era o fata de 13 ani a murit arsa de vie. daca o invoci trebuie sa fii undeva cu foc (la un gratar) laughing si cica iti apare in foc
legenda2: ca a fost o mireasa tongue cel cu care trebuai sa se casatoreasca nu a venit la nunta. ea s-a dus si l-a cautat si l-a omorat (nu mai stiu cum). atunci cand o invoci trebuie sa fii in fata unei oglinzi si cand ti se arata este intr-o rochie de mireasa si plinda de sange.cica te zgarie pe gat si mori laughing
legenda3: era o fata de 17 ani are era ff bolnava(o boala contagioasa) tatal sau care era medic a fazut ca nu mai are suflate si a hotarat sa o ingroape. i-a legat de mana o franghie legata de un clopotel(clopotelul era pe niste chestii, sus). a doua zi dimineata tata ei a vazut ca u mai era la locul lui(clopotelul) si-a dat seama ca a ongropat-o de vie.cand a dezgropat-o a gasit-o plina de sange si unghiile ei erau lipite de capacul sicriului.cand ti se arata(intr-o oglinda) auzi un clopotel tongue
scary, nu? laughing

211 răspunsuri:
| deea_1338 a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului ; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete

| deea_1338 a răspuns:

Buna si bine ati venit pe pagina mea! Vreu sa va zic blestemul lui Bloody Mary, ce-i care il stiu sa nu-l mai citeasca dar ce-i care-l nu stiu vil spun acum: La miezul noptii, va duceti in baie cu lumina inchisa si cu usa inchisa si luati sase lumanari si le puneti in fata oglinzii 3 intr-o parte, 3 intr-o parte, dupa aceea stati in fata oglinzii si ziceti: Bloody Mary va invartiti si inca de doua ori, dupa aceea nu prea stiu ce se intampla.se sting lumanarile fara nici un sens. apare Bloody Mary din oglinda.Si te va ucide.violent.Mai bine nu faci ASTA!

| BeBebuu a răspuns:

Hey fathăă! cum poti sa crezi asta?rolling on the floor))povesti de adormit copiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred chestiile aste...am facut si eu si nu s-a intamplat nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bloadi Mary este o poveste pentru copiii mici ca sa ii sperie.
Eu nu cred in asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bianca...sincer nu vreau sa incerc, dar eu stiu mi si mii de legende cu bloody mary.stiu peste 50 de legende. daca vrei sa afli ceva id meu este pixie. abby... pup [; x]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca daca te duci in baie noapte la ora 12 fix iti aprinzi trei lumanari(culumina stinsa)si zici:Bloody Mary,te detest! Bloody Mary, hai la mine! Bloody Mary, eu ti-am omorat copilul! Iti apare o femeie careia ai curge tot timpul sange din ochi.Se spune sa iti taie gatul sau iti provoaca rani grave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o fata de 12 ani care a fost rapita de niste batrani.batranii au tinut-o in pod si ea a murit de foame in fata oglinzii. ultimul ei cuvant a fost bloody si pe ea o chema mery

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai incercati am 10 ani am incercat in toate modurile si nu merge e o mare tampenie inventata de americani si adevaru e ca ea era maria elisabeta si a fost numita bloody mery pentru numeroaselor crime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asta e adevărat si du-te antro seara la 23:45 an baie ai pune o lumpnare rosie si una de culoare neagră su după aia le aprinci si la 00:00 noaptea si te ancui an baie si dai de 3 ori roata la toată baia si după aia zici can de anfprti bloody mary, blodu mary, bloodu mary dar trebuie sa stai an baie ancuiataă singura cu becu stăns si o sa ati apara an oglindă dar nu o sa ati faca nimic pentru ca eu am ancercat paaa succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista bloody mary...este o fantezie eu cand am fost in excursie(de 2 zile) am fost la 12 fix la baie in fata oglinzi si am pus in aplicare 5 legende pe care le stiam si nu s-a intamplat nimic este o prostie stati linistiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as avea curajul, cu toate ca nu cred in toate nebuniile astea, am putina frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine toti de aici sa stiti bine si sa retineti ce va spun:S-au gasit dovezi ca Bloody Merry exista si ori cum ori ce poveste are si un sanbure de adevar! Dar nu stiu daca v-oi avea vreodata curajul sa o invoc, pentru ca este periculoasa.Si stim prea bine ca unii(nu toti) au invocat-o si au avut rani ingrozitoare! Si oricum trebuie sa mai citesc despre ea ce-l putin un an ca sa pot sa o invoc.Dar nici sa nu incercati s-o invocati dar daca o faceti, ei, bafta Bianca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit toate legendele si am incercat si eu, si colegele mele, dar nu s-a intamplat nimic...

| RockaruL a răspuns:

Tatal meu mi-a spus ca e o prostie si chiar s-a dus si a incercat dar nu a patit nimic...probabil pentru ca nu a fost 00:00...nu stiu ce sa cred, cred putin pentru ca orice poveste are un sambure de adevar!

| barbiedoll_2931 a răspuns:

Deci... eu nu prea cred in asa ceva adevarata legenda este:o fata dintr'un orasel mic ramane gravida pentru ca cei din oras stiau ca este singura sh pentru ca nu stiau cine este tatal copilului au crezut ca s-a qlkt cu diavolul sh au spart o bukta dintr'o oglinda au legat'o de un copac sh i'au asezat oglinda in fata si fiecare om din acel orasel au taiat'o pe fata cu acel ciob de oglinda sh oglinda i'a pus'o in fata ca sa se vada pentru ultima data in ea! Dupa ce au taiat'o toti pe fata au lasat'o sa moara iar aceasta inainte sa moara i'a blestemat pe oraseni sh le'a zis ca se va razbuna! Sh de atunci se zc ca daca te uiti in oglinda la 00:00 noaptea in baie cu lumanari in jurul tau sh strigi de 13 ori "Mary eu ti'am omorat copilul" sau "Mary te destest" sau "Mary vino la mine" cica iti apare in oglinda sh te omoara cica... dar eu una nu cred asta sh app de cand cu serialul ala "Mesaje de dincolo" toti ati auzit de legenda asta daca sunteti chiar asa de interesatzi dati google search sh scrietzi : "Bloody Mary fecioara cea sangeroasa " sh acolo o sa vedeti sh comentarii sh legenda adevarata!

| buburuza_8601 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa te invarti de 13 ori,seara la lumina lumanarilor cu o oglinda in care te uiti, in timp ce o implori pe bloody mary sa apara, o implori, ii spui ca ii omori copilul si ea cica apare asta pe un site de pe google si sincer m-ar tenta...dar nu vreau sa risc sa-mi pierd mintiile

| DeEa_8784 a răspuns:

Se numea Maryy worf si era regina Angliei big grin.Intr-o zi a avut un accident groaznic de masina si era ff uratha si doctorul ia interzis sa se uite in oglina:-s.Dar ea nu a rezistat si sa uitat.Era asa uratha ca nu a mai suportat si sa sinucis.:-s. Acum se zice ca cine sata noapte la ora 00:00 cu nisthe lumanari in mana si ii striga numele apare in oglinda si auzi un strigat si o oglinda care se sparge se zice ca vine bloody mary si iti taie kaphu!laughingBla Bla Blalaughingeu am incercat si nu s-a intamplat m-am trantit pe jhos de ras! nu e nimic infricosator e o legenda! da, recunosc ca in orice legenda e un sambure de adevar cu ar fi ca o fos regina Anglieiwinkingsper ca te-am ajutat:*

| andreea_5159 a răspuns:

Nu, nu am incercat dar nici nu vreau poate fi păericulos

| AnaMaria_6651 a răspuns:

Am doar 11 si o prietena (mai curajoasa) mi-a spus de legenda( cand avea 10 ani). Dupa ce mi-a spus, ma trezeam in toiul noptii sau adormeam greu. Parintii spuneau ca nu-i nimic. Tata a zis ca daca vreau face ritualul, dar numi daca satau si eu. Sincera sa fiu, fac dus cu usa deschisa si mor de frica.

| Bya_7316 a răspuns:

Mda bloody mary...straight facece sa zic mna mie sincer mi-e frica sa o invoc desi sunt curioasa oare chiar exista? si eu stiu olegenda cum ca intr-un sat era o fata pe care o chema mary si sateni din acel sat credeau ca aceea fata (mary) era posedata si erau acolo la judecata si acel judecator a decis sa o duca sa o omoare si un barbat de acolo a loat-o inprreuna cu sateni si au dus-o si au legat-o de un copac si acolo au audus o oglina si ia-u pus-o in fata iar apoi unul dintre sateni statea acolo si tot o taia pe fata ii ttot facea taieturi pe toata fata si era plina toata cu sange si ace-l barbat care a dus-o la copac a mers si a bagat in ea un cutit de 3 ori bun... dupa ceea dupa ce a murit (mary) la copac acel barbat a luat oglinda il care s-a vazut mery cand au taiat-o pe fata si sa tot uitat in ea si pe urma s-a intamplat ceva ciudat cu el si a omorat pe fiecare om din acel sat ( se zice ca daca noapte dupa ora 00:00 mergi in fata oglinzi si pui cateva lumanari acolo si scrii cu un ruj pe oglinda inca 4 sau 3 nume ale prietenelor tale care vor urma sa faca asta si zici,, bloody mary acum esti moarta tarfa naibi eu nu cred in tine'' iar apoi spui de 3 ori bloody mary se zice ca apare la tine ori te-ia cu ea ori te omoara):dtongue asa stiu eu parerea mea nu mai incercati!:d:*

| AnnonnyMa a răspuns:

Eu stiu o legenda cica ea era intr-o masina si se ducea cu copilul ei la circ masina a facut accident si ea a supravietuit dar copilul ei nu si a ramas cu cicatrici pe fata.casa nu se uite in oglinda si sa sufere mai tare parinti ei au loato la ei acasa si au ascuns glinzile.intro seara ea sa furisat in pat si s-a uitat in oglina apoi sa sinucis. legenda spune ca dk te duci in baie aprinzi cateva lmanari si zici de 3x ''Blood Mary'' apoi o amentare de genu ''Blood Mary eu tiam omorat fiul iese din oglinda sh te omoara.

| AndReeeeBăă a răspuns:

Buna!
Eu stiu o alta legenda:
Ca mama ei murise de cand ea se nascuse pentru. ca tatal ei a trebuit sa alege ori traieste ea (Mama ei) ori fiica ori mor amandoua si el a decis sa traiasca fiica lui. Mama ei se numea Mary de aceea i-a fost pus numele Mary.
Sa va Povestesc acum:
Tatal ei o batea foarte mult. Intr.o seara cand ea era in fata oglinzi se pieptana (pentru. ca ea avea parul foarte lung) tatal ei a venit acasa beat. Si Mary nu a vazut cand tatal ei s.a dus sa ia foarfeca. Dupa ce tatal ei a luat foarfeca a tuns.o foarte scurt (ca baietii). Ea si.a strans tot parul si statea in fata oglinzii leganandu.si parul. Tatal ei a luat un cutit si i.a scos ochii. Atunci ia nevazand nimic a spart oglinda din greseala. A mers prin cioburi si s.a aplecat si a luat un ciob de jos. (tatal ei se pusese la somn).
Si cu ciobul care il luase in mana l.a pipait pe tatal sau. Si ultimele cuvinte spuse catre tatal sau au fost ``Tata te urasc``. si l.a omorat. Dupa s.a sinucis in fata oglinzii.

Ritualul se face:

La 00:00 noaptea iei 6 lumanari pui 3 in stanga 3 in dreapta, le aprinzi si spui de trei ori ``Bloody Mary`` invartindute si ea va aparea in spatele tau si vei avea o moarte violenta... Nu stiu daca e adevarata, dar asta mi.a povestit.o o prietena care e interesata de paranormal. Nu am incercat inca pentru ca imi este frica...

| amalia_4913 a răspuns:

Eu stiu 2 legende : 1ca era regina angliei si ca ea credea ca sotu ei o inseala asa ca omora toate femeile virgine din reget si se spala cu sangele lor apoi ramanea cu el pecorp si credea ca asa devine mai frumoasa! apoi cand sa descoperit asta ez af fost ucis intr-o rochie de mireasa in cel mai cangeros mod posibil da inainte de asta a zis ca se va razbuna si ca se va intoarce sa omoare pe toti cei care vor lua in deradere numele ei! scary nu? 2 : ca faci de 13 ori in oglinta bloody marysi la sf spui bloody marry te detest di ea vine si te omoara cica :d:d:d:drolling on the floor

| SuntUnCartof a răspuns:

Iulia, aia e din mesaje de dincolowinking

| ilenutza34 a răspuns:

Eu stiu toate legebdele lui bloody mary, mi se par interesante.dar imi este frica sa o invoc chiar daca sunt medium si am mai fucut asta si cu alte fantome si a fost terifiant deci va sfatuiesc sa nu incercati...happy

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Am auzit de aceste 3 legende, dar nu, nu bam avut si nici nu as avea curajul sa o fac, chiar daca cel mai probabil nu exista, dar eu sunt o fire mai fricoasa deci nu cred ca voi incerca prea curand.

| Distance a răspuns:

Eu am incercat! Jur ca nu glumesc! Eram singura acasa timp de 3 saptamani si era 12 noaptea. Nu aveam ce sa fac si am fost in baie. Am spus de 3 ori,, Bloody Mary,, si sa vezi si sa nu crezi! In oglinda era o fata foarte frumoasa cu parul blond putin ondulat si cu o rochie lunga albastra! Si nu avea nici o pata de sange sau chestii de astea! In baie se facea un miros de trandafiri! M-am intors si nu era in spatele meu. Cand m-am intors inapoi cu fata la oglinda disparuse din oglinda si parfumul de trandafiri se risipi. Eu credeam ca are parul lung, murdar si negru si o rochie alba plina de sange! Cand m-am dus in camera sa ma uit la televizor pe masa era un bilet pe care scria :,, Vezi Simo? Nu sunt asa cum credeai.,, Cine mi-a lasat biletul?! Eram singura acasa! Nu o sa uit asta niciodata in viata mea! Arata ca un om normal! Putin mai palida! Atata tot! Ce spuenti voi ca e urata plina de sange etc?

| DontHaveANamee a răspuns:

Jizăz. Să vedeţi ce mi s.a întâmplat. [ vă scriu din wc ]. La ora 12:00 [ nu sunt sigură că era fix pentru că atunci când am intrat în baie m.a apucat căcarea şi nu m.am putut abţine ], am stins lumina la baie, mi-am luat 7 lumânări de la cimitir [ a fost pomana lu unchimiu whistling ], am aprins decât 3 şi le.am pus in chiuvetă [ după aprox. 0.18 secunde s.au stins, dar am aprins lanterna ], am început să mă învârt de 3x spunând "Bloody Mary". şi nu o să vă vină să credeţi.

M.am dat din greşeală cu capul de tocul uşii şi. am leşinat. Începuse să îmi curgă sânge din nas şi făcusem pe mine de frică. M.am trezit debea a2a zi. Peste tot în jurul meu era numai., muci şi salivă. Şi din nefericire am rămăs blocată în baie şi nici nu mai aveam hârtie la baie. crying

Dacă nu vreţi să păţiţi ca mine. NU MAI FIŢI AŞA RATAŢI ÎNCÂT SĂ CREDEŢI INTR.O LEGENDĂ INVENTATĂ CA SĂ PROSTEASCĂ LUMEA!

Vă pupă Poke. :*

| monicaprincess99 a răspuns:

Eu am incercat sincer si nu mi-a aparut nimic si nici nu exista a fost doar un film si acum crede toti laughing))))