| Catrice a întrebat:

Te afli pe o planeta îndepărtata, a cărei existenta nu e cunoscuta multora. Numele ei este Logres.

Ea e legata de Terra printr-un portal cu ramificații în mai multe zone ale globului. Tu te afli într-una dintre regiuni și descoperi acest portal. De curiozitate, treci prin el și ajungi la poalele unui munte stâncos. La câțiva zeci de metri, zărești o peșteră. În jur nu e nimeni, doar cerul și câmpia intinsa din fata ta. Deasupra ta zboară creaturi misterioase, pe pământ mișună ființe pe care nu le-ai văzut sau despre care credeai ca au dispărut de pe Terra.

Deodată, din spate te saluta un bărbat înalt, cu cap de leu și brațe musculoase terminate cu gheare de felină. Este un Bakemon. Îl întrebi unde ești și cum ai ajuns. Îți explica și ca, odată ajuns aici, posezi o putere magica, pe care o poți alege doar o singura data fără consecințe. Și ca orice om trebuie sa se lupte cu regele tiran al ținutului pentru a-și câștiga dreptul de a-l vizita.

Te conduce un peșteră ca să-ți alegi puterea. În fata ta e un cufăr și după ce îl deschizi, găsești o carte uriașă în care găsești cele 7 magii. 《A-avantaje; D-dezavantaje》

1. Magia vântului. A: Îți dă dreptul sa controlezi aerul, sa devii invizibil, sa fii rapid. D: pierzi rapid controlul, când abuzezi de putere, ramai fără resurse.
2. Magia focului. A: poți controla focul, lumina solara. D: devine repede autonoma (se controlează singura).
3. Magia apei. A: controlezi orice sursa de apa, poți folosi apa în toate stările ei de agregare. D: deshidratarea rapida a posesorului.
4. Magia solului. A: controlează mișcările solului (creează cutremure, cratere etc). D: nu poate controla ce se afla pe acesta (plante sau animale).
5. Magia electricității. A: electricitatea poate fi folosita după bunul plac al posesorului. D: folosirea în exces poate crea posesorului probleme mintale.
6. Magia planetelor. A: control complet al tuturor plantelor existente, magice sau nu. D: după 1h, plantele prind viata și au drept sursa forță vitala a posesorului.
7. Magia creării. A: poți crea orice obiect folosind magie în combinație cu o celula sau atom din corp care se divide, poți modifica structura atomica a corpurilor transformându-le în obiecte din alte elemente. D: în funcție de dimensiunea obiectului, folosirea puterii poate duce la dispariția temporara sau definitiva a acesteia.

Dacă se aleg doua magii, durata de folosire a acestora fără repaus scade de la câteva ore la 4 sau chiar 2. În timpul unui atac poți fi asistat de un Bakemon care îți poate susține magia un timp scurt sau te poate apăra.

Într-un final, după ce îți alegi magia, ești condus în fata regelui, în arena de lupta. Regele este un adversar puternic, care poate controla toate cele 7 magii și cunoaște multe tehnici secrete și care a ieșit învingător în peste 2000 de batalii în cei 384 de ani ai sai. Miza este însăși tronul. Învingi regele și scapi poporul de tirania acestuia.

Ce magie ai alege și cum l-ai înfrunta? Sunt permise și contactele fizice.

117 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fin estet ce sunt, n-a putut sa nu-mi zgaraie simturile felul in care m-ai dus cu imaginatia de la peisajul ala magnific, la creatura si mai neobisnuita care avea sa-mi spuna despre magie, puteri si alte chestii de univers fantastic. Nu poti sa-i faci intrarea minoleului cu un nenorocit de salut, ca arata ca dracu.

Cum adica, ma, deci esti teleoporat intr-o lume noua, in jur chestii misterioase, tu napadit de uluire pe interior si vine tiptil pe la spate unu cu fata de leu si te ia trivial asa cu un "hai salut", ca apoi sa te trimita intr-o misiune fabuloasa.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

I won't! This is my Kingdom! It's my duty to protect it!
My warriors will help me! They will kill you!

https://lh5.googleusercontent.com/....../photo.jpg

| DeathIncarnate a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu "tati", intră în poveste nu gândi atât de multhappy

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Bad decision, wow....that’s bad, I see there’s no way to turn back now and I was hoping you’ll be on my side, now I should kill you.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Unii nu au imaginație...

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Nu pricepi. E ceva gen
"Uite o gaura, hai sa ma bag. Oh, nu! O creatura ma saluta! Salut nenea! Vrei un Snickers? Ca arăți ca naiba! Sa lupt? Ok, ma bag! Oricum sunt depresiv, nu tu prieteni, nu tu viata sociala, repetent, analfabet etc."

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

You can't do that!

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Yeah I won’t kill you, but I can show my skill at least:

http://powerlisting.wikia.com/wiki/Divine-Demonic_Infusion

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

De remarcat totuși că se bagă în seamă să critice o pură fantasmă, ei asta pe mine mă frapează.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Fiecare critica e constructiva. Data viitoare când mai creez scenarii o sa am în vedere sa scriu o poveste happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e o poveste asa, te-ai uitat la ceva anime, te-ai uitat la cronicile din narnia, cand intra aia printr-un "portal" in dulap, si regele era leul, si ai bagat si putin din ceva mmorpg, ceva, nu metin, sa fie warcraft? lineage? aion?
Daca ii spui asta unui adult, o sa zica ca esti nebun, si tu o sa crezi ca e invers.
Batalia generatiilor e de fapt laughing
Mai iesi putin din casa si tu happy

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Am vrut sa pun mai multe detalii gen cum vroia ala cu salutul ai chestii, dar și asa sunt multe rânduri, mai scriam și a, ea ieșea roman laughing trebuia să-l public și atunci nu mai devenez întrebare rolling on the floor

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Pfff,weak...

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Nu neapărat, aș sugera mai degrabă ca după următorul text să adaugi subtil la final:"genul progranului...ficțiune".
Eu cel puțin asta am să fac mâine.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Genul programului: SF, fantasy, horror, comedy...

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Și sa nu uit ca e interzis minorilor rolling on the floor

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Hahaha daptongue
After all, we paused our fight?happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Magia crearii. Generez bani/resurse care sunt importante in lumea respectiva si mituiesc apropiatii regelui sa il omoare. happy

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Am trecut de mult de vârsta poveștilor fantasy.

| bogdan324 a răspuns:

Depinde in ce sens spui ca este lent. daca este lent ca si reactii e grav pentru el, in plus nu ai spus ce conditie fizica are, spre exemplu daca folosesc magia vantului deja poate fi infrant corp la corp.

| Catrice explică (pentru bogdan324):

Păi nu se mișcă cu 2km/h laughing
Lent... ce sa fie, ce sa fie... sa spunem ca tu ești sportiv/atletic și te miști mai rapid decât el.

| bogdan324 a răspuns (pentru Catrice):

Ii clar! Fac un McDonalds si il indop pana crapa!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Apucă-te de Wattpad, femeie!

| Catrice explică (pentru bogdan324):

Hmm... meniu simplu, dublu, triplu? laughing

| bogdan324 a răspuns (pentru Catrice):

Stai ca are baiatu' ditamai lista, deci:
I'll have 2 number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a laaaaaaarge soda!

| Catrice explică (pentru 1231242):

Nu e de mine acolo. Prea multe puștoaice cu hormoni înflăcărați. laughing

| Catrice explică (pentru bogdan324):

Aoleo, săracul! Ma pun sa ii dau o super power: antifat magic rolling on the floor

| bogdan324 a răspuns (pentru Catrice):

Nu conteaza, mai fac 1000 de liste ca aia si il voi tine ocupat, nici n-o sa mai fie nevoie sa-l mai inving ca deja s-a invins singur prin teapa pe care si-a luat-o. Dupa o sa domnesc trainic impreuna cu Bakemon-ul meu credincios pana la adanci batran...

Si aici vine momentul in care suna alarma.

| Catrice explică (pentru bogdan324):

7 ianuarie, ora 7:00, subiectul își revine din reverie și își reia activitatea normala.