| bianca6565 a întrebat:

Buna TPU! Am suspiciuni cum ca as fi gravida desi inca nu stiu sigur
sunt minora, avand 17 ani
am cum sa fac avort fara sa stie parintii?
ce pot face?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind minora este imposibil sa faci avort fara stirea parintilor, fiindca este necesara semnatura lor.

| bianca6565 explică (pentru Violleta2022):

Este necesară doar semnatura lor? nu si prezenta lor fizica?
nu pot face ceva anonim fara sa afle acestia?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Faci sex fara nici o grija si pe urma te panichezi ca ai ramas insarcinata.
Nu doar insarcinata, te poti alege si cu BTS (Boli cu Transmitere Sexuala). De unele nu mai scapi vreodata (HIV, HPV), de la altele faci cancer.

Ii spui mamei ce-ai facut! Sa stie ce are la usa.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru bianca6565):

Tu crezi ca doctorii sunt prosti? Crezi ca ei nu au copii acasa?
O sa-ti iei o chelfaneala si de la Doctor, sa nu mai faci prostii si sa minti aiurea! Nu isi ia nimeni o asemenea responsabilitate fara sa vii cu mama de mana.

| Robert2526 a răspuns:

Conform legii, pe probleme care tin de natura sexuala, minorul care a depasit varsta de 16 ani poate decide singur.

Teoretic legea iti da dreptul sa faci avort fara ca parintii sa afle acest lucru.

Sa stii ca nu toti medicii accepta sa faca asta si cu atat mai putini accepta minore. Mai intai afla daca esti intr-adevar insarcinata. De ce ai suspiciunea aceasta?

Conform art. 661. din Legea nr. 95/2006 vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani.

Minorii îşi pot exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află;
b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

| bianca6565 explică (pentru Robert2526):

Am o suspiciune, si sper ca ma insel fiindca ieri am facut sex, desi a fost protejat, cand a scos penisul lichidul s-a prelins pe lângă prezervativ si a spus ca am avut si pe dinafara lichid, nu înăuntru
tin sa mentionez ca am avut ovulatia acum aproximativ 2 saptamani, si in mod normal zilele astea ar trebui sa-mi vina menstruația

deci pot face ceva?

| Robert2526 a răspuns (pentru bianca6565):

In situatia descrisa de tine, ma indoiesc profund ca esti insarcinata. Din punctul meu de vedere, sansele de sarcina sunt 0. Chiar si asa, daca s-a intamplat ieri, poti lua o pastila de a doua zi, nu sa te gandesti la avort!

Dar, daca as fi in locul tau, eu nu as lua nici pastila de a doua zi.

| bianca6565 explică (pentru Robert2526):

Am luat ieri pastila, doar ca na paranoia
sansele nu sunt chiar 0 cred

| Violleta2022 a răspuns (pentru bianca6565):

Prezenta unui parinte este obligatorie, fiindca trebuie sa se legitimeze cu buletinul ca sa se vada ca este parintele tau si sa semneze fsa medicala prin care aproba operatia si a fost de acord cu riscurile operatiei, mentionate de medic.
Un avort poate fi uneori foarte riscant si atunci nici un medic nu risca sa ajunga la inchisoare daca pacientul moare, in special daca este minor si parintele trebuia sa fie prezent si sa semneze.
In orice caz, un avort se poate face doar in primele 3 luni de sarcina, dupa aceea nu mai este legal si nu-ti mai face nici un medic, asa ca, grabeste-te si spune-la parintilor de urgenta.

| bianca6565 explică (pentru Violleta2022):

La avortul medicamentos tot ai nevoie de parinte?

| recedanila a răspuns:

Poti face interupere de sarcina

| Robert2526 a răspuns (pentru bianca6565):

Ai luat pastila degeaba, nu ramaneai nici daca nu luai. Acum ca ai luat, clar nu ramai!

De mentionat ca este posibil ca menstruatia desi o sa vina cel mai probabil la timp, sa fie slab cantitativa si/sau cu crampe foarte puternice.

Nu esti insarcinata, asta iti zic 100% poti sta linistita! Nu te stresa inutil

| bianca6565 explică (pentru Robert2526):

Sigur nu sunt, nu?

| LadyOtis a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ce are la usa? Un adolescent activ sexual la 17 ani? Esti in regula?