| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:


"Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată"

| aliiiiiiiiii a răspuns:

Iubirea este un farmec pentru mine este foarte frumoasa iubirea :X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa traiesti fara apa, fara mancare, dar daca ea nu ar exista tu nu ai fi nimic, e un sentiment, care te invaluie si nu poti scapa, e un sentiment ce nu il poti descrie, poti doar sa-l simti...

| auraurel77 a răspuns:

Iubirea este iubirea fata de persoana pe care o iubesti.nu poti iubi mai multe persoane in acelasi timp. a iubi inseamna a iubi,,,, si atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubirea este o nesimtita pentru ca nici nu simti cand inceoi ca sa iubesti p cineva de aceea este nesimtitalaughing

| pryntesa a răspuns:

Iubirea e ceva divin ce este lasata pe pamanat de dumnezeu nu mai c aunu nu stiu so primasca alti nu stiu so daruiasca; iubira e un sentimet foarte frumos; iubira te faci fericit dar tot ia te face sa suferi; cand spui ca iubesti pe cineva trebui so spui din suflet atunci simti ca ceva se intampla ca tine simti ca plutesti iubira e cel mai frumos lucru. Daruieste iubire si vei primi iubire; nu daruiesti iubire vei primi iubire deoarece esti iubit si crezut ca si tu daruiesti iubiri dar nu e asa.

| komy a răspuns:

Este ceva fara care nu poti trai este un curcubeu de fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este defynyta ca cel may important lucru intr-o relatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off... iubire... iubirea este acel sentiment pe car nimeni nu il poate defini pe care nimeni nu il poate descrie in cuvinte. Dar totusi iubirea o simti si este placuta dar poate fi si dureroasa [atunci cand nu primesti iubire de la celalat] dar sa nu uitam ca iubirea este cel mai frumos sentiment.Cand simti iubirea poti sa razihappy sau poti sa plangi crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna sa nu poti ura o persoana chiar daca ea te-a facut sa suferi foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este sentimentul care nici cei mai mari filozofi nu pot da un rsapuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ce fo care te iubesc si tu iubesc se a det si iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
un sentiment foarte placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da rspu

| Carmen_3715 a răspuns:

Iubirea este sentimentul masurat in lacrimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este atunci cind iti tremura buzele inecinduse in lacrimi si shoptind incet numele iubitei\lui, sub cerul albastriu plin de culoare dar tot odta si sur, fara de persoana pe care o iubeshty caci doar el\ea poate face ca culorile sa fie mai arzatoare ca fokul ce arde in piept de nerabdarea ce e ca o clepsidra, iubirea e ceia ce ma face pe mine sclav si neputincios in fata ei, ea si numai ea -din cauza ei pling sub razele de luna ce se asheaza seara pe umerii mei shimi mingiie inima de durerea ce o port fara ea, iubirea e un lucru oribil caci ea imi aduce doar durere si sufe
rinta, iubirea e moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva magic, o vraja care s-a abatut asupra unor persoane. Ea este un mister nedeslusit.Este un intuneric nedezvaluit inca de luna si de stele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuirea este ca un virus ce patrunde in om si nimeni nul poate scoate.Omul din iubire s-a nascut si din iubire s-a nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care el simti de catre o fata sau un baiat dac
a il iubesti cu adevarat si el nu sti nu tine in tine spune-i tot ce simti daca vei tine tot in tine acea va insemna teama sau frica de ace persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te indragostesti nicioadata crede-ma am suferit destul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea adevarata este o limba care muti o pot vorbi, surzi o pot auzii si orbi o pot vede. Spune in tot deauna ceea ce simti si fa ceea ce gandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da iubierea e oarba proasta si nu ibi niciodata un baiat cu adevarat ca o sa suferi crede-ma am trecut eu prin asta daca vrei sa vb uite id meu cryss_davdutu_iubi13 pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca respectul si daruirea fata de persoana de langa tine, sa primesti si tu la fel asta cred ca este iubirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos lucru ca ti se poate intampla vreodata... iubeste si iarta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este singurul lucru care nu se poate descrie prin cuvinte:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o iluzie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce incepe fulgerator si frumos si se termina plictisitor si urat. daca poate cineva sa ma contrzica sa o faca dar dupa o relatie de iubire mai mare de 3-4 ani.adrian aici ai cea mai mare dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu ai mai simtitwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva urit!

Întrebări similare