| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul kiteodata...si nimic indotdeauna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta si durere!

| Zøєy a răspuns:

Iubirea...Iubirea este cel mai frumos lucru.E un sentiment care te face sa te simti bine, care te face sa visezi.Cand iubesti vezi totul mai colorat si mult mai frumos. Iubirea este atunci cand inima iti bate tare si mereu iti vine in minte chipul celui pe care il iubesti:X Dar iubirea te face si sa suferi uneori, pentru ca daca iubesti, inseamna ca tii mult la o anumita persoana si fara ea nu poti sa traiesti.Acea persoana este totul pentru tine, si daca te raneste sau te paraseste te simti inutil...

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. Defapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

| Steff_5033 a răspuns:

Buna allexandra,
ce e iubirea e o intrebare ce dainuie de mii de ani in mintea marilor filosofi dar si a noastra a oamenilor obisnuiti si nu stiu daca
exista un raspuns la aceasta intrebare, sau cat de logic poate fi raspunsul.Ideea e urmatoarea:nimeni nu te poate lamuri si nu iti poate raspunde la aceasta intrebare pentru ca aceasta iubire dupa care tot tanjim si o cautam e subiectiva,diferita de la o persoana la alta,fiecare simte, vede, percepe iubirea intr-un anumit fel si vei stii raspunsul la aceasta intrebare poate peste ani sau nu-l vei afla niciodata.Totusi o sa incerc sa -ti spun ce cred si ce parere am eu despre iubire; consider ca iubirea in zilele si in societatea noastra a ajuns ceva utopic, greu de atins, de realizat...in conditiile in care lumea e dominata de interese; si de multe ori iubirea e confundata cu obsesii,indragosteli,atasament,ambitii capricii si mofturi duse pana la extrem,pasiune,dorinta sexuala etc.; cert e ca iubirea e un sentiment inaltator si nobil in sensul ca iubirea presupune respect,admiratie,incredere,fidelitate si nu in ultimul rand sinceritate si mai cred ca o singura data in viata iubesti cu adevarat; probabil ca vei stii asta mult mai tarziu dupa ce vei cunoaste relatii si relatii,iti vei da seama ca te poti indragosti de multe ori, dar iubesti o singura data; cert e ca daca vei cunoaste iubirea nu o pierde pentru ca vei regreta ani si ani, poate toata viata. sper ca ti-am fost de ajutor...mai multe vei stii singura

| Steff_5033 a răspuns:

Vad tot felul de pareri in comentarii cum ca iubirea se traduce cu suferinta lacrimi depresii tradare etc.Nicidecum! iubirea nu inseama suferinta poate doar in eventualitatea in care ai simtit-o,ai pierdut-o si iti vei da seama ca nu vei mai putea simtii! suferinta se naste din tradare,minciuna,inselaciune,plictiseala, indiferenta! atunci suferi. logic, nu? Si toate astea nu reprezinta iubirea! Nu asculta toti idiotii!

| Mysteryosul_6687 a răspuns:

Iubirea este acea boala care te face bine; x:*

| marcko a răspuns:

Iubirea este: un sentimen puternik pe care il simnti in interiorul inimi, este ca si atunci cand daruiesti cuiva ceva fara ca acel'a sa-ti dea ceva inapoi, simnti,, fluturi" in stomac te pierzi cu firea cand o(il) privesti:*:Xe ca si cum ai da bomboana ta altui copiltongue

| dani1 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placut

| ionuttzzykka a răspuns:

Iubirea este o minciuna

| HelpingYou a răspuns:

Aici ai unul dintre raspunsuri. http://zilnic.net/cum-si-ce-este-iubirea-/707341/

Take care!

| R0CA19 a răspuns:

Iubirea este ceva de care mai bine lumea s-ar indeparta.

| R0CA19 a răspuns:

Iubirea este ceva de care mai bine lumea s-ar indeparta.
E un sfat prietenescwinking

| Denysa2012 a răspuns:

Cel mai urat sentimentcrying

| rokarita a răspuns:

Dragoastea este cand te indrgostesti la prima vedere si dupa cateva zile vrei sa te raruti cu el si sa faci dragoste si sex si nun te mai poti pleca de langa el si vrei sa fi in permaneta cu el asta inseamna

| Mateescu_Tudor_1983 a răspuns:

Un raspuns complex despre ce este iubirea: http://www.academiadesucces.ro/ce-este-iubirea/

| LupulDeFoc a răspuns:

Nimeni nu o poate defini decat Cel ce a creat-o

| Homerillum_Homer_1980 a răspuns:

Iubirea absoluta este de fapt tinta existentei noastre, caci cine a atins acest nivel de iubire, acela a realizat implicit si constiinta divina.

Cititi:
IUBIREA ABSOLUTA: Tinta existentei noastre
http://foc-in-agora.blogspot.de/......astre.html

| Benchis_Melisa_1994 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment pe care l-ai experimentat in viata :nu tine cont de varsta sau de ce spun cei din jurul tau ci doar ce crezi tu.Si cand iubesti pe cineva il iubesti asa cum este : cu calitati si defecte.asta inseamna iubirea. asta inseamna iubirea pentru mine!

| Mihaela_Coman_1978 a răspuns:

Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"

| Cretu_Catalina_1997 a răspuns:

Iubirea este doar suferinta si ff multe lacrimi varsate...sad...sad

| Filofteia_Janette_1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este adevarat cel putin asa cred eu nu se aseamana cu nimic altceva pe aceasta lume;

| Hotnog_Malina_1998 a răspuns:

Iubirea este o boala fara de care nu poti sa scapi!

| adylex a răspuns:

Iubirea este un sentiment.

| Musat_Felicia_Magdalena_1977 a răspuns:

Iubirea, face parte din noi,iubirea cuprinde mai multe stari si sentimnte :fericire, implinire, bucurie,dragoste, ocrotire, siguranta, placere, acceptare etc,

| Popa_Mircea_1980 a răspuns:

Puteti afla raspunsul la aceasta intrebare sau puteti comenta pe aceasta tema si pe blog-ul meu:
http://www.totusi-iubirea.tk/

| Popa_Mircea_1980 a răspuns:

Dragii mei, va invit sa comentati pe aceasta tema si pe blogul meu:
http://www.totusi-iubirea.tk/

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
(っ◕‿◕)っ ♥

| FundaRoz a răspuns:

Sa iubim pe cineva e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla.

| Rotari_Marseli_1994 a răspuns:

Cred ca iubirea este cel mai frumos sentiment care traeste in fiecare dintre noi..este sentimentul care ne face fericiti si totodata ne face si sa suferim...atunci cind iubesti te comporti ca un copil indragostit si esti gata sa faci orice pentru persoana draga,,, vezi lumea in roz si simti ca este a ta...

Întrebări similare