| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
| ViktoriaGherman a răspuns (pentru adrian_6031):

Ceea despre ce tu crezi ca este iubire se numeste atractie, interes

| LexuDeea a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, asa cum reiese din articolul legea iubirii. Este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil. Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna.

Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra.

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.

Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat.

Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa.

Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine. Si, asa cum se intampla in lumea spirituala, plina de paradoxuri,. abia atunci cand vom uita de sine vom incepe sa ne reamintim de SINE.

Atat timp cat tu ceri ceva in schimbul iubirii tale, inseamna ca nu ti-ai depasit egoul. Cum poate sa incapa nelimitatul in ceva limitat? Atata timp cat suntem egotici, iubirea noastra nu este iubire. Este altceva ce seamna cu iubirea, dar nu este iubire. Poate fi atractie sexuala, poate fi mila, poate fi respect, poate fi nevoia de a proteja sau de a fi protejat, dar nu este iubire. Pe toate acestea, noi le numim iubire, dar ele nu sunt altceva decat reflexe limitate ale iubirii nelimitate.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere vreodata ceva in schimbul iubirii noastre. Ba din potriva, sa ne bucuram ca ni se permite sa manifestam iubirea. Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit. N-o mai intalnim nici in filme (nici macar in filmele de desene animate). Dar atata timp cat cineva o mai pomeneste si isi doreste din toata inima sa o manifeste, mai exista o speranta ca ea sa renasca. Iubiti-va din toata inima pe voi insiva si nu va fie rusine de aceasta iubire. Foarte multi oameni se urasc pe ei insisi, de cele mai multe ori fara un motiv real, doar din plictiseala sau o ignoranta crasa. Iubiti-va asa cum sunteti daca doriti sa va transformati. Nu asteptati sa va transformati pentru a ajunge sa va iubiti, pentru ca nimic nu poate fi transformat in bine, in lipsa iubirii.

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insutui", dar cum sa-ti iubesti aproapele cand tu nu te iubesti pe tine insuti?

Asa cum te ingrijesti de propria ta viata, ingrijeste-te de viata tuturor si atunci viata ta va capata o dimensiune sublima.

Multi sunt de acord ca iubirea adevarata e minunata si ma intreaba cum sa ajunga la ea. Ea este deja in voi, nu exista nici o reteta magica a iubirii pure. Daruirea de sine, sacrificiul total, rugaciunea si Gratia Divina te vor conduce cu siguranta acolo unde doresti, dar trebuie sa doresti asta din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau.

| ExPeRyMeNt a răspuns:

Este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil. Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna.

Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra.

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.

Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat.

Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa.

Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine. Si, asa cum se intampla in lumea spirituala, plina de paradoxuri,. abia atunci cand vom uita de sine vom incepe sa ne reamintim de SINE.

Atat timp cat tu ceri ceva in schimbul iubirii tale, inseamna ca nu ti-ai depasit egoul. Cum poate sa incapa nelimitatul in ceva limitat? Atata timp cat suntem egotici, iubirea noastra nu este iubire. Este altceva ce seamna cu iubirea, dar nu este iubire. Poate fi atractie sexuala, poate fi mila, poate fi respect, poate fi nevoia de a proteja sau de a fi protejat, dar nu este iubire. Pe toate acestea, noi le numim iubire, dar ele nu sunt altceva decat reflexe limitate ale iubirii nelimitate.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere vreodata ceva in schimbul iubirii noastre. Ba din potriva, sa ne bucuram ca ni se permite sa manifestam iubirea. Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit. N-o mai intalnim nici in filme (nici macar in filmele de desene animate). Dar atata timp cat cineva o mai pomeneste si isi doreste din toata inima sa o manifeste, mai exista o speranta ca ea sa renasca. Iubiti-va din toata inima pe voi insiva si nu va fie rusine de aceasta iubire. Foarte multi oameni se urasc pe ei insisi, de cele mai multe ori fara un motiv real, doar din plictiseala sau o ignoranta crasa. Iubiti-va asa cum sunteti daca doriti sa va transformati. Nu asteptati sa va transformati pentru a ajunge sa va iubiti, pentru ca nimic nu poate fi transformat in bine, in lipsa iubirii.

"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insutui", dar cum sa-ti iubesti aproapele cand tu nu te iubesti pe tine insuti?

Asa cum te ingrijesti de propria ta viata, ingrijeste-te de viata tuturor si atunci viata ta va capata o dimensiune sublima.

Multi sunt de acord ca iubirea adevarata e minunata si ma intreaba cum sa ajunga la ea. Ea este deja in voi, nu exista nici o reteta magica a iubirii pure. Daruirea de sine, sacrificiul total, rugaciunea si Gratia Divina te vor conduce cu siguranta acolo unde doresti, dar trebuie sa doresti asta din toata inima ta, din tot cugetul tau si din tot sufletul tau.

| NakaTaka a răspuns:

Iubirea e cel mai prost sentiment din cate sunt! Urasc iubirea!

| Man_Dyana_1999 a răspuns:

O mare prostie, ne exista asa ceva in lumea asta...

| Seis_Dennis_1995 a răspuns:

Viata unui pusti
Cum incepe orce viata a unui om. se naste il vad parinti il iubesc sunt fericiti pentru ca a venit pe lume copilul lor. Dar eu vreau sa va zic o alta poveste. povestea unei femei care a luptat pentu un copilul ei care nu era dorit de nimeni din familia lor. ea a pastrat acel copilas. la nascut cu greu. era sa moara la nastere ea a ales sa moara ea in locul lui. D-zeu ia ajutat insa sa traiasca amandoi. s-a dus acasa le-a aratat la toti noul venit in familie. toti au urat acel copil. tatal lui a vrut sal omoare. insa el a trait si a crescut. dupa un timp mama lui a mai nascut inca un copil o fata ea a fost aceptata in familie, el cand a vazut-o nu a urata pentru ca toti o iubeau si pe el il respingeau, s-a dus a luat-o in brate a pupato a avut grija de ea si a protejato, insa tupa un timp cand au crescut si eseau afara cu copii. ea avea foarte multi prieteni el era cel mai diferit dintre toti nu se juca cu nimeni toti nul bagau in seama pentru ca era mai diferit fata de ei, mama lui il vedea zi de zi singur zambind vazanto pe sora lui jucanduse cu ceilati copii. timpul a trecut el a mai crescut la scoala era intr'un colectiv. uni il bagau in seama alti nu. el nu o invinovatea pe mama lui ca la nascut intr'o familie care nul dorea. a iubito foarte mult pe ea si tot timpul il intreba pe d-zeu de ce la lasat sa traiasca de ce nu l-a luat la el. el niciodata nu i-a dat un raspuns. dar la ajutat sa treaca peste tot. acel baiat iubea sa joace fotbalul. mama lui la inscris la un club. de atuncea el incepea sa fie din ce in ce mai fericit, iubea sa fie pe teren sa atinga mingea. si sa ajunga cineva in viata. insa visul lui a luat sfarsit la varsta de 11 ani cand mama lui la chemat si i-a zis, Dragul mami eu plec te las sa ai grija de sora ta ma duc sa va fac un viitor mai bun tu sa ai grija de sora ta sa nu pateasca ceva. el a inteles-o i-a promis ca pana vine ea va avea de toate iubirea si grija une'i mame. Ea a plecat, el vazando pe sora lui plangand s-a dus la ea si i-a zis nu plange mamai vine inpoi s-a dus pana in oras sa iti ia o papusa ea a inceput sa zambesca si a zis ca nu il minte el i-a zis ca nu draga mea sora te iubesc hai sa ne jucam cu ceilalti copi. ea fericita s-a dus crezand ca mama ei vine inpoi cu papusa. Timpul trecea mama lor nu mai venea. ea tot ii zicea fratele meu mami nu mai vine nea parasit? El ii tot zicea nu draga mea sora a venit ieri dar a trebuit sa plece la lucru. timpul a trecut. el a facut 15 ani a venit mama lui. si i-a zis ca trebuie sa se mute in alt oras, el nu a zis nimic chiar daca era sa ajunga un fotbalist mare odata si odata a tacut. sau mutat in acel oras. s-a dus la scoala se comporta foarte urat cu noi lui colegi de clasa. si cu celelalte persoane din jur. Dupa 2-3 luni s-a dus cu un prieten la o scoala acolo a vazut o fata s-a indragostit de ea, a facut tot posibilul sa fie cu ea, chiar daca acea fata nu merita iubirea lui el tot nu a renuntat la ea a iubito a protejato si incerca sa ii faca orce zi mai frumoasa. timpul iar trece el incepe sa fie ranit din ce in ce mai mult de ea. s-a dus la ea si i-a zis, Iarta-ma dragostea mea daca ti-am gresit, stiu ca nu sunt cel mai frumos baiat. stiu ca nu ma iubesti cum te iubesc eu, stiu ca in inima ta e altcineva, ea in zadar nimic. el insa a trebuit sa plece. ea a venit la el plangand si i-a zis sa ramana cu ea. era prea tarziu el a plecat. a plans dupa ea 5 zile si 5 nopti si a jurat ca pe alta fata nu o sa mai iubeasca. dar sa inselat a venit inapoi. a vazut-o o alta fata chiar foarte diferita de el. s-a bagat cu ea in seama s-a indragostit din prima zi de ea si ea de el a fost dragoste la prima vedere

Întrebări similare