| LonelyGuy a întrebat:

Cum aș putea să mă las complet de masturbare ca și persoană care nu a avut niciodată o iubită?

83 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai o iubită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare, stiu cu ce sa te ajut

1) Gasesteti o preocupare care sa te tina departe de masturbare.
2) Cautati o iubita care sa faca sex cu tine si sa primesti mai multa placere decat la mastrubare
3) Consulta un psiholog care te poate ajuta sau in cel mai bun caz cu parintele, el te intelege din priviri

Masturbarea e foarte vicleana, odata ce te apuci de ea nu scapi asa de usor asa ca data viitoare cineva daca se apuca de ea sa isi aminteasca cuvintele spuse de mine acum!
Masturbarea te poate da de gol cateodata cand iti poate veni cineva in camera si te vede ca o freci si atunci va fi grav rau, eu asa am patit cu oaspetii, o faceam si ei au intrat sa ma vada si m-au prins ca o frec si atunci am cazut in pamant de rusine si chiar acum imi amintesc asta!

Sper ca te-am ajutat

| shookdazed a răspuns:

De ce sa te lasi? E singurul lucru care ma face fericit pe mine, daca nu era porno nu mai eram pana acum, trebuie sa ai o limita asta e tot.

| LonelyGuy explică (pentru shookdazed):

Și eu mă masturbez cam de 1-2 ori pe săptămână câteva ore (edging) și mă simt foarte bine. Dar imi e să nu mă afecteze psihic. Dar ținând cont că am ajuns la 26 de ani nesărutat și virgin, e singurul mod de a mă descărca sexual.

| mihai69 a răspuns:

De ce ai face o astfel de prostie?

| doctorandus a răspuns:

Dorinta ta de a te lasa definitiv de masturbare este anormala din punct de vedere psihiatric.

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Violleta2022 a răspuns:

Asta tine numai de vointa ta, ca noi nu putem veni la tine sa-ti legam mainile.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Are dreptate violleta doar ea e in masura sa te ajute, dar nu sa iti lege mainile, ci, sa se puna in genunchi si sa iti ofere placere

| Nyarlathotep a răspuns:

Tu incerci sa te pedepsesti singur pentru faptul ca nu ai avut o iubita? Masturbarea e sanatate, nu incerca sa scapi de ceva care ajuta enorm, mai ales daca esti in perioada vietii tale in care esti plin de hormoni si pofte si n-ai alt mijloc de eliberare.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru LonelyGuy):

La felul cum esti acum, daca opresti masturbarea te vei capata cu probleme psihice. Masturbarea iti ofera nu doar eliberare sexuala dar iti ofera si ceva claritate in gandire. Ar fi o greseala sa te lasi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista o astfel de cale, trebuie doar sa iti doresti tu asta.

1- Gaseste-ti o motivatie, care sa te tina concentrat si focusat in momentele in care te simti mai vulnerabil, adu-ti mereu aminte motivatia. Lupta aceasta nu se da pe un singur front, ci pe 2. In primul rand se da fizic, dar asta este doar la suprafata, cea mai mare lupta in a te lasa de masturbare, este lupta mentala, eu care am scapat de aceasta dependenta, pot sa spun ca este 40% fizic si 60% mental. Motiveaza-te.

2- Tine un calendar, daca nu notezi zilnic victoriile si eseucrile, totul este haotic, nu vei sti niciodata daca ai progres de la luna la luna sau nu. Daca vrei sa renunti, nu poti brusc, incepe treptat, fa-o o zi da una nu, daca faci astfel, vei iesi la 15 ori pe luna, apoi fa-o la 2 zile, si tot asa, creste cu o zi pe luna, crede-ma, e suficient. Nu e nevoie sa rezisti din prima 20 de zile si apoi sa revii de unde ai plecat, trebuie sa creeze o rutina, sa o iei treptat, apoi poti renunta. Noteaza in calendar orice informatie, ce te-a stimulat in ziua de ieri, care au fost greselile, ce te-a facut sa cazi iar, ce te-a facut sa nu cazi, in asa fel vei strangemulta experienta si vei sti pe viitor ce sa eviti si ce sa faci in caz ca nu mai poti rezista.

3- Evita orice stimul si orice frustrare, gandeste-te care sunt lucrurile sau retelele sociale sau de internet care te stimuleaza sau te frustreaza si te fac sa recurgi la masturbare. Acolo unde vezi mereu femei, discutii despre sex, etc. Si ocupa-ti mintea cu altceva, orice nu are legatura cu sexul.

4- Fa miscare. Este important sa alergi macar 10 de minute pe zi, sau sa mergi rapid, nu trebuie sa faci sala de forta, pentru ca in primul rand nu te va ajuta cu mai mult decat daca ai alerga 10 minute pe zi, si acolo vei vedea femei care arata intr-un fel si se imbraca lejer, iti va alimenta dorinta de a te masturba iar. Sportul te ajuta sa elimini substante in creier si va compensa masturbarea, nu vei mai simti nevoia sa o faci.

5- Daca vrei sa invingi un inamic, trebuie sa-l cunosti mai intai. Aceste video te vor ajuta, primul iti prezinta tot ce trebuie sa stii despre procesul masturbarii, iar urmatoarele 2 sunt ale unui antrenor de fitness care isi descrie experienta lui in a se lasa de masturbare si cum a reusit.

https://www.youtube.com/watch?v=34R4AzSDmEw&t=460s&ab_channel=NeuroProgres

https://www.youtube.com/watch?v=zXjMWvrP3IU&t=1569s&ab_channel=AlexStoian

https://www.youtube.com/watch?v=G-fEHFc-e9E&ab_channel=AlexStoian

6- Roaga-te. Cum adica?
Adica, ai nevoie de cineva caruia sa ii spui zilnic esecurile si victoriile tale, cineva care sa nu te judece cand cazi, si sa te simti apreciat cand ai o victorie. Cand si eu am renuntat la acest pacat al masturbarii, ma rugam seara Lui Iisus si ii spuneam ce s-a intamplat in ziua care a trecut, El te asculta si vrea sa te ajute, iti da putere pentru inca o zi. Crede-ma, fie ca esti credincios sau nu, ajuta mult sa ''vomiti'' unele lucruri, fa-o, indiferent de ce crezi tu despre Iisus in acest moment, iti spun doar ca, te iubeste.

7- Nu iti fie frica. Prima saptamana este cea mai grea, apoi totul este mai usor, vei simti poate mici dureri la nivelul testiculelor pentru ca este normal, este ceva nou pentru organismul tau, si acea durere se intensifica daca te uiti la materiale care sa te excite, oricum acea mica durere nu e periculoasa deloc si dispare de la sine, apare doar cand te vei excita, dupa ce trec 6 luni, rare ori va mai aparea, poate chiar deloc, pentru ca ai control asupra gandurilor tale si nu mai esti dependent. Dar sa te astepti la asta, dispare mai repede daca alergi, pentru ca sportul accelereaza circulatia sangelui in organism, desigur, 10 minute sunt suficiente, mers rapid, alergat, pauza, etc.
Ca in orice confruntare ''va castiga cel cu vointa mai puternica'' nu conteaza experienta inamicului sau modul lui de strategie, sigur ca sunt importante, dar vointa este cea care va decide castigatorul, in lupta cu masturbarea, castiga cel care sta in picioare cu 1 secunda mai mult.

Poti sa te lasi, dar trebuie sa vrei. Poate ca spui ''eu vreau sa ma las'' esti sigur de asta? Pentru ca eu la inceput asa credeam, pana cand am rezistat 20 de zile si m-am speriat, am cedat iar, de fapt nu voiam sa renunt, imi placea sa o fac si ma minteam ca vreau sa ma las, dar eu chiar credeam sincer ca vreau sa renunt, in adancul sufletului, nu voiam asta. Pana cand mi-am dorit sa renunt, atunci am reusit. Dumnezeu sa te ajute in aceasta lupta, putine persoane reusesc sa ajunga la un nivel atat de mare de autocontrol, multi spun ''nu vreau sa ma las, daca as vrea, as putea'' de fapt, nu pot, altfel s-ar fi lasat de mult. Daca ai un lant de fier lung de 10 metri, atata timp cat te plimbi in jurul distantei de 10 metri, crezi ca esti liber pentru c alantul nu opune rezistenta, daca vei trece de 10 metri, lantul te va tine, nu te va lasa, atunci iti dai seama ca nu poti, cand incerci. Cine nu incearca, se crede liber, exact ca omul legat in lant, cata vreme se plimba in distanta permisa, e liber, daca vra sa iasa din acel lant, nu va putea si va constientiza ca este legat, de aceea nici nu incearca, si se minte ca este liber.

In final, trebuie sa stii, asta daca nu ai aflat deja, si sunt sigur ca ai aflat. Nu te minti ''ma mai masturbez acum ca sa imi revin si apoi ma las'' masturbarea nu te va implini niciodata, oricat te vei masturba, niciodata nu vei putea umple aceasta ''galeata'' pentru ca are o gaura de 10 cmm in fundul ei si se scurge toata apa, oricat ai incerca sa o umpli, nu va fi umpluta niciodata, daca renunti la masturbare, nu vei mai simti acea tensiune imensa si senzatia ca nu te mai poti controla, dar trebuie sa ai putina rabdare, nu se va intampla peste noapte. Orice ai face, NU renunta, o sa ai momente cand o sa crezi ca nu se poate sa renunti, este o minciuna, poti, si eu am putut, si cred-ma, am crezut la fel, ca este imporibil. Tine ochii pe motivatie, pe lucrul pentru care vrei sa te lasi, si la faptul ca te va afecta in casatorie, pentru ca iti consuma energia sexuala, si nu o vai mai putea darui sotiei tale, gandeste-te ''vreau o placere de 2 minute care oricum nu ma va satisface mai mult de o zi, sau vreau o relatie frumoasa de casatorie cu o femeie reala, pe viata? ''

| Hammurabi a răspuns:

Îți pui mâna în ghips sau îți lipești glasapir în palmă cu superglue.

Așa mod de gândire, așa soluții.

| doctorandus a răspuns:

Sfatul meu este sa porti o discutie sincera pe tema asta cu un psihiatru. Si nu, renuntarea la masturbare nu previne si nu vindeca niciun fel de boli, mentale sau fizice. Insasi ideea ca ar preveni/vindeca asa ceva este un rebut intelectual si este sustinuta adesea de oameni cu grave probleme psihice. Este fie vorba de delir (adesea mistic), fie de folie a plusieurs.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar tie iti dau acelasi sfat: o discutie sincera pe tema masturbarii cu un psihiatru.

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ce claritate in gandire, orbesti in poola mea, dar nici fara nu e bine, decat sa se aleaga cu un cancer de prostata pe la 40-45

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Comportamentele de auto-stimulare (masturbarea) sunt obișnuite și apar natural în dezvoltarea copilului, încă de la vârste timpurii, din etapa de explorare. În sine, acestea nu sunt periculoase și nu conduc la dezvoltarea unor tulburări pe termen lung. Dimpotrivă, se pare că pedepsirea acestor comportamente, înjosirea/umilirea copilului și rușinea asociată cu pedeapsa pot conduce, mai degrabă, la probleme în dezvoltarea acestuia. Este recomandată o atitudine deschisă, normalizatoare din partea părintelui, completată de instrucțiuni comportamentale cu privire la momentele și situațiile în care aceste comportamente sunt adecvate (de ex., nu într-un cadru social)."
Asociația Psihologilor din România, comunicat adoptat de Consiliul APR pe data de 31 iulie 2021

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Ha, ha, ha, orbesti de la masturbare! Povesti creepypasta pentru copiii ramasi in urma din punct de vedere intelectual. Decizi tu singur daca faci parte dintre ei.

| LonelyGuy explică (pentru doctorandus):

Am eu o propunere mai bună. Masturbează-te 4-5 ore pe zi timp de o lună și vino să ne spui dacă te afectează sau nu. Normal că te afectează mental, de ce se plâng atâția de efectele masturbării/pornografiei ÎN EXCES?

| LonelyGuy explică:

A citit și el 3 chestii și le repetă ca papagalul. Să se masturbeze el toată ziua dacă e așa sănătos.

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru LonelyGuy):

Ce sa citeasca mah omule e acelasi mesaj copy paste dat la intrebari de genul, l-am vazut de 10 ori de la el pe postari cu masturbare

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Si? Crezi ca medicii si psihologii si-au schimbat consensul in intervalul dintre intrebari?

| LonelyGuy explică (pentru LonelyGuy07):

Atât îl duce căpățâna aia și, prin urmare, atât face.

| LonelyGuy explică (pentru doctorandus):

Te plătește cineva să debitezi ca papagalul aceleași lucruri mereu privind masturbarea/pornografia? Crezi că ești de folos? Tu ar trebui să consulți un psihiatru, deoarece nu accepți alte opinii. Eu nu am spus nicio clipă că masturbarea e dăunătoare pentru toți, ci doar pentru acele persoane care s-au plâns că au probleme. Fiecare corp e unic. Nu poate spune nimeni că pornografia/masturbarea nu au niciun efect negativ pentru NIMENI.

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy):

Există un criteriu obiectiv pentru susținerea ta, și anume:

Conform Manualului Merck, „Ea este considerată anormală doar când oprește comportamentul vizând partenerul, este făcută în public sau este suficient de compulsivă pentru a produce deranj."

Dar "adicție de porno/masturbare" nu este un diagnostic recunoscut de breasla medicală.

| LonelyGuy explică (pentru doctorandus):

Care breaslă medicală? Aceeși care a scos transexualitatea din rândul bolilor psihice mai recent?

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy):

Ai putea fi diagnosticat cel mult cu CSBD legat de porno, dar numai din momentul in care Romania va implementa ICD-11

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy):

Exista diagnosticul de masturbare excesiva, dar ICD-ul nu spune daca a te masturba de trei ori pe zi este excesiv sau nu.

| doctorandus a răspuns (pentru LonelyGuy):

Raspunsul tau aduce a teorie paranoida a conspiratiei.