| mODIN a întrebat:

Nu m-am lamurit 100% ce reprezinta studiile de master. In aproape toate cazurile vad ca acestea sunt accesibile tuturor, indiferent de pregatirea pe care o au sau profilul ales la licenta. Totodata, se presupune ca acestea implica un nivel mai avansat de cunoastere si pregatire.

Legal vorbind poti face o facultate in studii umaniste (istorie, litere, filosofie etc.) si dupa sa faci un master in stiinte ale naturii. Presupunand ca treci de admitere si termini intreg programul, iti va da asta dreptul sa lucrezi intr-un laborator medical dupa? Parca imi da cu minus aici laughing

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, de exemplu despre psihologi legea specifica faptul ca e necesar sa aiba licenta in psihologie sau psihosociologie.

Tehnic, licenta noua + Master=licenta veche. Licenta noua=licenta veche minus unul sau doi ani.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu, eu mi-am echivalat licenta veche in Olanda si am primit grad de Master.