| XxAlexandruxX a întrebat:

Tot sunt nelamurit cu evaluarea nationala de azi la romana ce era acolo subiectiva sau predicativa? Eu am pus subiectiva, restul au pus predicativa dar eu tot subiectiva cred ca este thinking va rog spuneti-mi vreau multe raspunsuri

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Soborigozaur a răspuns:

Este subiectiva, iti spun sigur. Asa ne-a zis si profa noastra si e o profesoara f buna

| DSabb a răspuns:

Subiectiva ewinking

| Pufulinna a răspuns:

Deja e o aberatie. Fuack ministerul educatiei. Ar trebui sa acorde puncte celor care au scris subiectiva sau predicativa, asa e cel mai corect. Sa vina ei cu argumente, cum ca e subiectiva. oh go on

| ILikeSummer a răspuns:

Eu am pus atributiva.happy

| 12stefy a răspuns:

Doamne dar ce dusi sunt unii. Cum naiba sa fie ma atributiva? E interpretabil intre predicativa si subiectiva, dar in niciun caz nu e atributiva. Eu am pus predicativa, dar sincer, toata lumea se contrazice, e clar ca e interpretabil si ar fi trebuit sa dea ceva mai clar.

| Alexa_8901 a răspuns (pentru 12stefy):

Ai dreptate dumilaughing

| 12stefy a răspuns:

Majoritatea a optat pentru subiectivă, deşi propoziţia "Ceea ce mă jenează" era una predicativă.

"Dacă pui subordonata după principală şi nu înaintea ei, aşa cum este în textul original, şi faci contragerea (Dificultatea răsfoirii este jena - n. r.), lucrurile sunt mai clare. Subordonata este predicativă", a explicat pentru gândul Irina Georgescu, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional Sf. Sava din Bucureşti.

Sursa: http://www.gandul.info/......or-9779807

| ChocolateAddict a răspuns (pentru 12stefy):

Asta e parerea unei profesoare.In barem scrie ca e subiectiva.Si e logic pana la urma. Ceea ce este element de relatie pentru subiectiva.

| 12stefy a răspuns (pentru ChocolateAddict):

Corectie: asta e parerea unei profesoare de la cel mai bun liceu din Romania! Si "ceea ce" este element de relatie si pentru predicativa. N-ai niciun argument. Nimic nu e logic la exercitiul asta pana la urma. Ar trebui sa se puncteze si predicativa si subiectiva. Asa e cel mai corect!

| Beiu_Antoniu_1997 a răspuns (pentru ChocolateAddict):

Mai uite-te in caiet sa vezi ce scrie. Nu mai comenta daca nu ai habar.

| thinkglobal a răspuns (pentru ChocolateAddict):

"ceea ce" - da, este element pentru o subiectiva, dar fi atenta daca voi zice "Locul, unde ne-am intalnit, este special" subordonata este AT, dar "unde " l-ai lua drept element pentru o circumstantiala de loc. n-are logica. De exemplu "daca" l-ai invatat si pentru CDT si pentru SB sau "de".

| katieXD a răspuns:

Iti zic clar ca NU E ATRIBUTIVAbig grin
Ideea e ca e al naiba de aiurea: se cearta(nu contrazic) profesorii intre ei.De elevi nici nu mai zic.EU una ma optat pentru subiectiva deoarece putem identifica predicatul iar subiectul lipseste=>>subiectiva.Si in barem tot subiectiva este considerata ca fiindc corecta.Eu una nu sunt de acord ca ambele variante sa fie considerate corecte.De ce?! Fiindca acele 60 de sutimi ne diferentiaza.
Cei care au facut subiectele au fost cam tralala dar acum nu mai avem ce facebig grin.

| katieXD a răspuns:

(pentru @Alexanddra12) Daca nu s-a indurat inca nimeni sa iti explice si tie cum sta treaba am sa-ti zic eu ^ ^". Cei ce au ales predicativa au încurcat propoziţia principală cu cea secundară. "Este dificultatea rasfoirii" - propozitia principala iar "ceea ce ma jeneaza" este cea secundară. "Fara sa te apuci sa "rastorni" propozitia ca asa ti-a venit tie...se observa cu ochiul liber ca e subiectiva ^ ^"(informeaza-te si tu inainte sa afirmi ceva)

| BiancaSweetGirl a răspuns:

Este subiectiva scris si in barem si nu este predicativa pentru ca nu exista un predicat nominal incomplet

| Firefly20 a răspuns:

Deci toti profesorii de la noi de la scoala spun ca e PREDICATIVA.

| Gavrilescu_Cristian_1997 a răspuns:

Eu zic ca se vor puncta amandoua (sper). Eu am zis ca e predicativa, dar acest subiect nu este de nivelul clasei a 8-a in niciun caz. Eu sper sa se ia amandoua in calcul.

| Iulya17 a răspuns:

Eu am pus Subiectiva happy

| AndreeaSt97 a răspuns:

E subiectiva.Am intrebat-o si noi pe profa de romana happy

| yaquzo a răspuns:

Predicativa

| GaByX a răspuns:

Se pare ca eu sunt cel mai fraier...am pus varianta c.si am scris predicativa...pe cand era b.predicativa si c.subiectiva.
nu stiu eu zic ca era predicativa asa ne-a spus si profa noastra.dar toti colegii mei au pus subiectiva.

| SerenaVDW a răspuns:

ESTE SUBIECTIVA pentru numele lui Dumnezeu! Bucura-te ca n-ai fost fraier ca mine sa scrii corect si sa tai I don't want to see

| dimi2011 a răspuns:

DACA CREDETI CA ESTE PREDICATIVA SEMNATI! http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/650

| adriansteaua a răspuns:

SUBIECTIVA! am scris subiectiva am taiat am scris predicativa am taiat am scris atributiva am taiat in final mare de tot c. subiectiva laughing ooooooohh ce inspiratie de moment

| andrey32 a răspuns:

In primul rand propozitia principala este : ESTE DIFICULTATEA RASFOIRII iar subordonata:CEEA CE MA JENEAZA... daca facem contragerea rezulta "jenanta este dificultatea rasfoirii" sau "jena este dificultatea rasfoirii "iar cand inversam(ramanand acelasi lucru ca inainte)rezulta "dificultatea este jenanta" unde jenanta este NP, facand expansiunea aceasta devine propozitie PREDICATIVA.Si pana la urma si propozitia principala are deje subiect, DIFICULTATEA RASFOIRII (a EI, a rasfoirii)

| qFaustus a răspuns:

E subiectiva happy ne-a spus si noua profa' noastra.-Have a nice day.-

| FFFei a răspuns:

Eu predicativa daca ala e articulat de ce naibi sa pun SB

| giulik22 a răspuns:

Ba! Hai ca m-am enervat! Toti, de azi de la ora 12:00, ati inceput sa frecati internetul cu subiectiva si predicativa voastra! Aduceti voi argumente ca nu stiu pe cine am intrebat? Nu stiu cine a zis? Lasati-ma bree in pace! Ministerul a zis ca e subiectiva, subiectiva este, nu o mai dati voi pe ocolite, ca daca o invarteam si o bagam in mama ei iesea predicativa.Nu trebuia sa faceti asta, trebuia sa o tratati asa cu este. Faceti voi acum petitii ca sunteti voi prosti si gelosi si invidiosi si in mama voastra ca va e ciuda de raspunsul dat! Hai sa nu ne mai cacam pe noi atat ca nu sunteti mai destepti decat cei de la minister.Nu stiti voi mai bine ca ei, voi cacati cu ochi care va dati destepti. Duceti-va in mama voastra de ciudosi si nu mai mancati rahatei aiurea ca mancati degeaba si sa nu vi se aplece cumva! Doamne fereste! Hai pa! Si sa nu ziceti ca mananc si eu ps: si eu am pus predicativa si nu mi-e ciuda cum va e voua si nu mananc rahatei pe banda rulanta ca VOI!

| thinkglobal a răspuns:

Din ce am aflat si eu fraza se poate interpreta pe de o parte subiectiva, iar contragerea ar veni "Jenarea(subiect) este dificultatea rasfoirii" sau pe de alta parte predicativa "Dificultatea rasfoirii este deranjanta(Np)", dar corect ar fi sa acorde si celor cu predicativa 6 p deoarece nu au gresit. Eu unul am apelat la 6 profesoare de romana dintre care am auzit tot felul : 2 mi-au zis predicativa, 3 subiectiva, iar profa mea mi-a zis ca se poate interpretahappy

| Calin1111123456 a răspuns:

E atributiva sper sa se uite cineva la acest raspuns.Din doua motive primul este ca punem intrebarea "care este dificultatea rasfoirii" si atr. raspunde la intrebarea care.Iar al doilea motiv este ca mereu ca sa fie atributiva in principala se gaseste un subst sau adj si acest lucru se intampla"dificultatea rasfoirii".Un destept spune ca este subiectiva.Gasiti elementul regent.Ca cica este expresie verbala impersonala.Nu vad, expresie verbala impersonala"e bine" e rau, e cu putinta.

| Barbaru_Vlad_1994 a răspuns:

Am facut o comparatie a comentariilor intre cei care sustin subiectiva si cei care sustin predicativa. Da e foarte interesant si daca ati face si voi v-ati da si voi seama la ce ma refer. Ati adus cele mai jalnice argumenete (cei care au facut) cum ca este subiectiva. "Am vb. cu profii de la mine si au zis ca tot subiectiva" si ce sa-ti zic! Si eu am vorbit cu profesorii mei ce sustin faptul ca este predicativa, comisia din judetul meu facand contestatie la ministerul invatamantului + reclamatiile pe care le va primi din toate partile tarii pana maine la ora 15:00. Si sa nu uitam de contestatii. Scoala e facuta ca sa gandesti nu ca sa stai sa inghiti tot ce vine in gura, dar din pacate nici ministerul nu stie astalaughing

| Barbaru_Vlad_1994 a răspuns:

Am facut o comparatie a comentariilor intre cei care sustin subiectiva si cei care sustin predicativa. Da e foarte interesant si daca ati face si voi v-ati da si voi seama la ce ma refer. Ati adus cele mai jalnice argumenete (cei care au facut) cum ca este subiectiva. "Am vb. cu profii de la mine si au zis ca tot subiectiva" si ce sa-ti zic! Si eu am vorbit cu profesorii mei ce sustin faptul ca este predicativa, comisia din judetul meu facand contestatie la ministerul invatamantului
Scoala e facuta ca sa gandesti nu ca sa stai sa inghiti tot ce vine in gura, dar din pacate nici ministerul nu stie astalaughing

| Alexanddra12 a răspuns:

Eu,una, am scris PREDICATIVA. Acum nu caut niciun vinovat ca sa ma scot pe mine. Numai ca eu nu gasesc logica pentru raspunsul SUBIECTIVA. Eu am rescris fraza,in asa fel incat am avut propozitie principala + propozitie subordonata. Si daca o contrageti, nu o sa va iasa in veci subiectiva. Si au dreptate cei care zic ca nu aveti argumente in privinta SUBIECTIVEI. "Asa e in barem, deci asa e corect" sau "Asa a zis profa mea de romana". Daca aveti ceva de spus, macar argumentati. Sincera sa fiu, sunt extrem de curioasa ce or sa faca cei de la Minister laughing

| CalinZap a răspuns:

Este in egala masura subiectiva si perdicativa. asa mi-au spus mai multi profesori.
Daca "dificultatea" nu era articualata cu articol hotarat, atunci cu siguranta subiectiva.
De exemplu propozitia: Aceasta este aceasta. NU putem sti care e subiectul sau care e numele predicativ, iar daca aducem la nivel de fraza propozitia aceasta este foarte asemanatoare cu fraza noastra. Asadar, singura varianta gresita era atributiva.
Propozitia subordonata era in egala masura subiectiva cat si predicativa.