| Lety20 a întrebat:

Am facut cunostinta cu un barbat mai mare cu 7 ani decat mine. Corespondam de mai bine de un an. Inca nu ne-am vazut in realitate, am convenit sa plec eu la el caci lucreaza peste hotare. Din diferite motive personale si de servici(vizite la medic si tratamente) am tot amanat plecarea. (Bani de bilet, ba mai mult decat costul biletului mi-a trimis).
De la o vreme imi zice mincinoasa, ca am mintit, nici n-am avut de gand sa vin, ca sunt varza, ca de mica am trait mizerie si acum viata mea e o mizerie si eu is o nesimtita si o mizerie.
Am postat un story in Facebook un citat spus de un barbat, intr-o alta limba pe care el n-o cunoaste, s-a suparat. Cica cine e, de ce am pus poza lui.

Ne salutam in fiecare dimineata, toata ziua trebuie sa deschid netul din cand in cand ca-mi trimite flori. La amiaza vb cat are pauza. Seara fara noapte buna sa nu ma pun la somn.
Incepe sa ma deranjeze parca ma sufoc.
Zice ca are intentii serioase dar s-a saturat sa ma astepte. Eu am zis ca e imposibil sa hotarasti ce va fi in viitor doar prin discutii virtuale.
Nu intrebuinteaza cuvinte murdare nici chiar cand e nervos.

Pe de alta parte, discutiile astea lungi cu el m-au scos dintr-o depresie, nici nu stiam ca era depresie, auzeam de asa ceva dar ziceam ca e o prostie.

Acum zice ca isi va gasi in scurt timp o femeie care il merita.

Cum se vedeti voi situatia mea?

69 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Vezi sa nu ajungi cumva la produs. Cum sa te increzi in cineva pe care nici nu l-ai vazut dar te cheama in nu stiu ce tara, sa lucrati impreuna?laughing tie nu iti miroase a minciuna? Mie da. Mai calculeaza putin situatia, intreaba-te daca e normal ce se intampla si felul in care te face mincinoasa pentru ca nu ii faci pe plac. Ajungi acolo si cine stie ce patesti, daca nu te duce la produs, sigur o viata normala nu o sa ai ci o sa fii constransa sa faci ce zice el si o sa te controleze. Nu e dubios sa fie cineva asa gelos, pe o poza oarecare pusa pe story?laughing vezi ca astia de la gelozii din astea ajung si la batai si altele. Te bagi intr-un mare rahat, parerea mea.

| anonimuIl a răspuns:

Blochează-l, șterge toate mesajele și pozele de la el.

| anonimuIl a răspuns:

Nu primește nici un mesaj de la femei nici într-un an.

| RAY a răspuns:

Rezumat,conversații cu x,el trimis banii bilet,ea promis ca pleacă la el, ea nu plecat el, el începe sa fie frustrat, o jignește, el spune ca găsește alta, caz rezolvat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Update =și eu am pățit asta de en ori,e pierdere de timp,voi nu faceți nici un efort,nu luați în serios nimic,e doar un joc,nu puteai merge pe naibii, ai iubit sau din plictiseala,ai rămas cu banii de bilet,asa sunteți voi,nu puteți sa nu mințiți, ți a pierdut timpul cu tine, îl înțeleg foarte bine, voi jucați teatru atât, sunteți false, ipocrite, mincinoase, in afara de vagin ni oferiți nimic bun

| RAY a răspuns (pentru anonimuIl):

El poate chiar a crezuto

| RAY a răspuns (pentru anonimuIl):

De ce e un ratat dacă a vorbit cu ea, ia trimis banii de bilet iar ea juca teatru cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă draga are balta peste, sa îți fie învățătura de minte și să nu mai ai încredere în nimeni, nu exista OM bun ci OM care doar care pretinde că e bun! Eu in locul lui nu te așteptam nici 2 săptămâni dar-mi-te 1 an de zile, de habotnice nu am nevoie!
Nu te du dincolo niciodată până nu îl cunosti foarte bine face2face fiindcă nu ști care va fi deznodământ-ul când vei ajunge acolo! Învață să nu mai ai încredere și așteptări in nimeni că în general foarte mulți își urmează doar un scop,un obiectiv ce tu efectiv poți face parte din el.
Mai întâi te cunoști cu respectivul in realitate,te vezi cu el,îl cunoști, îi cunoști prietenii, după o perioadă părinți, și apoi poți pleca cu el în străinătate! Nu ai experiență de viață și nu ști să eschivezi malefecism-ul, persoanele insidioase.

| anonimuIl a răspuns:

Numai după ce tu ca femeie te-ai convins că bărbatul din poză e real continui discuția pe internet cu el.

| Lety20 explică:

In comentarii sunt intrebari de bani, ei sunt, in orice moment is dispusa sa-i trimit inapoi, nu vreau banul nimanui. El zice ca n-are nevoie.

| julOG a răspuns (pentru Lety20):

Letty, asculta bine la primul răspuns că zice bine!
E pericol cu oamenii in general, mai ales cu un bărbat necunoscut de pe internet! Poate sa îți spuna cele mai dulci vorbe, sa fie cel mai calm. El îți arată ce vrea acolo, nu înseamnă ca așa este in realitate. Îți poți risca viața, soarta in așa situații.
Nu pleca nicăieri, îți risti viața și pielea de pe tine.
Ai grijă și ține-ne la curent!

| relian a răspuns (pentru Aasdfghj):

O cheama sa lucreze impreuna? De unde le scoti.Grele cu unia.Dar cand intilnesti pe cineva necunoscut,la club,pe strada,in parc, ala e vecinul tau, este ruda cu tine sau de unde il cunosti, cum de ai incredere in cineva asa?
Bateti din gura sa va aflati in treaba. Exact cum intilnesti pe unu pe strada, sau pe una, la fel intilnesti pe cineva pe net.Nici unu dimn astia nu-ti sunt rude,is straini.
Deci sai cunosti trebuie sa vorbesti,Cu ala de pe strada vorbesti fata in fata,cu ala online vorbesti la camera,la telefon etc.

Tu vezi vreo diferenta intre cineva cunoscut pe strada si unu pe net? Eu nu vad.
Ijn ambele cazuri trebuie sa te vezi,ok apoi sa discuti,apoii sa stiu si eu ce se mai face.
Deci tipu o cheama la el sa se vada fata in fata,deci sa ajuns la chestia asta.
Cei naspa e cum dea trebuit sa dureze atit de mult.Din ce spune individa de aici,cea care intreaba,se pare ca lalaiala asta nu se datoreaza aluia ci ea e aia care o tot lungeste.

Deci mai degraba eu cred ca problema este ea si nu ala.O fi si ala ca stat dupa ea atit,ori vorba vine ca stat,poate ca o mai vorbi si cu altcineva,doar ca na gasit probabil una serioasa sau pe gustu lui.

Faptul ca tu cunosti pe strada in parc pe cineva,ori cunosti pe net, apoi ajungi sa te vezi, sa discuti, sa te culci etc, nu vad nici o diferenta.
Poti nimeri pe cineva naspa si linga tine pe strada, ce garantie ai tu ca persoana ce o intilnesti in parc ar fi mai buna ca una intilnita pe net?

Mai degraba e mai serios cineva pe net decat astia linga tine.Pe net sa stii si tu,faptul ca nu-i linga tine,te face sa vorbesti liber, sa fii mai relaxatr, sa faci greseli mai usor, deci poti vedea mai bine pe unu pe net ce fel de om este dcecit unu linga tine.
Pe net oamenii rapid isi dau arama pe fata laughing pe cand linga tine, ala cauta sa te abureasca sa te faca sa crezi ce baiat ori fata buna este.

Tu crezi ca unu ce zici tu, ce duce femei la agatat sta dupa una 7 ani laughing cred ca nu stii ce vorbesti straine.
Problema este ea, o realtie asa pe net, nu trebuie sa dureze mai mult de 1 an pana sa te vezi, maxim un an, deci in max 1 an ar trebuie deja sa te vezi, daca nu, ceva nu-i in regula.
Inca ceva, relatiile in care cei doi sau intilnit pe net, apoi sau finalizat cu vedere si au ramas aia impreuna isn cele mai strong, asta asa ca idee.

Eu sincer nu as fi stat dupa tipa 7 ani laughing sa stai 7 ani pe net si aia sa o tot lalaia,sa traga de timp, pfff
Cum am zis problema este ea, a si spus ca a fost depresiva, deci la tinut pe ala gen asistent, sa scape ea de depresie laughing acu de se simte mai bine si daca cumva apare unu pe linga ea, va garantez ca in secunda 2 deja ala din strainatate nu mai exista pentru ea.

Ea vrea sa mearga la ala, ia luat ala bilet, dar pune poze cu barbati, mai afiseaza si public laughing pfff lume tontoloc mai e ala.

| Lety20 explică (pentru relian):

Accept toate parerile, de asta si am scris aici.
Am o mica precizare, ne cunoastemde 1 an, dar e mai mare cu 7.
N-am vrut sa ne vedem mai devreme de 1 an pentru a-l cunoaste mai bine. Am convenit in iunie sa ne vedem dar din motive de sanatate e august.

| Lety20 explică (pentru anonimuIl):

Sa zic ca eu vreau sa ma marit, nu n-am nici o dorinta, nu mai am incredere in nimeni dupa o casnicie toxica traita singura. Ideea e ca el doreste, cu toate ca i-am zis ca nu poti sa spui ce vrei de la om, pana nu-l cunosti mai bine si nu-l vezi fata in fata.

| Lety20 explică (pentru RAY):

N-am jucat teatru, din motive de sanatate n-am putut.

| Lety20 explică (pentru anonimuIl):

E real.

| Lety20 explică (pentru Aasdfghj):

Inteleg parerea ta. Zice ca nu e gelis dar observ ca e. Deja i-mi pare deranjant Neata in fiecare dimineata si N buna in fiecare seara. Iar toata ziua sa tot intru pe net sa-i tot raspund la mesaje, el lucreaza dar i-si face timt sa mai si scrie mess scurte.

| Lety20 explică (pentru anonimuIl):

Pai asta e, acu scrie ca-si va gasi, acu zice,,, cand vii tu la mine, ai sa vezi ce fe de om is eu,

| Lety20 explică (pentru RAY):

Nu zi ca toate suntem la fel caci nici eu nu pot sa zic ca toti sunteti la fel. Sunt si barbati de treaba, si femei doar ca nu dam noi peste cine trebuie

| Lety20 explică (pentru anonim_4396):

Am vb pe video cu mama lui, rudele, prieteni, daca asta schimba ceva.

| Lety20 explică (pentru julOG):

Acum cateva luni i-mi doream foarte mult sa plec, acum insa mi-a trecut dorinta.

| Lety20 explică (pentru relian):

Nu e poza cu barbat, e un link la story in care un barbat spune un citat in alta limba. Probabil el nici n-a deschis story, a vazut doar poza si zice, de ce ai pus poza la un barbat. Sterge-o. Dar mai apoi, ca nu e gelos.

| anonimuIl a răspuns (pentru Lety20):

Dacă îți e frică de ăla că vine el după tine unde ești poți să stai liniștită că nu o să vină.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Lety20):

Daca e deranjant, atunci e clar ca nu ai putea sta cu el. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci.

| Brizbriz a răspuns:

Hai sa recapitulam
- va cunoasteti DOAR de pe net
- brusc devine gelos, posesiv si IMBECIL (te face mincinoasa, wow)

deci, daca pe net isi permite sa se comporte ca si cum ai fi proprietatea lui...
CUM CREZI TU ca s-ar comporta daca a-ti fi impreuna IRL?!?
nu iti dai seama ca ar fi ORIBIL DE TOXIC?!?

totusi TU AI DUBII?!? DE CE?!?

in locul tau l-as bloca pe, peste tot, si i-as mai si face si reclamatie de hartuire... sa ii fie de "bine"

| Lety20 explică (pentru Brizbriz):

Incercam sa ma pun in locul lui, ca m-a asteptat si eu inca n-am plecat la el. Dar deja ma deranjeaza, cam exagereaza.

| Lety20 explică (pentru anonimuIl):

Am scris diferenta de varsta doar ca un detaliu, nici gand sa pun accent pe asta. Din contra nu accept mai tineri ca mine.
Nu e urat, chiar is de parerea ca nu frumusetea exterioara conteaza.

| Brizbriz a răspuns (pentru Lety20):

"acum 13 minute | Lety20 explică (pentru Brizbriz):
Incercam sa ma pun in locul lui, ca m-a asteptat si eu inca n-am plecat la el."

atunci te paraseste, nu incepe cu tampenii de gen gelozie si hartuire

| Lety20 explică (pentru anonimuIl):

Are 2 copii din 2 casnicii.

| anonimuIl a răspuns (pentru Lety20):

El într-un an cât a conversat cu tine nu a mai primit nici un mesaj de la alte femei.