Întrebare recomandată | IloveME a întrebat:

Am o relatie de 2ani si 3 luni, de un an si 4luni locuim impreuna, e baiatul visuriler mele, e tot ce si-ar putea dori o fata!
Tocmai de asta, imi doresc foarte mult sa ne casatorim. El la inceputul relatiei nici vorba de asta, pe urma cand ne-am mutat impreuna ca vrea, dar doar la 30 de ani (face 27 anul acesta), iar din vara am inceput sa vorbim serios pe acest subiect, ca in vara din anul 2014 sa ne casatorim.
Problema sta in felul urmator,inca nu m-a cerut oficial de nevasta,am asteptat craciunul,revelionul, imediat soseste si ziua mea si din cate vad nu are nici o intentie, deci, daca nu-i acum, mai putin va fi de ziua indragostiiilor sau de 8 martie.indirecte ii tot bag,de cate ori pot, dar nimic!
Ce as putea face, ca sa-l fac sa ma ceara de nevasta? nu-s urata, nu-s o disperata.dar nici sa-l pierd nu vreau!
Normal din vara acestui an ar trebui sa incepem pregatirile, el stie ca nu am de gand sa incep nimic pana nu ma cere.stiu ca trebuie sa am rabdare, dar parca vreau sa-mi vad visul realitate happy

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Ai facut o mare prostie ca te-ai mutat cu el. Din moment ce te are in casa cu el, traiti ca un cuplu casatorit, are totul, de ce-ar mai vrea sa treaca la nivelul urmator? Tu ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa iei o decizie, indiferent cat de mult te-ar durea. Din cate spui, e genul care te duce cu vorba, apoi dupe ce-ti mananca tineretea, iti da un sut in fund. Vorba aia: dragostea trebuie sa depaseasca teama de responsabilitate. Daca esti dispusa sa pui capat acestei situatii, vorbeste cu el si spune-i :' Stii, noi suntem de X ani impreuna, si de Y locuim sub acelasi acoperis. Mi se pare ca ne intelegem foarte bine, te iubesc destul de mult, dar simt ca lucrurile nu merg in directia pe care eu o gandesc, de fapt pe care am convenit-o amandoi acum ceva timp". Si te opresti aici. Nu mai adaugi nimic. Vezi ce spune el. Te asigur ca va sti foarte bine despre ce vorbesti. Daca se face ca nu intelege sau schimba subiectul, cred ca e un semnal pentru tine ca ar trebui sa iti iei frumusel lucrurile si sa pleci. Apoi redu timpul petrecut cu el. Toata chestia asta poate determina doua lucruri: ori te cauta cu inelul si te cere in casatorie, ori va despartiti si te-ai intors de unde ai plecat, cu deosebirea ca eviti sa mai pierzi niste ani din viata pentru un tip care probabil ca niciodata nu va fi pregatit. Acum, tu decizi daca esti dispusa sa risti. Dar iti spun ca atitudinea de a accepta toate conditiile impuse de el, de a astepta oricat va fi nevoie, e cea mai paguboasa. Esti tanara si nu meriti sa fii vesnic la statutul de concubina. Ti-e mila de el, sa nu il presezi sau de tine?

87 răspunsuri:
| lolylolypops a răspuns:

Spune-i tu!"Auzi tu cand ai de gand sa ma ceri in casatorie"?

| monutza90 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu il presezi lasa-l poate el asteapta o ocazie speciala sa te ceara de nevasta.Eu am o relatie de 1 an si 3 luni ne intelegem super, ne iubim totul frumos.Inainte sa facem un an l-am batut la cap sa imi ia un inel dar el a venit cu cercei.Acum 2 saptamani am vrut sa ma despart de el dar ce sa vezi? A venit cu inel m-a intrebat daca vreau sa fiu logodnica lui mi-a spus ca ma iubeste mult etc. Dupa cand l-am intrebat de ce mi-a adus inelul asa tarziu mi-a spus ca el vroia sa mi-l dea la vara cand ne duceam in tara(locuim in Italia). Acum am vorbit si la anul ne casatorim.Deci lasa-l in pace, te iubeste poate vrea sa iti faca o surpriza happy

| Melancolică a răspuns:

Ai răbdare, mai sunt atâtea zile în care ar putea să te ceară, oricum poate să-ţi dea inelul şi într-o zi banală. Iubirea voastră este importantă, nu un amărât de inel pe deget.
Baftă!

| IloveME explică (pentru monutza90):

Deci chiar asta incerc sa nu.l presez! mi-a sp chiar si el, dar nici asa nik...shi sa fim serioshi o ocazie mai potrivita ca cele enumerate mai sus, pana-n vara nu va mai gasi.ma bucur foarte mult pentru tine, ca ai reusit asta intr-un an si 3 luni! felicitari!

| IloveME explică (pentru Melancolică):

Da ai foarte mare dreptate, dar cand ai niste vise cu persoana iubita vrei sa l indeplinesti cu orice pret.cum as putea sa-i arat mai bine iubirea mea, decat cu un da vreau?

| Melancolică a răspuns (pentru IloveME):

Până la vară mai este. Sunt sigură că o să te ceară încearcă să baţi apropouri happy
La mulţi ani, casă de piatră şi multă baftă!

| monutza90 a răspuns (pentru IloveME):

Pai inca nu a trecut nici ziua indragostitilor, nici 8 martie eu zic sa astepti :*

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vezi ca visul tau este tare mic si meschin si ai sa regreti. te va cere in casatorie cand este pregatit si dornic, nu ai voie sa "bagi nici o indirecta" si nici sa te comporti ca o disperata, asa cum o faci. Sunt convinsa ca acest comportament al tau, ca si cum tu n-ai avea nici o valoare in absenta casniciei il face sa ezite. Ca sa te doreasca de nevasta trebuie sa-i arati ca tu esti femeia visurilor lui si ca ar pierde daca nu ai fi sotia lui, nu ca esti disperata sa fii nevasta lui si nu ai alt ideal in viata. Lasa ocaziile, lasa planurile facute aiurea, ocupa-te de cariera fii independenta, puternica, interesanta, buna gospodina, amanta minunata, prietena intelegatoare, gandeste-te mai mult la el si mai putin la tine. Asa te va dori alaturi si te va cere de sotie. daca cersesti asta prin "indirecte" va simti ca face un compromis, ca te ia de nevasta doar fiindca insisti, nu fiindca meriti

| mona a răspuns:

O sa te ceara stai linistita si se va intampla asta tot atunci cand nu te astepti

| MilenaIoana22 a răspuns:

Nu te grabi. Poate el inca nu e pregatit, adica este ceva serios. Cine stie, poate te va lua prin surprindere, nu neaparat cand e o anumita sarbatoare, etc. Funda? puppy dog eyes

| IloveME explică (pentru Brigaela):

Ai dreptate in ceea c priveste sfatu, doar ca parerea mea nu este ca ma port ca o disperata! va consideri prieteni p acest site, si d aceea va cer sfatul! incerc sa dau mai detaliat ceea c priveste situatzia mea si ceea c simt, asta nu inseamna ca 24/24 d ore ii dau indirecte prietenului meu! sau ca numai p tema aceasta privesc discutziile noastre!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu ii mai ''baga'' indirecte deloc. ASTEAPTA!
Cred ca barbatilor nu le prea plac femeile care sunt disperate sa se casatoreasca. Fii tu buna cu el, fa-i mici surprize ( cumpara-i bilete la un meci daca ii place fotbalul, daca se uita la tv du-i un sandvis, etc.), adica fa-l sa vada ca tu esti o femeie pe care trebuie sa o pastreze, si te va cere in casatorie fara sa il mai presezi tu.
Bafta!

| IloveME explică (pentru Brigaela):

Nu am voie sa.i bag indirecte? mda!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru IloveME):

Nu, e umilitor pentru tine si penibil pentru el. Ori ii spui direct ceea ce ai de spus, ori te abtii. Un om normal nu se coboara la a baga indirecte, te fac sa te simti ca un mincinos. Fii mandra, nu te umili intr-atat, nimeni nu vrea o nevasta umila. Nu stiu cat de des ii "bagi indirecte" dar daca i-ai bagat mai mult de 3 in toata relatia voastra sunt mult prea multe. Sa zicem ca daca esti cu adevarat disperata si nu ai "coloana vertebrala" sa-i spui direct, poti face o aluzie indirecta o data in viata, poate si a doua oara daca ti se iveste o imensa ocazie, dar si asa e foarte umilitor, dupa aceea devine cu adevarat de nesuportat pentru amandoi.

| VadTot a răspuns:

Salut.Stiu ca ai sa ma injuri Dar daca am dreptate sper macar sa ti ceri scuze.

Eu zic ca i un "sarlatan Sentimental"
nu cumva ti a spus ca isi doreste ca tu sa fii mama copiilor lui?laughing
Pai daca el nu te a cerut de nevasta cere l tu. asa i acum la moda nu stiai? poate si el asteapta la fel ca tinelaughing

| DenisaMetal a răspuns:

Te va cere in acel moment cand nu te vei astepta. Bafta!

| IloveME explică (pentru VadTot):

laughing sa-mi cer scuze pentru c? sau mai bine spus cui tie sau lui?

| Chrissy92 a răspuns:

Buna,ma bucur daca este barbatul visurilor tale, dar stai linistita ca poate are el ceva in plan, poate asteapta ceva sa fie mai romantic... daca vezi ca trece timpul si se face vara si ar trebui sa incepeti pregatirile de nunta, ii poti zice sincer si fara nici-o grija "imi lipseste ceva, nu crezi, ca este timpul pentru minunatul inel?"

| VadTot a răspuns (pentru IloveME):

Am crezut ca ai sa ma injuri.laughing
Deci eu cred ca prietenul tau este doar un mic golanas si atita tot.Un golanas care te vrajit cu farmecul lui de golanas.si tu i ai cazut in plasa.laughingDeci eu cred ca nu o sa te ceara niciodata in casatorie.~!

| didiDia a răspuns (pentru VadTot):

Ai dreptate, VadTot.

| didiDia a răspuns (pentru raluk27):

Cel mai bun raspuns. Bravo!

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Mai nou e meschin sa vrei sa te casatoresti si sa iti faci o familie?
Cred ca e mai mare umilinta de a fi concubina, femeia la pat a unui tip care nu te va lua niciodata de sotie, decat sa ii arati ca ai demnitate, ca iti impui punctul de vedere, si chiar spunandu-i direct ca vrei sa te casatoresti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Nu, e meschin sa fie singurul tau scop in viata, sa tte comporti ca si cum ar fi singurul tau ideal, pentru care esti dispusa sa faci orice. Demnitatea nu inseamna sa-ti impui punctul de vedere, asta este prostie combinata cu egoism. Demnitatea inseamna sa fii bun si vertical si sa il faci pe celalalt sa vrea sa te ia de nevasta pentru ceea ce esti tu independent de statutul asta.

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred ca autoarea intrebarii a dat de inteles ca este unicul scop in viata, insa este un scop firesc intr-o relatie ce dureaza mai mult de un an.
Ba da, demnitatea inseamna in primul rand sa te respecti pe tine, sa iti cunosti valoarea. Si pentru acest motiv, mi se pare normal sa nu stai la cheremul unui barbat care inca nu stie daca vrea sau nu sa isi petreaca viata cu tine. Iar daca el nu vede valoarea femeii de langa el, nu este normal sa nu il presezi si sa fii dispusa sa astepti oricat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Ia citeste intrebarea cu atentie.

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Am citit-o si tot nu reiese asta. Casatoria e visul oricarei fete. Dar asta nu inseamna ca e un scop in viata. Meschin e ceea ce face baiatul ala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Casatoria nu este un vis in sine. Visul fiecare fete este sa aiba o cariera, sa fie independendenta, sa se poata intretine singura. casatoria vine ca o indeplinire a unei obligatii a societatii de a forma o familie si a avea urmasi.
Eu cred ca omul nu se casatoreste cu ea fiindca ii spune lunar ca ar trebui sa o ia de nevasta si isi desfaosara viata numai in jurul acestei chestii. Disperarea alunga pe oricine si nu cred ca e cineva nebun sa-si doreasca o sotie pentru care casnicia e un scop in sine, cu atat mai putin singurul scop in sine.
Citeste si tu: am asteptat Craciunul, revelionul, etc, iti dai seama ca ea s-a gandit obsesiv la asta, in fiecare saptamana zicandu-si: maine ma cere, in sfarsit, mi-am indeplinit visul? Ai citit ca acum are probleme ca tocmai pana la vara nu vor mai exista ocazii glorioase pentru a fi ceruta de nevasta, desi nu e nevoie de vreo ocazie speciala, ca e posibil sa-i fi batut zeci de apropouri pana acum, dar ca nu face nimic pentru a fi dorita de sotie, pentru a deveni si ea femeia visurilor acelui barbat. Fiindca femeia visurilor unui barbat nu se comporta niciodata asa.
Nu inteleg problema asta a unui grup mic de femei: eu nu am nici o valoare, singurul meu vis este sa fiu nevasta. Nu mai traim in secolul XIV unde asta era singurul scop in viata unei femei, hai sa incercam sa ne modernizam un pic, sa fi egalele barbatului sau macar aproximativ, sa fi independente si puternice ca barbatul de langa noi sa fie mandru si sa-si doreasca casnicia, nu sa intindem mreje spre a-l prinde in capcana

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, bun..barbatul ala a avut la dispozitie un an si ca sa isi dea seama ce fel de persoana este si sa isi doreasca sa o ia de sotie. Faptul ca ezita, nu inseamna ca femeie ar trebui sa nu emita pretentii, sa lase nasul in jos, vezi doamne sa nu fie meschina. Intr-adevar, casatoria in sine nu este un vis, dar a avea o viata de familie fericira, a iubi si a fi iubit este visul oricarei persoane, indiferent de varsta. Si presupunand ca femeie e realizata pe plan profesional, financiar etc., de ce nu ar fi normal sa transforme casatoria intr-un vis? Nu e vorba de disperare ci de nevoia de a obtine un loc care ti se cuvine in societate. Pana la urma si asta e o forma de respect. "Nu face nimic pentru a fi dorita de sotie". Asta impune o atitudine slugarnica din partea unei femei, de a faca orice pentru a intra in gratiile batbatului de langa ea, si el, Maria Sa, sa aiba puterea absolute de decizie. Pana la urma e vine noastra, ca femei ca lasam senzatia ca barbatul e cel care dicteaza termenii relatiei. Barbatii nu vor fi niciodata multumiti. Ce ar trebui sa facem, sa spalam, sa calcam, sa gatim, sa prestam in pat, chipurile pentru a ne face dorite. Daca tot vorbim de modernizare si de drepturi egele, de ce nu ar fi femeia cea care vine cu propunerea casatoriei?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Fiindca asta nu ar fi modernizare, ci regresie. Ar insemna ca eu, ca femeie sa renunt la un privilegiu si nu vreau asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Si inteleg ideea: suntem de atat timp impreuna, eu imi doresc casnicie, tu nu, deci eu plec din viata ta. dar nu inteleg ideea: stau si cersesc casnicie, asa incat sa te fac sa vrei si tu ce vreau eu. daca avem vise diferite, fie traim asa, fie ne despartim, dar nu ii inducem celuilalt ideea ca trebuie sa-si schimbe el visul in conformitate cu al nostru. Nu zic sa renunte ea la visul ei, dar nici nu are dreptul sa-i ceara lui asta. Fie se impaca cu situatia, fie pleaca mai departe. Dar ce incearca ea sa faca, sa-l toarne pe el in forma pe care si-o doreste ea este ciudat si urat.