Întrebare recomandată | IloveME a întrebat:

Am o relatie de 2ani si 3 luni, de un an si 4luni locuim impreuna, e baiatul visuriler mele, e tot ce si-ar putea dori o fata!
Tocmai de asta, imi doresc foarte mult sa ne casatorim. El la inceputul relatiei nici vorba de asta, pe urma cand ne-am mutat impreuna ca vrea, dar doar la 30 de ani (face 27 anul acesta), iar din vara am inceput sa vorbim serios pe acest subiect, ca in vara din anul 2014 sa ne casatorim.
Problema sta in felul urmator,inca nu m-a cerut oficial de nevasta,am asteptat craciunul,revelionul, imediat soseste si ziua mea si din cate vad nu are nici o intentie, deci, daca nu-i acum, mai putin va fi de ziua indragostiiilor sau de 8 martie.indirecte ii tot bag,de cate ori pot, dar nimic!
Ce as putea face, ca sa-l fac sa ma ceara de nevasta? nu-s urata, nu-s o disperata.dar nici sa-l pierd nu vreau!
Normal din vara acestui an ar trebui sa incepem pregatirile, el stie ca nu am de gand sa incep nimic pana nu ma cere.stiu ca trebuie sa am rabdare, dar parca vreau sa-mi vad visul realitate happy

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Ai facut o mare prostie ca te-ai mutat cu el. Din moment ce te are in casa cu el, traiti ca un cuplu casatorit, are totul, de ce-ar mai vrea sa treaca la nivelul urmator? Tu ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa iei o decizie, indiferent cat de mult te-ar durea. Din cate spui, e genul care te duce cu vorba, apoi dupe ce-ti mananca tineretea, iti da un sut in fund. Vorba aia: dragostea trebuie sa depaseasca teama de responsabilitate. Daca esti dispusa sa pui capat acestei situatii, vorbeste cu el si spune-i :' Stii, noi suntem de X ani impreuna, si de Y locuim sub acelasi acoperis. Mi se pare ca ne intelegem foarte bine, te iubesc destul de mult, dar simt ca lucrurile nu merg in directia pe care eu o gandesc, de fapt pe care am convenit-o amandoi acum ceva timp". Si te opresti aici. Nu mai adaugi nimic. Vezi ce spune el. Te asigur ca va sti foarte bine despre ce vorbesti. Daca se face ca nu intelege sau schimba subiectul, cred ca e un semnal pentru tine ca ar trebui sa iti iei frumusel lucrurile si sa pleci. Apoi redu timpul petrecut cu el. Toata chestia asta poate determina doua lucruri: ori te cauta cu inelul si te cere in casatorie, ori va despartiti si te-ai intors de unde ai plecat, cu deosebirea ca eviti sa mai pierzi niste ani din viata pentru un tip care probabil ca niciodata nu va fi pregatit. Acum, tu decizi daca esti dispusa sa risti. Dar iti spun ca atitudinea de a accepta toate conditiile impuse de el, de a astepta oricat va fi nevoie, e cea mai paguboasa. Esti tanara si nu meriti sa fii vesnic la statutul de concubina. Ti-e mila de el, sa nu il presezi sau de tine?

87 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns (pentru marcous):

De cand (general vorbind), un barbat care o face cu n fete e mare macho, in schimb o femeie care o face cu n barbati e curva. Plus faptul ca se stie ca barbatii au "nevoile" lor.

| marcous a răspuns (pentru raluk27):

Si femeile au nevoile lor, in aceeasi masura.
+ ca eu nu sunt de acord ca un barbat care se intinde cu toate e mare macho. Eu am avut o singura partenera toata viata, cu care m-am si casatorit.

| raluk27 a răspuns (pentru marcous):

Atunci, tu esti exceptiahappy

| Flav a răspuns:

Valei, citesc de pe aici si parca reascult discutiile cu bunicul, cu cerutul mainii. In afara de Brigaela si Noname, care au pus punctul pe ‘’i’’, numai femei frustrate si misandre pe aici.
Eu te iau direct: dar ce mai, tu esti vreo Cenusareasa? Dar care-i problema daca nu te cere? Dar e vreo regula sa te ceara barbatul? Vrei nunta ca-n basme? La naiba. Suntem in anul 2013, vremea in care femeile VOR drepturi egale. Pai daca vreti, comportati-va ca atare. Nu mai fiti patetice, nu mai asteptati ca barbatul sa faca tot intr-un cuplu, nu mai tanjiti dupa Fat-Frumos din lacrima. Suntem in vremurile in care femeile moderne, sunt cele puternice. In care femeile sunt independente, care au aceleasi drepturi ca barbatul, care pot intrece un barbat atat in munca, cat si pe oricare alt plan. Sunt vremurile in care femeile sunt aprige in politica, rafinate in societate. Sunt vremurile in care atat barbatul, cat si femeia, in cuplu, sunt egali. Egali! Iar pentru egalitate, s-au dus antichitatile cu plansete, vaicareli, maimutareli, disperari si asteptari antice gen: barbatul trebuie primul pas. Sunt vremurile in care femeia are un cuvant de spus, care nu se mai asteapta sa fie intretinuta, care este pasionata de viitorul ei si-a cuplului. Iar pentru asta, ea poate lua cuvant intr-o discutie oricand, poate trece usor peste stereotipurile ca cel de gen masculin ‘’ar trebui s-o faca.’’
‘’el stie ca nu am de gand sa incep nimic pana nu ma cere’’ – Asta m-a facut chiar sa rad. Ia si asteapta atunci!
Pe langa faptul asta, te mai iei de cei care au o parere mai impertinenta, incepi sa strigi ca te judeca. Pai la ce asteptai pe INTERNET, sa-ti spuna ca esti o printesa mirobolanta si ‘’bravo fata, meriti tot ce-I mai bun?’’. Calmeaza-te, nu te comporta aici ca o fetita rasfatata, nu incepi cu isterii si viata ta de la A la z, fiindca devii teribila. Iar asta ti-o zic fiindca i-ai repliat Brigaelei urat, fara niciun drept, cand ea, ca user, ti-a dat un sfat. Ok, lovegirl? Si daca te iei de mine, poate ne indragostim candva, in viitor. Si poate o sa te cer in casatorie, intr-un moment romantic, in genunchi, pe-un pres alb, c-un inel intins, intr-o noapte racoroasa de primavara. Si vin si cu acte, ca sa fie cum vrei tu lovegirl, oficial draga, oficial…

| raluk27 a răspuns (pentru Flav):

Puteai sa scutesti timp si spatiu, doar scriind concluzia, nu tinand o polologhie despre egalitatea barbat-femeie. Si cred ca ai probleme cu cititul. Dar mari de tot! Spui ca femeile sunt puternice, independente etc, dar Brigaela (care sustine ca femeia are un "privilegiu" de a fi ceruta, considerand sub demnitatea ei sa ceara ea barbatul) "a pus punctul pe i". In loc sa tii discursul feminist, mai bine raspundeai la obiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Flav):

Nu-mi vine sa cred ca-i dau reply unei bufnite... da' aici trebuie sa-ti dau oficial si in public dreptate. ai mare dreptate doar aici. Si inca-s trista ca te-ai pensat. Duminica asta sunt mandra de tine zburatoareo.

| IloveME explică (pentru anonim_4396):

Am eu ceva de aface cu ceea ce ai scris mai sus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IloveME):

Tu nici cu iubitul tau nu prea ai de-a face.

| IloveME explică (pentru anonim_4396):

Daca tu spui, desteptule!

| relian a răspuns (pentru raluk27):

Wow ce raspuns iai dat.Sincer esti fa buna sau cel putin in cazul de fata ai fost data dracu.Ori te pricepi ori te pricepi din doua una.Bv tie nu stiu daca ai spus ce ai spus de la tine dar se pare ca te duce ce tgrebuie sa te duca.Am tinut sa iti zic asta.Numai bine

| relian a răspuns:

Vrei sa stii exact cum sta treaba? As putea sa iti spun eu ca sint barbat dar nu te cunosc.Ca sa pot sa dau un raspuns clar trebuie sa fi vorbit cu tine dar nu la gramada aici cu toata lumea.Pe mess sau undeva cumva asa citeva vorbe sa vad cine esti cum gindesti si etc si dupa iti pot spune ce se intimpla in cazul tau.Nu sint specialist doctor sau mai stiu eu ce, dar am avut contact cu f multi oameni la viata mea si cunosc cum gindesc barbatii f bine, stiu ce vor cind vor si etc.cunosc de asemenea si femeile ce si cum gindesc, pot sa le spun dinainte sa deschida gura cam ce vor sa spuna asa ca idee insa trebuie sa discut asa amical macar ceva minute si vreo 2-3 sedinte.Din ce citesc pe aici se parte ca ti s-a pus pata pe un oarecare tip si vrei cu orice pret sa te ia de nevasta.Insa uiti un lucru si anume ca asta trebuie si el sa vrea.Tu te-ai intrebat daca el te place? Daca el vrea sa se insoare cu tine? Uite iti spun ceva. Unarbat sa stii de la mine niciodata nu iti va spune tie in fata ce gindeste sau ce nu-i place la tine. Poti tu sa-l bati la cap cu ce vrei,cit vrei, poti sa il iei pe ocolite sai bati apropouri si asa mai departe, dar niciodata nu iti va spune uite nu imi place chestia asta la tine si de aia ma gindesc ce sa fac.Nu o sa intilnesti un barbat care sa iti spuna asa clar direct asta in fata niciodata.Sint barbat si stiu f bine cum este. Tipul asta al tau dupa care tu esti se pare lesinata ii place de tine si nu prea.Adica? Adica se pare ca ceva nu-i place la tine, ceva peste care el nu poate trece chiar asa de usor, sau peste care nu poate trece deloc chiar.Sint chestii peste care unii oameni nu pot trece indiferent ce sar intimpla.Asta este valabil si pentru tine, nici tu nu poti trece peste anumite chestii in legatura cu un barbat.Si nu stiu daca tu ai putea sa-i spui acelui barbat in fata, man uite nu-mi place la tien chestia asta asa ca pa si la gara ca eu nu pot sa trec peste pentru ca nu pot.La asta se pare ca nu te-ai gindit.Probabil ca te intrebi pai de ce mai sta cu tine? Pai de aia ca nu are altceva si atunci decit sa fie singur mai bine prefera sa fie cu tine. Pina cind? Sint mai multe posibilitati.Una ar fi ca el sa astepte sa gaseasca o alta tipa, caz in care de o gaseste iti va da liber.Sau sa ste asa pina cind va vedea ca nu gaseste ceea ce el doreste sau cauta si atunci va ramine cu tine.Dar asta poate dura si 10 ani.El daca are acum 30 de ani te asigur ca si pe la 40 de ani tot la fata visurilor lui se va gindi si daca o va gasi si atunci pentru el va fi bine.Noi oamenii visam asa femei frumoase savem,sau barbati buni, aratosi si asa mai departe. Unia din noi viseaza si apoi se trezesc, iar altii continua sa viseze asa f multi ani.Si cred ca este cazul si iubitului tau care viseaza la mai stiu eu ce cosinzeana.Sint si f multe fete care fac exact la fel si intr-un final se trezesc pe la 40 de ani tto cautind ce nici ele nu mai stiu ce.Dar probabilitatea sa fie asta e ceva mai mica, pentru ca barbatii sint ceva mai putini visatori decit fetele.Deci ce ramine? Ramine ca ceva nu merge in relatia voastra desi tie ti se pare ca tpotul merge struna. Poate ca el nu vrea sa arate ce nu merge, din anumite motive.Barbatii in general sint si asa mai prosti sa le zic.Multi nici nu banuiesc ca o [problema poate fi rezolvata.Ei deja o vad din start ce au descoperito ca gata aia e deja a intrat intr-o problema si ce se face el ca va trebuie sa caute altceva.Dar de multe ori daca ar exista comunicare lucrurile sar rezolva.Bine asta in cazul in care exista rezolvare.Sint chestii care intr-adevar nu au rezolvare si ajungem iar acolo unde nu iti poate spune care e problema, pentru ca si el este f constinet ca problema nu poate fi rezolvata.In acest caz este un tip mai rasarit stie f bine cum sta treaba dar nici singur nu poate ramine ca mai bine cu cindva decit singur nu? Pai ce sa faci sa mergi sa cauti fetite sa te rezolvi? Nu e mai bine una asa acolo sa o ai cind vrei? Cam asa stau lucruile.Tu ce poti face este sa spui ceea ce doresti.Clar direct simplu. Spui frate uite cum sta tgreaba, eu am citi ani am vreau sa imi fac o familie bla bla.Tu ce ai de gind? Zimi acum decit sa mai [pierdem asa aiurea timpul.Tu ca barbat poti sa ai copii si la 80 de ani, in schimb nu si eu. Uite asa scurt si la obiect.C e tot o lalaie atit pentru ce? Daca vrei pe cineva atunci conteaza ca e la vara ca el de 8 martie si etc? S a fim seriosi.Ti-am scris pe aici un roman dar asta e.Iti mai scriu inca.Uite ce zic aici.Unui barbat daca nu-i place de tine sau ceva la tine nu iti spune indiferent ce i-ai face. Poti sa sil torturezi ca nu iti va spune. Daca tu poti sa afli care este cauza atunci vei sti cum stai.Acum ce poate sa nu-i placa lui la tine? Ceva legat de sex, orice legat de chestia asta poate sa il faca sa se mai gindeasca.Eu am avut femei care uite nu se potriveau cu mine.Pur si simplu nu eram compatibili.Am avut tipe care nu stiau sa se sarute si nici nu puteau invata pentru ca nici nu simteau mare chestie cind facea asta.Deci intelegi ce zic si eu pur si simplu nu am putut sa continui.Pai ce sa fac sa-i duc dorul? Adica sa caut alta dupa ce o iau de nevasta sa ma duc sa ma sarut? Sa fim seriosi mai bine singur decit sa am si grija altei persoane cu care pina la urmanu o sa am mare lucru in comun.Deci orice legat de sex poate sa-l faca sa amine. Apoi cum gindesti tu iar e alta chestie peste care nu poti sa treci, sau unia nu pot sa o faca.Am avut o alta tipa care sincer acum stiu ca nu e f rumos sa vorbesti dar gindea cum gindea si pur si simplu am zis nu ne potrivim.Pai asta e ce vrei sa stau sa vorbesc asa de unul singur prin casa zii si tu? Sincer nu i-am zis care e problema ca nu puteam sa-i zic.Ea a incercat sa ma faca sa zic ce nu merge ce nmi place la ea etc dar nu ai cum sa spui uite ma fata esti saraca cu duhul. Odata am spus unei tipe ce problema avea si am vrut chiar sa o ajut sa rezolvam impreuna, pentru ca atunci se puitea rezolva dar m-a facut nesimtit, si etc.Vezi daca spui si adevarul atunci esti vazut tot naspa. Uite si eu acum in loc sa vorbim de tine vorbesc de mine.Dar macar asa iti faci o idee cam ce ar fi.Deci eu de vorbesc cu cineva chiar si asa in scris imi pot face o idee cam cum este acea persoana.Si sint mai multe chestii peste care un barbat nu poate sa treaca.Deci nu te mai agita cum sa il faci sa te ceara de nevasta ca nu vei reusi sa-l faci sa o faca daca el nu vrea asta.Mai bine ai cauta sa afli ce problema aveti pentru ca o problema este undeva.Tie cum am spus ti se pare ca totul este ok ca totul merge struna,dar asta este din pctul tau de vedere,nu si din pctul lui.Poate pentru el nu este chiar asa de super cum este si pentru tine.Din ce am citi eu pe aici iti pot spune ca tipa care ti-a dat ceva raspunsuri,cred ca ai dat si raspunsul ei cistigator este o tipa yami i-am.Cel putin asa cum gindeste. Uite vezi eu deja am o idee cum este o anumita persoana de aici dupa cum scrie cum gindeste etc. Sper sa ma scuze ca am adus persoana ei in discutieDeci ceva nu merge in relatia voastra, ceva ce tu nu vezi, pentru ca acel ceva este la tine nu la el.Ca urmare lui nu-i convine ceva de la tine.Tie iti place tot la el insa chestia nu este reciproca se pare.Cel putin nu in totalitate dar se pare ca acel ceva atirna f greu in luarea acestei decizii casatoria.Eu am vorbit mai multi ani cu iubita mea pina sa ma ia de nevasta.Ea m-a luat pe mine nu eu pe ea.Si m-a luat asa ca am vrut ca nu am vrut m-a dus la primarie si gata ala am fost.Si eu la fel eram, ceva numi placea la ea si asteptatm nici eu nu stiu ce.Insa pinala urma tot ea a divortat asa ca am scapat. Tare de tot nu? Asta e viata se intimpla. Sper ca nu te plictisesc cu cit am scris si ce am scris.

| relian a răspuns (pentru raluk27):

Naspa am citit si restul comenturilor si nu e bine ce faci.Lla inceput am zis ca esti o femeie mortala dar prea esti bagareata.Gata nu-mi mai placi.Si tu vrei casatorie cu orice pret asa ca tipul vrea sau nu vrea hai baga casatoria.Dar voi nu va intrebatio ca poate tipul are nevoie de ceva timp de giondire, ca ceva nu merge, ceva nu-i place la ea? La asta nu te gaindii? Si sa stii ca poti sa stai nu un an ci 5 ani si atunci sa afli cam ce [problema este in relatia ta.Nu toti vad imediat anumite chestii.Sint lucruri care vin pe parcurs le descoperi pe parcurs si ajungi sa iti doresti sa le ai si daca tipa nu le are cevrei sa faca? De unde stii tu ca tipa este buna la pat? Poate ca e frumoasa arata f bine dar atit si la pat hir mir, poate ca gindeste altfel decit vrea el si asa mai departe.Din partea ei se pare ca nu exista nici o reclamatie la adresa lui sunb nici o forma. Ceea ce arata ca ei ii place de el in toatlitate.Dar poate ca lui nu-i place totul la aia, asta nu te-ai intgrebat? Daca el sta sa vada de se poate rezolva ceva ce el a descoperit ca nu-i place sau canu merge.Eu spun din experienta ca am, avut si eu probleme de genul asta si tipa ma presa ce am de gind ca ma mut la ea, ca o iau de nevsta etc si eu am vazut ca avem o problema si incercam sa aflu ce este si cum sau daca se poate rezolva.Si o aminam asa stai ca am ceva de facut stai ca am mult de lucru acum si etc. Pina cind am descoperit care e problema si apoi am trecut sa vad daca exista rezolvare la acea problema.Ea in tot acest timp nu stia nimic ce eu faceam.Si in final am vazut ca se poate rezolva si am trecut sa-i zic. Dupa ce ma ascultat m-a facut nesimtit si m-a dat afara.Nu va repeziti sa judecati asa de repede un om.Tu ca femeie poate iti place de un tip tot in legatura cu el, insa trebuie si lui sa-i placa de tine. Poate asa fizic da normal oricarui barbat iar place o tipa frumoasa, ma refer asa la prima vedere.Dar asta nu inseamna ca gata am vazut o femeie frumoasa gata trebuie sa o iau de nevasta vreau nu vreau. Tipul ei a stat cu ea un an si sau de cind stau ei impreuna timp in c are nu stiu daca poti descoperii asa totul.Depinde acum si cita experienta ai cu femei sa poti sa stii ce si cum.Eu acum dupa citeva zile cu o femeie deja stiu ce o sa fac.Dar asta dupa experinte s probleme avute.Si ca totul sa fie ok si nimeni sa nu se milogeasca si asa mai departe da ea poate sa il ceara de barbat direct simplu. Daca el vrea de bine daca nu cum ai spus si tu isi ia lucrurile si fiecare pe drumuL lui.Asa mai rau isi fac.Nu exista privilegii dea cere in casatorie pe cineva.Adica ce o femeie nu poate cere un barbat in casatorie? Sa fim seriosi. Uite ai aici in fata ta un exemplu.Bine stiu ca nu tu ai spus asta ci brigaela sau cum o cheama.Dar pe mine iubita mea m, a cerut de nevasta. Vorbesc f serios.Insa dupa casatorie a divortat. Pina atunci totul a fost ok si dupa caatorie gata a descoperit ca nu stiu ce voia.Dar asa ca idee sint destule cazuri in care ea la cerut pe el.Problema eu zic ca vine din partea ei.Nu ca ar fi ea vinovata de ceva dar poate ca nu sint compatibili, orice este posibil.Si poate ca el neavind experienta na vazut asta de la inceput ci dupa o vreme si acum se gindeste ce sa faca.E naspa situatia dar daca ea vrea intr-adevar ceva sa treaca la actiune. Vorba cuiva de pe aici spune-i ce doresti direct.Ce apropouri ce strimbe etc.Frate uite eu vreau sa ma marit.Tu ce ai de gind? Spunem acum, iti las o saptamaina dupa care iti faci frumos bagajul si dus esti.Eu nu sint pe aici pe post de amanta sau mai stiu eu ce, vreau o familie etc. Daca ala vrea bine.nu la fel dar macar stii cum stai.Insa eu cred ca tipa in cauza se agita pentru nimic.Deja sta de 4 luni cu un tip si vrea sa o ia ala de nevasta.Eu nu am mai auzit sa stai cu cineva 4 luni si gata sa te casatoresti. Poate sint cazuri dar f putine.Pfff eu acum am vazut ca doar de 4 luni sint impreuna.Au stat altii zeci de ani si nu s-au casatorit dar ea de 4 luni si deja vrea maritis.Napa dar cred ca se cam grabeste. Apoi din ce am vazut eu ea a mai avut un alt iubit care la fel aaplecat nu stiu pe unde sau ma rog nu e cazul sa discutam pe aici.ar sa cunosti pe cineva de 4 luini, adica sa stai cu el doar de 4 luni si sa te ia de nevasta atea sint cereri absurde.Scuzama ca ma bagai dar nu am citit cu atentie.Cred ca sint cam obosit asa ca ma bag sa dorm.C e se mai agita unele fete la maritis. Pina la urma stii ce este? Ii dau dreeptate lui brigaela sau cum o mai cheama.Pffff 4 luni auzi la aici si deja il preseaza pe ala sao ia denevasta. Ceva nu este in ordine cu ea.Va las sa va rezolvati problemele. Daca si tu gindesti ca si ea naspa.Am crezut ca nu stiu ce ca stau de ani de zile dar nici nu mai vad bine sa citesc.Cred ca discutiile astea pe aici sint pentru nimic.Numai bine si scuze ca ma bagai aiurea fara sa stiu exact ce si cum. Oricum imi place cum scrii te pricepi.

| relian a răspuns (pentru Brigaela):

In sfirsit uite ca ai dat si tu ceva raspunsuri pe masura.Am citit ce sa discutat pe aici si dupa am ajuns la cponcluzia ca ai dreptate, desi in prima instanta dadusem dreptate tipei cu care erai in discutii aprinse.Insa se pare ca desi tu ai dreptate nu ai fost inteleasa.Dar asta e se mai intimpla.Am bagat si ceva strimbe dar asta ca sint ceva obosit si nici nu vad bine ce mai citesc.Cind vad 4 luni cind vad 4 ani asa ca am dato in balarii de tot.In sa cred ca tipa se grabeste sa fie luata de nevasta desi nu vad de ce graba asta. Poate ca a avut ceva necazuri in familie si vrea si ea stabilitate asa ca pe de alta parte o inteleg.Probelma este ca este prea geloasa, prea posesiva asa cum ea spunea pe aici pe undeva.Ar trebuie sa o lase mai moale ca ala vorba ta o sa fuga.Dar asta e viata sint oameni si oameni.Asa ca uite ai vazut ca nu sint mereu in dezacord cu tine.Cind e e si spun da e corect sau nu.Gata am plecat la somn.Va las sa discutati in continuare.Sa aveti spor si sa rezolvati problema cu tipul. Daca nu vrea luat cu forta si bagat in patul fetei.Glumesc.Numai bine

| raluk27 a răspuns (pentru relian):

Gresit! Eu vreau respect cu orice pret. Iar a tine un om "incurcat", denota o lipsa totala de respect. Pt mine exista o incompatibilitate intre a afirma ca iubesti o persoana si a nu dori sa iti petreci viata alaturi de ea. Cel putin mie, imi creaza senzatia ca tipul ma tine de rezerva in timp ce mai studiaza "piata". Daca tipul are nevoie de gandire, inseamna ca nu are nici o problema daca in timp ce se gandeste eu ma vad si cu altii. Dar nu, trebuie sa stai precum Penelopa, sa-l astepti sa ia decizia. Ok, e normal sa iti acorzi un timp de cunoastere, insa de cele mai multe ori constatarea lui cum ca nu ar fi pregatit pentru casatorie sau ca fata nu e pe gustul lui apare dupa x ani de convietuire, dupa ce ai fost "consumata" din toate punctele de vedere. Daca ti s-ar spune dupa un an "stii, nu vreau sa ma insor", ok, bine, pa, dar mai dureros e sa iti spuna asta dupa 10 ani. E adevarat, sunt barbati care intr-un final se casatoresc, altii doar convietuiesc, intotdeauna e un risc. Important este daca tu, ca fata, esti dispusa sa ti-l asumi. Hai sa o luam statistic si biologic. Locuiesti cu un tip, in speranta ca intr-o buna zi cu soare te va lua de sotie, dar ghici ce? iti da papucii tocmai cand ai implinit 32 de ani. Daca e sa spunem lucrurilor pe nume, e mai greu pentru o fata sa isi gaseasca partener dupa 30 de ani. De ce? Pt ca vin din urma fete mai tinere, mai frumoase, mai aratoase, anii petrecuti cu un barbat, inghitind anticonceptionale isi spun cuvantul, barbatii de varsta ta deja sunt casatoriti sau au pe cineva si nu te mai intreaba nimeni de "sanatate", si pana la urma chiar sansele de a face un copil se reduc dupa aceasta varsta. Poate sunt femei care se casatoresc si dupa aceasta varsta, dar nu sunt multe. Dar barbatii, in mare parte, sunt egoisti, nu se gandesc la asta.
Iar autoarea intrebarii, are o relatie de 2 ani si 3 luni, dar locuiesc impreuna de 4 luni. Deci e perfect indreptatita sa isi doreasca sa se marite.

| raluk27 a răspuns (pentru relian):

Simt o urma de ironiehappy

| IloveME explică (pentru relian):

Multumesc pentru romanul scris aici!
Sunt o persoana care tot ce are pe suflet spune in fata! nu pot sa tac! mi egal ca e un defect sau nu!
Nu ai inteles deloc intrebarea si nici explicatiile pe care le-am dat eu mai sus! poate din cauza oboseli cum spui tu!
Vorba nu este ca nu ma vrea de nevasta, ca nu is femeia ce o asteapta!
Uite iti dau un exemplu! fratis-o s-a casatorit acum 2ani si ceva cu femeia vietii lui, dupa aproximativ 2 ani de relatie,dar nu a cerut-o de nevasta!
Noi facem nunta in vara anului viitor! asta e sigur,ceea ce am cerut eu sfat mai mult este sa nu patesc ca si cumnata mea!
Mi-ar place sa-mi pregateasca o cina romantica,lumanari si petale de trandafir! Si ca aperitiva,ca sa spun asa sa-mi dea inelul cu o cerere originala in casatorie! stiu ca nu pot visa,mai ales ca el nu e genul romantic si in fiecare moment iubaret cum spun eu!
Te iubesc in felul meu,poate nu stiu sa iubesc, esti singura mea relatie, dar te iubesc cum stiu eu mai bine! asta imi spune!
Deci eu nu am pus intrebarea aici ca sa-mi caute lumea defectele, cum sa ma schimb sau ce ar trebui sa fac!
Nunta va fi anul viitor, eu ceream sfaturi pentru ca as vrea sa fiu ceruta! ca orice femeie visez si eu la acest moment! nu vreau sa patesc ca si cumnata! nah is frati!
Sper ca acum sa ma fi inteles! si raluk27nu este sora mea,nu ne cunoastem! a citit bine intrebarea si ma sustinut,cand vedea ca altii raspund aiurea si absurd la intrebare!
Vad ca mi-ai citit toate intrebarile,da este adevat ca inainte era geloasa si obsesiva,banuies ca atunci cand nu exista gelozie,nu exista nici iubire! iar de cand ne-am mutat impreuna,obsesia a disparut! mi-a aratat ca pot sa am incredere in el! daca iese din casa merge sa reOlve ce are de rezolvat nu merge sa agate nu stiu pe cine!
Ok sa fie cum spui tu,mai bine cu mine decat singur! nici aici nu-ti dau dreptate! mie egal ca pana la urma lumea imi afla povestea vietii,nu ma cunosc sunt aici in anonimat! iar de ajutat,ajut cat pot si cand o fac o fac din inima!
Am un temperanent,dat a dracului! toata lumea stie,prieteni,familie cat si el! c sa fac? stiu ca de multe ori gresesc,dar nici sa ma schimb nu pot! sunt genu de persoana naiva care are incredere in lume ajuta,dar cand sunt ranita dau tot dracului pun punct si incet din nou! i-am aratat de cateva ori chestia asta si prietenului meu, mi-a recunoscut ca asta il sperie! ca singurul defect care il am este temperamentul, care il am p moment! nu as plati cu el nimic, daca m-ar lasa in pace! eu cand. Sunt suparata nu vorbesc! tocmai ca spun tot ce simt si incerc sa ta, ca sa nu fac rau! daca el n-ar intelege si m-ar lasa in pace 5 10 minute pana imi trece, totul lamurit.nu as plati nimic cu el!
Incerc sa-ti raspund la cateva chestii, care tu mi-ai batut apropo!
Nu-s perfecta si nici nu vrea la fel cum mu este nici el si nici tu! eu accept chestia asta si iubitul meu de asta vrem sa ne implinim incetul cu incetul toate visele care le avem pana in moment! nu vreau sa ma iau de tine, dar din cate vad cauti o persoana perfecta lanaga tine si ai iti spun din morala pentru barbatii: femeie perfecta nu exista, una a fost si pe aia a luat-o dracu! trezeste-te ca de nu mai vorbim peste 10 ani si imi spui ca tot singur esti! nu vreau sa te fac sa te simti jignit, dar cred ca la fel cum tu ai pus aici parerea ta, am si eu dreptul!

| IloveME explică (pentru raluk27):

Imi place de tine! gandim la fel!
Te corectez! locuim impreuna de un an si 4 luni! niste probleme aparute intr-un mement nepotrivit! mi-a aratat ca mereu e langa mine si ma va ajuta in orice!

| relian a răspuns (pentru IloveME):

Ok am inteles acum ce vrei.Pai nu stiu dar se pare ca esti de moda veche.Eu unu nu as fi curios de nici o nunta de nici o biserica de nimic.Da mergi la primarie si aia e tot, apoi mergi acasa faci o petrecere cu cunoscutii si ai terminat povestea.E clara ce sa zic eu unu as fugi de tine.Adica nu as face chestii de genul a sta indiferent cine ar fi tipa. Daca vrea ok sa faca singura sau daca nu accepta asta sa isi caute pe altu.Tu vrei ceva de genul asa sa te dai mare sa arati in ochii lumi ca o mare vedeta. Vrei sa vada lumea mama mama ce maci nunta a facut x sau Y. Dupoa sa arati la toti si mai ales sa faci poze pe care cu siguranta se le p; ostezi pe facebook sa vada lumea ce tare tipa mai esti tu.Cu alte cuvinte ai niste mofturi de fata rasfatata vorba cuiva de pe aici. Sper sa nu ma injuri dar cam asa ceva vrei tu sa faci daca am inteles eu bine.Adica mofturi, fandoseli si asa mai departe exact ca mai toti romanii.Sa arati ce masina ai tu chiar daca o tii in fata blocului si nai ce minca, dar sa aratyi la l, ume ce bengos esti. Tare de tot insa asta tine dpoar la romanii si banuiesc ca de aia si vrei sa vii in Romania sa te casatoresti ca de casatorit o poti face oriunde.Si pina la urma conteaza sa te intelegi cu tipu nu inele, nunti, fite si figuri.Dar asta e fiecare cu cel doare.Si pentru atita chestie ati facut pe aici atta tam tam? Ce faza pe bune.Mai mai sa va luati de par.Ce tare ar fi fost sa fiti de fata tu si cine a comentat la adresa ta.Ar fi fost cascadorii risului si sa fiu si eu de fata ca m-as fi tavalit pe jos.Imi plac chestiile astea, doar sa le privesc si sa ma amuz, nu sa particip. Femei ce sa faci, daca sinteti femei na cu ce sa va ocupati si voi timpul.Inca odata scuze daca am spus ceva aiurea si gata trebuie sa trecem la alt subiect.Si ai grija ca am vazut destule nunti din astea pompoase si dupa un an deja erau divortati.Iti doresc numai bine si sa iti iasa ce vis ai tu acolo.Bye

| raluk27 a răspuns (pentru relian):

"Daca vrea ok sa faca singura sau daca nu accepta asta sa isi caute pe altu"
Scuza-ma, dar cine ti-a spus ca doar tu, ca barbat dictezi termenii relatiei?
Nu e vorba de nunta mare sau mica, dar orice nunta presupune traditiile ei. E un moft sa vrei sa te imbraci in rochie de mireasa?
"Mergi la primarie, faci o masa si asta-i tot". Pai tu vezi casatoria ca pe o afacere. Semnezi un contract si gata. Sau sa inteleg ca posibilitatile tale sunt atat de limitate incat nu poti inchiria un restaurant si a face o nunta?
Eu una nu as sta cu un barbat ca tine, care imi bate cu pumnul in masa si imi pune conditii. Cand iti iubesti femeia, ii faci pe placwinking Ce te costa?

| IloveME explică (pentru relian):

Mda fix de aia vreau eu sa fac nunta ca sa-mi urc pozele pe facebook!
Nu te lua de romani si de mantelitatea lor! esti roman si plus de asta se vede chestia asta cand pui punctul pe barbat!
N-an stiu ca, daca vreau nunta omor pe cineva!
Auzi fiecare cu durerile lui!
N-am sa te suport eu, daca nici fosta ta nevasta nu a facut-o! dai impresia ca femeile suntem doar de unica folosinta si tin sa precizez ca nu este asa
De aia eu am p cine am langa mine si nu unul ca tine!

| IloveME explică:

Si tu dai cu presupusul ca si mine deci sumtem egal!
Si nu mai fi asa sigur pe tine! imi plac tipi ca tine dar doar ca sa-mi bat joc de ei! sa le cobor moralul!
Crezi ca, daca conduci un camion in fiecare zi esti mai tare? si nu scarba de om nu fac nici curat, nici nu culeg capsuni!
Am invatat in formatik, azafata relaciones publicas! daca scrii scoala pe face o vei gasi! dupa incepe sa ma judeci si sa dai cu presupusul!
Repet nu as fi niciodata cu un tip ca tine! pentru, inceput minti de ingropi!

| IloveME explică:

Foarte bine!
Are 40de ani si acum vine aici sa ne dea el noua sfaturi!
Daca era bun de ceva il tinea femeisa langa ea, nu divorta de el!
Asa ca sa nu mai vina aici cu fitele care vine! conduce un camion si se crede rege! cunosc pe cineva care a venit in Spania si a fost cioban, domnul l-aajutat acum ii camioner si castiga 3000 de euro la luna! asta sigur a fost si el cioban, doar ca nu crede in dumnezeu, crede mai mult in fitele lui!
Cum spui si tu mai sus ii da de ruj si ciorapi! noi ne permitem sa ni l cumparam noi!
Deci niciodata nu vom suporta un macist cum ii asta! aia il suporta ca-i mananca banii!

| raluk27 a răspuns:

Nu ai inteles nimic. Numele tau pe TPU e Aurelian_Vrelian_1972. E numele pe care TU ti l-ai ales in momentul in care ti-ai facut cont. Administratorii nu au avut niciun amenstec in alegerea numelui tau, ca nu sunt Mama Omida sa stie cum te numesti. Parola si alte cele nu au legatura. Si facand un calcul simplu 2013-1972= 41, sau 40 daca nu esti nascut in primele luni ale anului. Ce e atat de greu de inteles? Chiat trebuie explicat in termeni atat de simpli? Nu au fost multi oameni care au comentat la intrebarea asta, si daca recitesti, o parte dintre ei a fost de acord. Eu zic sa inveti mai intai sa scrii si apoi sa-ti etalezi teoriile tale despre viata. La pozitia ta, nu esti in masura sa emiti unele afirmatii.

| LollypopMe a răspuns:

Ai facut o mare prostie ca te-ai mutat cu el. Din moment ce te are in casa cu el, traiti ca un cuplu casatorit, are totul, de ce-ar mai vrea sa treaca la nivelul urmator? Tu ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa iei o decizie, indiferent cat de mult te-ar durea. Din cate spui, e genul care te duce cu vorba, apoi dupe ce-ti mananca tineretea, iti da un sut in fund. Vorba aia: dragostea trebuie sa depaseasca teama de responsabilitate. Daca esti dispusa sa pui capat acestei situatii, vorbeste cu el si spune-i :' Stii, noi suntem de X ani impreuna, si de Y locuim sub acelasi acoperis. Mi se pare ca ne intelegem foarte bine, te iubesc destul de mult, dar simt ca lucrurile nu merg in directia pe care eu o gandesc, de fapt pe care am convenit-o amandoi acum ceva timp". Si te opresti aici. Nu mai adaugi nimic. Vezi ce spune el. Te asigur ca va sti foarte bine despre ce vorbesti. Daca se face ca nu intelege sau schimba subiectul, cred ca e un semnal pentru tine ca ar trebui sa iti iei frumusel lucrurile si sa pleci. Apoi redu timpul petrecut cu el. Toata chestia asta poate determina doua lucruri: ori te cauta cu inelul si te cere in casatorie, ori va despartiti si te-ai intors de unde ai plecat, cu deosebirea ca eviti sa mai pierzi niste ani din viata pentru un tip care probabil ca niciodata nu va fi pregatit. Acum, tu decizi daca esti dispusa sa risti. Dar iti spun ca atitudinea de a accepta toate conditiile impuse de el, de a astepta oricat va fi nevoie, e cea mai paguboasa. Esti tanara si nu meriti sa fii vesnic la statutul de concubina. Ti-e mila de el, sa nu il presezi sau de tine?

| IloveME explică (pentru LollypopMe):

Sunt de acord cu tine, doar ca din cate vad ai citit doar intrebarea, fara raspunsurile si explicatiile mele!
Deci noi ne casatorin in vara anului 2014, toata familia stie deja despre nunta! m-a cerut de n ori cu toate inelele posibile din casa,dar eu imi dorescnunul oficial, unul cumparat expres pentru aceasta ocazie!
Imi cumpara cadouri foarte scumpe, numai accesorii de marca, stiu ca nu se foloseste de mine imi arata cat de mult ma iubeste in fiecare zi si fuecare moment, dar nu e genul romantic si cred ca de asta nu are tupeu sa cumpere acel inel si sa faca cererea oficial!

| LollypopMe a răspuns (pentru IloveME):

Poate e timid. Pentru unii, este un pas destul de dificil.
Trebuie sa aiba tupeu

| sensualus a răspuns:

Scuze dar e un pic ridicol ca femeia sa vorbeasca cu asa zisul barbat despre o casatorie in perspectiva, mai ales daca el nu face propunerea direct si romantic. relatia poate evolua divers, dar pasul trebuie sa-l faca el, fara o discutie in prealabil. ci ca o confirmare a iubirii.