Întrebare recomandată | IloveME a întrebat:

Am o relatie de 2ani si 3 luni, de un an si 4luni locuim impreuna, e baiatul visuriler mele, e tot ce si-ar putea dori o fata!
Tocmai de asta, imi doresc foarte mult sa ne casatorim. El la inceputul relatiei nici vorba de asta, pe urma cand ne-am mutat impreuna ca vrea, dar doar la 30 de ani (face 27 anul acesta), iar din vara am inceput sa vorbim serios pe acest subiect, ca in vara din anul 2014 sa ne casatorim.
Problema sta in felul urmator,inca nu m-a cerut oficial de nevasta,am asteptat craciunul,revelionul, imediat soseste si ziua mea si din cate vad nu are nici o intentie, deci, daca nu-i acum, mai putin va fi de ziua indragostiiilor sau de 8 martie.indirecte ii tot bag,de cate ori pot, dar nimic!
Ce as putea face, ca sa-l fac sa ma ceara de nevasta? nu-s urata, nu-s o disperata.dar nici sa-l pierd nu vreau!
Normal din vara acestui an ar trebui sa incepem pregatirile, el stie ca nu am de gand sa incep nimic pana nu ma cere.stiu ca trebuie sa am rabdare, dar parca vreau sa-mi vad visul realitate happy

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Ai facut o mare prostie ca te-ai mutat cu el. Din moment ce te are in casa cu el, traiti ca un cuplu casatorit, are totul, de ce-ar mai vrea sa treaca la nivelul urmator? Tu ai ajuns intr-un punct in care trebuie sa iei o decizie, indiferent cat de mult te-ar durea. Din cate spui, e genul care te duce cu vorba, apoi dupe ce-ti mananca tineretea, iti da un sut in fund. Vorba aia: dragostea trebuie sa depaseasca teama de responsabilitate. Daca esti dispusa sa pui capat acestei situatii, vorbeste cu el si spune-i :' Stii, noi suntem de X ani impreuna, si de Y locuim sub acelasi acoperis. Mi se pare ca ne intelegem foarte bine, te iubesc destul de mult, dar simt ca lucrurile nu merg in directia pe care eu o gandesc, de fapt pe care am convenit-o amandoi acum ceva timp". Si te opresti aici. Nu mai adaugi nimic. Vezi ce spune el. Te asigur ca va sti foarte bine despre ce vorbesti. Daca se face ca nu intelege sau schimba subiectul, cred ca e un semnal pentru tine ca ar trebui sa iti iei frumusel lucrurile si sa pleci. Apoi redu timpul petrecut cu el. Toata chestia asta poate determina doua lucruri: ori te cauta cu inelul si te cere in casatorie, ori va despartiti si te-ai intors de unde ai plecat, cu deosebirea ca eviti sa mai pierzi niste ani din viata pentru un tip care probabil ca niciodata nu va fi pregatit. Acum, tu decizi daca esti dispusa sa risti. Dar iti spun ca atitudinea de a accepta toate conditiile impuse de el, de a astepta oricat va fi nevoie, e cea mai paguboasa. Esti tanara si nu meriti sa fii vesnic la statutul de concubina. Ti-e mila de el, sa nu il presezi sau de tine?

87 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai unde e regresul? Daca ala saracul, e bou si nu se mai hotaraste, eu ce ar trebui sa fac? A, sa fac orice ca sa fiu dorita in continuare. De ce? Ca sa nu am un interes meschin din a-mi face din casatorie un scop in viata.
Daca ar fi sa analizam optiunile: 1. il cer eu, el zice da, ne casatorim si toata lumea e fericita
2. il cer eu, el zice nu, imi dau seama cum stau treburile si ca nu o sa fiu niciodata sotia lui, imi iau lucrurile si plec, cu posibilitatea de a cunoaste alti barbati mai buni, care ma vor cu adevarat
3. stau in continuare ca proasta, asteptand ca el sa se hotarasca si cand intr-un final o face (daca o face, existand si riscul ca dupa ce imi pierd timpul cu el, sa imi zica pa), o face din plictiseala, gen "haaaaiii sa te iau si pe tine", dupa ce deja au trecut cei mai frumosi ani si esti satula de toate.
4. varianta ideala (ceea ce se pare, ca nu e cazul de mai sus), in care el e baiat bun, te place, e indragostit si dupa un timp de cunoastere, te cere el, din proprie initiativa in casatorie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru raluk27):

Regresul este ca tu ai privilegiul de a fi ceruta si de a decide si renunti la el. daca e bou, de ce sa stai cu el? Daca tu vrei si el nu, mergi mai departe. Ca si daca il ceri tu, el n-o sa vrea mai mult, ci eventual o sa te refuze. Dragostea cu forta se cheama viol, iar casnicia cu forta nu se poate. daca te vrea, te cere. daca nu te vrea, fie te refuza cand il ceri, fie accepta la genul: ok, sa-ti fac si hatarul asta si tu renunti la privilegiile pe care le are o femeie in casnicie (sa fie sedusa si cucerita permanent).
dar pana la urma, ai dreptate: e privilegiul fiecarei femei, daca tu vrei sa renunti la el, cinte te poate opri?

| raluk27 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred. Cunosc n cupluri in care ea l-a cerut pe el, si au trait bine merci. De ce? Pt ca el: ori nu s-a gandit, ori e timid, ori nu il duce capul, ori nu are curaj etc. La o adica si faptul ca el te cere de nevasta, nu e tot o forma de presiune, un fel de dragoste cu de-a sila, daca e sa urmam rationamentul tau?
Cred ca renunti la acest "privilegiu" din momentul in care decizi sa te muti cu el si esti femeia lui. E ca si cum eu iti dau cheile de la un BMV nou nout si te las sa il conduci cand vrei, cum vrei, si cat vrei. Daca il ai la dispozitie, ti se da gratis, de ce l-ai mai cumpara? Si apoi, dupa ce l-ai folosit, ti se spune ca masina are un "privilegiu" ca tu sa o platesti. Corect ar fi sa nu fii lasat sa te urci la volan, pana nu dai banii. Stiu si ce-o sa spui, ca o femeie nu o poti compara cu o masina. Ba da, in cazul asta. Daca vrei "privilegii", trebuie sa le ai de la inceput, si sa te lasi cucerita cap-coada.Cand traiesti cu el, toata lumea stie ca orice femeie isi pierde putin din demnitate, si e cam nepotrivit sa mai vorbim de "privilegii".

| IloveME explică (pentru Brigaela):

Deci eu raman socata de ceea ce citesc aici!
Nnu stiu daca eu is o proasta si nu ma stiu exprima, daca eu is o inapoiata, nu mai inteleg nimic.nu stiu Brigaela c varsta ai,ai ajuns userul anului felicitari,dar sincer eu am pus o intrebare la care u nu m-ai ajutat deloc! incerci sa ma faci sa ma simt cea mai inapoiata femeie care exista curent!
In caz ca nu ai citit intrebarea,ne casatorim! deci el m-a cerut cu un vechi inel d al meu,vrea sa fiu nevasta lui,el a ales anul nu eu! si nu pentru ca eu l-am presat ci pentru ca vede ca eu is femeia potrivita pentru el!
Ii arat asta in fiecare zi! eu cand m-am mutat la el nu stiam sa fac decat cartofi prajiti si oua,chiar te invit la o masa sa vezi cat de mult m-am schimbat!
Da am si alte idealuri in viata,lucrez,incerc sa merg la cursuri sa ajung ceva mai mare in viata,dar acasa is femeia dulce care isi asteapta barbatul frumos acasa cu mancare si prajitura! cu o vorba buna si cu bratele deschise!
Deci sa revenim,chiar daca eu asteptam,momentul ala de craciun,de revelion etc,el nu stie chestiile astea,poate ma vezi o obsedata in privirea ta,eu nu FEMEIA trebuie sa fie foarte isteata in viata ca sa-si implineasca visurile! nu trebuie ca barbatul sa stie toate gandurile din capul ei,eu ceea c spuneam e ca nu m-a cerut inca cu un inel official,cumparat expres pentru ocazia asta,eu la asta ma refer nu ca iubitul meu nu ma vrea d nevasta! ne casatorim la anul,deci visul meu se implineste!
Brigaela,nu toate femeile gandim la fel, am multe vise printre care sa ma vad mireasa si pentru ca am intalnit baiatul viselor mele e ceva normal sa-mi doresc asta! poate tu nu vrei sa te vezi mireasa! poate tu nu vrei cassatorie si familie, dar asta nu inseamna sa renunt eu la visele mele! deci pentru o intrebare asta nu are rost sa ma judeci cum o faci! eu cred ca nu fac nimic gresit, cred ca doar lupt ca sa fac ceva si ca sa am ceva, si asta nu e doar obsesia de a ma casatori cum spui tu!
Repet nu toate femeile gandim la fel!

| IloveME explică (pentru Brigaela):

Deci raman socata cum ma judeci fara sa ma cunosti!
C vrei sa-ti povestesc toata viata mea! poate am un pot de munca mult mai bun decat al tau, poate am lucrat noapte sa pot invata ziua! poate am pus noapte capul pe perna dupa 2 noptii nedormite! poate fetele de varsta mea ieseu la discoteci impracate la moda pe cand eu lucram de noapte ca sa-mi pot platii scoala! scuza-ma nu multa lume se poate lauda cu asta! eu nu am avut pe nimeni sa-mi poarte pasii in viata, mama s-a dus saraca cand eu aveam 8 ani, taicamio nu o stiut sa ma faca prietena lui, credea ca totul se rezolva prin bataie!
Am ajuns in strainatete, puteam sa practic foarte usor vechea meserie a femeiii, dar nu eu mergeam la scoala si imi continuam studiile!
Multumita acum brigaela? deci nu judeca fara sa cunosti!

| IloveME explică (pentru raluk27):

Stai linistita raluk27 nu-ti mai bate capul! chiar te rog, nu are rost!
D la o simpla intrebare, uite la c s-o ajuns ( din parte brigaelei ma refer)
Multumesc din suflet pentru sustinere!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru IloveME):

Nu puteti accepta ca exista cineva care gandeste altfel, nu? Trebuia sa spui: accept numai raspunsuri in care ma laudati si spuneti ca sunt cea mai tare si eu ma abtineam. aici este un site pe care opiniile sunt libere, e pacat ca nu le poti face. Era o discutie in contradictoriu, ceea ce nu prezinta niic un rau, daca poti sa-i faci fata. Daca te sochezi asa de usor, trebuia sa spui din start.
Cat despre povestea ta de viata este trista, dar daca ti-o spun pe a mea e si mai trista. Insa eu n-o folosesc ca pe o scuza. Nu m-am gandit niciodata sa practic cea mai veche meserie si nici nu m-am gandit vreodata sa cred ca totul mi-e permis fiindca am reusit in niste conditii mai grele. Sunt oameni mai amarati de o mie de ori si in fata lor imi plec capul.

| mixxjim a răspuns:

Hai sa te incurajez: e posibil nici sa nu te ceara laughing E foarte posibil sa-ti spuna intr-o buna zi "hai sa ne-apucam de pregatit nunta". Stie cat de mult vrei asta, deci de ce sa te mai intrebe? Ar fi culmea sa-i spui nu laughing
Cunosc persoane care au facut asa, de-asta-ti spun. Daca este genul mai orgolios nu o sa faca el cum zici tu niciodata. Cunosc un cuplu au fost "prieteni" 10 ani de zile, acum sunt casatoriti, fara ca el s-o fi cerut-o, ci au facut cum am spus: i-a spus sa inceapa sa se uite dupa un restaurant pentru nunta. Oricum, chestia cu ocazia speciala pentru cerut mi se pare americanism, orice zi este la fel de potrivita pentru asta, orice zi este o ocazie speciala - traiesti, esti sanatos, iubesti si esti iubit, e foarte bine!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

-Buna.
Incearca sa nu bagi in seama sfatul lui Brigaela, ca ceea ce ti-a spus ti-a spus-o cu inima rea...din ce observ eu.Nu te necaji degeaba ca nu se merita, nu toti suntem blanzi si intelegatori insa nu mi se pare nici normal ca, spre exemplu, eu sa te fac pe tine (o necunoscuta, o straina de mine) sa te simti inferioara pentru o problema din viata ta personala (una comuna) care nu merita a fi judecata.Tu nu meriti sa fi judecata pentru simplul fapt ca iubesti, tu meriti un sfat!
Un sfat?
Asculta la ceea ce ti-a spus raluk27, cel putin ea a incercat sa fie intelegatoare si rezonabila.
-Numai bine.

NOname
| NOname a răspuns:

IloveME, probabil tocmai faptul că pari mult prea disponibilă şi dornică de a te căsători îl face pe iubitul tău să vrea să amâne acest eveniment, să-ţi facă puţin în ciudă şi să scape, asemenea unui copil ce boicotează, de sub influenţa ta. Posibil chiar, undeva în sinea lui, îl şi amuză toată această situaţie. Îi faci toate poftele, încerci să-l convingi că ai fi o soţie ideală, îi îndeplineşti toate dorinţele asemenea unui peştişor de aur... Acum cinstit, ce bărbat în toate minţile ar renunţa de bunăvoie la aşa ceva? Dorinţa ta de a-i fi mereu pe plac, de a-i intra în graţie îi dă puterea asupra ta, te poate controla foarte uşor, şi este normal (deşi dacă te-ar iubi, nu ar trebui să fie tocmai normal) că nu vrea să renunţe la această putere (ceea ce cam include căsnicia).

Sau poate aşteaptă să te maturizezi şi să înţelegi că dai o importanţă mult prea mare unui act, că nu acel act ar trebui să vă ţină împreună şi să servească drept garanţie, ci dragostea voastră, cunoaşterea şi înţelegerea reciprocă...
Poate aşteptă ca tu singură să renunţi la idee sau să-i mai laşi măcar un an, doi...de libertate, fără contract şi o viaţă planificată până la pensie (şi după).

Plus, un bărbat, de regulă, vrea să se simtă vânător, nu vânat. Iar cu disperarea care probabil transpare în atitudinea ta, fără să vrei, doar îl inhibi şi îl îndepărtezi (rişti chiar să vrea să exercite talentele sale de vânător în altă parte). Te-ai predat, cred eu, mult prea devreme, uşor şi de tot, fără ca el să aibă plăcerea de a te vâna, de a te curta, de a te cuceri (iar şi iar), de a se lupta pentru tine, de a se simţi bărbat...(depinde, desigur, şi de personalitatea lui. poate chiar din contră, îi foarte convine).

Iar personal, tot nu reuşesc să înţeleg de ce unele femei au această obsesie pentru căsătorie (vorbesc la modul general).
Prefer să ştiu că persoana iubită este cu mine pentru că mă iubeşte şi pentru că aceasta îi este dorinţa, zi de zi, clipă de clipă, nu pentru că este silită de un act (semnat cândva, din iubire (efemeră) sau îndrăgosteală, grabă, pasiune, interes, obligaţie, frică, inconştienţă...you name it).
Iar decât singurătatea în doi, care aproape inevitabil intervine mai devreme sau mai târziu în orice relaţie, mai bine o despărţire civilizată, relativ uşoară şi fără circ şi avocaţi. După părerea mea, doar copiii schimbă radical problema, binele, interesele lor trecând pe primul plan. Altfel însă, nu văd niciun motiv suficient de bun pentru a-mi limita libertatea şi a o limita şi persoanei iubite. Este o capcană cu două capete.

În locul tău m-aş mai gândi, IloveME. Nu te grăbi să iei o decizie, pe care este foarte posibil să o regreţi.

Dar, anyway, indiferent cum se vor desfăşura lucrurile în viaţa ta, mult succes. Să fii fericită (asta e tot ce contează).

| IloveME explică (pentru NOname):

Multumesc mult pentru sfat!

| IloveME explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Multumesc mult! pupici si ai grija de tine!

| IloveME explică (pentru VadTot):

In caz ca gresesti te anunt! inca nu-ti dau dreptate si cred ca nu ti-o voi da niciodata! si nici nu am sa te injur laughing laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru IloveME):

Nu ai pentru ce (sincer, mă bucur că nu te-am supărat fără să vreau, posed talentul ăsta). Sper să-ţi prindă bine.
Să fii iubită!

| FastAndFurious a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela te-am considerat altadata usor cinica ( chiar cand era vorba de sfaturi legate de sanatate).
Astazi insa ma identific total cu raspunsurile si logica ta. Este una a simplitatii si demnitatii, a bunului simt de fapt.
Daca el o vroia o cerea demult. Doar ea vrea sa fie maritata. Cand iti doresti sa te insori nu spui" da, peste 3 ani facem nunta". E doar o eschiva de a scapa de o decizie si de a prelungi status-quo-ul.
Ea vrea sa se marite, nu sa nu-l piarda; el vrea sa o pastreze fara sa se casatoreasca.
" Fie se impaca cu situatia, fie pleaca mai departe."
Asa e.

| VadTot a răspuns (pentru IloveME):

OK.Multumesc.Si scuza ma pe mine in caz ca am fost prea...vulgar.Mai ce sa zic Mult Noroc si incearca sa pui presiune pe el. Spune i ca roiesc multi Bondari prin jurul tau si e posibil sa te piarda!laughing)

Ps: Sa nu uiti sa ma chemi la nunta ok?laughing

| VadTot a răspuns (pentru IloveME):

Scuze am uitat sa ti mai spun ceva. Apropo el poate spune despre tine ca ..Esti fata visurilor lui?

| FastAndFurious a răspuns (pentru IloveME):

Iti place sa te amagesti asa incat schimbi si povestea de la prima pagina acum." El m-a cerut" fata de " cum sa-l fac sa ma ceara?"?!
Poate esti o companie placuta pentru el dar atat. Si cred ca esti si obositoare, insistenta, cauti sa te justifici cu viata ta, cu lupta ta, cu problemele tale care ar merita acest premiu: casatoria.
Uneori raspunsurile care ne ajuta( mai ales daca le-am cerut) pot fi neplacute, critice, dar e ca mersul la dentist. Doare dar ajuta. Daca ai primit replici inteligente si pertinente, alea sunt de la Brigaela. Reciteste-le si poate le dai curs.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru FastAndFurious):

Sunt adesea cinica din cauza experientei. dar nu e rau asta. cat despre logica: ea nu isi avea locul al intrebarea asta, doar ca eu nu mi-am dat seama la timp.

| IloveME explică (pentru VadTot):

Da chiar in fiecare zi imi spune acest lucru, si nu numai mie ci chiar si prietenilor!

| IloveME explică (pentru FastAndFurious):

Cand esti la 2000-3000 mi de km de familie si de lumea care vrei sa-ti fie alaturi nu poti sp ca te casatoresti de pe o zi p alta,zic eu! daca as fi acasa,am putea pregati tot intre timp,dar nu lucram aici si avem o luna la an vacanta,o luna in care sa venim acasa si sa pregatim tot.
Vreau sa va las clar, nu sunt o disperata si nici o slujnica! am cerut un sfat, pun pariu ca nu-s singura femeie care este in aceasta situatie! iubesc si ma simt iubita, la fel cum si eu fac chestii ca el sa se simta minunat, poate primesc inapoi de o 1000 de ori!
En fin!

| FastAndFurious a răspuns (pentru IloveME):

Nu era vorba de iubire ci de casatorie. Nu te vrea de nevasta.
Sa fii iubita!

| IloveME explică (pentru FastAndFurious):

Nu o schimb chiar deloc, doar ca m-a cerut cu un inel cumparat de mine.am pus ca avem nunta si intrebarea era cum sa fac sa ma ceara oficial! multumit/a?

| agathapurple a răspuns:

Daca bati apropo.uri si insisti o sa bata in retragere.
Nu o sa uite, nu.ti fa probleme.
Poate il sperie gandul la insuratoare dar ai rabdare.
Ar fi stupid sa.l pierzi pentru ca ai intins coarda.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru IloveME):

Cu placere si merci la fel.

| marcous a răspuns (pentru raluk27):

''Meschin e ceea ce face baiatul ala.''

Stai sa inteleg. O tine cu forta in casa? Ca daca nu, eu nu vad nimic meschin in toata treaba asta.

| raluk27 a răspuns (pentru marcous):

Meschin= incurca existenta unei persoane, o face sa isi piarda timpul
Pe principiul " nu te iau, dar nici nu te las". E ceva aproape sinonim cu minciuna, ceva ce voi barbatii faceti, sub scuza " sa ne mai cunoastem". PS: meschin in contextul asta, nu in Dex

| marcous a răspuns (pentru raluk27):

1) Ea nu-i face nicio favoare ca sta cu el. Intr-o relatie ambii parteneri sunt preocupati unul de celalalt
2) De ce trebuie s-o lase el? Ea ce asteapta? Daca nu-i convine poate sa plece oricand. Baiatul acela i-a oferit tot ce a putut sa-i ofere.

Vorbesti de parca ea i-ar face o mare favoare ca sta cu el, si el este obligat s-o si ia de nevasta. Pana una alta vad ca ea are unele interesewinking

| raluk27 a răspuns (pentru marcous):

Stii cum e chestia? Nu poti avea drepturi, fara a-ti asuma obligatii. Nu ii face nici o favoare lui? Te inseli. Incepand de la gatit, menaj, spalat, calcat, viata sexuala, sentimente, timp, cred ca pe termen lung ea a avut mai multe de oferit decat el. Si in general, cand partenerii convietuiesc x ani, si la un moment dat se despart, barbatii au mai putin de pierdut. Cred ca "interesele" ei sunt firesti. Daca el e baiat bun si pretinde ca o iubeste si ca i-a dat totul, de ce nu ar vrea sa isi petreaca viata cu ea? Asa cum consumi o prajitura, e normal sa o si platestihappy

| marcous a răspuns (pentru raluk27):

De cand si pana cand viata sexuala e o favoare pentru barbat? Ce, femeile nu-s mamifere? Sau am chiulit eu la cursul de biologie...