| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am o mare problema. Am 23 de ani si am nunta vara aceasta. Problema este ca m-a apucat o frica puternica acum, cu o luna inainte de nunta. Iubitul meu e foarte intelegator si mi-a propus sa mai amanam, pana cand ma voi simti comod. Dar nu vreau sa aman pentru ca stiu ca si mai tarziu ma voi teme. Oare este prea devreme sa ma casatoresc? Suntem impreuna de cativa ani si simt ca nu mi-am trait viata. Il iubesc si este o persoana minunata, nu imi vad viata fara el, dar parca ceva imi spune ca "ma leg la cap" prea de tanara, cu toate ca sunt stabila din punct de vedere financiar si am un viitor destul de sigur. Ce parere aveti? Ce ati face in locul meu? Cum ati gestiona situatia?

69 răspunsuri:
| Littledoctor26 a răspuns (pentru Hope1992):

Sa stii ca e super sexy si cel mai frumos barbat pe care l-am intalnit happy culmea, le are pe toate. Eu nu am vazut pe cineva mai bun ca el din nicio perspectiva. De asta mi se pare dubios ca nu stiu ce vreau. Sunt cu capul in nori...

| wildthing a răspuns (pentru Littledoctor26):

Cu mare placere! happy Referitor la acele ganduri, toata lumea le are! De ce stai atat sa le analizezi? Eu cred ca faci asta pentru ca esti un suflet curat, nu ai vrea sa le ai si te simti vinovata. E bine sa te simti vinovata, pentru ca asta inseamna ca tinzi catre perfectiune. Una peste alta, eu nu cred ca vei trada omul pe care-l iubesti.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru wildthing):

Exact! M-ai citit laughing ma simt efectiv vinovata pentru gandurile mele, ma simt o persoana josnica doar pentru ceea ce gandesc... nici nu incape discutia sa il tradez pentru ca m-as simti o persoana de nimic, mai bine sa traiesc nefericita si cu ideile mele stupide in cap decat sa devin o persoana lipsita de caracter. Mi-ar fi scarba de mine daca l-as insela. Mai bine ma inchid in camera singura o viata decat sa fac vreun rau cuiva... Mereu ma chinui singura cand gandesc ceva negativ, am senzatia ca sunt un om rau si evit cat pot sa fiu asa sad

| wildthing a răspuns (pentru Littledoctor26):

Uite aici ai spus ceva ce nu mi-a sunat tocmai bine: "mai bine sa traiesc nefericita si cu ideile mele stuide in cap". De ce sa fii nefericita? Iti doresti sa fii cu alti barbati atat de mult incat crezi ca ai fi nefericita daca el ar ramane singurul barbat din viata ta? Crezi ca ai fi nefericita daca te-ai marita cu el?

| Littledoctor26 a răspuns (pentru wildthing):

Nu. Nu cred ca as fi nefericita. Dar daca as avea de ales intre a-l insela si a fi nefericita, as alege propria nefericire in loc sa fac rau cuiva si sa devin o persoana josnica. Nu stiu cat de clar am explicat ceea ce voiam sa spun. Tocmai, ma face fericita, e un om care chiar stie sa ma bucure prin tot ce face. E atat de amuzant, de atent la detalii. Chiar ma face fericita. happy Dar ma simt inca necoapta putin, nu sunt sigura pe deciziile pe care le iau in general, in ultima vreme, nu e vorba numai despre relatie. In domeniul in care lucrez, am inceput inca de la varsta de 6 ani sa progresez pentru a atinge performantele de astazi. Dupa atata timp in care am facut asta, ma intreb daca nu cumva am gresit. Imi place mult ceea ce fac, castig super bine inca de la 17 ani, insa ma intreb cum ar fi fost daca as fi facut altceva in viata. Cred ca e o problema generala asta cu intrebarile, pe care trebuie sa o deslusesc... sad

| wildthing a răspuns (pentru Littledoctor26):

Exact cum spuneam, esti un suflet curat...si esti si foarte norocoasa. Ai parte de un partener care te iubeste, pe care-l iubesti, care te face fericita! In plus, nu stiu cu ce anume te ocupi, dar spui ca faci ceea ce iti place si spui ca ai inceput sa castigi multi bani inca de la 17 ani...deci trebuie sa fie ceva spectaculos. De ce esti asa preocupata sa fii "coapta"? Nu esti sigura pe deciziile tale? Dar cine este? Ia lucrurile asa cum iti vin, bucura-te de ele, nu te mai gandi la "ce ar fi fost, daca?". Viata a fost generoasa cu tine. Accepta-i darurile si traieste-o frumos, curat!

| MetisuI a răspuns:

Inseamna ca nu e alesul

| MetisuI a răspuns (pentru Littledoctor26):

Ce manipulata pari

| Drimmero a răspuns (pentru Littledoctor26):

Daca te simti necoapta de ce ai planuit sa va casatoriti? casatoria nu e chiar asa o joaca de copii, are si ea unele resposabilitati. Mai bine vorbeste cu el sa amanati, nu prea esti ferm convinsa ca vrei o casatorie cu el, iar mai mult decat atat nu vrei casatorie in general dupa acum, e si firesc, ai doar 23 de ani.