| antonia0910 a întrebat:

Am un prieten de 4 luni. Mi-a spus ca tine la mine insa eu simt ca nu ma respecta, nu-mi da atentia pe care o vreau. Are un prieten bun si merge mai mereu la el, seara. S-a intamplat si de 4-5 ori pe saptamana. Chiar simt ca ma neglijeaza deoarece cand e cu el nu prea vorbim, nu simt ca vrea sa ma cunoasca cu adevarat, ca exista comunicarea aia deschisa. Parca nu vrea sa il dezamageasca si mereu sunt impreuna. Sunt ca fratii. Dar eu sunt iubita. M-a mintit cu un lucru, s-a vazut cu fosta lui prietena si am aflat mai tarziu. Ma simt aiurea de multe ori cand sunt cu el, as vrea sa ma simt increzatoare. De aceea sunt si geloasa. Ce spuneti, cum sa ma port? Va rog raspundeti. Multumesc

61 răspunsuri:
| antonia0910 explică:

Am uitat sa specific ca a fost si violent si mai mereu fac ca el. Imi place de el, tin la el dar uneri parca ma simt bataia lui de joc desi nu o face special. Consider ca daca tine la mine trebuie sa doreasca sa vorbeasca, sa ma cunoasca. Poate e prea devreme ceea ce cer? Am mai exagerat si eu cu unele lucruri dar asta s-a intamplat pentru ca nu am incredere totala in el. Daca ar fi sa ne despartim, nu i-ar fi asa greu.Asa am simtit.Eu fara sa vreau incep sa plang mai mereu cand ma supara.Ne certam prea des, dar de multe ori cearta pleaca pentru faptul ca nu imi da atentie.

| GeosBIOS a răspuns:

Nu inteleg de ce unii oameni cauta mereu ca altii sa judece pentru ei. Pai daca nu te simti bine in compania lui, ce poti sa faci decat ca trebuie sa-ti vezi de drum. In astfel de cazuri nu exista niciun viitor, iar daca se ajunge la un viitor s-ar putea sa regreti enorm, adica nu mai bine este sa-ti vezi de treaba?

Esti tu sigura ca la un prieten bun se duce si nu la vreo prietena "buna". Din moment ce-si pierde mai mult vremea cu ala decat cu tine explicatia poate fi: fie-i pe invers, fie tu pentru el nu reprezinti prea mult si nu urmareste altceva decat sa te aiba pentru o noapte, fie nu la un prieten se duce cat se duce la o prietena. Dupa cum vezi niciunul dintre cazuri nu este prea favorabil.

| Ramo80 a răspuns:

Eu iti dau un sfat, rupe relatia asta ca nu e normal sa se intample asa ceva! Tu nu vezi ca-ti face rau fizic si psihic? Te rog, nu ingrosa randurile femeilor care suporta multe din partea partenerului doar pentru ca...il iubesc. Esti tanara, ai mai multe pretentii de la viata! O iubire trebuie sa te faca sa zambesti, sa te simti ocrotita, sa fie umarul pe care te poti sprijini la orice ora din zi si noapte, sa te faca sa visezi frumos... Daca te iubea, vroia sa fie langa tine tot timpul, sa-ti stie durerile, sa te alinte, sa te stranga in brate si sa-si deschida sufletul in fata ta. Te ignora, nu comunica cu tine, te minte si e violent! Ce ar lipsi din toate astea? Balanta cu defecte si calitati se inclina tare in partea defectelor! Iti spun ca surioarei mele, nu suporta bataia de joc! Nu te merita nici o secunda! Ai mai mult curaj sa iei deciziile potrivite pentru binele tau! Pupic!

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Nu,se duce sigur la un prieten. Vorbim prin mesaje, la telefon. DUpa 12-1 nu stiu ce face. Imi place de el,ma simt bine in compania lui dar are momente in care ma face sa ma simt aiurea, pare ca se plictiseste cu mine. As fi vrut sa am o relatie mai speciala cu el. Prietenul asta al lui, a fost plecat o saptamana si atunci a avut timp altfel pentru mine. Nu prea ne-am mai certat. Nu stiu cum sa vorbesc serios cu el pentru ca mereu e pus pe glume. Voiam sa aflu parerea voastra

| antonia0910 explică (pentru Ramo80):

Da,chiar ma consum. da, ai dreptate,as dori sa isi deschida sufletul in fata mea altfel. Sunt trista. Poate sunt eu prea sufocanta? Sa fiu mai indiferenta? Insa nu ma pot abtine sa nu ii reprosez ca nu are timp de mine si de aici ne certam. Am fost la doctor si a si uitat, nici nu m-a intrebat ce am facut, cum ma simt. Am si plans din chestia asta. Nu ii convine sa merg la o prietena pe principiul ca vin si baieti. Nici sa ma vad cu fosti colegi iar acum el are reuniune de clasa. Am 20 de ani iar el 22

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

Pai hai sa-ti explic un lucru. Din cate ai relatat tu, se pare ca-i genul de individ prefacut, care in majoritatea timpului iti vinde o anumita imagine despre sine, insa uneori se pictiseste si el de teatru si-si da arama pe fata. Daca spui ca mai este si violent si nu te respecta, hai ca-ti mai explic un lucru, dragoste adevarata fara RESPECT nu exista. A spune ca iubesti pe cineva, fara a-l respecta inainte de toate este un nonsens.

Si ce daca vorbiti prin mesaje, crezi ca nu poate sa fie la una si prin mesaje sa-ti spuna ce de fapt el e in alta parte. Hai mai, ca-i la mintea copiilor.

| Dady1207 a răspuns:

Sincer daca nu te respecta si nu iti acorda atentie...petrece mai mult timp cu prietenul lui nu merita... sfatul meu e sa vorbesti cu el sa vezi ce spune si daca nu iti da un motiv bun gasesteti pe altcineva:X

| Dady1207 a răspuns:

Clar daca a fost violent cu tine nu merita.gasesteti pe altcineva ...pentru ca asa iti va face mereu.eu te inteleg ca ti la el dar nu merita

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Da,stiu ca poate fi oriunde numai ca vorbim la telefon si se aude si prietenul lui pe fundal. In fine. Da, intr-adevar,dragostea fara respect nu exista. Mereu ii reprosez ca nu ma respecta,ca pare plictisit. Uneori daca sunt la el sta si se joaca gta sau poker. Ma simt tare urat. Ultima oara am plans foarte mult si a doua zi am fost mai respingatoare cu el. S-a suparat incat nici nu a mai vb de ieri pana azi cand i-am trimis eu un sms la care bineinteles a raspuns tare greu. Chiar am fost foarte cuminte de cand sunt cu el,n-am mai iesit in club fara el,nici cu prietene care stiam ca vin cu baieti. Stiam ca il deranjeaza. Am zis sa fac lucrurile astea pentru ca imi doresc o relatie cu el si constiinta nu m-ar fi lasat sa-l mint. Chiar e violent,m-a tras de par si m-a imbrancit, m-a muscat. Rar isi cere scuze, e prea orgolios si ambitios. Chiar simt nevoia sa vorbesc cu cineva sa-mi spuna parerea lui obiectiva din ceea ce zic eu

| antonia0910 explică (pentru Dady1207):

Da,e violent. Nu sunt proasta,imi dau seama ca nu este bine ceea ce se intampla. Dar nu stiu cum face si mereu ma face sa il iert. De exemplu,cu mine rar a petrecut o zi cap coada. CU prietenul lui mereu. CU el are subiecte de vorba, eu par ca il plictisesc. SI cand vad asta ma inchid in mine si intru in depresie. Daca se poate s-ar muta la prietenul lui. Mereu imi zice ca nu face nimic rau. Dar pentru mine e suficient ca nu vorbim. Perioada asta trebuia sa fie cea mai frumoasa, sa ne dorim sa fim unul cu altul. Sunt prea sufocanta?

| antonia0910 explică (pentru antonia0910):

As fi vrut sa ma iubeasca pe mine, nu sa ma placa doar fizic.sadsadsad

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

"Chiar e violent,m-a tras de par si m-a imbrancit, m-a muscat. Rar isi cere scuze, e prea orgolios si ambitios."

Vai de mine, pai de ce ai mai stat si pana acum cu el? Cum poti sa permiti unei astfel de lepre sa-si bata joc de tine. Barbatul care da intr-o femeie sau un copil, care prin natura sunt mai putin inzestrati fizic decat el, este un las si un nemernic fara egal.

Ce vezi tu la el nu este ambitie, e doar tupeu. Iar tupeul poate ca intr-o tara ca Romania, intr-adevar iti deschide destule usi, dar niciodata alea care trebuie si cu atat mai mult este clar ca trebuie sa-ti vezi de drumul tau.

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

"Da,e violent. Nu sunt proasta, imi dau seama ca nu este bine ceea ce se intampla. Dar nu stiu cum face si mereu ma face sa il iert"

Se cheama ca te fraiereste, manipulandu-te emotional. Exemplul tipic de om prefacut, din cate pot sa-mi dau seama.

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

El spune ca faptul ca m-a tras de par, ca a aruncat cu lucruri in mine si tot ceea ce tine de ce a facut el, nu este bataie. Se enerveaza, se supara si imi arata chestia asta prin comportament daca aude ca sunt undeva. Era in zona la mine si in loc sa ma sune pe mine sa imi zica sa ne vdm si-a chemat 2 prieteni si mi-a mai si zis. Nu ma deranjeaza ca nu ma conduce, dar s-a intamplat sa ma lase singura la ore tarzii. Nu trebuia sa vina cu mine pentr ca intelgeam, dar gestul, sa fie politicos. In schimb, vrea sa ma machiez ca asa imi ies in evidenta si mai mult trasaturile. De revelion am avut vanatai pe brat de la muscaturile lui sad

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Scriu repede pentru ca sunt multe idei in mintea mea si de aceea poate scriu cu greseli sau incoerent. Scuze. Am incercat mereu sa fiu politicoasa si sa nu deranjez. Nici nu e romantic, nu ma simt relaxata cand sunt cu el sad

| Dia007 a răspuns:

Draga Antonia,
Am citit atat ce ce scris mai sus, cat si ce au scris ceilalti si raspunsurile tale pentru ei. Imi pare rau ca treci prin toate astea si imi pare rau ca o fata finuta are de-aface cu cineva care nu o pretuieste pentru cine este.
am inteles ca iti este greu si stiu ca ti-ar fi de mii de ori mai greu sa te gandesti sa te desparti de el. Ceea ce scrii si cum scrii o spune foarte bine. Tu nu vrei sa iti in calcul despartirea ci vrei o solutie pentru a fi iubita, a fi respectata, a fi alintata si apreciata de baiatul cu care esti tu acum si nimeni altul.
Antonia, rar persoanele se schimba si trebuie sa fie ceva foarte marcant in viata lor ca sa realizeze ca trebuie sa se schimbe. La cum relatezi tu lucrurile pana si tu ti-ai dat seama ca nu te respecta si nu vei avea parte de ce sufletelul tau isi doreste. E violent? De ce ii permiti? Trebuie sa stii dupa prima palma, prima paruiala lucrurile se vor repeta cu siguranta. Nu te injosi. Lasa-l. Daca tine cu adevarat la tine si te iubeste, se va schimba, daca nu, sincer, si o sa ti-o spuna majoritatea, nu se merita.
Invata sa te apreciezi si nu te subestima pentru o persoana care pana acum se pare ca nu ti-a facut viata tocmai roz.
Ai incredere in tine si ai incredere ca intr-o zi vei avea parte si de acel "print calare pe un cal alb" pe care toate il asteptam. Ce e cel mai important: respectul. In primul rand sa te respecti tu pe tine si sa nu permiti nimanui sa te injoseasca, sa te raneasca (fizic sau sufleteste) si in al doilea rand sa fii respectata si sa simti ca esti respectata.
Sper sa alegi ce e mai bun pentru tine. Sa ne spui ce ai hotarat (indiferent cand vei lua hotararea). Sper sa o faci cu intelepcune si sa pui binele tau inainte de toate.
Eu te imbratisez cu drag si iti doresc din tot sufletul happy zambet pe buze
Dia

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

"El spune ca faptul ca m-a tras de par, ca a aruncat cu lucruri in mine si tot ceea ce tine de ce a facut el, nu este bataie."

Mai fata, da voi ce varsta aveti? Niste oameni maturi, peste 18 ani ceea ce presupune ca s-au copt putin la minte, nu mai fac asa ceva decat daca au intentii foarte ostile unii fata de ceilalti. Si eu pot sa-ti spun ca-s Bill Gates, ma crezi?

"Nu ma deranjeaza ca nu ma conduce, dar s-a intamplat sa ma lase singura la ore tarzii."

Zau, nu-i pasa de tine si se pare ca nu urmareste decat sa se foloseasca de tine cumva, cel mai probabil pentru sex. Si pentru asta iti mai vinde din cand in cand ce stie ca probabil vrei tu sa auzi, practica ce poarta numele de abureala sau vrajeala.

| Dia007 a răspuns:

Personal sunt de acord cu ce a spus GeosBIOS pana acum. Antonia, nu mai pierde nici o secunda si mergi mai departe. Numai tu poti face in asa fel incat sa iti faci viata mai frumoasa si cu siguranta, a avea viata mai frumoasa e sa mergi mai departe, FARA EL.

| antonia0910 explică (pentru Dia007):

Multumesc! El spune ca de cand e cu mine se cearta prea des. Dar certurile pornesc de la indiferenta lui. Da,as fi vrut sa raman cu el pentru tot ce s-a intamplat. Mi-a zis ca sunt a doua lui relatie serioasa. Dar daca e asa serioasa nu trebuia sa fie si el altfel? Sa isi doreasca sa petreaca timp cu mine? El spune ca daca il plac nu trebuie sa il schimb,dar el are niste apucaturi urate. Nu cred ca vreau sa il schimb in rau ci in bine. Mi-a mai zis ca daca m-ar vedea cu un alt baiat as intra in spitalsad ceea ce nu s-ar intampla pentru ca nu-mi trebuie alt baiat. Uneori ma simt inferioara lui. Nu vreau sa par infumurata dar au fost baieti care s-au dat la mine de fata cu el. Cu toate astea simt ca lui ii trebuie ceva mai bun,nu stiu de ce am sentimentul asta al inferioritatii, nu am incredere in mine, nu stiu ce estesad ma simt umilita. S-a intamplat sa fug dupa el la metrou sa ii zic sa nu ne despartim. Voia sa ne despartim pentru ca nu sunt intelegatoare cu iesirile lui noaptea.

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Nu vreau sa cred ca ma abureste sad Am constatat ca nu ii pasa de mine. M-a lasat singura la 10 30 sa ajung acasa si avea timp sa prinda metrou. Dar era prietenul lui cu noi si a plecat cu el. Uneori il simt sincer. M-a prezentat parintilor lui,sunt prima fata care a dus-o acasa. Dar nu ii inteleg comportamentul cand e cu mine, de ce nu vorbeste cu mine, ma simt ignorata si umilita. Multumesc pentru sfaturi. Sper ca n-am exagerat in ce povestesc sau m-am repetat.Asta pentru ca sunt dezamagita si scriu cum imi vinesad

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

El este al doilea baiat cu care am avut relatii.De aceea nu vreau sa ma despart de el, vreau o rezolvare a situatiei, nu stiu cum sa vorbesc cu el cat mai serios. Sau cum sa fiu mai indiferenta. Daca voia doar sex m-ar fi lasat pana acum.zic eu. Nu ii inteleg comportamentulsad

| antonia0910 explică (pentru Dia007):

O sa vorbesc cu el. El spune ca sunt exagerata, dar sunt asa din cauza faptelor lui.sad

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

"Nu vreau sa cred ca ma abureste sad Am constatat ca nu ii pasa de mine."

Asa, si daca iti spune ca tare mai tine la tine, dar de multe ori se arata indiferent fata de tine asta cum se cheama? Ca dupa mine se cheama exact abureala in toata puterea cuvantului.

"nu stiu cum sa vorbesc cu el cat mai serios. Sau cum sa fiu mai indiferenta. Daca voia doar sex m-ar fi lasat pana acum.zic eu."

Nu ai ce sa vorbesti cu el cat mai serios, fiindca el nu te ia in serios, doar spune ca o face si tu repede il crezi, chit ca nu ai niciun motiv sa o faci. Nu cred ca ai priceput cum sta treaba. Tu pentru el reprezinti o sursa sigura de sex, deoarece tu fiindca ii ierti multe el a inceput sa te vada ca fiind extrem de naiva si credula, de aceea profita din plin de tine. Cred ca in sfarsit m-am facut inteles.

| Dia007 a răspuns (pentru antonia0910):

Nu stiu ce sa-ti spun. Deja ti s-au prezentat unele lucruri din partea celor care ti-au raspuns. Toti ti-au spus acelasi lucru: sa te desparti de el. Antonia, daca as fi in locul tau, sa imi faca mie toate astea prietenul meu, i-as intoarce spatele in secunda doi. Esti frumoasa, esti despteapta, ai toata puterea in mainile tale. Nu lasa un amarat de baiat sa iti dicteze ce sa faci. Daca ar fi inteligent baiatul, ar fi mereu cu tine, asta inseamnand sa se integreze in grupul tau de prieteni si in felul asta ar fi sigur ca esti numai a lui si in aceeasi masura sa te introduca in grupul lui de prieteni. Nu e prea desptept baiatul, dar destul de istet incat sa profite de naivitatea ta.
E vorba aia la noi la romani: "daca iti spun mai multi ca esti beat, inseamna ca trebuie sa te duci sa te culci". Se aplica si in cazul tau in sensul ca ai mai multe pareri care sunt aceleasi si anume sa te desparti de el. Sunt sigura ca nu numai cu noi ai vorbit ci si cu prietenele tale si sunt de aceeasi parere.
Am 25 de ani si am treecut prin multe si am dat si peste persoane ca prietenul tau. Nu am ezitat o clipa si am refuzat sa fiu in preajma unor persoane de genul asta care sa te faca sa te simti mica mica mica de tot.
Nu! Asta trebuie tu sa inveti! Sa spui "NU"si sa intelegi odata pentru totdeauna ca meriti mai mult!
:*

| Dia007 a răspuns (pentru antonia0910):

Ce spui tu ca ceri de la el e prea putin! Si la cat de chinui tu sa fie bine si la toate tampeniile pe care le face el, iti mai repet o data, nu te merita, nu de injosi si lasa-l. Tu iti vei gasi la un moment dat un prieten care sa te apecieze sa te faca sa te simti cea mai minunata femeie care a existat vreodata, iar el va primi exact ce merita.
Fii despteapta, alege cu cap, nu il lasa sa triumfe in fata ta. Chiar simt ca nu merita tot ce ii oferi si TU, tu nu meriti ce face el cu tine!
Lumea asta este plina de baieti Antonia si cel putin jumatate din ei sunt persoane minunate, sincere, care te vor pretui pentru ce esti si iti vor oferi ce meriti!
Meriti mai mult decat ce ai tu in relatia asta de 4 luni!
Mergi mai departe!

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Cand ne-am mai certat ( din vina lui) s-a intamplat sa vina la mine iar explicatia lui a fost ca ma iub, ca tine la mine. Nu vreau sa cred ca profita de mine pentru chestia aiasadsadsad i-am si zis dinainte, ca pentru asta sunt atatea fete. El spune ca ar fi mers relatia daca eu nu ii reprosam mereu ce nu face bine.sad

| antonia0910 explică (pentru Dia007):

Da,chiar incerc sa nu ii gresesc,am vrut sa invatam amandoi in sesiune,dar prefera sa s joace pe calculator. Nu ma intreaba de examene,de facultate de cum ma simt. Nu vreau sa ii zic eu si sa faca asta in obligatie. Mi-a s fi dorit sa porneasca de la el. Mai zic ceva ce nu am zis,el fumeaza joint uri,iarba. Si uneori se intalneste cu mine fumat si rade intr-una,simt ca ma ia la misto. Apoi el se supara ca de ce sunt suparacioasa. Da, lumea e plina de baieti, dar parca nu imi mai trebuie daca nu o sa mai vorbesc cu el. Cel putin nu acum sad

| antonia0910 explică (pentru Dia007):

Ma bucur ca prietenul tau se poarta frumos cu tine:* din moment ce ai zis ca in secunda 2 i-ai intoarce spatele. Eu am 20 de ani. Vreau sa dobandesc o incredere in mine, dar nu superficialasad sa nu mai ma simt asa neinsemnatasad Multumesc pentru sfaturi

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

"Cand ne-am mai certat ( din vina lui) s-a intamplat sa vina la mine iar explicatia lui a fost ca ma iub, ca tine la mine"

Mda tine la tine, dar te lasa pe strazi in puterea noptii. Hai zau...

"Nu vreau sa cred ca profita de mine pentru chestia aiasadsadsad i-am si zis dinainte, ca pentru asta sunt atatea fete"

Dupa ce ai relatat mai sus, la cat respect are pentru tine, sunt convins ca tare te-a mai luat in serios.

"El spune ca ar fi mers relatia daca eu nu ii reprosam mereu ce nu face bine"

Exemplul tipic de barbat tupeist si plin de sine.

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Da,ai dreptate, e plin de sine si cu un tupeu fantastic sad