| antonia0910 a întrebat:

Am un prieten de 4 luni. Mi-a spus ca tine la mine insa eu simt ca nu ma respecta, nu-mi da atentia pe care o vreau. Are un prieten bun si merge mai mereu la el, seara. S-a intamplat si de 4-5 ori pe saptamana. Chiar simt ca ma neglijeaza deoarece cand e cu el nu prea vorbim, nu simt ca vrea sa ma cunoasca cu adevarat, ca exista comunicarea aia deschisa. Parca nu vrea sa il dezamageasca si mereu sunt impreuna. Sunt ca fratii. Dar eu sunt iubita. M-a mintit cu un lucru, s-a vazut cu fosta lui prietena si am aflat mai tarziu. Ma simt aiurea de multe ori cand sunt cu el, as vrea sa ma simt increzatoare. De aceea sunt si geloasa. Ce spuneti, cum sa ma port? Va rog raspundeti. Multumesc

61 răspunsuri:
| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

El spune ca daca merg singura ce are? ca si el face la fel. M-a chemat tocmai in regie sa ne vedem si la 10 30 aproape 11 iar m am intors singura sad

| Dia007 a răspuns (pentru antonia0910):

Antonia, nu e musai sa te desparti de unul si sa sari in bratele primului aparut in cale. Cu atat mai mult, invata din experienta asta si cauta ce e mai bun pentru tine.
Uneori e mai bine sa fii singur. Poti face ce vrei, cand vrei, iar dragostea si aprecierile ti le iei de la parinti (ei intotdeauna te vor iubi, indiferent de cum te simti intr-o zi), de la prieteni (si ma refer la prietenii adevarati), de la colegi (de ce nu).
Important in toate astea e sa te simti tu bine. Ma doare sufletul sa stiu ca exista undeva in Romania o fetita frumoasa, dulce, finuta, care este nerespectata!
Eu am incredere ca o sa faci ce trebuie!
Sa ne mai scrii! Cred ca si eu si Geo (eu cu siguranta da) vom fi alaturi de tine!

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Credeti ca nu pot salva nimic? Adica sa vorbesc cu el si sa il fac sa inteleaga? Eu asta as vrea. daca nu.realizez ca nu vom mai avea multe zile impreuna

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

Antonia acum sa-ti explic unde bateam inca de la bun inceput. Daca tu continui sa-i ierti atatea si se ajunge intr-un final la treburi mai serioase, casatorie sau aveti un copil impreuna, eu iti garantez ca el nu se va schimba niciodata, deoarece este clar ca nu tine la tine si te abureste la ordinea zile, apai sa stii mai Antonia ca oricat de greu are sa-ti fie dupa aceea, fiindca nu ai vrut sa casti ochii cand mai puteai face ceva, iti vei merita soarta.

Toate cele bune si sa ne auzim de bine.

| antonia0910 explică (pentru Dia007):

Nu o sa sar in bratele altuia imediat pentru ca nu vreau sa imi bat joc de mine sad nu am avut multe relatii. Mi-a placut de el si de aceea m-am atasat. Cred ca daca as fi singura m-as focusa sa invat mai mult. Stiu, parintii ne vor iubii asa cum suntem indiferent de situatie. Multumesc pentru sfat, o sa va scriu multumesc!

| GeosBIOS a răspuns (pentru antonia0910):

Pai dupa cum spunea si Dia007 mai sus, mai bine singura o viata intreaga decat alaturi de o persoana care-ti face fiecare zi din viata iad.

"Credeti ca nu pot salva nimic?"

Da ce-i de salvat? Tu crezi ca iubirea merge asa pe carpeala, o peticesti pe aici pe colo? Ori este ori nu este. Crede-ma ca mai mult merita sa salvezi lupii si rechinii, chit ca risti sa ramai fara o mana sau un picior, decat astfel de specimene care-ti vor manca intreaga viata.

| seby4music a răspuns:

E gay.

| NatureSelf a răspuns:

Ar nevoie de atentie si intelege, o fi cu tine si poate nu ai uitat-o pe fosta. Iar de la prietenul lui simte atentia necesara, si intelegerea.De asta are el nevoie acum de un sprijin.

| antonia0910 explică (pentru GeosBIOS):

Scuze,aseara mi-era somn. Ma gandeam doar ca ar putea el sa fie altfel, sa tina la mine cu adevarat. El da vina pe mine pentru tot ce se intampla sad Ca de aceea ne certam, ca sunt neintelegatoare. Dar daca si el era altfel sigur nu mai eram asa. Vreau sa vorbesc cu el sa-i zic ce am de zis dar nu o sa-si vada niciodata vina. O sa ma departez de el cat de mult pot sad

| antonia0910 explică (pentru seby4music):

Nu,nu e gay. Numai ca are mereu subiecte de vorbit cu acel prieten si se inteleg foarte bine.

| antonia0910 explică (pentru NatureSelf):

Mi-a zis ca nu mai simte nimic pentru fosta. Da, cu prietenul lui face mereu tot felul d lucruri. Dar si eu il intelegeam si chiar mi-as fi dat silinta sa-l ajut la tot ce puteam

| NatureSelf a răspuns (pentru antonia0910):

Nu stiai ca o relatie, mai ales iubirea, e vorba de dragoste, intelegere, si compromis, cate calitati ai indeplinit tu? apai asa sunt baieti.

| antonia0910 explică (pentru NatureSelf):

Pai eu mi-am dorit sa ma respecte, sa-mi acorde atentie. Cred ca asta inseamna pasul spre iubire. Sa petrecem timpul impreuna, sa comunicam. Eu mi-am dorit lucrurile astea. Poate ca si el dar nu a dovedit. Mai mereu a pus mai sus pe prietenul leu.

| NatureSelf a răspuns (pentru antonia0910):

Tu nu stii cat de mult inseamna un prieten? Adica hai sa-ti explic, renunti la prieteni adevarati pentru femei, sau marog invers, fetele renunta la p[rietene] pentru iubit.Relatia se termina odata, ca a venit prea repede. si atunci ai abondonat prieteni? Gandeste si tu ca si cum ai fii in locul lui.

| Lamaitzza a răspuns:

Ce groaznic lucru traiesti oh go on Iubitul tau nu cred ca se poate numi om. serios, adica te calca in picioare practic,fa cumva si scapa de el cat poti de repede,adevarat,iti este greu dar nu este bine pentru tine,suferi o luna, doua un an noua, dar nu toata viata.Cu ajutorul lui Dumnezeu vei gasi pe alt cineva care sa iti dea haina de pe el cand e frig afara, care sa e alinte si sa te iubeasca, si sa te respecte desigur.Prietenul tau va suferi mult datorita comportamentului sau,cand isi va da seama ca viata e mai mult decat jocuri,prieteni si bautura, atunci va suferi. In primul rand,lucrul pe care nu este corect sa treci este faptul ca te-a lovit,asa ceva nu ar trebui sa fie permis,nici de un fir de par nu ar fi trebuit sa iti smulga,si daca s-a invatat asa, apoi.nu se mai schimba,in rest sunt de acord cu ce au zis toti ceilalti,si sa stii ca mai cunosc un caz,o fata care a fost batuta la o petrecere de iubitul ei pentru ca nu vroia sa il pupe,intamplarea a facut sa fiu si eu acolo, iar mama sarbatoritilor(eram la o aniversare) a vorbit cu fata si i-a spus ca daca face asa, asa va face mereu si toata viata si tot timpul, si mama lor are vreo 40 de ani, deci stie ce zice.In plus parintii tai ce zic? Nu cred ca le place sa te vada asa cum esti.Asculta-ne si scapa de el cat mai poti! :* Si o sa iti mai dau un citat poate te ajuta, sa intelegi ceva din el.

Sa nu faci femeia sa planga, pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile.
Femeia a fost facuta din coasta barbatului, nu din picior, ca sa fie calcata, nu din cap, ca sa-i fii superior.
Ci dintr-o parte, ca sa fie egala cu tine, de sub mana, ca sa fie protejata de tine si langa inima, ca sa fie iubita de tine!

| IuliutzàThà a răspuns:

In primul rand nu cred ca meriti asa ceva. Odata ce iti face astfel de faze nu ar trebui sa mai ramai cu el. Intr-un fel il lasi sa profite de bunatatea ta. Daca chiar tine la tine trebuie sati acorde o gramada de atentie sati dovedeasca cu adevarat ca te iubeste nu sa te lase deo parte de parca ai fi invizibila. In al doilea rand daca nu exista comunicare nu exista nimic. Trebuie sa discutati mai des despre cuplul vostru. Incearca sa devii mai indiferenta si vezi ce reactie are. Daca vezi ca nul intereseaza schimbarea ta de caracter lasa-l balta nu e genul tau.winking

| Ramo80 a răspuns (pentru antonia0910):

Am citit tot ceea ce ai spus tu aici. Asa cum spune si Dia007, tu cauti o solutie pentru rezolvarea problemelor din relatia ta. Eu cred ca, din pacate, un rau nu se schimba niciodata in bine, ci doar din rau in mai rau. Toti ti-am spus parerile noastre si ca o concluzie ar fi sa rupi relatia asta acum pana nu e prea tarziu. Nu as vrea sa se ajunga la situatii extreme, e pacat de tine. Dupa cum ai spus, esti o fata frumoasa, isteata, cu multa dragoste de oferit, cu sacrificii pentru persoana iubita. Si te intreb, ce primesti in schimb de la el? Nimic...Tu ii accepti multe si faci multe pentru el, nu te-ai gandit ca poate tocmai asta este motivul pentru care e cu tine? Ca esti disponibila mereu si iertatoare? Iar atitudinea lui fata de tine(ca te-a lasat singura seara sa te intorci acasa, ca nu l-a interesat sanatatea ta, violenta lui) nu-ti pun niste mari semne de intrebare? Sa stii ca si eu sunt o femeie cicalitoare, vreau toata atentia partenerului, uneori sunt chiar enervanta(recunosc) happy, dar am o relatie ce dureaza de 8 ani si jumatate, el m-a inteles, asa m-a cunoscut, dar ne oferim reciproc iubire, sinceritate si intelegere. Asa e normal, ce dai sa si primesti! Eu as vrea ca tu sa intelegi un singur lucru din tot ce am spus noi aici, ce traiesti tu nu e normal si ar fi bine sa te gandesti mai mult la vorbele noastre. Curaj, ia atitudine si fa ceva bun pentru inima ta! Ai grija de sufletul tau! Pupic!

| antonia0910 explică (pentru NatureSelf):

Ba da,stiu ce inseamna un prieten,dar m-as fi bucurat sa imi acorde si mie cat timp ii acorda lui,macar jumatate. E ca si cum ar fi in relatie cu acel baiat nu cu mine. Nu i-am cerut niciodata sa isi abandoneze prietenii, nu mi-as dori asa ceva, nu e bine sa ne izolam. Eu voiam mai multa atentie din partea lui. Si tocmai...eu i-am cerut sa se puna in locul meu de atatea ori, daca as fi facut si eu la fel.

| antonia0910 explică (pentru Lamaitzza):

Nu s-a intamplat doar o data sa ma ia de par sau sa fie ciolentsad de mai multe ori. Poate nu face special dar isi bate joc de mine,sunt constienta sad. Eu am vrut sa ii pese de mine,nu va sta toata viata cu prietenul lui, nu i-ar fi placut daca eu ii faceam la fel, il deranjeaza daca aude ca sunt la vreo prietena.Sincer,azi am plans foarte mult,de sambata nu imi mai spune nimic,pe motivul ca e suparat. Daca tinea la mine cum zice, nu tinea atat supararea nu? S-a suparat pentru ca am fost mai respingatoare, insa am fost asa deoarece cu o seara inainte am plans f mult de fata cu el chiar iar a doua zi eram trista nu puteam sa imi schimb starea.sad

| antonia0910 explică (pentru IuliutzàThà):

Sunt momente cand sta si cu mine, dar asta a fost cand nu era prietenul lui. Sau a treia zi e pentru mine dupa ce 2 sta cu el. Si cu mine nu sta toata ziua. Vorbim dar nu stie de exemplu ca trebuie sa iau rezultatul unor analize, nici nu ma intrebase ce am facut la doctor, ce sa se ofere sa vina cu mine. As dori sa vorbesc serios despre noi dar pare ca nu ma ia in seama sad

| antonia0910 explică (pentru Ramo80):

Mi-a zis ca sunt si prea exagerata ca ii reprosez mereu.dar daca nu aveam motiv nu o faceam. Lui i se pare ciudat asa la o fata,a zis ca nu ma credea asa. Insa, desi comentez, pana la urma tot ca el fac.cand vad ca e pe punctul de a ne desparti ma schimb. Da,as fi vrut sa fie mai sincer cu mine, au fost lucruri pe care mi le-a ascuns si le-am aflat eu sad iar el a zis ca erau neimportante. Da, o fac tot posibilul sa schimb ceva, sa vorbesc. Ma bucur pentru relatia ta :*

| Nelicika96 a răspuns:

Parerea mea e ca esti prea geloasa. Cu toate ca se intilneste cu tine e si normal ca se vede si cu prietenii lui. Este un lucru firesc. Iata ce tine de intilnirea cu fosta lui prietena... consider ca persoana care te iubeste si care te respecta niciodata nu ar face asa ceva. Posibil ar fi cazul sa-l provoci la o discutie serioasa. Te sfatui si comportamentul tau putin sa-l schimbi.

| antonia0910 explică (pentru Nelicika96):

Nu,sunt geloasa in mod normal. Pe saptamana, merge de 4-5 ori la prietenul lui. Sta de dimineata pana seara, isi face si de mine timp 2 ore la un suc. Cine e iubita? eu sau prietenul lui? Voiam sa imi dea atentie, sa ne cunoastem ca e la inceput si acum e cel mai frumos :X Da, s-a intalnit cu fosta lui prietena exact de craciun si eu nu am stiut. Si am vazut acum in februarie conv de pe mess in care ii zicea ca nu ar vrea sa se reaprinda sentimentele pentru ea. Si s-au vazut pana la urma. I-am zis ca de ce nu m-a luat si pe mine si a zis ca ce sa caut eu. Cand i-am zis ca eu daca faceam asa cum era a zis ca pe ce motiv sa fac eu asta? Ca m-ar fi batut. Plus ca dupa ce s-a vazut cu ea, se lua de mine si a fost violent. Cam la 2 zile dupa intalnirea lor. Cu ea se vede,vorbea frumos iar cu mine are reactii violente. Eu vreau sa vorbesc serios cu el zice ca mine dar face ca el,parca nici nu aude ce vorbesc eu,mai vine si fumat rade intr-una. Nu as vrea sa ne izolam, sa nu avem prieteni, dar sa aiba masura in toate

| Nelicika96 a răspuns (pentru antonia0910):

Atunci ar fi mai bine sa rupi relatia... daca nu te respecta nu merita sa-ti pierzi timpul cu el.Dar daca nu doresti pina ce sa va despartiti poate incerci si lui sa-i trezesti putina gelozie. Poate atunci o sa-si schimbe atitudinea fata de tine(dar daca nu cel mai bine e sa intrerupi orice legatura cu el)

| Lamaitzza a răspuns (pentru antonia0910):

Plangi in fata lui si nu te ia in brate, suparare,asa ceva nu se numeste suparare se numeste nepasare, nu stiu ce mai astepti, omul ala nu te merita nici pe tine nici pe altatongue

| wintermee11 a răspuns:

Despre ce vorbim? Fugi! fara sa te uiti in urma.Pai daca la 4luni de cand v.ati cunoscut se poarta astfel cu tine, gandeste.te putin cum se v.a comporta odata cu trecerea anilor(in cazul in care veti ramane impreuna). Fugi draga mea. fugi! Mult noroc!

| PinkPanther a răspuns:

Daca nu ar fi fost violent ti-as fi spus sa discuti cu el sa stie si el ce te deranjeaza si daca dupa aia nu ar fi facut nimic sa te desparti de el, DAR VIOLENTA NU SE IARTA NICI O DATA, daca dupa 4 luni se compurta deja violent cine stie cum o sa fie dupa un an. Mai ine lasa-l acum, eu nu am acceptat nici o data asa ceva din partea unui tip si nici nu o sa accept. e plina lumea de barbati, nu se termina lumea la el

| antonia0910 explică (pentru Nelicika96):

Da,am mai incercat sa vb cu el, multumesc de sfaturi :*

| antonia0910 explică:

Va multumesc pentru sfaturi :* o sa va mai cer sfatul, pupici

| antonia0910 explică:

Buna. M-am reintors. Scuzati-ma! Incepusem sa ma inteleg cat de cat bine cu prietenul meu pana in seara asta cand...eram la el. I-am zis daca are un pic de apa rece si mi-a zis ca nu,daca vreau sa iau un bulgare de zapada de afara cum face poli(cainele lui), explicandu-mi ca poli asa bea apa. I-am spus ca nu sunt cainele lui,sunt prietena lui si cum sa imi zica asa. ( Eu n-am simtit ca a glumit cand mi-a zis de poli,vazuse ca m-a deranjat si nici macar nu s-a scuzat,a continuat cu ceea ce zicea). Dupa aceea,i-am spus ca plec(eram la el). VOiam sa imi arate ca ii pese,sa-mi spuna ceva. Prima oara a zis sa termin,apoi zicea sa fac ce vreau,se lupta orgoliul cu el. La cateva minute,il suna doi prieteni si ii spun daca vor sa se vada la o bere. El le-a zis ca nu poate insa ca s-ar putea ca eu sa plec si vorbesc apoi. Cand am auzit aceasta convorbire,am ramas dezamagitasad m-a durut:-( Era cu mine si putea sa ii refuze din prima,ca stia ca nu vreau sa plec. Ne-am contrazis si i-am zis ca gata plec,a venit,mi-a deschis usa, s-a intors si a zis pa! I-am zis cum poate sa faca asa, si el a continuat zicand pa! Apoi s-a intors in camera lui. Fara sa ii pese. Am plecat, era ceasul aproape 9 sau in jur de 8 40. El sta intr o comuna si pentru a ajunge in Bucuresti trebuie sa iau masina speciala. AM stat in fata portii lui o juma de ora sa astept masina. El probabil a vazut ca inca nu am plecat din fata portii. Nu a venit deloc,i se pare ca il iau eu de prost. Intr-un final,au ajuns parintii lui acasa,au venit la mine sa vorbeasca,le-am spus in mare ce s-a intamplat,apoi prietenul meu a iesit si a zis ca intre noi s-a terminat,ca nu se cearta el cu parintii lui din cauza mea. Ca de ce am stat in fata portii. NU stateam daca nu era ora aia,se luase cineva de mine deja. Plus ca asteptam sa iasa sa vorbim,m-am simtit atat de umilita incat n-am putut sa mai intru in curte dupa el,desi eram hotarata la un moment dat sa intru sa il chem sa vorbim. El a iesit afara si a zis ca vin prietenii lui sa il ia si ca ma lasa si pe mine daca vreau(asta pentru ca voiau parintii lui sa ma duca banuiesc). Si in timp ce isi astepta prietenii, am inceput sa il iau in brate si ma impingea,aproape ma injura si m-a facut nebuna ca de ce il iau in brate. I-am cerut iertare si i-am zis ca vreaus a vorbim. Mi-a zis ca nu mai avem ce vorbi,ca sa ma gandesc foarte bine la ce am facut,ca el nu e prostul meu. Incepusem sa plang si l-am rugat sa ne intoarcem si sa le explice baietilor ca ramane cu mine. A zis ca nu poate ca deja au venit. Am urcat in masina timp in care am plans. A tipat la mine de fata cu prietenii lui, m-am simtit ultimul om in fata ochilor lui. L-am luat de mana tot acest timp, nu si-a luat mana de la mine si de-abia l-am convins sa se dea jos din masina sa vb 2 minute. A acceptat,mi-a zis ca se duce cu baietii la o bere,atat! I-am zis ca nu pot sa ma duc plansa acasa,ca nu pot merge. A zis ca daca nu ma duc acasa chiar ne despartim. SINCER? SIMTEAM NEVOIA SA MA DESCARC,SA VORBESC CU CINEVA,CHIAR SI UN NECUNOSCUT. Teama sa nu se ambitioneze si mai mult m-a facut sa ma duc acasa. Mi-a zis ca vorbim maine,ca trebuie sa imi cer iertare parintilor lui. Vreau sa zic ca deja am facut acest lucru,le cerusem. I-am zis ca daca tine la mine si ma iubeste cum a zis cum a putut sa ma lase sa plec de parca eram un nimeni si mi-a zis sa termin cu vrajelile astea. Ma simt atat de rau si sunt trista. Cand ma supar asa,nu pot sa dorm, imi vine sa plang si nu sunt in stare sa vorbesc cu nimeni, intru intr un inceput de depresie.Va rog spunet-mi din nou ce parere aveti. Imi vine sa cred ca eu am gresit,nu el. Nu stiu ce sa fac. AM incercat atunci sa il sarut si sa il iau in brate si ma izgonea de langa el zicandu-mi ca ne despartim. Daca nu voia sa se ajunga la situatia asta,de ce nu a incercat sa vorbeasca cu mine deloc? Nu aveam nici bateriela telefon,masina speciala nu venea si nu aveam nici atatia bani de taxi. Cat am stat in fata portii oprise un baiat langa mine si m-a intrebat ce fac, i-am zis ca il astept pe prietenul meu, ca am plecat. Mi-a zis...cum te-a lasat sa pleci.sad Numai prietenul meu nu vede ca greseste,el considera ca are rabdare cu mine. Recunosc, am exagerat plecand, pe moment nu am realizat ca fac gresit. Dar cand am vazut ca mi-a zis de 3 ori pa chiar nu am putut sa mai raman, m-au durut faptele lui care au urmat. Eu voiam sa il iau in brate iar el ma impingea. sad Nu stiu ce sa zic. Raspundeti-mi va rog si nu ma criticati, chiar asa s-a intamplat, cu toate detaliile acestea.