| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Bună, de mulți ani ma gândesc sa plec din nou în UK. Eu am locuit 4 ani acolo, însă când am plecat nu am luat niciun act cu mine, nici Nino, nici facturi, nici nimic și nu mi-am făcut nici presettled. Întrebarea e, dacă vreau sa ma întorc acum mai pot avea acces la actele mele, pot sa îmi scot Nino de exemplu dacă îl declar pierdut? Pot sa îmi mai fac presettled? Dacă nu. Sa zicem ca știu pe cineva care are settled status, el ma poate lua și pe mine pe acela? Menționez ca vreau sa merg sa muncesc acolo și știu ca a ieșit din Europa și nu se mai poate dar poate exista o portita pentru mine. Știe cineva ce se poate face?

8 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Se poate face orice te pricepi, numai sa stii bine limba. Am fost si eu in UK, mie nu mi-a placut. Nu m-am asteptat sa vad atata mizerie in Londra si puhoi de imigranti.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru tonyc7):

Nu in Londra vreau sa ma duc ci în alta zona a Angliei și e frumos acolo, mie mi-a plăcut mult de tot. Poate o sa încerc Leeds dacă reușesc.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru tonyc7):

Și știu foarte bine limba.

| tonyc7 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Toate orasele mari din Anglia au mizerie si aspecte urate destule. Frumusetea si curatenia Angliei se mai pastreaza doar la sate, in comunitatile cat mai mici.

| tonyc7 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Ca orisicare din ziua de azi, putini mai sunt cei care nu stiu engl macar la nivel general

| PaulaPaulayt1 explică (pentru tonyc7):

Asa este într-un fel și un alt lucru neplăcut e destrăbălarea de acolo. O sa ma gândesc mai bine.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru tonyc7):

Pai am învățat engleza încă din clasa 1. Însă nu mi-am dat niciodată interesul sa o învăț la perfecție, sa învăț orice aspect al acestei limbi ca dacă o faceam probabil eram la vreo facultate pe acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Intai aplici online si iti iei job, cu contractul legal de munca in mana, iti poti obtine viza de munca samd.