| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De la ce a pornit revoluția de la 1989? Ce a făcut rău Ceaușescu?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este vorba de perioadă istorică atunci când majoritatea țărilor au dorit democrație și civilizație. Consider că această schimbare reprezintă cursul natural al societății, și mai puțin o faptă sau un cumul de fapte al unui conducător de stat.

62 răspunsuri:
| ForbbidenLife a răspuns:

Bună seara! Revoluția din 1989 a avut loc în România și a dus la prăbușirea regimului comunist condus de Nicolae Ceaușescu.

Motivul principal pentru care a început revoluția a fost nemulțumirea generalizată a populației față de regimul comunist condus de Nicolae Ceaușescu. Acesta a condus România cu mână de fier timp de peste 20 de ani și a instituit un regim totalitar în care libertatea de exprimare și drepturile omului erau îngrădite. De asemenea, economia țării era subdezvoltată și era impusă o riguroasă planificare centralizată, ceea ce a dus la un nivel de trai scăzut pentru mulți dintre cetățenii României.

| mihai69 a răspuns:

Întrebarea corectă ar fi: "ce a făcut BINE nea Nicu"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic rău nu a făcut. A înfometat populația, a creat un sistem totalitar, a restricționat tot ce însemna libertatea de mișcare a romanului, a izolat tara de Europa civilizată, a ținut populația în frig și frica, a distrus economia țării pentru nevoile lui de grandoman și să nu mai vorbim de crimele făcute

| qweasz a răspuns:

Ceaușescu a fost cel mai bun pentru evrei - primeau pașapoartele imediat evreii și plecau în țara lor.

| qweasz a răspuns:

Și mai e ceva, era ca și - ZONĂ INTERZISĂ - cartierul evreiesc pe vremea comunismului și mergeai cu buletinul la tine de la 14 ani.

| sabin89 a răspuns:

Chiar mă mir și eu. Se spune că lumea îl iubea. Îi purtau tablourile pe la orice manifestație. L-au numit chiar "cel mai iubit fiu al nației". Și dintr-o dată buf! L-au dat jos. Ba l-au și împușcat. Ce ți-e și lumea asta!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Majoritatea revoltelor și a revoluților au la bază un factor în comun. Foamea.

| som a răspuns:

Revolutia din 1989 a insemnat o schimbare radicala in istoria Romaniei, o schimbare la ale carei consecinte ii suntem martori si noi astazi, fie ele bune sau mai putin bune.

In acest eveniment si-au pierdut viata, sau au fost grav raniti o multime de oameni ce au iesit in strada pentru ca s-au saturat sa indure chinurile comuniste al vremii, precum: foametea cauzata de lipa alimentelor de pe rafturi, coruptia etc. Aceasta miscare a fost alimentata si de influentele capitaliste ce patrundeau pe ascuns, in tara. Oamenii stand cu radio-ul la ureche si auzind cat de bine o duc cei de peste hotare, au simitit motivatia ca vor si ei sa traisca la fel, ajungand la concluzia ca trecerea la alt regim de guvernare era singura solutie, iar acest lucuru se putea infaptui doar printr-un singur mod. Si astfel, a luat nastere Revolutia de la 1989.

Ceausescu nu facuse niciun rau specific in acea zi, care sa iasa in evidenta si sa duca razvratirea populatiei. Nu a existat un singur factor declansator, ci au avut loc ani la rand actiuni nefavorabile cetatenilor, pana cand s-a decis ca nu se mai poate si este nevoie sa se puna stop. Precum un pahar, in care se adauga gradual cate un strop, pana cand intr-o zi va da pe afara. De acolo si vorba, "s-a umplut paharul".

Ideologia comunista avea la baza egalitatea, sustinea faptul ca toti oamenii sunt egali si fiecare merita la fel de mult ca oricare alta persoana, ajungandu-se ca toti sa fie fericiti, neavand nicio lipsa, cat timp dedica efort in misiunea glorioasa de dezvoltare a societatii. Oamenii s-au lasat vrajiti de ideea ca nu vor mai exista clase politice, sau conducatori, precum regii sau tarii, pe care sa-l slujeasca, ci isi vor procura pe cont propriu ce au nevoie, fara a mai fi trasi la raspundere de nimeni. Evident ca multi nu au picat in capcana, cel putin in Romania, intrucat multi cunosteau si fata opusa a monedei, fiind la curent cu nivelul de trai din uniunea sovietica la acea vreme, si cum se desfasoara lucrurile pe acolo. I

Insa, opunerea majoritatii, a fost in zadar, intrucat comunismul s-a integrat cu succes in societatea romaneasca, evident cu forta, si printr-o multitudine de mijloace de coruptie si manipulare. A fost un proces lent, dar sigur.

In practica, nu exista nicio corelatie cu ideologia si comunismul sa fie sinonim cu un regim totalitar, ajungand de la ideea initiala "toti oamenii sunt egali", la forma sa pe care cu toti o cunoastem: "toti oamenii sunt egali, insa unii sunt mai egali decat altii".

Sper ca te-am ajutat si ti-am format o idee, si iti recomand cu putere cartea "Ferma animalelor" de George Orwell, dupa care sa continui cu "1984" de la acelasi autor, daca te pasioneaza subiectul.

Cel putin prima recomandare, este foarte usor de citit si ilustreaza intr-o maniera simpla de inteles, comunismul de la radaciniel sale. Autorul asociaza personalitatilor istorice, forme animalice, fapt ce o face atat de interesanta.

Spor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce a greșit Ceaușescu a fost că nu și-a dat seama că regimul lui urmează să fie schimbat și nu va putea să reziste în funcție, să rămână la putere. În toate țările comuniste din Europa de este se produseseră schimbări ale regimului. El rămăsese ultimul. El a fost avertizat asupra a ceea ce urma să urmeze și de către Gorbaciov, dar a refuzat să creadă, și să înțeleagă. Se credea veșnic în funcție. Adică nu mai vedea realitatea lumii în care trăia.
De asemenea, nu a înțeles, că nu va putea să reziste prin reprimarea demonstranților prin violență. Adică nu și-a dat seama că a căzut într-o cursă, în care va fi acuzat de crimă, ca să poată fi eliminat tot prin violență. În aceasta a constat greșeala. Dacă renunța la putere, dacă se retrăgea din funcție, scăpa cu viață.
Revoluția a pornit din această necesitate de schimbare a lumii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

A făcut enorm de multe lucruri bune, care azi sunt negate.

| sabin89 a răspuns (pentru som):

"...ajungand la concluzia ca trecerea la alt regim de guvernare era singura solutie, iar acest lucuru se putea infaptui doar printr-un singur mod. Si astfel, a luat nastere Revolutia de la 1989. "
Nu înțeleg cum toți care au răspuns au menționat tot felul de factori declanșatori mai puțin unul. Iar acest unul este printre cei mai remarcabili, anume că în toate celelalte țări "frățești" se făcuse deja trecerea la noul sistem de guvernare. Exemplul celorlalte țări a fost de fapt principalul imbold care le-a dat și românilor curajul să pună mâna pe "furci și topoare" și să răatoarne regimul opresiv. Despre asta văd că nu a pomenit nimeni până acum. Lipsa alimentelor și celelalte mizerii fuseseră și până atunci, dar factorul declanșator a fost tocmai suflul acesta nou, tăvălugul revoluțiilor ce venea dinspre vest și care nu mai putea fi oprit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ForbbidenLife):

Scrie suntserios că a distrus economia țări. O-hohoo! Dacă el a distrus economia țării, atunci distrugerea completă a economiei după revoluție, cum o numim, dezvoltare?

| ForbbidenLife a răspuns (pentru sadrian46):

Trebuie să menționez că România a trecut prin multe schimbări și provocări după Revoluția Română din 1989 și că contextul economic și politic al țării a fost complex și s-a schimbat în mod semnificativ în ultimii peste 30 de ani.

După prăbușirea regimului comunist în decembrie 1989, România a început procesul de tranziție spre o economie de piață și spre o societate democratică. Acest proces a implicat multe schimbări și provocări, inclusiv dificultăți economice și instabilitate politică. În perioada imediat următoare Revoluției, economia României a suferit o scădere semnificativă, în mare parte datorită faptului că s-a rupt legătura cu fostele piețe de desfacere din blocul comunist și că s-a renunțat la planificarea centralizată în favoarea unei economii de piață.

În timp, economia României a început să se stabilizeze și să se dezvolte, dar au existat și perioade de instabilitate și dificultăți, cum ar fi criza economică mondială din 2009. În general, însă, economia României a cunoscut o creștere semnificativă în ultimii ani și a înregistrat o creștere economică constantă de la începutul anilor 2000 până în prezent.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Nu "pentru nevoile lui" economia Romaniei era in rahat, ci pentru ca sistemul economic nu putea functiona eficient. Si spune-i mosului ala imbecil de @sadrian46 ca economia Romaniei in anii 80 era praf. Producea scump si prost si n-ar fi rezistat nicio luna pe o piata concurentiala. Toate rahaturile facute in "minunatele" fabrici di Romania era vandute altora la fel de vai mama lor de unde primeam alte produse de tot rahatul. In alta ordine de idei, Ceausescu a produs maxim 120.000 autoturisme intr-un an (si alea niste stifturi). In 2022, in Romania, se produc 500.000.

| mi25 a răspuns (pentru ForbbidenLife):

Se vede acum cat de stabila si cate beneficii ne-a adus democratia: mor oamenii de foame si stau in frig.

| mi25 a răspuns:

Politologii americani au spus, dupa disparitia comunismului in Europa, ca SUA cu aliatii ei din Europa au castigat cel de-al treilea razboi mondial.
In ce a constat asta? In distrugerea economiilor din tarile socialiste pentru a face loc la noi piete de desfacere a produselor tarilor "democratice".
Gorbaciov si-a dat seama ca sistemul comunist nu poate sa mai dainuie si de aceea a vrut ca sa se faca o noua impartire a influentelor in Europa. Deoarece era anul alegerilor in SUA, Reagan nu a vrut sa discute cu Gorbaciov acest lucru. In aceasta situatie a purtat discutii cu Papa Ioan Paul al II-lea. In acest caz se transa influenta pe baze religioase: catolicism si ortodoxism, iar "granita" trecea pe la est de tarile baltice, vest Ucraina, est Uggaria, pe carpatii Romanesti. Cand s-a ajuns la Yugoslavia nu s-a mai ajuns la inteleger, deoarece erau faramitat in enclave de religii: catolice, ortodoxe si musulmane. Si astfel au inceput in acesta zona razboaiele fraticide.
Un singur merit recunoscut lui Petre Roman ca s-a luptat sa mute aceasta granita de influienta de pe Carpati pana la Prut, desi el o vroia pe Nistru.
Ceausescu a avut si merite: a construit - pe baza imprumuturilor - obiective importante.
Dar a avut si multe greseli si lucruri rele;
- s-a inconjurat de multi oameni incompetenti care-l proslaveau;
- dupa 1971 a luat modelul din Coreea de Nord; nu trebuie sa explic.
- cea mai mare greseala a facut-o cand a pus-o pe functii politice pe sotia lui analfabeta si de o prostie rara, care a influintat politica din Romania.
- returnarea imprumuturilor inainte de termen datorate conditiilor impuse de FMI (asa cum o face si in prezent), ceea ce Ceausescu nu putea accepta; asta a dus la infometarea populatiei, lipsa caldurii;
- instaurarea cultului personalitatii dupa ce a vizitat Coreea de Nord;
- continuarea cheluielilor la obiective megalomanice dupa ce au fost restituite imprumuturile, desi populatia suferea de lipsuri.
Dar principala cauza a revolutiei a fost ca Ceausescu incepuse sa se sclerozeze, iar Elena, cu incultura ei crasa' incepuse sa conduca, el nevazand mersul istoriei. Inca traia in mintea lui cu reactia poporului roman din august 1968, cand Brejnev a invadat Cehoslovacia.

| mi25 a răspuns:

In concluzie, Ceausescu nu a vrut, dar nici nu a inteles ca nu poate sa se opuna, ca bogatiile tarii sa fie cedate (ca au fost luat pe daiboj, nu vandute) strainilor. Asta a fost cauza principala care a determinat din exterior revolutia, bazata pe lipsurile din interior.
Azi-maine si terenul o sa fie al strainilor. Nu vezi cum vine Orban, premierul Ungariei, si dicteaza in Ardeal, unde cetatenii unguri au cumparat sute de mii de hectare de pamant, fara sa respecte conducerea Romaniei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea tragatori si mistificatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Erau obligati sa-i cante in struna, pusi si organizati de partid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caderea uniunii sovietice a plecat de la reformele lui Gorbaciov, perestroika si glasnost.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Anume?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu cum as putea sa ii spun ca ma are la ignore de cand e pe site. Eu i-am zi odata ca e un comunist, a zis ca il jignesc. Azi demostreaza.

Dar asa e cu batranii, au fost incapabili sa se adapteze lumii libere, aia in care nu mai pica lucruri din cer doar ca pupi partidul in c.ur... bine cand votezi psd inca se mai intampla. dar de aia sunt ei nostalgici

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sabin89):

Pai oamenii era obligati sa le poarte tablourile.
Am fost la vizita de-a,, tovarasului'' cred ca in anul revolutiei!
Ne-a dus undeva cu trenul in apropiere.Ne-am luat mancare la pachet, dar nu ne-a voie sa o luam cu noi la locul ala.Am asteptat vreo 2 ore pana a venit tovarasul.Ne era foamne, baietii au mersla furat mere.In fine, a venit, a dat din maini, si a plecat au abandonat tablourile celor doi si au fugit.Nici nu vreau sa stiu ce au patit,
S-A,, autointulat'' celmai iubit fiu al poporului.

| qweasz a răspuns (pentru anonim_4396):

În cartea aia se explică clar cum a acționat Securitatea.

| qweasz a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai scrie în cartea aia și de teroriști arabi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Asa e ca habar nu ai cum chiar stateaun in frig oamenii si nu aveau ce manca in anii 80 de ai scris rahatul asta nu?

| qweasz a răspuns:

Teroriștii de la revoluție au trecut la alții după revoluție și au fost pensionați repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru qweasz):

Securistii care au omorat peste o mie de oameni in 1989 nu au raspuns niciodata in fata legii, majoritatea oricum au murit de batranete.
Iar dosarul revolutiei este o mare minciuna si batjocura adusa poporului roman!

| qweasz a răspuns (pentru anonim_4396):

Să îi spui asta lui Iliescu care a mai păstrat vreo câteva mii împrăștiați peste tot până prin 1998 - 2000.