| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! De la ce a pornit revoluția de la 1989? Ce a făcut rău Ceaușescu?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este vorba de perioadă istorică atunci când majoritatea țărilor au dorit democrație și civilizație. Consider că această schimbare reprezintă cursul natural al societății, și mai puțin o faptă sau un cumul de fapte al unui conducător de stat.

62 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Exact. Și aia reală era praf. Simplu.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Daca astazi Romania ar produce, din punct de vedere agricol, ceea ce se producea pe timpul comunistilor am fi cei mai buni din Europa.
Comunistii au luat imprumuturi si au construit, apoi cu productia agricola si le-a platit. Aveam piete de desfacere foarte multe in strainatate. Acum avem?
Desigur ca s-au facut multe greseli, mai ales dupa ce analfabeta de nevasta s-a urcat precum porcu in copac. Au fost inlaturati din functii sau marginalizati oameni cu o pregatire de necontestat, studii facute inainte de cel de-al doilea razboi mondial.