Întrebare recomandată | fqwaf a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarile din Franta?

75 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt antiviolență, moartea oamenilor nevinovați lasă o părere de rău și multă durere în sufletul familiilor îndoliate.
Condoleanțe!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu stie mai bine

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că sunt tragicele consecinţe ale fanatismului religios, din nefericire, nici primele, nici ultimele.

Sălbaticii ar trebui să stea în rezervaţii speciale, dacă nu ştiu să se comporte printre oameni civilizaţi.

NOname
| NOname a răspuns:

Este trist, absurd şi înspăimântător că unii se identifică cu teroriştii.

| Duhovnicul a răspuns (pentru NOname):

De acord!
Noi suntem o tara fost-comunista. Ma asteptam ca tineretul, mai ales, sa pretuieasca libertatea. Dupa ce scriu multi aici, se pare ca i-ar incanta un regim autoritar.
Asa vom ajunge sa nu mai ne exprimam in legatura cu nimic, si sa tremuram ca sobolanii in fata teroristilor, in fata politicienilor care ne fura, in fata coruptiei.

| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

Da, unii par să nu preţuiască libertatea de care dispun.

Dacă ar fi să facem pe plac musulmanilor, am putea direct să ne sinucidem, căci pare să-i deranjeze mai totul, încheind cu existenţa noastră.

http://www.tpu.ro/......pria-vina/

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"Este trist, absurd şi înspăimântător că unii se identifică cu teroriştii."

Sper că nu-i consideri pe cei care nu se suprapun 100% cu părerea ta ca fiind teroriști! Libertatea de exprimare, căci pentru asta militezi si tu dar si eu, nu înseamnă consens total in aceeași opinie!

| Jolenne a răspuns (pentru Duhovnicul):

Unii tineri probabil vor să experimenteze, sau sunt duși cu pluta. Consider că nu au trecut prin vemuri grele, fapt pentru care nu știu ce înseamnă libera exprimare și cât de prețioasă este ea.
Ceea ce contează este faptul că mai există și tineri cu mai multe țigle pe casă, care nu consideră că moartea este rezolvarea crucială a tuturor problemelor lumii.

NOname
| NOname a răspuns:

Vă recomand tuturor serialul Homeland (2011).
http://www.imdb.com/title/tt1796960/

NOname
| NOname a răspuns:

Poate musulmanii vor începe să împuşte şi pe cei de la stand up comedy.
http://youtu.be/5FdEUADYTfU
http://youtu.be/qt4WVmwhyRw

Nu ar fi mai bine să-şi dezvolte simţul umorului şi să nu mai raporteze pe toată lumea la religia sa (valabil şi pentru toţi ceilalţi religioşi)?

Ioi, am găsit un musulman simpatic şi cu simţul umorului. Aleluia!
http://youtu.be/xfOxTsBCgqY
...deci se poate!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

| OnTheTop a răspuns:

O parere foarte proasta. Din cauza unor oameni care cred in idoli. Ajung sa omoare doar pentru jignirea (totusi suntem in democratie, nu?) unui om mort. Care poate nici nu a existat.

| 愛日本 a răspuns:

Foarte bine au facut. Sa se potoleasca si francezii aia sa rada de alte natiuni doar pentru amuzamentul lor.
Nu stiu de ce dam atata interes? Dupa ce ca ne fac tigani, hoti, imputiti?
Si francezii+romanii din cluj care ies in strada cu prostia aia de ''Je suis Charlie'' sunt tampiti rau, poate ne trezim si noi cu un atac terorist din cauza lor. Nu imi pare rau de caricaturistii aia, deoarece au facut glume despre Romania, glume proaste.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru 愛日本):

Si eu cred la fel. Ziaristii de la Charlie Hebdo au fost avertizati cu mult timp in urma inainte sa fie ucisi, dar ei tot nu au incetat. Au primit ce au cerut.

| 愛日本 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Exact,au fost avertizati, si pe langa asta ei aveau tot timpul garzi de corp pe langa ei. Oare de ce?

| Sergiu6666 a răspuns (pentru 愛日本):

Ai mare dreptate daca se intampla asa ceva la noi pe franecezi ii durea undeva de noi -_-

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Cred ca nu realizezi ca si caricatura e o meserie. Sti ca oamenii isi castigqu viata prin caricatura? Se poate intampla oricand si in Romania maiales ca noi suntem o tara mult mai mica decat Franta iar ei sunt mai dezvoltati din toate punctele de vedere. Punem pariu ca daca se intampla la noi ti-arfi convenit ca in alte tari sa iasa lumea in strada pentru a te sustine.

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Eu nu as mai continua o asemenea meserie,sau cel putin nu as mai continua cu glumele proaste daca as primi amenintari din partea lor,pentru ca stiu ce ii duce capul. Isi castigau existenta,nu viata, dar cel putin sa faca glume pe seama lor, sau in general, nu pe seama altor tari.
Nu mai pune atatea pariuri, ca le pierzi.Totul are o limita, cel putin limita bunului simt.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Si ce faceai? La 70 de ani nu te angajeaza nimeni nici macar sa vinzi lumanari la biserica. Te duceai sa cersesti sau sa furi? Trebuie sa te gandesti ca au ales sa moara nu sa fuga ca lasii. Oamenii nu se revolta numai pentru moartea lor ci pentru toate atentatele care au stapanit Franta si nu numai. Ti se pare normal sa decapitezi un jurnalist strain?

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

La 70 de ani as fi in pensie draga. A decapita, insemna a ramane fara cap din cate stiu eu Charlie a fost impuscat.Nu mi se pare normal sa omori oameni pe strada, dar nu mi se pare normal nici sa continui cu glumele proaste stiind ca ai primit amenintari. Putea oricand sa schimbe subiectul, de ce nu a facut-o? Si pentru cei 1000 de morti din Pakistan nu iese nimeni?
Faceti atata tam tam pentru 10-12 oameni pe cand altii mor cu sutele in fiecare zi!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu ma refer la el si am si specificat jurnalist daca Charlie a fost jurnalist inseamna ca medicul a facut dreptul. Putea fi si o ruda dea ta prin aia 10-12 morti dar asa e romanul se gandeste numai la el si cand are nevoie de ajutor il cere si pe luna.

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Ce sa ma mai astept de la una ca tine, daca vorbesti asa despre romani laughing Daca asa e romanul, de ce nu te muti in Franta? sau oriunde altundeva?
In primul rand nu generaliza. ''Romanul'' de care zici tu, sunt peste 20 de milioane de oameni, si fii sigura ca nu sunt la fel.Nu prea inteleg ce vrei tu sa imi spui si de ce nu imi raspunzi intrebarilor pe care ti le-am adresat?
Am mai spus si o mai spun de 100 de ori sa va intre in cap, SITUATIA PUTEA FI EVITATA! Dar ei au primit multe amenintari si tot nu s-au stapanit.
Intr-una din caricaturlie lui, scria ceva de genu ''Aproape a trecut luna ianuarie si nu am avut niciun atac terorist'' Aici se vede clar ca dupa amenintarile primite, nu au incetat si au facut haz si pe seama lor.ei uite ca au primit.
La fel si tie, prin cei 1000 de morti din Pakistan putea fi o ruda de a ta, de ce nu iesi in strada pentru acei 1000? Sau in Japonia putea fi o ruda de a ta omorata de tsunami, si povestea continua. Nu are rost sa zici chestii de genul.Te rog gandeste inainte sa imi mai raspunzi.

| a3e6u9 a răspuns (pentru 愛日本):

Bănuiesc că dacă te-ar amenința cu violul ai începe să porți burka.

| adriantraian a răspuns (pentru 愛日本):

Sunt de acord cu tine despre lucrurile urate spuse de ei despre noi, dar totusi e democratie

| 愛日本 a răspuns:

Draga,eu nu o sa te inijur sau jignesc, cum faci tu. Spera in continuare, poate sa ti se intample chiar tie.

| RAY a răspuns:

E trist ca au murit 20 de persoane daca erau destepti treceau de o suta trist

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt lucruri care se intampla, s au intamplat si se vor mai intampla. e doar o dovada a ceea ce poate face indoctrinarea din oameni.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Je suis charlie

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Iti place sa-ti bati joc de oameni? si de ce au ei mai sfant in sinea lor in cugetul lor? in cazul asta eu nu sant terorist dar nici cearlie nu sant.aia au omorat sant criminali, dar cearlie asta care esti tu, era un nesimtit, o jigodie, si un nemernic egoist.ii placea sa rada.de oameni.

| Wehrmacht a răspuns:

Http://www.euractiv.ro/UserFiles/article/charb_last_drawing_01071716.jpg

Asta-i mesajul "eroilor" ucisi dupa ce Al Qaeda a spus ca Franta este una dintre tintele lor.Au mai fost atacati si in 2011.Atunci a fost datorita religie, strict religia.Acum au dus-o la un alt nivel : au facut misto si de religie si de teroristi.
Au primit ce meritau.Ii inteleg perfect.Eu daca spun ceva de un tigan sunt rasist si risc sa imi iau amenda sau sa fiu banat ca pe TPU dar ei, daca fac o obsesie pentru musulmani si pur si simplu isi bat joc, nu glumesc...sunt eroi.Saracii de ei, au murit...pai cam aceeasi chestie se intampla si prin america in scoli da' aia-s "bullies", nu "heroes".
Nu-s de acord cu terorismul in numele religiei, dar aici nu e ca si cand niste "inocenti" isi vad de treaba altora si explodeaza o bomba langa ei.Nu,aici niste idioti isi vad de treaba pana mor, la propriu.
Si isi dovedesc prostia in continuare.In loc sa elimine sursele ce provoaca terorismul ei incearca sa elimine teroristii dupa ce au aparut.In Paris sunt sigur ca 5-6 petarde legate sunt suficiente ca prostii din mass-media sa fie pusi in functiune si sa prezinte un nou atac terorist.

Ii inteleg perfect.Mi s-a intamplat si mie sa ma deranjeze cineva verbal pana cand mi-am pierdut controlul si am reactionat violent.

| Lawliet14 a răspuns:

Au gresit si ziaristii deci nu pot fi solidar cu Charlie Hebdo, dar nu mai mult decat teroristii. Nu confundati islamul cu crestinismul. E bine sa fim neutri in cazul de fata.

| Jeezy a răspuns (pentru Lawliet14):

CORECT! daca as fi pus eu intrebarea ti-as fi dat funda din start!
cel mai bun raspuns!

| Theo94 a răspuns:

Si pe bin Laden cand l-au "omarat" ziceau ca lau aruncat in mare, nimeni nu stie ce s-a intamplat acolo, la fel si cu astia 2 din algeria nu cred ca ia vazut nimeni pana la ora actuala morti si a inceput sa se discute despre legea big brother iar in Romania, posibil sa fi fost false flag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte tragic si trist ceea ce se intampla! Din fericire atacatorii au fost ucisi, dar o noua luare de ostatici a avut loc! Sper ca asa ceva sa nu se mai intample, sa se ia masuri severe de siguranta. Ma bucur ca te intereseaza acest subiect, deoarece tine de siguranta noastra, a tuturor, de libertate, desi multi merg pe ideea,, se intampla la ei, ce ma intereseaza". Terorismul e o problema care afecteaza intreaga lume civilizata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunie curata. Au murit atatia oameni nevinovati, Avganistanul ce sa mai... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se incadreaza in normalul vremurilor de acum.si se vor agrava pana la urmarirea si omorarea tuturor celor credinciosi, in numele libertatii de exprimare sau a oricarui gen de exprimare.linertatea de constiinta nu a reusit nimeni sa o subjuge ori sa o anuleze,dar vr incerca omorand,si acuzand de terorism,si amulte alte rele pe cei care cred intr-un Dumnezeu, pana cand lumea toata se va inchina unui om, cu nume de fiara, unei facaturi, unui nimeni dar singurul fiind.nici un rege, imparat ori tiran nu a reusit asa ceva.Dar el va reusi.tot printr-o crima.si nu mult dupa aceia lumea isi va da seama cat a gresit si cat a fost mintita.dar fiv-a foarte tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum s-a intamplat ce s-a intamplat nu putem schimba ce s-a intamplat acum asta e.

| Teardrop a răspuns:

Că nimeni nu ştie că în acelaşi timp au murit în Nigeria 2000 de oameni, tot din cauza teroriştilor.

DOUĂ MII! Nu 12. DOUĂ MII!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ce părere aş putea avea despre nişte oameni care încă se cred în Evul Mediu?

| Lawliet14 a răspuns (pentru UnleashedPsycho):

Vestul pe alocuri e in Antichitate. Si-a cam pierdut valorile morale. Perversitatea, imoralitatea, lacomia si intoleranta in unele cazuri (asa liberal cum este) il caracterizeaza. Musulmanii, da, se afla in Evul Mediu. Ca mentalitate.

| SabinaQueen a răspuns:

Je suis Charlie.

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu este ceva normal maiales ca ne consideram civilizati, da pe dracu. Deci chiar daca au facut glume proaste despre oricine nu omul decide cine moare si cine nu. Au fost omorati teroristii, degeaba trebuie omorata radacina nu frunza. Se poate intampla in orice tara. Am tot citit ca si-au meritat-o. De ce? Pentru ca e o meserie nu merg ca noi in strainatate la cersit. Da ne fac cersetori hoti etc si nu ne meritam soarta? Cati francezi au furat in Romania? Dar invers? Marsul nu va face decat sa ii convinga pe teroristi sa continue. Daca redactia nemteasca a fost atacata de teroristi doar pentru publicarea caricaturilor inseamna ca ei nu se afla doar in Franta ci in toata UE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Aaa şi încă ceva. Tu eşti cel mai bun exemplu pentru care-ţi meriţi soarta. Mai lăsa-ţi naibii toate aceste interfeţe despre România.Staţi între patru pereţi şi vorbiţi despre România pentru că aşa e la modă. Sunt mii de personalitaţi care au făcut ceva şi-au lăsat ceva în spatele lor dar dacă voi numai de Tonciu,Drăguşanu şi Botezau aţi auzit când vorbesc despre Corneliu Zealea Codereanu,Mişcarea Legionară,Constantin Brâncoveanu, Cantemir, Brâncuşi, Mihai Viteazu, Al. Cuza etc parcă aş vorbi rusă nu română.
Sunt plicitisit de exemple ca voi. Măcar faceţi o faptă bună şi aruncaţi-vă tastatura.

| TanteMarianne a răspuns:

Eu raman la aceeasi parere ca inainte .....arabii nu-s intregi la minte. sa omori niste oameni cu mitraliera doar pentru ca au facut o gluma intr-un ziar. nebunie pura sau ce s-a intamplat in 2001 (nu stiu chiar exact mi-a povestit mami)cica niste arabi au daramat cele 2 turnuri gemene din new york din nu stiu ce motiv de al lor.
cat de cruzi pot sa fie acesti oameni... ticniti!

Răspuns utilizator avertizat
| TanteMarianne a răspuns (pentru gaboruGG):

Mmmda

| Wehrmacht a răspuns (pentru TanteMarianne):

Uite ce bine merge propaganda...erau francezi ba'! Si habar n-ai motivele.Si-au batut joc de ei pana s-a intamplat asta.Au fost avertiati ca se v-a intamplat.Si nu au facut orice gluma, au fost misto de declaratie venita de la Al Qaeda cum ca Franta trebuie atacata. Uite, li s-a demonstrat contrariul : Franta a fost atacata.
Americanii au inarmat Al Qaeda sa lupte impotriva rusilor si cand rusii s-au carat si s-au dus americanii astia au spus ca au dat de teroristi.Da' habar n-ai ce s-a intamplat.

| TanteMarianne a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ok

| a3e6u9 a răspuns:

Întâmplările din Franța n-ar trebui să surprindă pe nimeni. Cu toții știm că există atitudini extremiste și în momentul în care au arme, le vor folosi.

E doar o problemă de timp până extremiștii vor avea arme nucleare sau virusuri create în laborator sau alte arme de distrugere în masă și evident, le vor folosi.

| Trandafirii a răspuns:

Oameni care nu au ce face

| Trandafirii a răspuns:

Oameni needucati