Întrebare recomandată | fqwaf a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarile din Franta?

75 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

| RAY a răspuns:

E trist ca au murit 20 de persoane daca erau destepti treceau de o suta trist

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"Este trist, absurd şi înspăimântător că unii se identifică cu teroriştii."

Sper că nu-i consideri pe cei care nu se suprapun 100% cu părerea ta ca fiind teroriști! Libertatea de exprimare, căci pentru asta militezi si tu dar si eu, nu înseamnă consens total in aceeași opinie!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt antiviolență, moartea oamenilor nevinovați lasă o părere de rău și multă durere în sufletul familiilor îndoliate.
Condoleanțe!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum s-a intamplat ce s-a intamplat nu putem schimba ce s-a intamplat acum asta e.

| Jolenne a răspuns:

Îmi place că măcar există și oameni care nu au o părere bună despre violența de acolo.
Este o aberație să afirmi că violența este o soluție în cazul unor desene. Acei oameni și-au exprimat părerea, pentru că în aceste vremuri acesta este cel mai important drept al nostru.
Cât despre solidaritate, bravo românilor! Mă bucur din suflet să văd că ne-am trezit la realitate și că nu mai suntem atât de fricoși. Trebuie să îi apărăm pe ceilalți, sau măcar să le fim aproape. În astfel de vremuri, solidaritatea este cheia către vindecare.
Condoleanțe pentru familiile celor morți! Nimeni nu merită să pățească așa ceva doar pentru că a îndrăznit să se exprime liber...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

Şi cum vrei să-i faci să se oprească? Cred că ştii că nu e primul atac al musumanilor asupra ălora?
http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Hebdo#Muhammad_cartoons_and_aftermath

Ce bravo românilor, mă? După ce francezii au râs de ţara asta în sute de mii de moduri, bravo românilor? După toate cele ce ne-au făcut în cele două războaie mondiale, bravo românilor? Totul se plăteşte, nu ştiai asta? Şi francezii trebuie să plătească cu vârf şi îndesat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

N-ar merita nici cea mai mică atenţie, ăştia... Învăţaţi istoria adevărată nu mai comentaţi atât având la bază doar clişeele astea moderne în care se vorbeşte doar despre curcubee şi culori când de fapt în spatele acestora se ascund fapte mult mai grave decât crimele musulmanilor.
Pfuu...

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit/ă, știu foarte bine că nu este primul atac. Asta nu îi scoate nevinovați pe musulmani din chestia asta.

Exact cum ai citit, bravo românilor! Trebuie să le arătăm că suntem oameni, nu să ne purtăm ca niște jeguri... de fapt, ar trebui să le dovedim că nu suntem așa cum au crezut ei. Este strict problema ta dacă tu vrei să-ți închizi ochii și să te faci că nu moare lumea.
Toată lumea trebuie să plătească, dar moartea nu este niciodată o soluție. Dar depinde și de câtă rațiune are persoana în cauză, desigur.

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, este stric părerea ta, iar eu aleg să nu fiu de aceeași părere cu tine. Nu pot să îmi leg sufletul și să mă comport ca și cum ei nu ar fi oameni. Dacă unii sunt mai proști, alege tu să fii mai deștept.
Istoria o învăț, stai tu liniști/ă, că nu asta este problema țării noastre. Iar eu sunt cea mai nepotrivită persoană de care să comentezi că se ia după "clișeele moderne". Nu dai doi bani pe modernism și celelalte chestii pe care le consider "caca". Există desigur fapte rele, dar nimic nu este mai rău decât moartea, așa că nu are rost să le mai găsim scuze.
Ca o notă de final, data viitoare când îi dai cuiva o replică, încearcă să n-o mai iei personal, pentru că nu mă cunoști ca să îmi spui mie să învăț istoria adevărată. Dragule utilizator de TPU, eu învăț istoria, tu învață să nu mai iei lucrurile așa. happy

| Trandafirii a răspuns:

Oameni care nu au ce face

| Grifer3000 a răspuns:

Este foarte neplacuta

| a3e6u9 a răspuns:

Întâmplările din Franța n-ar trebui să surprindă pe nimeni. Cu toții știm că există atitudini extremiste și în momentul în care au arme, le vor folosi.

E doar o problemă de timp până extremiștii vor avea arme nucleare sau virusuri create în laborator sau alte arme de distrugere în masă și evident, le vor folosi.

| Jolenne a răspuns (pentru Duhovnicul):

Unii tineri probabil vor să experimenteze, sau sunt duși cu pluta. Consider că nu au trecut prin vemuri grele, fapt pentru care nu știu ce înseamnă libera exprimare și cât de prețioasă este ea.
Ceea ce contează este faptul că mai există și tineri cu mai multe țigle pe casă, care nu consideră că moartea este rezolvarea crucială a tuturor problemelor lumii.

| mariusmac85 a răspuns:

Sincer la cate s-au intamplat in ultimii ani si la ce semne sunt noi in momentul de fata si fara suparare traim vremuri apocaliptice
ne paste al 3-lea Razboi Mondial fie ca realizam asta sau nu si la ce arme au in dotare lumea e de ajuns sa distruga tot Globul Pamantesc
Nu Dumnezeu nu ne mai vede, nu Dumnezeu nu ne mai iubeste ci noi nu-L mai vedem, noi nu-L mai iubim ca s-a instalat Zidul pacatului intre noi si El care se inalta cat mai sus cu fiecare pacat care nu-l marturisim fie el (pacatul) cat de mic si de aceea ne aduce numai necazuri, deoarece Necazurile vin de pe urma pacatelor cautati pe youtube Parintele Arsenie Boca si ascultati tot ce zice el si veti intelege multe si dati mai departe la toti cei dragi si nu numai Doamne Ajuta! numai El ne mai poate ajuta prin Milostenia Lui la cat de rai am devenit cu totii
suntem cu totii niste pacatosi fara exceptie

| Mykymu a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce te intereseaza parerea noastra...mai bine pune intrebarea pe facebook.E o chestie trista ca suntem ucisi in plina strada de niste teororisti, dar asta e! Noi nu putem face nimic. Avem presedinte, premier, politisti si altii care stau degeaba, poate rezolva ei situatiile de genul asta.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Cred ca nu realizezi ca si caricatura e o meserie. Sti ca oamenii isi castigqu viata prin caricatura? Se poate intampla oricand si in Romania maiales ca noi suntem o tara mult mai mica decat Franta iar ei sunt mai dezvoltati din toate punctele de vedere. Punem pariu ca daca se intampla la noi ti-arfi convenit ca in alte tari sa iasa lumea in strada pentru a te sustine.

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu este ceva normal maiales ca ne consideram civilizati, da pe dracu. Deci chiar daca au facut glume proaste despre oricine nu omul decide cine moare si cine nu. Au fost omorati teroristii, degeaba trebuie omorata radacina nu frunza. Se poate intampla in orice tara. Am tot citit ca si-au meritat-o. De ce? Pentru ca e o meserie nu merg ca noi in strainatate la cersit. Da ne fac cersetori hoti etc si nu ne meritam soarta? Cati francezi au furat in Romania? Dar invers? Marsul nu va face decat sa ii convinga pe teroristi sa continue. Daca redactia nemteasca a fost atacata de teroristi doar pentru publicarea caricaturilor inseamna ca ei nu se afla doar in Franta ci in toata UE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

Nimeni n-ar trebui să demonstreze la nimeni nimic iar tu dacă crezi că prin aceste mitinguri de solidaritate te vei vedea altfel în ochii lor cred că te înşeli foarte tare.

În cazul nostru, vorbind de acest mic război dintre musulmani şi francezii caricaturişti, cred că moartea era singura soluţie. Trebuie văzută ca un advertisment serios.Se vorbeşte despre ei că le-au făcut alte advertismente neluate în seamă. Nimeni n-ar trebui să fie judecat după credinţele sale.

Evident nu promovez acest aspect, nicidecum dacă aşa crezi.Consider că se pot face glume, caricaturi si bancuri mult mai bune decât pe seama altora mai ales dacă gluma devine serioasă.

SIgur, fiecare avem păreri diferite.Nu ţi-am cerut să-ţi schimbi părerea.
Cât despre libertate de exprimare aceasta prezintă o limită. Când aceasta este dusă la extrem nimeni nu mai garantează pentru siguranţa ta şi dreptul tău la viaţă.

"Nu dai doi bani pe modernism și celelalte chestii pe care le consider "caca". "
Din ce am înţeles eu din fraza asta consider că generalizezi prea mult. Defineşte ce înseamnă modernism în cazul ăsta şi mai defineşte-mi şi chestiile "caca".

Ai dreptate, nimic nu este mai grav decât moartea, dar ştii cât de mult se moare având o cauză care este considerată normală? De exemplu avorturile; Cu siguranţă acest lucru este văzut ca o normalitate şi nu este nimic de discutat. Alt exemplu vaccinurile ar fi. De ce nu zice nimeni nimic? De ce sunt văzute ca o normalitate şi nu iese nimeni în stradă aşa cum o fac pentru 10 oameni?

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Eu nu as mai continua o asemenea meserie,sau cel putin nu as mai continua cu glumele proaste daca as primi amenintari din partea lor,pentru ca stiu ce ii duce capul. Isi castigau existenta,nu viata, dar cel putin sa faca glume pe seama lor, sau in general, nu pe seama altor tari.
Nu mai pune atatea pariuri, ca le pierzi.Totul are o limita, cel putin limita bunului simt.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Si ce faceai? La 70 de ani nu te angajeaza nimeni nici macar sa vinzi lumanari la biserica. Te duceai sa cersesti sau sa furi? Trebuie sa te gandesti ca au ales sa moara nu sa fuga ca lasii. Oamenii nu se revolta numai pentru moartea lor ci pentru toate atentatele care au stapanit Franta si nu numai. Ti se pare normal sa decapitezi un jurnalist strain?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Aaa şi încă ceva. Tu eşti cel mai bun exemplu pentru care-ţi meriţi soarta. Mai lăsa-ţi naibii toate aceste interfeţe despre România.Staţi între patru pereţi şi vorbiţi despre România pentru că aşa e la modă. Sunt mii de personalitaţi care au făcut ceva şi-au lăsat ceva în spatele lor dar dacă voi numai de Tonciu,Drăguşanu şi Botezau aţi auzit când vorbesc despre Corneliu Zealea Codereanu,Mişcarea Legionară,Constantin Brâncoveanu, Cantemir, Brâncuşi, Mihai Viteazu, Al. Cuza etc parcă aş vorbi rusă nu română.
Sunt plicitisit de exemple ca voi. Măcar faceţi o faptă bună şi aruncaţi-vă tastatura.

| Mariels1306 a răspuns:

Mi se pare o porcarie nu e decent in primul rand

| mariusmac85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mare dreptate ai,femeile stiu ca daca fac avort vor ajunge in iad,dar nu numai ele vor ajunge in iad ci si saracii prunci care ii avorteaza deoarece saracii n-au primit Taina Botezului si pentru ce? cu ce au gresit acele sarace fiinte? si nu stiti ce chinuri vor suferi mamele cautati Istorioare Duhovnicesti de Ioanichie Balan,puteti spune voi ce vreti dar va zic eu ca sunt adevarate sau cel putin cam asa s-au intamplat sau se vor intampla ca spun multe pilde,cititi si va minunati si de nu va va veni sa bagati capul in pamant de rusine exact ca un strut emu,la cat de pacatosi veti constata ca suntem,ca o sa va ravaseasca pana la suflet si va veti ingrozi de ce veti citi,dar e mai bine asa ca sa ne redresam catre Dumnezeu,ca nu numai la necazuri trebuie sa apelam la Dumnezeu ci tot timpul ca ''vor fi legate de copaci in flacari si vor veni vulturi de foc si le vor manca sanii si dupa ce ii mananca pleaca si intre timp sanii se regenereaza si iar vin vulturii iar mananca sanii si tot asa toata vesnicia"
Nu zic eu asta,oricum pedepsite vor fi poate nu asa dar de pedepsit le vor pedepsi
Nu francezii sunt de vina si nici musulmanii ci dracii din ei care ii indeamna la rele Ca musulmanii sunt cei care l-au rastignit pe Iisus Hristos acei pagani,otomani sau cum vreti sa le spuneti insa nu ei au facut asta ci cel viclean bagandule stranbe si ei ascultând si inraindu-se,insa asta era scris,a fost nevoie ca Mântuitorul nostru Iisus Hristios sa se sacrifice pentru noi ca sa ne scape de pacatul stramosesc, cand Adam si Eva au muscat din Mar din pomul Cunostintei si al raului neascultând-ul pe Dumnezeu si au fost alungati din Eden si din pacate asta facem si noi numai asculta, ne cred atotputernici, cred ca noi suntem dumnezei
mult timp nu va mai dura si la cate semne sunt in zilele noastre in curând va veni si antihrist si dupa Dumnezeu va scurta zilele, desi la cat de repede se intuneca ca nu mi se pare normal chiar daca e iarna, la ora 15-16 sa se intunece
Rugati-va la Dumnezeu asta pentru cei care cred in El in Creatorul tuturor celor vazute si nevazute ca multi cred in Big Bang si in faptul ca se trag din maimuta si ca cica dupa ce mori e gata,ramai in pamant si gata,n-ai suflet n-ai nimic dar se inseala si vor vedea ei,vom vedea cu totii la Judecata de Apoi când ni se va deschide Cartea Vietii si ni se vor spune toate relele si toate faptele bune care le-am facut insa abia atunci sufletul va realiza cat de pacatos a fost si din pacate daca nu s-=a spovedit,nu s-a impartasit va ajunge in iad daca are pacate multe si depinde de care pacate,toate pacatele se iarta dar numai prin cainta,prin fapte bune,milostenie,rugaciune sa ajungi la smerenie etc treziti-va si indreptati-va sa ne redresam cu totii spre Calea cea Dreapta catre Dumnezeu Caci sa stiti ca noi am fost si suntem niste suflete trimise de Dumnezeu pe Pamant si tot la El trtebuie sa ne întoarcem insa multi nu se mai intorc noi am fost trimisi pe Pamant cu un Scop si acel scop este de a dabandi Duhul Sfant si dupa prin moarte care este un pasaj ca sa zic asa spre vesnicie sa ne întoarcem la Tatal Ceresc,Dumnezeu Tatal,Fiul si Sfantul Duh,Sfanta Treime cea de o viinta si nedesparti-va insa din cauza pacatelor dupa cum am scris mai-nainte multi cadem de la fata lui Dumnezeu
numai stati cu gândul la ce se intampla in Franta sau in alt loc de pe Planeta asta frumoasa numita Pamant care Dumnezeu ne-a dat-o sa o stapanim spund Creste-ti si va inmultiti si stapasniti pamantul' insa noi am facut asta numai ca am facut asta prin multa rautate,multa ura,dusmanie,razboaie,masacrte,atentate,etc si toate astea datorita faptului ca am fost ispititi cu veninul celui viclean
Catolicii,musulmanii,protestantii, si alte religii numai zic de asa numitele secte vor ajunge in Iad cu biblia in mana,poate cu mici exceptii ca nu toti oamenii sunt rai,insa majoritatea daca nu se potolesc si se caiesc vor ajunge in iad si nu o spun ci o spun Sfintii Parinti,ca tot asa si America va fi rasa de pe fata pamantului si de la noi Bucuresti la asemenea,dati voi concluzia de ce
stiu ca vor fi multe comentarii contra dar nu ma intereseaza, e treaba voastra daca vreti sa va salvati
vor veni vremi si mai grele decat acestea ne vor pune foarte multe taxe ne vor lua totul
nu vor mai fi Sfinti va veni vremea Muceniciei,vom fugi multi care credem in Dumnezeu vom fugi in pustiu ca sa nu ne puna peceta celui viclean ca sa nu folosesc alt termen ca nu e bine nici ca sa-l pomenim prea des dar nici sa-l ignoram ca se poate supara
deci ganditi-va carduirile de sanatate,buletinele cu cip,in curând o sa gaseasca o scuza si vor zice ca cardurile bancare se pierd si numai stiu ce si vor pune in aplicare peceta,o sa platim cu degetul tot ce cumparam,tot ce vindem,tot ce achitam,facturi lumina,gaze,apa etc
cine a inventat zicala banul e ochiul... mare dreptate a avut
o sa spuneti ca sunt''nebun'',dar nu sunt asta e realitatea,acest cuvant ''nebun'' este oricum interzis cautati Cuvinte Vii de Parintele Arsenie Boca,daca intr-adevar credeti in Dumnezeu cautati despre Parintele Arsenie Boca cititi si ascultati,sunt multe video-uri pe youtube, carti si nu numai despre Parintele Arsenie Boca si despre alti Sfinti
Masoneria face legea pe glob slujindu-l pe cel viclean pe ascuns cu stiinta sau nestiinta ca Banul e esenta pe Pamant,dar tot banul ne va aduce si Pieirea
Religia in curând dupa ce am citit va fi scoasa din scoli si nu va mai trece multa vreme si Dumnezeu ne va lua Sfanta Scriptura,multi copii se vor naste atei
Se zice ca cel viclean inca din pantece ispiteste fiinta umana
Noi inainte ne mai jucam un sotron,ceva,o coarda,dar de când cu pacculatoarele, cu jocurile pe Tv, Playstation etc copii stau in casa si isi trec mult timp cu tehnologia mederna decat sa iasa afara la joaca
Rugati-va la Dumnezeu nu numai pentru sine ci pentru tot Mapamondul sa devina mai bun, trebuie sa ne iertam unii pe altii
cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada realitatea sumbra in care se afla
Doamne Ajuta!

| OnTheTop a răspuns:

O parere foarte proasta. Din cauza unor oameni care cred in idoli. Ajung sa omoare doar pentru jignirea (totusi suntem in democratie, nu?) unui om mort. Care poate nici nu a existat.

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

La 70 de ani as fi in pensie draga. A decapita, insemna a ramane fara cap din cate stiu eu Charlie a fost impuscat.Nu mi se pare normal sa omori oameni pe strada, dar nu mi se pare normal nici sa continui cu glumele proaste stiind ca ai primit amenintari. Putea oricand sa schimbe subiectul, de ce nu a facut-o? Si pentru cei 1000 de morti din Pakistan nu iese nimeni?
Faceti atata tam tam pentru 10-12 oameni pe cand altii mor cu sutele in fiecare zi!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru 愛日本):

Nu ma refer la el si am si specificat jurnalist daca Charlie a fost jurnalist inseamna ca medicul a facut dreptul. Putea fi si o ruda dea ta prin aia 10-12 morti dar asa e romanul se gandeste numai la el si cand are nevoie de ajutor il cere si pe luna.

| MasterGremlin a răspuns:

Din punctul meu de vedere toti au avut partea lor de vina.Caricaturistii prin faptul ca au pus acele imagini in revista si nu numai odata (ca sa zici ca hai ca a fost o gluma) ci de mai multe ori...asa ca i-a cam scarpinat spatele si nu au stiut cum sa se scarpine.Iar musulmanii nu trebuiau totusi sa recurga chiar la asa o metoda.Strict parerea mea happy.

| 愛日本 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Ce sa ma mai astept de la una ca tine, daca vorbesti asa despre romani laughing Daca asa e romanul, de ce nu te muti in Franta? sau oriunde altundeva?
In primul rand nu generaliza. ''Romanul'' de care zici tu, sunt peste 20 de milioane de oameni, si fii sigura ca nu sunt la fel.Nu prea inteleg ce vrei tu sa imi spui si de ce nu imi raspunzi intrebarilor pe care ti le-am adresat?
Am mai spus si o mai spun de 100 de ori sa va intre in cap, SITUATIA PUTEA FI EVITATA! Dar ei au primit multe amenintari si tot nu s-au stapanit.
Intr-una din caricaturlie lui, scria ceva de genu ''Aproape a trecut luna ianuarie si nu am avut niciun atac terorist'' Aici se vede clar ca dupa amenintarile primite, nu au incetat si au facut haz si pe seama lor.ei uite ca au primit.
La fel si tie, prin cei 1000 de morti din Pakistan putea fi o ruda de a ta, de ce nu iesi in strada pentru acei 1000? Sau in Japonia putea fi o ruda de a ta omorata de tsunami, si povestea continua. Nu are rost sa zici chestii de genul.Te rog gandeste inainte sa imi mai raspunzi.