Întrebare recomandată | fqwaf a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarile din Franta?

75 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

Si pe bin Laden cand l-au "omarat" ziceau ca lau aruncat in mare, nimeni nu stie ce s-a intamplat acolo, la fel si cu astia 2 din algeria nu cred ca ia vazut nimeni pana la ora actuala morti si a inceput sa se discute despre legea big brother iar in Romania, posibil sa fi fost false flag

| SabinaQueen a răspuns:

Je suis Charlie.

| a3e6u9 a răspuns (pentru 愛日本):

Bănuiesc că dacă te-ar amenința cu violul ai începe să porți burka.

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu este neapărat vorba de demonstrat, ci mai mult de dat o "lecție". Trebuie să învețe nu s-au purtat frumos față de noi, dar de asemenea trebuie să trăiască umilința faptului că unii oameni sunt alături de ei.

Eu consider că musulmanii își puteau găsi un alt mod, dar în niciun caz moartea. Iar cum am mai spus, era dreptul francezilor de a spune ce cred, indiferent de ce amenințări primeau de la musulmani. Iar fie vorba între noi, există vreun domeniu referitor la care musulmanii nu se simt atacați? Încep să cred că este în gena unora.

Nu generalizez, aici mă refer strict la lucrurile care au legătură cu această problemă. De exemplu, clișeele și istoria.
Iar "caca" a fost o exprimare mai "elevată", pentru că aveam o varietate de cuvinte, nu prea frumoase. Unul din lucrurile "caca" ar fi media, pentru că nu mereu ajută ca informația să ajungă la toți așa cum trebuie și îi încurcă pe oameni. Unii iau decizii greșite cu privire la acest eveniment și au păreri și mai greșite.

Avortul este un subiect mai special. E adevărat că cel care "moare" nu primește dreptul de a alege, dar o consider oricum o soluție mult mai bună decât abandonul. Le condamn pe mamele care-și lasă copiii prin orfelinate, sau pe străzi. Dar desigur, chiar și cele care avortează sunt vinovate pentru că nu au prevenit sarcina.
Despre vaccinuri nu am o părere tocmai bună, pentru că exact cum ai spus și tu, s-au întâmplat multe nenorociri. Dar de asemenea ele au prevenit și agravarea unor boli. Vorbim de excepții atunci când discutăm "moartea" unor pacienți.
Nu iese nimeni în stradă pentru ele deoarece nu sunt tocmai cauze periculoase/clare. Avorturile sunt legale, iar atâta timp cât cineva ia decizia pentru asta, nu înțeleg ce rost ar avea să se implice media și alți oameni. Iar pentru vaccinuri au mai ieșit oameni în stradă.
Moartea acelor oameni a fost una tragică și este normal ca oamenii să iasă în stradă. Viața le-a fost luată ilegal, indiferent de motivele pe care le-au avut musulmanii. Plus că este datoria României, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, să iasă în ajutorul celorlalte țări membre și să le susțină.

| Veronica9 a răspuns:

Mie mi se pare cava tragic si foarte masacru, nimeni nu ar merita asa ceva URAT

| Silvia01 a răspuns:

Au facut foarte bine teroristi daca francezi iau luat in bataie de joc si eu as fi facut la fel!

| adriantraian a răspuns (pentru 愛日本):

Sunt de acord cu tine despre lucrurile urate spuse de ei despre noi, dar totusi e democratie

| Jeezy a răspuns (pentru Lawliet14):

CORECT! daca as fi pus eu intrebarea ti-as fi dat funda din start!
cel mai bun raspuns!

| Trandafirii a răspuns:

Oameni needucati

| df45 a răspuns:

Dupa ce ca au fost atacati francezii de au facut doliu national ăia tot continuă cu caricaturile

| racul88 a răspuns:

NU am o parere tocmai buna (chiar deloc buna) despre acel ziar, dar sunt total impotriva la tot ceea ce s-a intamplat!

| AleAlexandraIdk a răspuns:

A fost badjocura la adresa religiei musulmane, a fost prea dur, dar. si-au cautat.o

| Teardrop a răspuns:

Că nimeni nu ştie că în acelaşi timp au murit în Nigeria 2000 de oameni, tot din cauza teroriştilor.

DOUĂ MII! Nu 12. DOUĂ MII!

| Mihai437 a răspuns:

Socant, Bine au gresit si francezii.
Ce treaba aveau ei sa-l caracterizeze pe ila? Si-au facut-o cu mana lor, si... din cauza asta ar putea porni un razboi destul de frumusel sad