| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre partitudul AUR, este legal moral din punct de vedere democratic?
A profitat de disperarea oamenilor cauzata de pandemia asta La fel cum Hitler a profitat de criza economica a Germaniei?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

"La fel cum Hitler a profitat de criza economica"

fix, exact.

in toate perioadele grele ale societatii se ridica extremistii

68 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Au idei bune și naționaliste. Nu cred că ar trebui să asociem atât religia cu naționalismul și să facem o salată din ele. Cu asta nu sunt de acord. Însă dacă chiar aplică ceea ce spun, e mult mai bine decât ar fi cu securiștii din restul partidelor aflate în parlament.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cel mai bun

| Dismally a răspuns:

Este partidul pupatorilor de moaste:
https://www.youtube.com/watch?v=SjH1i0UjCp0

| PainTech a răspuns:

In primul rand vreau sa zic ca nu am votat AUR si nici nu sunt de acord cu ideologia lor.

Dar mi se pare legal, moral si democratic. E ceea ce toate partidele au facut pana la urma, toti au venit cu promisiuni peste promisiuni. AUR a venit cu propuneri, oamenii i-au votat.
Asta au ales oamenii.

===========
Daca prin absurd avem oameni idioti sau usor manipulabili care voteaza idioti o sa avem conducatori idioti. Nu ma refer aici la AUR sau la un partid anume, ci in general. Asta inseamna democratie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Nu cred ca iti doresti ca un partid extremist sa isi poata puna in aplicare ideile. Chiar nu vrei.

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Spune-mi niște idei pe care nu le dorești puse în aplicare și ce consideri a fi extremist.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

-interzicea avortului
-reluarea epoeei coalitie pentru familie cu modificare constitutiei
-condamnarea ateismului (chiar si la nivel de ideologie nu de lege)
-curentii antivaccin care pot degenera in scaderea masiva a ratei de vaccinare
-marginalizarea si restragerea drepturilor homosexualilor si a etnicilor
-si cel mai grav iesirea din UE si Nato

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Eu, cât i-am urmărit, nu am observat să propună ceea ce spui aici. Nu cred că există majoritatea nici în programul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai cum frate a votat asa diaspora occidentala care ne-a salvat mereu si cu tinerii liberi? Nu te credd...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Cum nu?

Claudiu Târziu unul din liderii lor a fost implicat in cpf pana in gat. Deci e clara optiunea lor anti gay si anti avort.

Nu ei protestau in fata la guvern anti masca? Cum crezi ca vor fi antivaccin?

Ieri au declarat ca vor in constituiei interzicerea existentei UDMR ului.

si mai departe citez in din programul lor de pe site de la ei

"Nu credem în Statele Unite ale Europei și ne vom opune programatic acestei tendințe de hegemonie nefastă"

"Curentele de corectitudine politică, ideologia de gen, egalitarismul sau multiculturalismul sunt forme camuflate ale plăgii neomarxiste"

"În concepţia A.U.R., ateismul este o rătăcire ivită din aroganţa celor care îşi închipuie că o viziune antropocentrică asupra universului este superioară uneia teocentric"

Mai e nevoie sa spune ca tanti aia Dodoasca sa sau cum o chema a protestat brat la brat cu gunoiul ala de Teodosie pentru nerespectarea reglmenatarilor sanitare?

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Mi se pare normal să nu existe partide pe criterii etnice. Orice este făcut pe criterii etnice este nociv și discriminatoriu.
În rest sunt pure speculații înșiruite pe baza unor chestiuni total diferite față de ce afirmi că au făcut.

Cât despre reglementările sanitare, mă tot uit la Suedia și nu pare per ansamblu că ne-au ajutat prea mult.

Legat de libertatea bazată pe gen și religie (ceea ce tocmai am spus), îți dau dreptate. Cu asta nu sunt de acord.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Ce e speculatie? Faptul ca Traziu a fost in prim front in CPF?
Sau ca tanti avocat sentor de Iasi ii ia apararea lui Teodosie care sfideaza statul roman?

UDMR e un partid politic validat juridic ca orice alt partid. Nu vad ce treaba are cu etnia?

Nu compara Suedia si educatia oamenilor de acolo cu a noastra. Serios. Acum. La noi le zici ca nu au voie sa se inghesuie si ei ling moaste. Sa fim seriosi.

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

UDMR = Uniunea Democrată Maghiară din România
E partid etnic (se referă stric la maghiarii din românia, adică la o anumită etnie). Legea poate fi schimbată legată de partidele etnice. Asta intenționează ei. Legal a fost.
Ceea ce se întâmplă nu se întâmplă doar în țara noastră. Vezi Germania și Franța și gradul de religioși de acolo. Situații asemănătoare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Eu ma uit la Polonia, care au la putere AUR ul lor
Si e jale acolo.
Deja au interzis avorturile si sunt la limita iesirii din UE

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru T0T):

Si AUR e partidul crestin ortodoxilor.
Ei de ce ar exista si UDMR nu?

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Și Polonia e o țară mult mai dezvoltată decât a noastră. Se pare că aurul lor a fost peste securiștii noștri.

| T0T a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu dacă au declarat în vreun act că e partidul creștin-ortodocșilor. Dacă e oficial, de asemenea, nu e în regulă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cancer. Nu. Da.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Fraticu', liderul partidului e unul care facea parte din 'Uniti sub tricolor', tot el si gasca lui protestau la Universitate anti-masca, numai balarii scot astia pe gura, nu stiu care sunt exact criteriile sa-ti faci un partid, vad ca toti neica-nimeni ajung chiar si liderii lor. Cu alte cuvinte: p1sa-te-ai cu bolta pe ei ''haur''.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Cum am spus, în Suedia masca nu e obligatorie. Se pare că măsurile astea extremiste legate de reglementările sanitare sunt aproape inutile.

| Drimmero a răspuns:

E un pui de-al pesede-ului. Nu stiu cum au prins astia 7% din voturi, romanii au luat-o razna de-a binelea. Au prins la prostime foarte bine, imi vine sa rad isteric la cati prosti avem in tara asta si cat de usor sunt de manipulat si spalati pe creier, dar tot astia au dreptul de a pune acolo sus toate rapciugile de partide, ar trebui sa se interzica dreptul la vot pentru votantii psd in special, iar aur astia vor avea viata scurta, cred ca la urmatoarele alegeri nici nu vor mai exista.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mai bine să îți facă un „neica-nimeni" decât un securist sau un urmaș de securist. Cei mari ne-au adus în situația de față.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu văd cum ar fi un pui al psd-ului. Ai dovezi? I-ai urmărit? Sunt total împotriva psd-ului. Nu te mai informa din comentariile de la digi tv. Toți cei care au idei fixe sunt manipulați. Pari unul dintre ei, chiar dacă nu voiam să cred asta. Informează-te înainte să insinuezi lucruri nedovedite.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Suedia e Suedia, isi permit sa lase populatia fara masca bazandu-se pe un sistem medical mult superior Romaniei, e mare deranj masca? Mie imi prinde bine, mai ales iarna tine de cald, o pandemie d-asta o data la 100 de ani se intampla, adica nu vom sta mereu cu mastile la gura si nas, sunt optimist ca poate pe vara undeva la 70-75% sa se revina la normalitate.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Pe mine mă deranjează, obosesc după ce urc un rând de trepte cu ea, meseria pe care o prestez se realizează foarte greu cu masca. Eu nu am garanții la ce va fi. Japonezii stau cu măști în ultimii 20 de ani.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Am fost de curând la munte. Irespirabil cu ea. Mai ales că scoți abur pe gură. Cu masca e teroare. Se umezește. Nu toți au bani să o schimbe la 20 de minute. Bacteriile se adună la umezeală.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu vezi cum ar putea fi un pui de-al psd-ului? Aceleasi idei, aceleasi rahat-uri promovate, daca asta nu e o dovada, ma astept sa faca alianta cu psd oricand.

Rechinii aia mari ne-au adus aici, dar de ce sa nu se schimbe situatia si sa evitam sa ajunga alte ciurucuri si sa faca precum cei dinaintea lor?

Mi-ai si zis ca nu mai urmaresti politica, d-asta esti cu 'haur', te pufneste rasul numai cand le citesti numele. Si cu cine sa faca Romania unirea, cu Moldova? Las', sa stea la ei acolo ca au mai fost tentative in trecut si au refuzat.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu sunt cu nimeni. Doar că le prefer unele idei, față de ale altora.
Nu urmăresc politica. Vorbesc din ce am văzut pe internet uitându-mă și la altele.
Ironizând un nume nu este un argument. Cu singurele idei pe care le-am văzut în comun cu ale psd-ului nu sunt de acord, cum am spus înainte.
Semeni cu Iohannis. Nu numai psd a fost și e la conducere. Nu este singurul partid care cauzează rău. Este extremism să crezi că răul pleacă din partea unei singure entități și toți restul doresc binele sau un bine parțial. În România nu se întâmplă așa.
Moldova nu și-a ales președintele rus. O fi un semn. Cine știe. Eu nu mă bazez pe asta. Ți-am spus că nu am fost la vot, însă față de scârbele care m-au lămurit, rămâne să văd ce vor face ăștia. Până acum pare că își respectă măcar cuvântul. Nu au format alianțe. Deci nu s-au dat după alegeri după cum le e mai bine, ca restul partidelor. Nu văd cum te aștepți la alianțe dacă nu vor să facă asta nici acum când formează guvernul. Ești prea sigur și aduci în discuție lucruri care nu s-au întâmplat. Ca mai toți cei implicați în politică. Din punctul meu de vedere nu ești diferit de un psd-ist. Și ăia preconizau că pnl o să taie și o să mărească taxe. Nu înseamnă că aveau sau nu dreptate. Înseamnă că aduc în discuție un argument nevalid: o faptă ce nu s-a întâmplat și lucruri nedovedite.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cumpara una din magazine, d-alea cu diferite forme, culori si dupa fiecare utilizare o speli si o usuci si s-a terminat tam-tam-ul.

Asta e situatia, toti ne confruntam cu mancarimi, probleme mici de respiratie pe moment, discomfort, dar tot nu sunt impotriva mastii.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mai bine faci și sex cu mască, cum a zis un expert din Canada.